Προς το περιεχόμενο

Windows 7 32bit VS 64bit - ποιο να προτιμήσω, γιατί, ιδιαιτερότητες, απορίες


.:VenoM:.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά έχει κανείς άλλος το εξής πρόβλημα; :

Σε pc με ati 4870 και 7 x86-64 με τους catalyst 9.11 το ποντίκι "φέυγει" από τα δεξιά. Σαν να βγαίνει έξω απ'την οθόνη δηλαδή και συνεχίζει. Η ανάλυση της οθόνης είναι 1920x1200 και συνδέεται με hdmi.

Δυστυχώς περισσότερες λεπτομέριες, όπως πχ το αν το έκανε και χωρίς drivers δεν θυμάμαι γιατί το pc δεν είναι δικό μου :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thank you, αυτό.... θα του πω να κάνει! Είναι ενός φίλου μου το pc και ήμουν χθες σπίτι του, αλλά δεν προλάβαμε να περάσουμε το cc της ati.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γίνεται με τα windows 7 να απαγορεύσω την πρόσβαση (ανάγνωση/εγγραφή) των αρχείων που βρίσκονται σε κάποιο εξωτερικό δίσκο? δηλ. μόνο ο admin να έχει δικαιώματα ενω οι άλλοι χρήστες ή guest όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γίνεται με τα windows 7 να απαγορεύσω την πρόσβαση (ανάγνωση/εγγραφή) των αρχείων που βρίσκονται σε κάποιο εξωτερικό δίσκο? δηλ. μόνο ο admin να έχει δικαιώματα ενω οι άλλοι χρήστες ή guest όχι.

Με το δεξί click στον εξωτερικό -> properties -> security, δε γίνεται; Φαντάζομαι θα πρέπει να ναι συγκεκριμένος εξωτερικός σκληρός κι όχι οποιοσδήποτε. Νομίζω ότι γίνεται και μ άλλον τρόπο αυτό που θες (μέσω policy) αλλά δε θυμάμαι πώς...

 

Για να παίξουν τα 64bit θέλω 64bit επεξεργαστή;

Με 2 GB RAM θα παίξουν;

Τα 32 bit προγράμματα θα παίζουν;

 

 

Δεν άντεξα!!! :lol:

Ναι σε όλα.

 

 

Ούτε εγώ :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά.

Θέλω να ρωτήσω σε ότι αφορά στη DSP έκδοση των Win. Γνωρίζω πως αφορά σε ένα υπολογιστή και μόνο. Αυτό σημαίνει πως δεν θα μπορέσω να τα ξαναεγκαταστήσω αν φορμάρω τον υπολογιστή κάποια στιγμή στο μέλλον μετά την πρώτη εγατάσταση;

Κάπως κουφό μου ακούγεται. :rolleyes:

 

Υ.Γ. Πρώτο ποστ και αυτό ήταν ερώτηση... φτου. Anyway...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, προ λίγου πέρασα τα Win7 x64 Ultimate EN, και είμαι πολύ ευχαριστημένος... Τα πέρασα σε ένα παλιό σύστημα για δοκιμή και είμαι πραγματικά εντυπωσιασμένος με τους χρόνους φόρτωσης και γενικά την ανταπόκριση του συστήματος... Σχεδόν όμοια με τα ΧΡ...

 

Το σύστημα είναι:

cpu: AMD Athlon 64 X2 3800+

ram: 4Gb 800Mghz CL5 DDR2 Kingston (dual channel) {επιτέλους τα αναγνωρίζει στο ακέραιο :-) )

gpu: ATI Radeon HD3650 (pci-e)

mobo: ASUS M2A-MX (μια των 42 ευρώ... :P )

hdd: WD 250Gb 7500rpm 16mb cahce

 

Η εγκατάσταση κράτησε μόλις 27 λεπτά, περίμενα πολύ περισσότερο για ένα τόσο παλιό σύστημα...

 

Στον δείκτη εμπειρίας το σύστημα βαθμολογείται ως εξής:

cpu: 4,9

ram: 7,0

gpu: 6,4

gaming: 6,4

hdd: 5,5

 

Αρκετά καλά για το σύστημα αυτό... Μέχρι στιγμής δεν είχα κανένα πρόβλημα ασυμβατότητας, και όλα λειτουργούν ρολόι, ενώ το σύστημα φτάνει στην επιφάνεια εργασίας σε λιγότερο από 2 λεπτά. Δοκίμασα να τρέξω το Lineage 2 και τρέχει κανονικότατα, αλλα δυστηχώς δεν μπορώ να drivers για την κάρτα δικτύου μου (Gigabyte GN-WP01GS pci wlan card turbo), να βάλω των 64bit vista? ή όπως φαντάζομαι θα έχουν πρόβλημα? Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, θα είμαι ευγνώμων...

 

Η χρήση τους στην συνέχεια θα δείξει αν όντως αξίζουν τόσο πολύ...

 

 

Υ.Γ. έχετε μήπως υπόψη σας κάποιο μνημόνιο ενεργειών/Manual για Win7 στο ιντερνετ που να λέει πως γίνονται μερικά βασικά πράγματα? Ακόμη π.χ. δεν έχω βρει τις "συνδέσεις δικτύου" ...

 

Εμένα μου βγάζει:

 

CPU: 7,3

Memory: 7,5

Graphics: 7,4

Gaming Graphics: 7,4

HD: 7,8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά.

Θέλω να ρωτήσω σε ότι αφορά στη DSP έκδοση των Win. Γνωρίζω πως αφορά σε ένα υπολογιστή και μόνο. Αυτό σημαίνει πως δεν θα μπορέσω να τα ξαναεγκαταστήσω αν φορμάρω τον υπολογιστή κάποια στιγμή στο μέλλον μετά την πρώτη εγατάσταση;

Κάπως κουφό μου ακούγεται. :rolleyes:

 

Υ.Γ. Πρώτο ποστ και αυτό ήταν ερώτηση... φτου. Anyway...

Αν θυμάμαι καλά μπορείς να κάνεις ως 3 ενεργοποιήσεις στον ίδιο υπολογιστή. Σε περίπτωση που χρειαστείς για κάποιον λόγο περισσότερες, συνήθως επικοινωνείς με microsoft hellas και λύνεται το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά μπορείς να κάνεις ως 3 ενεργοποιήσεις στον ίδιο υπολογιστή. Σε περίπτωση που χρειαστείς για κάποιον λόγο περισσότερες, συνήθως επικοινωνείς με microsoft hellas και λύνεται το πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ. Αυτό ακούγεται πιο λογικό. Θα ρωτήσω περαιτέρω και ότι μάθω θα ποστάρω εδώ.

Παρεπιπτόντως, πριν 5 λεπτά διάβασα πως το 2012 θα κυκλοφορήσει το Win8...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...