Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκίμασα να δω λίγο πως είναι τα support γιατί δεν έχω ακουμπήσει εδώ και καιρό.

 

Εκτός απο τα 8 kills που klain, αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το:

 

Randuins/Talisman/Mikaels/Aegis/Sightstone/trinket (+boots) (πρέπει να ομολογήσω οτι buildαρα random)

 

6 active items. + τα spells του thresh + flash/ignite... Νομίζω κάπως έτσι δίνουν εξετάσεις για το πιάνο.

 

Αντιμετώπισα και το εξής. Λόγω full slot δε μπορούσα να έχω το ένα vision ward που μου αντιστοιχεί και σαν support μου κακοφάνηκε. Αλλάζω σε lens και κάνω upgrade σαν μοναδική λύση; Tbh τα trinket ακόμα με μπερδεύουν -.-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω στο jungling βασικα ξεκιναω απο blue (smiteless - στο 1ο μικρο πας 2) ...ghost (smite)...φευγω στα λυκακια....wraiths( εδω πας 3)....red(smite)....golems (μπορει και να εχεις χτυπησει 4 εδω)

Εδω τραβαω ενα Β , εχω συνηθως 600-700 gold και παω και ψωνιζω... ε μετα κοιταω για ganks...και καθαριζω ο,τι εχει κανει respawn αν δεν δω ευκαιρια για gank.

 

Στα επιπεδα που παιζετε εσεις ισως ολα δουλευουν ιδανικα στα lanes..στο bronze ομως οχι...ειτε push-αρουν υπερβολικα και δεν κανουν λιγο πισω για το gank και μετα σε κραζουν... ειτε ολα τα lanes υποφερουν και φωναζουν ολοι μαζι για gank και χανεις πολυτιμο χρονο στο περαδωθε κλπ κλπ....

 

Αν δω οτι εχουμε ριξει turrets τοτε  ξεμυταω προς το enemy jungle...αλλιως το θεωρω πολυ ρισκο....

 

Παντα θα ξεκινας εκει που ειναι το bot σου . Παντα

Ενα camp αναμεσα στα 2 buffs για να παρεις το lvl 3 μετα

 

Aν υποθεσουμε οτι τελειωνεις το 2ο buff στο 3:40 ( random νουμερο δεν θυμαμαι ποτε ειναι το average clear ) κοιτας μεχρι το 7:12 περιπου που θα ειναι το πρωτο σου buff να κανεις plays η να farmαρεις 

 

Οταν τα buffs σου ειναι up ξανα τοτε πας στα buffs σου . Αν δεις τον αλλο σε οποιοδηποτε lane την ωρα που θεωρητικα το δικο του buff ειναι εκεινη την ωρα φευγεις καρφι για το δικο του

 

Back συνηθως να πηγαινεις στα 750 gold για πρωτη φορα για να παιρνεις spirit stone κ boots που ειναι τα items που θες για το πρωτο σου back . Αν μπορεις να εχεις ward κ κανα 2 pots ακομα καλυτερα

 

Κ τελος mute . Οποιον σου πει οτιδηποτε . Instantly

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να δω λίγο πως είναι τα support γιατί δεν έχω ακουμπήσει εδώ και καιρό.

 

Εκτός απο τα 8 kills που klain, αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το:

 

Randuins/Talisman/Mikaels/Aegis/Sightstone/trinket (+boots) (πρέπει να ομολογήσω οτι buildαρα random)

 

6 active items. + τα spells του thresh + flash/ignite... Νομίζω κάπως έτσι δίνουν εξετάσεις για το πιάνο.

 

Αντιμετώπισα και το εξής. Λόγω full slot δε μπορούσα να έχω το ένα vision ward που μου αντιστοιχεί και σαν support μου κακοφάνηκε. Αλλάζω σε lens και κάνω upgrade σαν μοναδική λύση; Tbh τα trinket ακόμα με μπερδεύουν -.-

Καλα ναι τα active ειναι για να γελας.

Τα trinket δεν εχουν τιποτα δυσκολο, στην αρχη παιρνεις το warding totem aka ward

και με το που βγαλεις το sightstone το αλλαζεις σε ελικοπτερακι aka sweeping lens.

Το μπλε orb δεν χρειαζεται βαψιμο, το ριχνεις οπως ειναι στην θαλασσα.

 

Αμα δεν πας για πιανιστας παρε λιγοτερα active items ή απλα πατα οσα μπορεις και θυμασαι χωρις να χανεσαι.

 

Το ward of value aka pink, προσωπικα το παιρνω νωρις. Μετα, εφόσον εχεις το lens εισαι καλυμμενος.

Αλλιως ζητας απο καποιον αλλο να παρει ενα pink.

 

Παντως δυσκολα θα βγαλεις οοοολα αυτα που ειπες

εκτος και αν το game εχει φτασει στα 50min και εχεις kills/assists ωστε να ολοκληρωσεις ολα τα items.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια Quintessences χρησιμοποιείς για Elise?τα hybrid penetration?

hybird pene στα Quints, armor κλασσικα στα seals, στα mark 3xhybrid pene και 6xattack speed, και στα  glyph 6xCDR ΚΑΙ 3xmagir resist flat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mundo vs ryze στο τοπ (mundo ο δικος μας)...νικηθηκε κατα κρατος..με φωναζε για ganks ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ

 

talon vs yasuo κεντρο... ο talon σε μια φαση θεωρησε γαματη ιδεα να παει να παρει το μπλε που το ειχα αναγκη και να παρατησει το turret του με αποτελεσμα να το χασει...

 

το bot δεν μπορουσε να κανει πολλα ουτε εγω γιατι ειχανε ez+soraka και δεν τους επιανε με τιποτα..παιζανε κοτιστικα....

 

και γενικως ganks δεν βγαινανε.....και κλαμμααααααα

 

οπως ειπα στο bronze τιποτα δεν δουλευει οπως πρεπει....ειναι τελειως σπαστικο..στο 1ο λεπτο ο αλλος να θελει babysit..δηλ wtf...παιξε αμυνα...παιξε εξυπνα..κρατα το turret σου για κανα πενταλεπτο..μην fail-αρεις με το καλημερα!!!

 

"Αν δεις τον αλλο σε οποιοδηποτε lane την ωρα που θεωρητικα το δικο του buff ειναι εκεινη την ωρα φευγεις καρφι για το δικο του"

 

αυτο το σκεφτηκα και γω..αλλα αν δεν ειναι up το buff του..χαμενος χρονος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία  αυτό το παίρνω sighstone/αλλάζω trinket μοτιβο δεν με έκοψε, ty :P

 

Τώρα για τα active τι να σου πω έπαιξα μετά απο πολύ καιρό support και buildara τυχαία και ευκαιριακά με αυτά σαν τελικό αποτέλεσμα. Το συνειδητοποίησα αργά ^^.

Έχει κανένα must για πιο tanky supp? Ας πούμε face of the mountain αντί για talisman? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογιζεις ποτε τα εκανε 

Αν τον δεις οτι στο 7:15 ειναι σε lane, ενα απο τα δυο buff του ειναι up , possibly εκει που ειναι το bot του

 

Τιμωρεις τον αλλο για τις λαθος επιλογες του κ ταυτογχρονα εισαι παντα efficient

Αμα γυρνοβολας ασκοπα στο jungle , πας μπρος πισω η κανεις μιση ωρα να ψωνισεις items δεν κανεις δουλεια *( γενικα μιλαω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mundo vs ryze στο τοπ (mundo ο δικος μας)...νικηθηκε κατα κρατος..με φωναζε για ganks ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ

 

talon vs yasuo κεντρο... ο talon σε μια φαση θεωρησε γαματη ιδεα να παει να παρει το μπλε που το ειχα αναγκη και να παρατησει το turret του με αποτελεσμα να το χασει...

 

το bot δεν μπορουσε να κανει πολλα ουτε εγω γιατι ειχανε ez+soraka και δεν τους επιανε με τιποτα..παιζανε κοτιστικα....

 

και γενικως ganks δεν βγαινανε.....και κλαμμααααααα

 

οπως ειπα στο bronze τιποτα δεν δουλευει οπως πρεπει....ειναι τελειως σπαστικο..στο 1ο λεπτο ο αλλος να θελει babysit..δηλ wtf...παιξε αμυνα...παιξε εξυπνα..κρατα το turret σου για κανα πενταλεπτο..μην fail-αρεις με το καλημερα!!!

 

"Αν δεις τον αλλο σε οποιοδηποτε lane την ωρα που θεωρητικα το δικο του buff ειναι εκεινη την ωρα φευγεις καρφι για το δικο του"

 

αυτο το σκεφτηκα και γω..αλλα αν δεν ειναι up το buff του..χαμενος χρονος.

 

 

 

Αν και στο bronze,αν αξιζεις να ανεβεις κουβαλας και με support, εγω θα σου προτεινα να μην παιζεις ζουγκλα αν θες να ανεβεις συντομα.Το ειχα προσπαθησει και εγω και απετυχα.Καλυτερα να πας top ή mid. Εγω βγηκα απο το bronze με trynda top και akali mid. thats my opinion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία  αυτό το παίρνω sighstone/αλλάζω trinket μοτιβο δεν με έκοψε, ty :P

 

Τώρα για τα active τι να σου πω έπαιξα μετά απο πολύ καιρό support και buildara τυχαία και ευκαιριακά με αυτά σαν τελικό αποτέλεσμα. Το συνειδητοποίησα αργά ^^.

Έχει κανένα must για πιο tanky supp? Ας πούμε face of the mountain αντί για talisman? 

 

Mono σε Leona παιρνουν Targons 

Thresh κ λοιποι παιρνουν ολοι Talisman 

 

@GeorgeGK Αναλογα , αν εισαι το μονο tank στην ομαδα μπορεις να πας κατι σε 0-23-7 , αλλιως Leona παιζεις κ με 15/15

Σε Thresh προτιμω το 0-9-21 για το MS του utility tree

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία  αυτό το παίρνω sighstone/αλλάζω trinket μοτιβο δεν με έκοψε, ty :P

 

Τώρα για τα active τι να σου πω έπαιξα μετά απο πολύ καιρό support και buildara τυχαία και ευκαιριακά με αυτά σαν τελικό αποτέλεσμα. Το συνειδητοποίησα αργά ^^.

Έχει κανένα must για πιο tanky supp? Ας πούμε face of the mountain αντί για talisman? 

Μια χαραα item εβγαλες.

Στην leona οι μισοι βγαζουν το talisman και οι αλλοι μισοι face of the mountain.

Προσωπικα εγω μονο talisman παιρνω

γιατι η passive του mountain παει χαμενη μετα το laning phase, τουλαχιστον στα δικα μου χερια.

 

Edit:zzZZzz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και στο bronze,αν αξιζεις να ανεβεις κουβαλας και με support, εγω θα σου προτεινα να μην παιζεις ζουγκλα αν θες να ανεβεις συντομα.Το ειχα προσπαθησει και εγω και απετυχα.Καλυτερα να πας top ή mid. Εγω βγηκα απο το bronze με trynda top και akali mid. thats my opinion

 

 

δυστυχως δεν γινεται...για 2 λογους

 

1.δεν ειμαι τοσο προ..που να παρω κατι χωρις να με ενδιαφερει αν ο απεναντι θα με counter-αρει..

 

2. συνηθως οταν ειμαι σε θεση να επιλεξω ο,τι θελω...δηλ 1ο ή καποιο μεσαιο pick δεν διακινδυνευω να παρω καποιο lane..γιατι στανταρ 9 στις 10 φορες δεν εχει pick-αρει ακομα ο απεναντι το αντιστοιχο lane και παιζει μεγαλη πιθανοτητα να με counter-αρει... αρα παμε στο νο1 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως δεν γινεται...για 2 λογους

 

1.δεν ειμαι τοσο προ..που να παρω κατι χωρις να με ενδιαφερει αν ο απεναντι θα με counter-αρει..

 

2. συνηθως οταν ειμαι σε θεση να επιλεξω ο,τι θελω...δηλ 1ο ή καποιο μεσαιο pick δεν διακινδυνευω να παρω καποιο lane..γιατι στανταρ 9 στις 10 φορες δεν εχει pick-αρει ακομα ο απεναντι το αντιστοιχο lane και παιζει μεγαλη πιθανοτητα να με counter-αρει... αρα παμε στο νο1 :)

 

Δεν θα στα πω "επιστημονικα" οπως τα λενε οι πιο ειδικοι του αθληματος εδω περα και τα ξερουν καλυτερα. Θα σου πω τι εκανα εγω και ανεβηκα. Καταρχην σε αυτα τα ελο δεν υπαρχουν counter.Αν ξερεις καλα τον char που παιζεις και νιωθεις καλα και νιωθεις το damage Που εχεις,ξερεις τι item να βγαλεις κτλ, ακομα και trynda να παρεις απεναντι σε bronze renekton τον νικας. Εγω τωρα οπως ανεφερα επαιζα κυριως akali mid και trynda top. Mε akali Φαρμαρα μεχρι το level 6 και μετα πηγαινα bot και επαιρνα τα kill.Δεν με ενοιαζε τι ειχε ο αντιπαλος mid.Ασχολιομουν μαζι του μονο αν ειχα καλο jungler και εκανε gank τις προκοπης. Mε trynda top εβγαζα τα 2-3 item τα οποια γινεται πραγματικα δυνατος και εκανα split push και επαιρνα ολο το τοπ. Απο support μια καλη λυση ειναι η leona. Oυτε εγω ειμαι pro.Μαλιστα ημουν 7-8 μηνες bronze. Mετα καταλαβα τι πραγματικα παιζει και μπορεσα να βγω απο εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...