Προς το περιεχόμενο

Windows 7 32bit VS 64bit - ποιο να προτιμήσω, γιατί, ιδιαιτερότητες, απορίες


.:VenoM:.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. σκεφτομαι μετα απο χροοοοοονια, να αγορασω το πρωτο μου αυθεντικο OS. προφανως θα παρω τα Win7, και μιας και η CPU μου σηκωνει χ64, προτεινετε τα 64bit? εχω διαβασει καμποσες σελιδες στο συγκεκριμενο τοπικ, και κατα 99% εχω πεισθει να παρω τα 64bit. αν ηταν για σπασμενα Win7 δε θα με ενοιαζε αλλα μιας και θα τα πληρωσω με κοφτει λιγο παραπανω...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Καλησπερα. σκεφτομαι μετα απο χροοοοοονια, να αγορασω το πρωτο μου αυθεντικο OS. προφανως θα παρω τα Win7, και μιας και η CPU μου σηκωνει χ64, προτεινετε τα 64bit? εχω διαβασει καμποσες σελιδες στο συγκεκριμενο τοπικ, και κατα 99% εχω πεισθει να παρω τα 64bit. αν ηταν για σπασμενα Win7 δε θα με ενοιαζε αλλα μιας και θα τα πληρωσω με κοφτει λιγο παραπανω...!

Aν ισχυει η υπογραφη σου και εχεις 4gb ram,ναι,να παρεις x64.Βασικα οτι και να ειχες,δεν νομιζω πως υπαρχει λογος να μην παρεις x64.Προσθεσε +1% στο ποσοστο σου και κανε την αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ. ας πουμε οτι συνεβαλες κατα 1% (αλλα καθοριστικο 1%) στην επιλογη μου. φυσικα θα παω για τα Ultimate (τι, μπρικια κολλαμε?αχαχαχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανένας άλλος πρόβλημα με τους 64bit drivers της ATi και συγκεκριμένα τους 9.11;

 

Κάθε τόσο μαύριζει η οθόνη για 1 δευτερόλεπτο και μετά μου εμφαμίζεται μήνυμα ότι σταμάτησαν να αποκρίνονται οι drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κανει και με τους προηγουμενους drivers?

Εμενα εκανε κατι παρομοιο η προηγουμενη καρτα και τελικα ηταν χαλασμενη και την αλλαξα

 

Είναι clean install και δεν έχω δοκιμάσει προηγούμενους.

 

Πριν το κάνω, είπα να ρωτήσω μήπως ήταν κάτι γνωστό ώστε να δοκίμαζα κάποια έκδοση που σίγουρα έπαιζε σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα το εκανε αυτο και στα xp μονο ομως οταν γυριζα ενα game απο full screen σε window mode και πεταγε ενα vpu recover error

Στα 7 ομως μαλλον λογω aero το εκανε οποτε ηθελε

Αρχικα νομιζα οτι φτιανε τα win οι drivers κλπ

Δοκιμασε αλλους drivers και αν εχει dual boot με xp κοιτα αν το κανει και εκει και τι μηνυματα βγαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το κάνει σε κάποια άσχετα σημεία, κυρίως όμως σε video playback.

 

Παιχνίδια για να είμαι ειλικρινής δεν είχα χρόνο να παίξω ακόμα.

 

Μια Sapphire HD 5770 έχω.

 

Δεν έχω dual boot, δεν έχω και τόσο χώρο στο boot disk και δε με νοιάζει και τόσο πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα. Θα'θελα μια διευκρινηση.Eχω το laptop http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906625 το οποιο ειναι της κοπελας μου εχει πανω vista 32bit.To laptop ειναι καθαρα για χρηση internet και games(sims 3 κτλ αλλα πεζει και κανα far cry).Aργησα λιγο αλλα τελικα θα ασχοληθω με τα 7αρια.Εχω μεινει στη διαδικασια τον xp που εβαζα το cd πατουσα r=επισκευη και εκανα φορματ.

Θελω να βαλω τα 64bit 7 και επειδει δε με αφηνει να τα περασω απο πανω επειδει εχει 32bit λειτουργικο και αυτη τη στιγμη κατεβαζω τα vista για να κανω format και να τα βαλω μετα.

Να κανω αυτη τη διαδικασια ή να κατεβασω και να βαλω απευθειας 7 32bit?

Πια εκδοση ειναι καλυτερη για αυτη τη χρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας! μολις γραφτηκα στο forum και για αρχη ηθελα να ρωτησω..

 

εχω xp sp3 και εχω βαλει 6 γιγα 667 μνημης... δειχνει 3.25 το λειτουργικο φυσικα.

αλλα σε μερικους μηνες θα βαλω σιγουρα τα win 7 pro 64... ηθελα να αντεξει στα επομενα 5-6 χρονια ανετα το pc μου(που μολις ανανεωσα πληρως με νεο κουτι,μητρικη ,cpu E6300 45nm dual core 2.80,λιγο παλαιοτερη sapphire 4850 καρτα,22αρα οθονη κλπ),γιατι παιζω και πολλα παιχνιδια... θα πιασουν τοπο τοσα γιγα τελικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν στην περίπτωσή σου, με τις υπάρχουσες ανάγκες των παιχνιδιων για μνήμη, να είναι προτιμότερο να αφαιρέσεις τα 2Gb και να παίξεις με 4@dual channel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

δείτε και αυτό αν θέλετε που ανακάλυψα με νέο φορητό που πήρα.

 

~~~

Δοκιμάστε και το άλλο αν θέλετε.

 

Εγκαταστήστε την 32-bit έκδοση και μετά δοκιμάσε ακόμα και με DVD ή USB recovery (γραμμένο από το Recovery Media Creation) να βάλετε την 64-bit έκδοση.

 

Δεν γίνεται με την καμία, όσο αναγνωρίζει ότι έχεις μέσα 32-bit έκδοση λειτουργικού.

 

Διαβάζω σε πολλά φόρουμ του εξωτερικού ότι είναι αυτό εγγενής λειτουργία του Windows installation.

 

Με απλά λόγια για να κάνεις switch από 32-bit σε 64-bit πρέπει να εξαφανίσεις με κάποιον τρόπο το πρώτο, ώστε να μην το «διαβάσει» κατά την εκκίνηση της διαδικασίας εγκατάστασης.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3053263&postcount=35

~~~

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς; Όντως ισχύει ότι για να γυρίσεις σε 64-bit δεν πρέπει να έχεις μέσα το 32-bit προφορτωμένο, ώστε να σου δώσει το δικαίωμα της επιλογής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...