Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Και απο την αρχη δεν το εχω καθολου για να το ξεκινησω. Τι προτεινετε?

1. Αν θυμάμαι καλα η April κρατάει ένα in-game ημερολόγιο με το τί συνέβη, τις δικές της εντυπώσεις και ποιά είναι τα τρέχοντα tasks της. Οπότε δοκιμάζεις να διαβάσεις αυτό, μήπως και θυμηθείς την υπόθεση και τί πρέπει να κάνεις...

2. Dilandau3000's let's play του The Longest Journey. Το παρακολουθείς μέχρι να φτάσεις στο σημείο από όπου θέλεις να συνεχίσεις. Νομίζω ότι είναι αρκετά προσεκτικός ώστε να μην αποκαλύπτει spoilers για τη συνέχεια. Αν δεν σε εκνευρίζουν τα σχόλια του και τα 10λεπτα κομμάτια. (Λογικά θα υπάρχουν και άλλα let's plays ή video walkthrough ίσως και χωρίς σχολιασμό).

3. Το ξεκινάς από την αρχή. Είναι πολύ καλό παιχνίδι και αν το έχεις ξεχάσει τότε πιστεύω κρίνοντας -από τη δική μου εμπειρία- ότι δεν πρόκειται να βαρεθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να το ξεκινησω απο την αρχη το εχω σκεφτει πολλες φορες, αλλα ειναι μεγαλο και δεν μου περισσευει τοσος χρονος για κατι τετοιο. Απο την αλλη και το Let's Play εχω σκεφτει αλλα φοβαμαι για spoiler. Μαλλον αυτο ομως με βλεπω να κανω καποια στιγμη, γιατι ειδαλλως αυτο το παιχνιδι θα μεινει στα ατελιωτα και δεν το θελω κατι τετοιο...

 

Ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οταν καταφερα να βρω ταιριαστα και κοντα στο μερος που ημουν, αλλα δεν θυμομουν τπτ, και δεν ηξερα πως να συνεχισω....Και απο την αρχη δεν το εχω καθολου για να το ξεκινησω. Τι προτεινετε?

 

Δες το game σε youtube videos για να θυμηθεις μεχρι που ειχες φτασει και μετα συνεχισε με τα saves που εχεις βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω φτάσει μέχρι εκεί που

γυρνάς πίσω στον δικό μας κόσμο με τον Cortez μετά από το σύντομο ταξίδι στην Arcadia

 

Είμαι κοντά στην μέση ή ακόμα στην αρχή ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και διαβασα το θεμα ολο (δεν το ειχα κανει τοσο καιρο) και μαρεσουν απο παλια τα adventure games ετσι ειπα να ξαναβαλω το monkey island 3. Το εβαλα αλλα εχω win 7 και εχω καποιες ασυμβατοτητες. Ο ηχος ειναι οκ αλλα λιγα pixel εχω πανω στον χαρακτηρα και δεν εμφανιζεται που και που αυτο στον κερσορα για να μιλας κλπ. Ετσι εψαξα στο youtube να δω μηπως υπαρχει κατι και ειδα αυτο: http://www.youtube.com/watch?v=TH2C7WOmIL8

Θα το κανω να δουμε. Ισως να παιζουν ολα τα παλια παιχνιδια καλυτερα με τον τροπο που διχνει.

 

Εχω παιξει καποια κλασσικα οπως syberia, longest journey, atlantis οποτε ας μην πω απο αυτα παλι κατι. Μου αρεσε πολυ tunguska και nibiru: age of secrets καθως και τα chronicles of mystery.

 

Aκομα θελω να ξαναπαιξω το discworld 2.

 

Εdit: Παιδια μολις το εκανα αυτο οπως το κανει το παλικαρι στο youtube και επεξε κανονικα τελεια το monkey island 3. Σε windows 7 32bit ειμαι τωρα σε laptop. Χωρις pixel στο χαρακτηρα και ολα οκ. Επαιξε βεβαια σε window mode οπως φαινεται και στο βιντεο αλλα κανενα προβλημα, πατησα alt+enter και εγινε full screen και παλι παιζει τελεια. Δεν το περιμενα. Αμα εχω ιδιο προβλημα με discworld 2 θα το κανω και εκει. Πω.....Τρελαθηκα τωρα! :-D

 

Για οποιον το κανει και κολλησει στο ''ωραια και πως κανω save'' ας πατησει το f5.

 

Eβαλα και το discworld 2 και παιζει και αυτο μια χαρα. Το μονο θεμα του ειναι οτι οταν μιλαω σε καπιον λεει ενα null screen και δεν διχνει τον διαλογο. Προσπαθω να βρω ακρη απο το official forum του προγραμματος αυτου εδω: http://forums.scummvm.org/viewtopic.php?p=51032

 

Κατι θα κανουμε πιστευω.!

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χριστιανα ,συγνωμη για την ερωτηση,αλλα μηπως εισαι γειτονισσα,μενω Ανω Πατησια?

 

 

 

για το i have no mouth δοκίμασέ το μέσω scummvm (www.scummvm.org) . τρέχει απροβλημάτιστα με ένα click χωρίς να θέλει ρυθμίσεις. γενικά ότι τρέχει μέσω scummvm τρέχει τέλεια... συστήνεται ανεπιφύλακτα σε όλους

 

 

benign

 

οχι Καλλιθεα μενω

 

 

doommaster ευχαριστώ θα το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ειναι adventures corner.....Για οποιον θελει broken sword 1-2 και 3 ή καποιο απο αυτα μονα τους ας δει την απαντηση μου εδω:

 

http://www.insomnia.gr/topic/345863-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CE%BD/page__st__830__p__4208397#entry4208397

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδιά. Τις τελευταίες μέρες έχω φάει τον κόσμο να βρω Adventures πρώτου προσώπου (όχι point and click) όπως τα Darkness within 2, amnesia, penumbra series..... έχετε κανένα υπόψη σας ?

 

P.S. Ας μην ακούσω τίποτα του τύπου fear και bioshock όπως διάβασα σε ξενόγλωσσα forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...