Προς το περιεχόμενο

Windows 7 32bit VS 64bit - ποιο να προτιμήσω, γιατί, ιδιαιτερότητες, απορίες


.:VenoM:.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε p4 2.2ghz με 1.5gb ram ddr 266 ή 333(δεν είμαι σίγουρος), ati 1650pro 512mb και 40gb HHD,θα υπάρχει πρόβλημα να τα βάλω;Θα τρέχουν smooth;

 

http://www.microsoft.com/windows/windows-7/get/system-requirements.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραία ωραία.Ευχαριστώ και τους δύο σας :) . Έτρεξα και τον checker που έχει η m$, όλα καλά το έβγαλε ότι θα τρέχει..Μόνο η webcam που έχει δεν θα λειτουργεί,αλλά μικρό το κακό,θα βρεθεί λύση.

Χτες πέρασα τα 7 στον δικό μου υπολογιστή,δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος,αλλά φορμάτ-δημιουργία νέου partition και install δεν πήραν πάνω από 30 λεπτά..είναι σωστό αυτό ή μπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Χτες πέρασα τα 7 στον δικό μου υπολογιστή,δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος,αλλά φορμάτ-δημιουργία νέου partition και install δεν πήραν πάνω από 30 λεπτά..είναι σωστό αυτό ή μπα;

Κάπου τόσο διαρκεί η διαδικασία συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει περασει κανεις τα windows7 32 και μετα να περασει τα 64,να μου πει πως γινεται?γιατι τωρα μου βγαζει οτι ειναι διαφορετικο λειτουργικο στο συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει περασει κανεις τα windows7 32 και μετα να περασει τα 64,να μου πει πως γινεται?γιατι τωρα μου βγαζει οτι ειναι διαφορετικο λειτουργικο στο συστημα.

Αν δεν κάνω λάθος, αυτό γίνεται μόνο με format->install.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει με σιγουριά στην εξής ερώτηση.

Αγοράζοντας την upgrade έκδοση των windows 7 μπορώ να κάνω κανονικό format μέσα από τα dos όπως με τα XP;

Όταν λέω μέσα από τα dos καταλαβαίνετε τι εννοώ, να κάνω boot από το cd και format και εγκατάσταση στην συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει με σιγουριά στην εξής ερώτηση.

Αγοράζοντας την upgrade έκδοση των windows 7 μπορώ να κάνω κανονικό format μέσα από τα dos όπως με τα XP;

Όταν λέω μέσα από τα dos καταλαβαίνετε τι εννοώ, να κάνω boot από το cd και format και εγκατάσταση στην συνέχεια.

Υποθέτω πως εννοείς ότι στο σύστημα δεν υπάρχουν win xp/vista 32/64 οποιασδήποτε έκδοσης.

Δεν το χω δοκιμάσει αλλά ρίξε μια ματιά εδώ:

if you don't have any previously installed Windows on the machine, you will want to get yourself a full copy of Windows 7.

While it might be technically possible to use the upgrade disks to do an installation of Windows 7 without a previous version, doing so, as Microsoft points out, is not properly licensed.

Some of the confusion has come after enthusiasts noted a way to get an upgrade disc to install on a fully erased hard drive.

source

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει με σιγουριά στην εξής ερώτηση.

Αγοράζοντας την upgrade έκδοση των windows 7 μπορώ να κάνω κανονικό format μέσα από τα dos όπως με τα XP;

Όταν λέω μέσα από τα dos καταλαβαίνετε τι εννοώ, να κάνω boot από το cd και format και εγκατάσταση στην συνέχεια.

 

Σε παλιότερες εκδόσεις των Windows, αν προσπαθούσες να κάνεις install σε κενό δίσκο μια upgrade έκδοση, κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης σου ζητούσε και το serial number μιας προηγούμενης έκδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει με σιγουριά στην εξής ερώτηση.

Αγοράζοντας την upgrade έκδοση των windows 7 μπορώ να κάνω κανονικό format μέσα από τα dos όπως με τα XP;

Όταν λέω μέσα από τα dos καταλαβαίνετε τι εννοώ, να κάνω boot από το cd και format και εγκατάσταση στην συνέχεια.

 

Κοίτα,πριν λίγο τελείωσα με το φορμάτ στο laptop(toshiba).Μου είχε 2 δισκάκια μέσα.Το ένα έλεγε toshiba upgrade dvd και το άλλο, windows home premium ungrade dvd 32/64bit.Ο οδηγός έλεγε πρώτα να βάλω το upgrade disc,όμως όσο το έκανα έβλεπα ότι δεν πήγαινα για καθαρή εγκατάσταση.Έτσι το έβγαλα και έχωσα το windrows upgrade ....και προχώρησα κανονικά την εγκατάσταση.Ενεργοποίησα και τα windows και όλα ωραία:-). Δεν μου ζήτησε άλλο serial εκτός αυτού των 7.Τώρα έχω βάλει το upgrade disc και περνάει τους drivers που χρειάζεται .Αλλα μου έβαλε όλα τα άχρηστα προγράμματα της toshiba μαζί,και θα κάτσω να τα πετάξω ένα-ένα.Καθαρότατο install :-) .

 

 

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω,το laptop μου ( http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905345 ) έχει πάνω τον AMD Turion X2 Dual-Core RM-72 και λέει και ένα 64 πάνω...Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να βάλω και τα 64bit ;;Γιατί τώρα πια γράφει ότι χρησιμοποιεί 2.37gb ram από τα 4.....που τα διάβαζε ολόκληρα όταν είχα τα vista πάνω και έτρεχα 32bit ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω,το laptop μου ( http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905345 ) έχει πάνω τον AMD Turion X2 Dual-Core RM-72 και λέει και ένα 64 πάνω...Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να βάλω και τα 64bit ;;Γιατί τώρα πια γράφει ότι χρησιμοποιεί 2.37gb ram από τα 4.....που τα διάβαζε ολόκληρα όταν είχα τα vista πάνω και έτρεχα 32bit ..

Λίγο περίεργο μου φαίνεται ότι αναφέρει 2.37GB. Πάντως και στα vista απλά έλεγε ότι έχεις 4GB RAM εγκατεστημένα. Δεν μπορούσε να τα αξιοποιήσει ολόκληρα.

 

Ο επεξεργαστής σου είναι 64bit, οπότε μπορείς να βάλεις αντίστοιχο λειτουργικό. Δες αν υπάρχουν οι απαραίτητοι drivers απ το site του κατασκευαστή. Απ όσο έχω δει, ακόμα και να μην υπάρχουν, συνήθως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να μην παίζουν όμως διάφορες συσκευές όπως κάμερα, card-reader, ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο περίεργο μου φαίνεται ότι αναφέρει 2.37GB. Πάντως και στα vista απλά έλεγε ότι έχεις 4GB RAM εγκατεστημένα. Δεν μπορούσε να τα αξιοποιήσει ολόκληρα.

 

Ο επεξεργαστής σου είναι 64bit, οπότε μπορείς να βάλεις αντίστοιχο λειτουργικό. Δες αν υπάρχουν οι απαραίτητοι drivers απ το site του κατασκευαστή. Απ όσο έχω δει, ακόμα και να μην υπάρχουν, συνήθως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να μην παίζουν όμως διάφορες συσκευές όπως κάμερα, card-reader, ethernet.

 

 

Λες;Μωρε για να τα δίνει η toshiba λες να μην έχει;

Επειδή δεν ξέρω από 64bit τί πρέπει να προσέξω;Εντάξει έχω το λειτουργικό των 64ων.Θα αντιμετωπίσω προβλήματα πουθενά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να προσέξεις εφόσον υπάρχουν οι κατάλληλοι drivers. Απλά σε κάποια προγράμματα (πχ antivirus, firewall) ίσως χρειαστεί να εγκαταστήσεις την ανάλογη έκδοση. Πρόβλημα πιθανόν να έχεις αν χρησιμοποιείς κάποιο εξειδικευμένο software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να προσέξεις εφόσον υπάρχουν οι κατάλληλοι drivers. Απλά σε κάποια προγράμματα (πχ antivirus, firewall) ίσως χρειαστεί να εγκαταστήσεις την ανάλογη έκδοση. Πρόβλημα πιθανόν να έχεις αν χρησιμοποιείς κάποιο εξειδικευμένο software.

 

Εντάξει λοιπόν είναι :-),δεν έχω κάποιο τέτοιο software .Θα το φορμάρω πάλι αν είναι.

 

 

Αααα να σαι ρωτήσω,το πανεπιστήμιο μου δίνει την pro έκδοση και το language pack .Και σκέφτομαι να τα βάλω στον υπολογιστή του πατέρα μου.Το language pack θα το βάλω μετά την εγκατάσταση των windows επιλέγοντας τα ελληνικά έτσι;

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 18:09 ----------

 

Τα windows 7 pro δεν έχουν παιχνίδια μέσα;

(έχω και γονείς gamers που με έπρηξαν που δεν έχει παιχνίδια...μπορώ να τα κατεβάσω από την m$ ; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...