Προς το περιεχόμενο

Windows 7 32bit VS 64bit - ποιο να προτιμήσω, γιατί, ιδιαιτερότητες, απορίες


.:VenoM:.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια εγκατεστησα τα 7 τα 32μπιτ σε γλωσσα αγγλικα μπορω να τα αλλαξω σε ελληνικα?

 

εχω κανει και ολα τα update απο το ιντερνετ?

 

κατι αλλο πρωτου τα περασω καποιος με ειπε οτι να μην κανω αναβαθμισεις γιατι θα εχεις προβλημα...γιαυτο τα περασα πρωτα στον παλιο pc εκανα αναβαθμισεις και ολα μια χαρα....και τωρα σκεφτομαι να βαλω τα 64αρια στο καινουριο!!!

 

εχετε ακουσει τπτ τετοια για τις αναβαθμισεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας πολύ απλός λόγος για να διαλέξεις τα 64bit: Αν περάσεις τα 32bit windows και κάποια στιγμή ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ 64bit λειτουργικό, το ολικό format είναι μονόδρομος...

 

Έχω δοκιμάσει και τις 2 αρχιτεκτονικές και στα XP (I hope they die in a fire these 64bit pieces of code), Vista (λίγα compatibility issues) και τέλος στα 7 (works like a charm!!).

 

Τώρα βέβαια παίζουν πολλοί παράγοντες, όπως το bottleneck του συστήματος, για το αν οι επιδώσεις είναι κατώτερες σε ένα 64bit λειτουργικό, αλλά λογικά σε ένα σχετικά σύγχρονο σύστημα δεν θα έχεις πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγκατεστησα τα 7 τα 32μπιτ σε γλωσσα αγγλικα μπορω να τα αλλαξω σε ελληνικα?

 

εχω κανει και ολα τα update απο το ιντερνετ?

 

κατι αλλο πρωτου τα περασω καποιος με ειπε οτι να μην κανω αναβαθμισεις γιατι θα εχεις προβλημα...γιαυτο τα περασα πρωτα στον παλιο pc εκανα αναβαθμισεις και ολα μια χαρα....και τωρα σκεφτομαι να βαλω τα 64αρια στο καινουριο!!!

 

εχετε ακουσει τπτ τετοια για τις αναβαθμισεις?

 

Για να αλλάξεις γλώσσα μέσω update πρέπει να έχεις τα Ultimate.

Αλλιώς δες κι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αλλάξεις γλώσσα μέσω update πρέπει να έχεις τα Ultimate.

Αλλιώς δες κι εδώ.

 

thnanks αλλα μολις το ειχα βρει!!!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:04 ----------

 

παιδια ειχα αγορασει απο εναν φιλο aio τα 7 ultimate και τα περασα στον παλιο pc

 

πρωτον δεν το εβλεπε το dvd σαν boot disk

 

και αναγκαστικα να κανω εγκατασταση κανονικα απο περιβαλλον του xp σαν να κανω ενα παιχνιδι install

τωρα ξανα δοκιμασα να τα ξανα περασω απο πανω αλλα παλι δεν κανει format τον δισκο (δεν βρισκω πουθενα τετοια επιλογη)

 

απλα μαζευει ολα τα παλια αρχεια και το λειουργικο το xp σε εναν φακελο windows old

 

κατα τα αλλα ολα καλα εκανα και αναβαθμιση εκανα και αλλαγη γλωσσας σε ελληνικα και παει ο σουπερ ο pc!!

 

πρεπει να παω να αγορασω αλλο dvd γιατι αυτο δεν ειναι για boot....

 

οποιος θελει ας με στειλει ενα καλο μαγαζι περιοχη αθηνας;) να αγορασω ενα αλλο!

 

σε αυτο το εμαιλ [email protected]

 

ΔΕΥΤΕΡΟΝ εβαλα ενα στικακι και μου ειπανε τα 7 να το κανω ready boost το εκανα και εκανα επανακινηση και τωρα νομιζω η εχω ανεβασει πυρετο οτι ο pc παει λιγο πιο γρηγορα(στο ανοιγμα παραθυρων κτλ)

B):eek:

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:47 ----------

 

καλα ρε κανενας ολοι με τα xp ασχολειστε ακομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει βαλει κανεις τα windows7 32 και μετα να βαλει τα 64 να μου πει πως γινεται?γιατι τωρα μου βγαζει οτι υπαρχει διαφορετικο λειτουργικο και δεν με αφηνει να βαλω τα 64.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει βαλει κανεις τα windows7 32 και μετα να βαλει τα 64 να μου πει πως γινεται?γιατι τωρα μου βγαζει οτι υπαρχει διαφορετικο λειτουργικο και δεν με αφηνει να βαλω τα 64.

Απ όσο έχω ακούσει από άλλους χρήστες που χαν το ίδιο θέμα, γίνεται μόνο με format κι επανεγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ όσο έχω ακούσει από άλλους χρήστες που χαν το ίδιο θέμα, γίνεται μόνο με format κι επανεγκατάσταση.

 

 

 

 

μπορείς να μου πείς μήπως φίλε πως μπορώ να κάνω φορμάτ.Έχω κι εγώ 32άρια και θέλω να βάλω 64άρα αλλά δεν ξέρω καθόλου.Η εστω κανα λίνκ που να με βοηθήσει...ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να μου πείς μήπως φίλε πως μπορώ να κάνω φορμάτ.Έχω κι εγώ 32άρια και θέλω να βάλω 64άρα αλλά δεν ξέρω καθόλου.Η εστω κανα λίνκ που να με βοηθήσει...ευχαριστώ

 

οταν κανει εκκινηση ο υπολογιστης θα μπεις με f2 ή f12 αναλογα τι σου λεει ο υπολογιστης στα bios και θα βαλεις να διαβαζει πρωτα ο υπολογιστης το cd και οχι το λειτουργικο συστημα που εχεις μεσα.μετα θα βαλεις το cd το 64αρι και θα ξεκινησει ο υπολογιστης να διαβαζει απο το cd.και θα κανεις προσαρμοσμενη εγκατασταση.οταν τελειωσεις,μην ξεχασεις να αλλαξεις την ρυθμιση στα bios ωστε να διαβαζει μετα ο υπολογιστης το λειτουργικο συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν κανει εκκινηση ο υπολογιστης θα μπεις με f2 ή f12 αναλογα τι σου λεει ο υπολογιστης στα bios και θα βαλεις να διαβαζει πρωτα ο υπολογιστης το cd και οχι το λειτουργικο συστημα που εχεις μεσα.μετα θα βαλεις το cd το 64αρι και θα ξεκινησει ο υπολογιστης να διαβαζει απο το cd.και θα κανεις προσαρμοσμενη εγκατασταση.οταν τελειωσεις,μην ξεχασεις να αλλαξεις την ρυθμιση στα bios ωστε να διαβαζει μετα ο υπολογιστης το λειτουργικο συστημα.

 

εγω το κανω σωστα διαβαζει το dvd και δεν μου βρισκει το dvd σαν boot disk....

γιατι? επειδη αγορασα το dvd απο το μαγαζι του aio και η εκδοση αυτη δεν ειναι boot?

 

το εγκαταστησα απο μεσα απο τα XP σαν κανονικο install!!!

και λειτουργεισε κανονικα απλα δεν κανει φορματ απο εκει!

 

ΜΗΠΩς φταει η αγορα του δβδ και πρεπει να παω σε αλλο μαγαζι να παρω αλλο για να κανει και φορματ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το κανω σωστα διαβαζει το dvd και δεν μου βρισκει το dvd σαν boot disk....

γιατι? επειδη αγορασα το dvd απο το μαγαζι του aio και η εκδοση αυτη δεν ειναι boot?

 

το εγκαταστησα απο μεσα απο τα XP σαν κανονικο install!!!

και λειτουργεισε κανονικα απλα δεν κανει φορματ απο εκει!

 

ΜΗΠΩς φταει η αγορα του δβδ και πρεπει να παω σε αλλο μαγαζι να παρω αλλο για να κανει και φορματ?

 

δεν μπορω να σε βοηθησω αλλο φιλε μου.εγω το εβαλα προχθες και μου το διαβασε και εβαλα τα 64αρια.και να φανταστεις οτι ειχα αγορασει τα upgrade.αν μπορει να σε βοηθησει καποιος αλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...