Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν όταν μιλάμε για counterpicks-matchups κτλπ εννοείτε ότι και οι 2 παίκτες είναι στο ίδιο skill level.

Άρα το counterpick θα κερδίσει το lane χωρίς junglers ή κάποιον απρόοπτο παράγοντα.

Επίσης ο κάθε champ έχει τον ρόλο του.

Αυτός που θα πάρει Teemo ή Le Blanc προφανώς θα προσπαθήσει να feedαριστει early και να τελειώσει το game μέχρι το 30 οπότε δεν έχει νοήμα να περιμένεις το late game. Αν δεν μπορεί να το κάνει, τότε κάτι κάνει λάθος.

Counters υπάρχουν στο ίδιο skill level απλά όπως είπα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα counters νικάνε όπως πιστεύουν πολλοί στο bronze κτλπ και παίρνουν counterpick χωρίς καν να ξέρουν τι κάνουν τα skill κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εχω καταλαβει εγω σε αυτο το θεμα...σε αυτο το παιχνιδι...

 

Η ολη φαση και μαγκια ειναι να ανεβεις γρηγορα...μαλλον πιο γρηγορα απο τους αντιπαλους ωστε να παρεις κεφαλι .

 

Γιατι οταν φτασει το 50ο λεπτο που ολοι ειναι 18 και λιγο πολυ full build δεν εχει σημασια πια τι ειχε γινει πριν αλλα ποιος ειναι καλυτερος...

 

Αυτα που ειπωθηκαν παραπανω ειναι σωστα..δυσκολα matchups ...αλλα αυτο σημαινει οτι αυτος που εγινε "countered" θα ανεβει πιο αργα..και ο jungler θα απασχοληθει περισσοτερο με την παρτι σου και ισως πιθανως να χασει χρονο απο το φαρμαρισμα του (αν δεν βγαλει καποιο kill)

 

Το παραδειγμα nasus vs teemo το εζησα προχτες εχοντας nasus...μπορω να πω οτι στα πρωτα επιπεδα δεν με ενοχλησε...ειχα παρει και pink wards και ειχα αποφυγει πολλα μανιταρια...επισης εδινα σημα στον jungler να ρθει...και τον επιανα με το w ή και ulti αν ειχα και δεν γλυτωνε....κοινως δεν με εκανε counter σε καμμια περιπτωση....

 

Προφανως το counterpicking εχει σημασια οταν μιλαμε για ιδιου skill παιχτες...οπου εκει καποια abilities/skills κλπ καποιων champs  δινουν καποιο πλεονεκτημα στο παιξιμο του.

 

Επισης πριν λιγο τελειωσα παιχνιδι οπου επαιζα akali κεντρο εναντιον fizz.Υποτιθεται οτι ο fizz ειναι counter της akali .Και πιστευω οτι ετσι ειναι , εκτος και αν κρυφτω πισω απο το turret με 20 healing pots αγκαλια και δεν φαρμαρω ποτε.

Και η αληθεια ειναι οτι του δωσα 3-4 kills στο πρωτο 15λεπτο.Αλλα επειδη το παιχνιδι τραβηξε πολυυυυυυυυυυυ τα δεδομενα αντιστραφηκαν.Οταν πλεον τουμπανιασαμε και οι 2 , τον ειχα 2 χτυπηματα...μονο με το ulti του εμενε 5 πιξελς ζωη :)

Αν μου σκαγε τον καρχαρια 9 στις 10 με ειχε....Αρα ειχε να κανει με το ποιος προλαβαινει ποιον και συνηθως τον προλαβαινα μιας και ειχα μεγαλυτερο range με το ulti....

 

Τελος εχω εναν φιλο που παιζει συνεχεια τον heimer (silver 3 ή 2 ειναι) .Αυτο που μου λεει (παρολο που τον παιζει υπερβολικα καλα τον heimer) ειναι οτι ΦΟΒΑΤΑΙ τρεις champs .Τον yi , morgana και syndra γιατι οχι οτι μπορουν να τον σκοτωσουν..αλλα μπορουν πολυ ευκολα και γρηγορα να του φανε τα turrets..αρα κοινως...του γαμανε το παιξιμο....κοινως...countered :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

QQ

 

 

Το matchmaking γαμιέται τώρα τελευταία? 8 games στην σειρά χαμένα επειδή το team είναι για τα πανηγύρια.
Στα 7 κέρδιζα το lane άνετα.Το 1 αγανάκτησα και feedαρα intentionally.
Και μην μου πει κανείς δεν ξέρεις πως να κάνεις snowball κτλπ κτλπ.
Απλά όταν γαμιέται το matchmaking γαμιέται...
Και όποιος θέλει ας κάνει add LoveMaria27 West να κάνει spectate τα games μου...

Όσο για τα games ήμουν Bronze 1 west πήγα east Plat 5 και όταν γύρισα west με έβαλε πάλι Bronze 1.

Μέχρι το Silver 1 έυκολα αλλά από όταν πήγα Silver 1 το team μου είναι πάντα μα πάντα χειρότερο.

Ζήτημα 1-2 φορές να ήταν καλύτερο και ποτέ μα πότε δεν με κουβάλησε κανείς...

Cacerous kids every single game...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω δειτε http://www.lolking.net/summoner/eune/39233379#runes

 

και του λεω "ρε φιλε τα μελετουσες πολλη ωρα τα runes σου ?" 

 

εεε και εδωσε 5-6 kills στον αντιπαλο adc ....γαμηθηκε το παιχνιδι τελειως... το κρατησαμε για καμμια ωρα....και ισως αν στο τελος δεν μαλακιζομαστε σε ενα δυο σημεια να το περναμε...αλλα οκ....ειχε χαθει πολυτιμο εδαφος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η nidalee κατα την γνωμη μου δεν λεει για support απο την στιγμη που μπορεις να επιλεξεις πολυ καλυτερους champion για αυτη την θεση.Για mid θα ελεγα οτι ειναι god tier αυτη την στιγμη και περισσοτερο για high elo μιας και πρεπει να πετυχαινεις ακοντια.

 

Οσο αναφορα τα counters οταν δυο αντιπαλοι ειναι στα ιδια επιπεδα παιζει πολυ σημαντικο ρολο ειδικα τοπ.Οποτε αν ο teemo με τον Nasus ειναι στα ιδια επιπεδα τοτε δυσκολα θα κερδισει ο δευτερος και αμφιβαλω αν θα κουβαλησει στο 30+.Μεχρι τοτε θα του βγει η πιστη να φαρμαρει .Γενικα παντως αντιπαθω τον nasus μιας και εισαγει μια κακη φιλοσοφια στο τροπο παιχνιδιου  στο τοπ που δεν σε βελτιωνει καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω μισω τον Nasus, εκτος απο αυτο που λες εχει και πολυ βαρετο και μονοχνωτο gameplay, 0 mechanics κλπ. Ελα που ειναι op top ομως :P

 

Στο παραδειγμα με τον teemo: Nasus me doran shield 0/21/9 ή 9/21/0 και μερικα pots + το passive του, καθεται στο turret του early game και απλα ο teemo του κανει αερα στο laning μεχρι να μεινει απο mana ή να φαει κανα gank. Στο 20+ που ο nasus θα εχει βγαλει 1-2 items και θα εχει στακαρει το Q προφανως και ο teemo θα ειναι 500 φορες πιο αχρηστος μεσα στο game αποτι ο Nasus. Κι οσο περναει η ωρα το gap θα μεγαλωνει σε βαρος του teemo και της ομαδας του. Απλα ο teemo θα παρει το παρασημο του counterpick και that's all :P Επισης, επειδη ειπωθηκε παραπανω οτι κανοντας counterpick ο στοχος ειναι να τελειωσεις γρηγορα το game πριν φτασει στο late, στο παραδειγμα μας και παλι ο teemo μονος του λιγο δυσκολο να κανει hardcarry ενα game μεσα σε 20mins πχ.

 

Γενικα ο nasus εχει πολυ δυσκολοτερους αντιπαλους στο top αποτι ενας teemo, οι οποιοι μπορουν να κανουν και παραπανω sense στο teamgame αποτι ο teemo. Επισης οσο περνα η ωρα τοσο αντιστρεφονται οι ρολοι υπερ του Νasus, οποτε τι νοημα εχει να παρεις κατι που τον "countarei" early , αντι να παρεις κατι που εχει σοβαρο presence σε ολη τη διαρκεια του παιχνιδιου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποντάρεις στη μέθοδο της χιονοστιβάδας. :P

Πας να πάρεις 2-3 γρήγορα kill και αν σου κάτσει και κάνουν το ίδιο και τα άλλα lanes να σπείρεις τη διχόνοια στην αντίπαλη ομάδα και να αρχίσει το σκυλοφάγωμα. :P

Δε σημαίνει βέβαια ότι θα κερδίσεις μετά βεβαιότητας ούτε και ότι έχουν όλοι το ίδιο σκεπτικό, πάντως αρκετοί είναι αυτής της λογικής.

 

Αποστολή από το Insomnia App εξετελέσθη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποντάρεις στη μέθοδο της χιονοστιβάδας. :P

Πας να πάρεις 2-3 γρήγορα kill και αν σου κάτσει και κάνουν το ίδιο και τα άλλα lanes να σπείρεις τη διχόνοια στην αντίπαλη ομάδα και να αρχίσει το σκυλοφάγωμα. :P

Δε σημαίνει βέβαια ότι θα κερδίσεις μετά βεβαιότητας ούτε και ότι έχουν όλοι το ίδιο σκεπτικό, πάντως αρκετοί είναι αυτής της λογικής.

 

Αποστολή από το Insomnia App εξετελέσθη!

 

Στην S4 δεν υπαρχει snowball , τουλαχιστον οχι στην μορφη που υπηρχε πριν

 

Οσον αφορα τα counters , υπαρχουν πολυ λιγα matchups που ειναι actually counters

Απο εκει κ περα ειναι στο χερι του καθενος το πως θα παιξει ενα lane

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μπαίνω να πείξω συμβενει αυτό

 

post-272668-0-77098700-1388162940_thumb.jpg

 

Αποτέλεσμα να μην μπορω να δω τα spells και γενικά το κάτο μέρος της οθόνης...

 

Ναι καλά μαντέψατε εχω windows 8.1

 

Καμία ιδέα για το τι μπορω να κάνω?

 

Αα και σε minecraft πιάνω 20 fps το λαπτοπ εχει 8 gb ram, nvidia geforce 750m 2 gb όπως καταλαβενετε μακριά απο windows 8.. Δώστε και καμία ιδεα αν μπορείτε γιατί μονο 20 fps στο minecraft

Thanks guys :D

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ επεξεργαστή έχεις(όσον αφορά τα FPS) ?

Επίσης,πήγαινε ρυθμίσεις και άλλαξε τα settings από Windowed σε Full Screen στο gameplay.
 


Π.Χ Εγώ με GTX 660m 2GB και έναν αξιοπρεπέστατο i5 επεξεργαστή με 4άρα RAM,πιάνω χαλαρά 140 FPS,μέχρι και 200 FPS.
Πολλές φορές όμως κατεβαίνει και κάτω από 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>ΤΙ επεξεργαστή έχεις(όσον αφορά τα FPS) ?</p> <p>Επίσης,πήγαινε ρυθμίσεις και άλλαξε τα settings από Windowed σε Full Screen στο gameplay.<br> </p> <p>Π.Χ Εγώ με GTX 660m 2GB και έναν αξιοπρεπέστατο i5 επεξεργαστή με 4άρα RAM,πιάνω χαλαρά 140 FPS,μέχρι και 200 FPS.<br> Πολλές φορές όμως κατεβαίνει και κάτω από 100.</p>

 

 

 

Intel i7 1.80 ghz turbo boost 3.10 ghz είπαμε 20 fps σε minecraft?

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...