Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χμμ , ισως να εχει patchαριστει το θεμα του Smite η ισως να ηταν παντα στη φαντασια μου

Παντωα τα abilities ειναι half damage

Λίγο ακόμα και το atalos3 είναι δικό σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο ακόμα και το atalos3 είναι δικό σου....

 

Εισαι σαχλος , βαρβαρος κ alitiz

 

Οσο για Morde , τα παντα τον κανουν counter κ κυριως .. οι junglers

0 escapes , χαλαει flash κ παιρνεις free goldz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ θελω να ανοιξω το εξης θεμα

Συμβουλες για ADC

Suckarw τρελα και νομιζω πως πρεπει να μαθω επειγοντως.. Δεν εχω ιδιαιτερο θεμα με το CS, απλα failarw τερμα στο lane , χανω κιλλ, μενω πισω, ο αλλος snowballarei, καταληγω 2-10.
Vayne/Ashe/Kog/Tristana/Twitch για κανενα λογο, μ αρεσει πολυ ο Lucian ομως, γιατι φερνει και λιγο στο AD caster/spammer

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς support της προκοπής γενικά στα πρώτα levels είσαι δύσκολα. Αυτό γενικός κανόνας. Αν ας πούμε σου έρθει μια annie και σε zonάρει με stun ενώ ο δικός σου πετάει αετό, έχεις χάσει το lane θες δε θές.

 

Με ένα half decent support τώρα, απλά παίζεις aggresive (ανάλογα με το matchup) και μαθαίνεις trades. Πρέπει να ξέρεις πότε θα κερδίσεις ένα trade και πότε όχι οπότε πρέπει να αναγνωρίζεις αρκετά καλά τα adc/support combos όπως και να pickάρεις σωστά στο champion select .

 

Τιμωρείς πάντα λάθη/overextend και γενικά είναι πολύ σημαντικό να έχεις σωστό positioning όπως και river/tribush wards. Ψάχνεις λίγο αν, πότε και πώς πρέπει να freezάρεις το lane σου και αν όλα πάνε στραβά αφήνεις το tower (που ιδιαίτερα τώρα πέφτει με το καλημέρα) και φαρμάρεις 3-4 waves free στο 2ο tower με 2 wards στις εισόδους. Γενικά σε meh παιχνίδια είναι πολύ εύκολο να επανέλθεις σαν ad με το farm.

 

Καλή ιδέα αν ξέρεις τι κάνεις είναι να pushάρεις το lane στο πρώτο wave για να πάς πρώτος lvl2 και να κάνεις all in πρίν το πάρει ο άλλος ώστε αν όχι να πάρεις kill, να έχεις ένα σίγουρα κερδισμένο trade. Αυτό βέβαια θέλει awareness και καλή συνεννόηση με το support.

 

Πλέον με τους 4,5k life 300dmg heroes τύπου mundo/shyvana τα AD παίζουν πολύ μικρό ρόλο στο παιχνίδι οπότε δεν είναι η καλύτερη περίοδος να μάθεις το ρόλο (δυστυχώς). Random thoughts.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ θελω να ανοιξω το εξης θεμα

 

Συμβουλες για ADC

 

Suckarw τρελα και νομιζω πως πρεπει να μαθω επειγοντως.. Δεν εχω ιδιαιτερο θεμα με το CS, απλα failarw τερμα στο lane , χανω κιλλ, μενω πισω, ο αλλος snowballarei, καταληγω 2-10.

Vayne/Ashe/Kog/Tristana/Twitch για κανενα λογο, μ αρεσει πολυ ο Lucian ομως, γιατι φερνει και λιγο στο AD caster/spammer

 

 

έχω την εντύπωση ότι θα σου αρέσει ο ezreal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ θελω να ανοιξω το εξης θεμα

 

Συμβουλες για ADC

 

Suckarw τρελα και νομιζω πως πρεπει να μαθω επειγοντως.. Δεν εχω ιδιαιτερο θεμα με το CS, απλα failarw τερμα στο lane , χανω κιλλ, μενω πισω, ο αλλος snowballarei, καταληγω 2-10.

Vayne/Ashe/Kog/Tristana/Twitch για κανενα λογο, μ αρεσει πολυ ο Lucian ομως, γιατι φερνει και λιγο στο AD caster/spammer

 

 

jinx varus θα σ αρεσουν πιστευω. Ο ez αμα μεινει πισω μετα δε βγαζει dmge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαίρεται παιδιά.ξεκίνησα να παίζω ranked τον μαη πέρσι νομίζω αρχίζοντας από bronze 3.Σήμερα αφού τελείωσα τα placement με 8-2 μπήκα platinum 4, ενώ είχα τελειώσει gold 1 στο preseason αυτά είναι !!!καλή σεζόν να χουμε και καλά παιχνίδια σε όλους.BTW ign vouke7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς support της προκοπής γενικά στα πρώτα levels είσαι δύσκολα. Αυτό γενικός κανόνας. Αν ας πούμε σου έρθει μια annie και σε zonάρει με stun ενώ ο δικός σου πετάει αετό, έχεις χάσει το lane θες δε θές.

 

Με ένα half decent support τώρα, απλά παίζεις aggresive (ανάλογα με το matchup) και μαθαίνεις trades. Πρέπει να ξέρεις πότε θα κερδίσεις ένα trade και πότε όχι οπότε πρέπει να αναγνωρίζεις αρκετά καλά τα adc/support combos όπως και να pickάρεις σωστά στο champion select .

 

Τιμωρείς πάντα λάθη/overextend και γενικά είναι πολύ σημαντικό να έχεις σωστό positioning όπως και river/tribush wards. Ψάχνεις λίγο αν, πότε και πώς πρέπει να freezάρεις το lane σου και αν όλα πάνε στραβά αφήνεις το tower (που ιδιαίτερα τώρα πέφτει με το καλημέρα) και φαρμάρεις 3-4 waves free στο 2ο tower με 2 wards στις εισόδους. Γενικά σε meh παιχνίδια είναι πολύ εύκολο να επανέλθεις σαν ad με το farm.

 

Καλή ιδέα αν ξέρεις τι κάνεις είναι να pushάρεις το lane στο πρώτο wave για να πάς πρώτος lvl2 και να κάνεις all in πρίν το πάρει ο άλλος ώστε αν όχι να πάρεις kill, να έχεις ένα σίγουρα κερδισμένο trade. Αυτό βέβαια θέλει awareness και καλή συνεννόηση με το support.

 

Πλέον με τους 4,5k life 300dmg heroes τύπου mundo/shyvana τα AD παίζουν πολύ μικρό ρόλο στο παιχνίδι οπότε δεν είναι η καλύτερη περίοδος να μάθεις το ρόλο (δυστυχώς). Random thoughts.

Καλά τα λες.Πλέον όμως εγώ προσωπικά θεωρώ ότι το πιο βασικό στο adc είναι το mobility του.Dmg τρελό θα κόψει και ο mid και ο top, και μάλιστα με λιγότερο gold στα αντικείμενά του.Οπότε το θέμα θα κριθεί στο αν έχεις δυνατότητα να ξεφύγεις εύκολα για να μη δίνεις free kills και τους ντύνεις.Σκέψου πχ kha zix mid, να πάει 7-8 lvl να σου σκάσει με ulti κάτω ενώ ο δικός σου έχει κάνει recall πχ και δεν έχεις πάρει γραμμή.Να έχεις καναν kog πχ ή καμιά ashe ή τόσους άλλους και να στα ρίξει όλα πάνω σου.w->e->q-> ignite.Ε ντάξει δεν είναι μαλακία δική σου πλέον, είναι του παιχνιδιού.Γιατί και πολύ πιο ευάλωτος είσαι και το ίδιο dmg θα κάνεις με τον αντίπαλο.

Απότε φίλε με το περίεργο nick ( :P) ξεκίνα με κάτι σαν ezreal,vayne,tristana,caitlyn θα έλεγα εγώ.

Πάντως ταπεινή μου γνώμη είναι πως κανονικά για τα adc, έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα σε ένα μέσο game, θα πρέπει να βγάλουν ειδικά γι' αυτά αντικείμενα ώστε να μπορούν να σταθούν στο παιχνίδι.Πώς έχει πχ το hydra μόνο για melee.Ε, να σου λέει το τάδε item πχ που έχει +20 ad, από τα αντίστοιχα υπόλοιπα, κάνει μόνο για marksmen.Αλλιώς είναι σα να μην το πήρες.Καθαρά προσωπική άποψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες... πρόσφατα ξεκίνησα αλλά ξενέρωσα άσχημα ...

 

Παίζω σχεδόν πάντα Annie γιατί μου αρέσει και είναι η μόνη που ξέρω να παίζω (βαριέμαι να μάθω άλλους παίχτες).

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι μερικά class είναι πολύ σπαστικά, όπως ένα τάνκ (δεν θυμάμαι όνομα, Garen κάπως έτσι).

 

Τα τανκ αυτά δεν νοιώθουν χριστό (λογικό?μπορεί), να σκάω όλα τα Spell με την αρκούδα μαζί και να μην χάνει ούτε την μισή ζωή... (ένα 25-30% χάνει.

Σαν να μην έφτανε αυτό έχει και Heal (οπότε μια τρύπα στο νερό έκανα)

Σαν να μην φτάνουν τα παραπάνω έχει και Speed και δεν μπορείς να τρέξεις να ξεφύγεις (εξοργιστικό, τανκ & speed?? πόσο μ**ας πρέπει να είναι αυτός που το σκέφτηκε)

 

Σαν να μην φτάνουν τα παραπάνω... σε χώνει και πολύ εύκολα ... (ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΤΑΝΚΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΜΥΝΑ...)

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος τουλάχιστον να μην με ρίχνουν έτσι εύκολα? δεν λέω να τους χώσω σε 1 vs 1... ούτε καν! ΑΛΛΑ οχι ρε π***η να είσαι τανκ και να με χώνεις σε 3 δεύτερα, να μου έχεις και speed.

 

Κάτι διάβασα ότι υπάρχει ένα Item που είναι όταν έχεις αντιπάλους τανκ, κάτι κάνει και τους σκας damage με τα spells. (Κάτι σαν debuf? i dont know)

 

Τι έχετε να μου προτείνετε ; tips?


PS: Δεν είμαι τέρμα Noob, ξέρω μερικά πράγματα για τι όπλα και στολές θα αγοράσω, ΑΠΛΑ δεν ξέρω τα πάντα, τα διάφορα "bonus" που δίνουν τα όπλα-στολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα μαθε και αλλους champs..και εγω ετσι ημουν στην αρχη...ηθελα να παιζω μονο καποιους συγκεκριμενους αλλα καταλαβα οτι πρεπει να χω ποικιλια :)

 

οσον αφορα στην αννουλα..σκας 2-3 spells στον αερα και εχεις ετοιμο το stun...οταν πηγαινεις σε μαχες...στην ουσια δηλ 2 stuns...μια απο το spell + αρκουδα... ε του κερατα..αν δεις οτι δεν πεφτει σηκω φυγε :)

 

οι tanks λογικα χτιζουν magic resistance οταν βλεπουν οτι εχουν να κανουν με casters οποτε για να πιανουν τοπο τα spells σου χτιζεις "magic penetration" ειτε με αντικειμενα ειτε με runes ειτε δεν ξερω και γω πως...

 

 

γενικα εγω ο,τι champ και να παιζω δεν παω 1vs1 σε tank...γιατι αν η μαχη παει πανω απο 10secs ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι θα ερθουν και αλλοι να τον βοηθησουν...αν ξερω οτι θα τον φαω μεσα σε λιγο χρονικο διαστημα ή ειμαι σε περιοχη που την ελεγχω ή ειναι δικοι μου διπλα τοτε θα παω να του την πεσω (και ξερω οτι δεν εχει τουμπανιασει ιδιαιτερα)

 

κοινως ειναι χασιμο χρονου να την πεσεις σε τανκ..εκτος και αν ξερεις οτι θα τον φας γρηγορα..αλλιως προτιμοτερο να φαρμαρεις κανα τερατακι..πιο βελτιστο θαναι...

 

αν λεω καμμια μαλακια οι πιο εμπειροι με διορθωνουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...