Προς το περιεχόμενο

Windows 7 32bit VS 64bit - ποιο να προτιμήσω, γιατί, ιδιαιτερότητες, απορίες


.:VenoM:.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα Service Pack για τα Vista (αλλα και για ολα τα λειτουργικα) μεταξυ Χ32 και Χ64 ειναι κοινα η εχει το καθε ενα το δικο του SP ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα και από μένα. Και εγώ έχω ΧΡ 32, σκέφτομαι να βάλω windows 7. Να βάλω 32 η 64 ; Έχω 2gb ram και σκοπεύω να την αυξήσω σε 6. Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει το gaming. Παίζω -συνήθως- καινούρια παιχνίδια που έχουν μεγάλες απαιτήσεις.

 

Το pc μου είναι το εξής : Gfx 9800GT (1gb) nvidia, e4500 core 2 duo , 2gb ram και mobo P5LD2-X/1333

 

Υ.Γ. Σκέφτομαι να βελτιώσω το pc μου , να αλλάξω επεξεργαστή και ίσως mobo. Το αναφέρω αυτό γιατί μπορεί να μου πείτε να μείνω στα 32bit με το συγκεκριμένο pc που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα Service Pack για τα Vista (αλλα και για ολα τα λειτουργικα) μεταξυ Χ32 και Χ64 ειναι κοινα η εχει το καθε ενα το δικο του SP ?

 

φυσικά και είναι διαφορετικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα xp κανουν shutdown με windows 7 eng pro οχι.εκανα update to bios αλλα τιποτα.εβαλα ολουσ τους drivers για windows 7 eng pro αλλα τιποτα.υπαρχει driver για to acpi για windows 7 eng pro?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι πωρωμενος gamer και σκεφτομαι να εκγαταστισω τα νεα windows 7. Το θεμα ειναι πως δεν γνωριζω αν πρεπει να βαλω την 32bit εκδοση ή τη 64 ??? Βλεπω στο internet να μιλουν για ασυμβατοτητα στα παιχνιδια σε 64bitες εκδοσεις windows . Συμβαινει το ιδιο και στα 7 ??? Υπαρχει τουτο το προβλημα και στα συγχρονα games ???

 

Ευχαριστω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι πωρωμενος gamer και σκεφτομαι να εκγαταστισω τα νεα windows 7. Το θεμα ειναι πως δεν γνωριζω αν πρεπει να βαλω την 32bit εκδοση ή τη 64 ??? Βλεπω στο internet να μιλουν για ασυμβατοτητα στα παιχνιδια σε 64bitες εκδοσεις windows . Συμβαινει το ιδιο και στα 7 ??? Υπαρχει τουτο το προβλημα και στα συγχρονα games ???

 

Ευχαριστω .

 

Όχι.

 

:-)

 

10 χαρακτήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείτε αν είμαι off topic...

Έχει κάποιος την καλοσύνη να με βοηθήσει;

Τι είναι το Χ64 και το Χ86; Εγώ θέλω τα win7 32 bit ποιο μου κάνει από τα δυο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι πωρωμενος gamer και σκεφτομαι να εκγαταστισω τα νεα windows 7. Το θεμα ειναι πως δεν γνωριζω αν πρεπει να βαλω την 32bit εκδοση ή τη 64 ??? Βλεπω στο internet να μιλουν για ασυμβατοτητα στα παιχνιδια σε 64bitες εκδοσεις windows . Συμβαινει το ιδιο και στα 7 ??? Υπαρχει τουτο το προβλημα και στα συγχρονα games ???

 

Ευχαριστω .

 

Η μεγάλη τίτλοι παιχνιδιών δεν έχουν πρόβλημα σε αυτό το θέμα, είναι συμβατά και στα 32bit και σε 64bit.

 

Ναι είναι πιο γρήγορα τα 64bit αλλα θα πετύχεις ίσος ασυμβατότητα στα προγράμματα και drivers (και πάλι μετάλλη τίτλοι εφαρμογών φροντίζουν η εφαρμογή τους να τρέχει και στις δυο περίπτωσις)

 

Ένα game παλιό όταν δοκίμασα να παίξω σε Win 7 64bit δεν έτρεχε, αλλα τα καινούργια game τρέχουν χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Σε p4 2.2ghz με 1.5gb ram ddr 266 ή 333(δεν είμαι σίγουρος), ati 1650pro 512mb και 40gb HHD,θα υπάρχει πρόβλημα να τα βάλω;Θα τρέχουν smooth;

Για να ειναι smooth στην θεση σου θα εβαζα ακομα 1.5gb.Tα windows μονα τους μπορει να ειναι οκ,αλλα απο κει και περα θα τα επιβαρυνεις αρκετα με καποιο βαρυ προγραμμα/παιχνιδι που τυχον τρεξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ειναι smooth στην θεση σου θα εβαζα ακομα 1.5gb.Tα windows μονα τους μπορει να ειναι οκ,αλλα απο κει και περα θα τα επιβαρυνεις αρκετα με καποιο βαρυ προγραμμα/παιχνιδι που τυχον τρεξεις.

 

Εμ δεν παίρνει άλλο νομίζω η mobo,νομίζω άλλα 512mb μπορεί να δεχτεί ακόμα.

Για το pc του πατέρα μου το θέλω..Αυτός μόνο πλοήγηση στο internet,κανά java game και κανά skype-msn . Θα έχει πρόβλημα με αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Εμ δεν παίρνει άλλο νομίζω η mobo,νομίζω άλλα 512mb μπορεί να δεχτεί ακόμα.

Για το pc του πατέρα μου το θέλω..Αυτός μόνο πλοήγηση στο internet,κανά java game και κανά skype-msn . Θα έχει πρόβλημα με αυτά;

Oχι δεν θα χει προβλημα.Βαλε και το τελευταιο dimm ram,πεταξε το aero και οτι αλλο σου ειναι αχρηστο και θα σαι ακομα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...