Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι σορρυ,μαλακια εγραψα ,αυτο ηθελα να πω.Οποτε και diamond 1 να εισαι και 10-0 να κανεις πας πλατ 1?

Ναι. Γι' αυτό κάποιος π.χ. που ήταν gold μπορεί να τον έριχνε και bronze. Γιατί το cap ήταν το platinum 1 και εφόσον το 0.1% των παικτών έπρεπε να βρίσκονται εκεί (οι diamond 1/challenger δηλαδή) οι άλλοι στριμώχνονται πιο κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Small tip για οσους κανουν Jungle

 

Μην αφηνετε τα conservation stacks σας να καθονται στο 80 γιατι χανετε Gold

Καθε μεγαλο mob ειναι 40 stacks κ δινουν 1 extra gold για καθε stack 

 

Οποτε farm dat jungle

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις απολυτο δικιο αλλα αυτο ειναι ενα θεμα το οποιο πρεπει να προσεξω.βεβαια ναι μενω στιν ζουγκλα πισω αλλα λεβελ 3 ειμαι τοπ και παιρνω fb.κανω συνεχεια gank.ειμαι silver 1.Aκομα δεν εχω μαθει πως να τα συνδιαζω.Φανταζομαι οταν μαθω θα ανεβω και level.

Eπισης παιρνω σχεδον παντα δρακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις απολυτο δικιο αλλα αυτο ειναι ενα θεμα το οποιο πρεπει να προσεξω.βεβαια ναι μενω στιν ζουγκλα πισω αλλα λεβελ 3 ειμαι τοπ και παιρνω fb.κανω συνεχεια gank.ειμαι silver 1.Aκομα δεν εχω μαθει πως να τα συνδιαζω.Φανταζομαι οταν μαθω θα ανεβω και level.

Eπισης παιρνω σχεδον παντα δρακο.

 

εγω κάνω το άλλο. μισή ζουγκλα και gank bot/mid αναλογα με ποιο κάθεται καλα. μετά την άλλη μιση και gank mid/top. αμα κατσουνε τα ganks καλώς. αμα δε κάτσουνε τουλάχιστον δε μένεις τοσο πίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω κάνω το άλλο. μισή ζουγκλα και gank bot/mid αναλογα με ποιο κάθεται καλα. μετά την άλλη μιση και gank mid/top. αμα κατσουνε τα ganks καλώς. αμα δε κάτσουνε τουλάχιστον δε μένεις τοσο πίσω. 

 

και ποσο σιγουρος εισαι οτι στο "αλλο" μισο της ζουγκλας δεν θα πεσεις σε τιποτα ανεπιθυμητες συναντησεις ? και ποσο σιγουρος εισαι οτι τον εχεις ? :)

Προφανως να βολταρει ο τζανγκλερ σε ολη την ζουγκλα ειναι το ιδανικο..αλλα...

 

 

Εγω οταν παιζω jungler εχω το εξης διλλημα...αν βγαλεις κανα δυο kills νωρις και βγαλεις λεφτα... αξιζει η αναβαθμιση της machete ή προτιμοτερο ειναι να "χτισεις" damage..μιας και θα χρειαστει προφανως αργοτερα...αφου ετσι και αλλιως η χρησιμοτητα της machete και της αναβαθμισης της..οσο ναναι ακυρωνεται στην πορεια...μιας και τα monsters τα χεις και χωρις monster dmg bonus....

 

Προφανως αν δεν βγαλεις kills νωρις...το jungling ειναι το μοναδικο σιγουρο εσοδο και προφανως αξιζει η αναβαθμιση της χατζαρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν παίζω καθόλου jungle απ ότι έχω δει σε streams και απ ότι έχω διαβάσει , δεν πρέπει να υπάρχει jungler χωρίς jungle item.

Χάνεις άπειρο gold , δεν είναι μόνο το dmg.

Αν δεν βγάλεις το jungle item σου o αντίπαλος jungler που θα το χει βγάλει θα κλείσει πολύ γρήγορα τη διάφορα των 1-2 kills που έχεις εσύ.

 

Έχω δει πολλά games που ο jungler έχει πάρει 1-2-3 kills και rushαρεί sun fire η BC ξερωγω...πάντα μια πάντα μένει πίσω και δεν κάνει τιποτα

 

Ας μας πει και κάποιος που παίζει jungle παρολαυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει jungler χωρις jungler item αυτο εννοειται

 

Αν εισαι μπροστα εννοειται οτι χτιζεις το jungle item οσο πιο γρηγορα μπορεις . 

Βασικα depends , ποσα λεφτα εχεις οταν κανεις back. Η αναβαθμιση δεν ακυρωνεται καθολου τουλαχιστον μεχρι το lategame 

Δεν το παιρνεις για το dmg , το παιρνεις για τα gold , το tenacity/damage/sustain

 

Οταν εχεις παιξει jungle matchups , ξερεις ποιον εχεις η δεν εχεις κ σε τι lvl . Οπως υπαρχουν matchups στα lanes ετσι υπαρχει κ στο jungling . Απλα ειναι πιο δυσκολα να τα διαβασεις

Δεν μπορεις με Maokai να περασεις το river πχ οταν εχεις Lee απεναντι γιατι δεν υπαρχει ποτε περιπτωση να τον ριξεις 

 

Τα παντα στο jungling ειναι το efficiency κ πως ξοδευεις τον χρονο σου . Πρεπει να βλεπεις το ρολοι , ταυτογχρονα να βλεπεις τα lanes κ να instantly να σκεφτεσαι τι σε παιρνει να κανεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποσο σιγουρος εισαι οτι στο "αλλο" μισο της ζουγκλας δεν θα πεσεις σε τιποτα ανεπιθυμητες συναντησεις ? και ποσο σιγουρος εισαι οτι τον εχεις ? :)

Προφανως να βολταρει ο τζανγκλερ σε ολη την ζουγκλα ειναι το ιδανικο..αλλα...

 

 

Εγω οταν παιζω jungler εχω το εξης διλλημα...αν βγαλεις κανα δυο kills νωρις και βγαλεις λεφτα... αξιζει η αναβαθμιση της machete ή προτιμοτερο ειναι να "χτισεις" damage..μιας και θα χρειαστει προφανως αργοτερα...αφου ετσι και αλλιως η χρησιμοτητα της machete και της αναβαθμισης της..οσο ναναι ακυρωνεται στην πορεια...μιας και τα monsters τα χεις και χωρις monster dmg bonus....

 

Προφανως αν δεν βγαλεις kills νωρις...το jungling ειναι το μοναδικο σιγουρο εσοδο και προφανως αξιζει η αναβαθμιση της χατζαρας...

 

στο bronze μια φορά στα 10 games θαχεις ανεπιθυμητες συναντησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκει μιας και σας βλεπω και μιλατε για JUNGLE ας δωσω και γω καποια Tips που απο τοτε που ξεκινησα το Jungle, στο Silver 3, εχω φτασει πλεον Gold 2, εκανα δηλαδη carry τον εαυτο μου παρα παρα παρα πολλες φορες.


Καταρχας, το παν ειναι τα timers και να χρησιμοποιεις το trinket σου. Συνηθως, γιατι παιζω με Eve, παω στο αντιπαλο αντιστροφο buff, δηλαδη ο,τι εχω απεναντι απο κει που ξεκιναει ο αντιπαλος, και το wardarw καπου στο 1:35. Ετσι ξερεις αν σου κανει steal attempt και ουτως η αλλως μεχρι το 2:45 δεν παιζει να χρησιμοποιησεις αλλιως το ward. Τωρα, αν τον δεις πως δεν κουναει το buff απ το camp και σε τρωει ο κωλος να κανεις μαλακια, κρυβεσαι -> smite -> steal -> burst -> fb -> flash away αν στην πεσουν. Εγω αυτο τουλαχιστον το κανω πολυ συχνα, οπου με παιρνει ομως.

Γενικα, πρεπει να βλεπεις το jungle σαν ενα 1 v 1 με τον αντιπαλο για να ξερεις ποια ειναι τα ορια σου, τι μπορεις και τι δεν μπορεις να κανεις, αν αξιζει να ρισκαρεις να χωθεις κτλπ. Γενικα να μαθεις τα matchups και αυτο θελει πολυ experience.

Απο κει και περα, αναλογα ποιο ειναι το 2ο buff που παιρνεις, κανεις gank στο lane (mid-top / mid-bot) που ειναι πιο pusharismeno ή που εχει μεγαλυτερη προοπτικη για kill. Αν κανενα δεν ειναι, βλεπεις συνεχεια το χαρτη, ενω φαρμαρεις ειτε το δικο σου ειτε το enemy jungle και μολις παρουσιαστει κατι, ορμας. 

Για μενα, ενα καλο route για Blue-Red Buff: Blue/Red Smite στο 1:55 (Respawn 7:08 - 7:16) -> Wolves/Wraiths -> Red/Blue Smite (Respawn 8:05 - 8:25) -> Gank, if no Gank Wraiths/Wolves & Wolves/Wraiths -> Gank, if no Gank, Counter Jungle. Καπου εκει πρεπει να χεις γυρω στα 450-500 Gold αρα Β και Spirit Stone. Απο κει και επειτα βλεποντας και κανοντας..
Παρεπιπτοντως, σπανια φαρμαρω Golems με Champ που δεν εχει Jump. Γενικα, ειναι καλυτερο να κλεψεις το enemy Wraith απ το να πας σαν την κοτα μεχρι τεεεερμα κατω να φας το ξυλο της ζωης σου αν δεν εχεις Smite και να κανεις Β. Αποψη μου παντα.

Απο κει και περα, εγω προσωπικα φροντιζω να παιρνω πολλα kills γιατι δεν εμπιστευομαι κανενα ταγαρι, και οσο πιο πολλα kills εχεις και οσο πιο "μπροστα" εισαι, τοσο πιο ευκολο γινεται το counter jungling. Κατι που εκανα λαθος και εχω βελτιωσει πολυ ειναι το objective control, αλλα μεχρι και στο δικο μου elo απ' οτι βλεπω οι περισσοτεροι δεν νοιωθουν. Απλα τους σπας τα @@ στο ping για lane push, drake control, baron ward, enemy blue buff ward steal κτλπ. Και οποιος ακουσε ακουσε.

Απλως πρεπει να θυμασαι πως ειναι ο μονος ρολος που ειναι παντελως μοναχικος, και ο,τι κανεις στο game, εξαρταται μονο απο σενα. Δεν εχει συγκεκριμενο meta ή πλανο. Ο καθενας εχει δικο του route, counter jungle path κτλπ. Απλα βλεπεις τι σε βοηθαει να κερδιζεις. Εγω ας πουμε θελω να μαι 1-2 level πανω απ τον enemy jungler γυρω στο 25-30 και να ειμαι lvl 6 πριν το 07:00. 

Ενα ακομα κολπακι, ειναι να wardareis το route του αντιπαλου midlaner καπου στο 6:50, επομενως να κρυφτεις σαν κυριος εσυ και το δικο σου midlane και να τσιμπησεις αξιοπρεπεστατο κιλλ. Αυτο εμενα προσωπικα μου πετυχαινει παρα πολυ συχνα.

Ακομη, εννοειται πως αγοραζεις κανα ward και εσυ γιατι σε βοηθαει παρα πολυ στο να δεις αν σου γινεται counter jungle οταν ο αντιπαλος εχει fast clear και ακομη για να δεις που βρισκεται!

Δεν ξερω, οποιος θελει ας ρωτησει κατι :P και βοηθαω!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινας παντα απο εκει που ειναι το bot σου tbh

Αναλογα τον jungler που εχεις κανονιζεις το υπολοιπο route σου

 

Κανεις wolves μετα το πρωτο buff για περισσοτερο exp , μετα κατευθειαν στο αλλο buff

 

Δεν μπορεις να πας σε κανενα ανιπαλο buff σε solo queue

Ψοφας στο lvl 1 κ χανεις εισαι behind pretty much σε ολο το game , δεν προσπαθεις ουτε καν για steal γιατι δεν το παρεις εισαι παλι behind 

 

Σε γενικες γραμμες συμφωνω με τα υπολοιπα

 

Btw , Eve πλεον δεν παιζει κανεις μετα το E nerf . Επεσε στο 45 % κ ειναι απο τους champs με τα χαμηλοτερα win rate

Οχι οτι εχει καποια σημασια αν δουλευει για σενα , απλα πληροφοριακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

True, αυτο το nerf μας γ@μ%^#...

Το κακο ειναι, πως scalarei με AP και κανει ΑD dmg.. δηλαδη ο,τι να ναι.. Τουλαχιστον να εβαζαν 1.2 και οχι 1.0 rate..
Βασικα θελω να δοκιμασω σε ενα normal να της βγαλω Last Whisper φορ δε λολζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στο jungling βασικα ξεκιναω απο blue (smiteless - στο 1ο μικρο πας 2) ...ghost (smite)...φευγω στα λυκακια....wraiths( εδω πας 3)....red(smite)....golems (μπορει και να εχεις χτυπησει 4 εδω)

Εδω τραβαω ενα Β , εχω συνηθως 600-700 gold και παω και ψωνιζω... ε μετα κοιταω για ganks...και καθαριζω ο,τι εχει κανει respawn αν δεν δω ευκαιρια για gank.

 

Στα επιπεδα που παιζετε εσεις ισως ολα δουλευουν ιδανικα στα lanes..στο bronze ομως οχι...ειτε push-αρουν υπερβολικα και δεν κανουν λιγο πισω για το gank και μετα σε κραζουν... ειτε ολα τα lanes υποφερουν και φωναζουν ολοι μαζι για gank και χανεις πολυτιμο χρονο στο περαδωθε κλπ κλπ....

 

Αν δω οτι εχουμε ριξει turrets τοτε  ξεμυταω προς το enemy jungle...αλλιως το θεωρω πολυ ρισκο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...