Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ο Ziggs είναι ο πιο εύκολος champion στο mid με skillshot. Ryse θα τον προτιμούσα top lane μιας και το range του είναι για κλάματα.

 

Orianna έχει περίεργο skillset και πρέπει να κανεις πολλά για να είσαι καλός με την Ori. Η Syndra θέλει καλο positioning αλλα έχει παρα πολύ dmg σε single target.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι περίμενε να πας 30 ρε παίδες. Αν δεν ξεκινήσει απο τώρα στα εύκολα να μαθαίνει βασικά πράγματα θα φτάσει μετά απο 200-250 games και δε θα ξέρει την τύφλα του.

 

Ας πούμε για αρχή οτι όλα αυτά θα τα κάνεις σιγά σιγά και σε βάθος χρόνου. Τώρα προς το παρόν μαθαίνεις τα βασικά, αλλα όποτε βρεθείς σε ένα σημείο που νιώθεις οτι θέλεις να βελτιωθείς/πεθαίνεις εύκολα come back here. Αναφέρω μερικές παιδικές αρρώστιες όπως τα no ss/ks που συνηθίζεται να ακούγονται στα πρώτα 30lvl και σε χαμηλά rank.

 

  1. Μάθε να wardάρεις και αν δε μάθεις τότε ποτέ μη κάνεις overextend
  2. Μην υποτιμάς τους άλλους. (αυτό πρέπει να το μάθω και γω κάποια στιγμή)
  3. Cs + Objectives > kills. Με λίγα λόγια συγκεντρώσου στο last hitting και στα towers/dragon/buffs και μην αφήνεις την ομάδα σου για να κυνηγήσεις 2 λεπτά ένα kill που 99% θα σε καταστήσει νεκρό.
  4. Μην κυνηγάς kills χωρίς vision (ξανά για κατανόηση)
  5. Κάθε φορά που παίρνεις ένα cs ρίχνε μια γρήγορη ματιά στο minimap.
  6. Μην μπείς ΠΟΤΕ στο τριπάκι του "omg ss noob wtf", o χάρτης και τα wards υπάρχουν για κάποιο λόγο. Πρέπει να μάθεις να καταλαβαίνεις το που είναι ποιός και γιατί. Κανείς δεν φταίει για τη δικιά σου έλλειψη map awareness
  7. Δεν υπάρχουν ks. ΔΕΝ υπάρχουν. Με το που ακούσεις κάτι τέτοιο καταλαβαίνεις την άγνοια του συμπαίκτη σου. Το παιχνίδι είναι ομαδικό
  8. Αν λείπουν 4 άτομα απο το χάρτη τότε ή παίρνουν κάποιο objective ή είσαι υποψήφιο πτώμα. Play safe.
  9. Προσπάθησε να παίξεις όλους τους ρόλους και να διαβάσεις generic οδηγούς για αυτούς. Πρέπει να έχεις μια σφαιρική άποψη για το παιχνίδι και το να μην παίζεις κάποιον απο τους 5 βασικούς ρόλους σε κάνει ημιμαθή.
  10. Παίξε aram. Σοβαρά. Μπορεί να είναι fun mode (θεωρητικά γκουχ), αλλα είναι ο πιο γρήγορος και εύκολος τρόπος για να παίξεις με/εναντίον όλων των ηρώων και να αποκτήσεις μια γενική ιδέα του τι κάνει ο καθένας. Εκεί θα δείς λίγο και κάποια βασικά πράγματα για teamfight όπως επίσης και για το πως παίζει κάποιος ανάλογα με το ρόλο/ήρωα του.

Γενικά θυμήσου απο τώρα και για τα επόμενα τρία χρόνια οτι δεν έχεις ιδέα απο το παιχνίδι και πιθανόν να μην αποκτήσεις ποτέ. Οπότε ποτέ σε αυτό το διάστημα μη θεωρήσεις οτι ξέρεις τα πάντα, οτι οι συμπαίκτες σου είναι σκουπίδια και οτί είσαι η επιτομή του lol και ο μεσσίας που έστειλε ο Morello στη γή για να διδάξει lol στο bronze 3. Πάιξε για να γίνεις καλύτερος. Χρησιμοποιησε ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ πολύ το mute button και προσπάθησε να μη βλέπεις σκουπίδια και να μην επηρεαστείς απο το ελληνικό community.

 

Αυτά είπε για να εορτάσει την πάροδο της #1337 σελίδας και αναπαύθηκε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλάιν σωστά τα όσα λες, αλλά όταν μέχρι το 30 οι ομάδες παίζουν double top και/ ή χωρίς support δε μπορεί να υπάρξει εκμάθηση έστω και σε απλό επίπεδο. Μέχρι να γίνει 30 ο φίλος το καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι να μην ξοδέψει δεκάρα και IP για champions (να παίζει το rotation για να αυξήσει τις γνώσεις του και να δει τι του αρέσει να κάνει) και μόλις φτάσει εκεί να επιλέξει το ρόλο του, να φτιάξει 2 - 3 runepages και να αρχίσει να εξασκείται σε lats hitting, το συγχρονισμό του παιχνιδιού, matchups κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μέχρι το 30 οι ομάδες παίζουν double top σημαίνει οτι έχει ΠΟΛΥ παραπάνω ήττες απο ότι νίκες και παίζει άσχημα games. Δεν γίνεται κανένα θαύμα και ξαφνικά στο 30 όλοι παίζουν meta. Δεν αλλάζει τίποτα παρα μόνο ο φόβος του να μπεί κατευθείαν στο ranked ενώ έχει καμια 40ρια ήττες παραπάνω στα Normal. (και τα full runes/masteries αλλα μακάρι αυτά να ήταν το πρόβλημα στους νέους παίκτες)

 

Afaic σε level up μετά απο 20-30 παιχνίδια πάντα έπαιζα καλά παιχνίδια (καλά = καλύτερα απο το μέσο gold game) αλλα πάντα είχα θετικό w/l. Γι αυτό προτείνω και aram που δεν επηρεάζει το κανονικό mmr ενώ παράλληλα μαθαίνει τα βασικά απο champs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω Ziggs. Για το ************ είναι (είμαι). Θέλει να έχεις καλό σημάδι που δεν έχω...
 
Που είναι η δυσκολία της Oriana? εγώ βλέπω ότι με το Q (απλά κουνάς την μπάλα στον Enemy) σκαει πολύ Damage. Επίσης το Ulti της σκάει πολύ μαζικό Damage.
 
Μια αδυναμία της είναι το Travel Speed της μπάλας από τι έχω ακούσει.
 
Από την άλλη η Syndra δεν είναι λίγο βαρετή? πρέπει συνέχεια να κάνεις Spawn μπάλες στο έδαφος (ZZZzzz)

Επεξ/σία από evxxc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι περίμενε να πας 30 ρε παίδες. Αν δεν ξεκινήσει απο τώρα στα εύκολα να μαθαίνει βασικά πράγματα θα φτάσει μετά απο 200-250 games και δε θα ξέρει την τύφλα του.

 

Ας πούμε για αρχή οτι όλα αυτά θα τα κάνεις σιγά σιγά και σε βάθος χρόνου. Τώρα προς το παρόν μαθαίνεις τα βασικά, αλλα όποτε βρεθείς σε ένα σημείο που νιώθεις οτι θέλεις να βελτιωθείς/πεθαίνεις εύκολα come back here. Αναφέρω μερικές παιδικές αρρώστιες όπως τα no ss/ks που συνηθίζεται να ακούγονται στα πρώτα 30lvl και σε χαμηλά rank.

 

  1. Μάθε να wardάρεις και αν δε μάθεις τότε ποτέ μη κάνεις overextend
  2. Μην υποτιμάς τους άλλους. (αυτό πρέπει να το μάθω και γω κάποια στιγμή)
  3. Cs + Objectives > kills. Με λίγα λόγια συγκεντρώσου στο last hitting και στα towers/dragon/buffs και μην αφήνεις την ομάδα σου για να κυνηγήσεις 2 λεπτά ένα kill που 99% θα σε καταστήσει νεκρό.
  4. Μην κυνηγάς kills χωρίς vision (ξανά για κατανόηση)
  5. Κάθε φορά που παίρνεις ένα cs ρίχνε μια γρήγορη ματιά στο minimap.
  6. Μην μπείς ΠΟΤΕ στο τριπάκι του "omg ss noob wtf", o χάρτης και τα wards υπάρχουν για κάποιο λόγο. Πρέπει να μάθεις να καταλαβαίνεις το που είναι ποιός και γιατί. Κανείς δεν φταίει για τη δικιά σου έλλειψη map awareness
  7. Δεν υπάρχουν ks. ΔΕΝ υπάρχουν. Με το που ακούσεις κάτι τέτοιο καταλαβαίνεις την άγνοια του συμπαίκτη σου. Το παιχνίδι είναι ομαδικό
  8. Αν λείπουν 4 άτομα απο το χάρτη τότε ή παίρνουν κάποιο objective ή είσαι υποψήφιο πτώμα. Play safe.
  9. Προσπάθησε να παίξεις όλους τους ρόλους και να διαβάσεις generic οδηγούς για αυτούς. Πρέπει να έχεις μια σφαιρική άποψη για το παιχνίδι και το να μην παίζεις κάποιον απο τους 5 βασικούς ρόλους σε κάνει ημιμαθή.
  10. Παίξε aram. Σοβαρά. Μπορεί να είναι fun mode (θεωρητικά γκουχ), αλλα είναι ο πιο γρήγορος και εύκολος τρόπος για να παίξεις με/εναντίον όλων των ηρώων και να αποκτήσεις μια γενική ιδέα του τι κάνει ο καθένας. Εκεί θα δείς λίγο και κάποια βασικά πράγματα για teamfight όπως επίσης και για το πως παίζει κάποιος ανάλογα με το ρόλο/ήρωα του.

Γενικά θυμήσου απο τώρα και για τα επόμενα τρία χρόνια οτι δεν έχεις ιδέα απο το παιχνίδι και πιθανόν να μην αποκτήσεις ποτέ. Οπότε ποτέ σε αυτό το διάστημα μη θεωρήσεις οτι ξέρεις τα πάντα, οτι οι συμπαίκτες σου είναι σκουπίδια και οτί είσαι η επιτομή του lol και ο μεσσίας που έστειλε ο Morello στη γή για να διδάξει lol στο bronze 3. Πάιξε για να γίνεις καλύτερος. Χρησιμοποιησε ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ πολύ το mute button και προσπάθησε να μη βλέπεις σκουπίδια και να μην επηρεαστείς απο το ελληνικό community.

 

Αυτά είπε για να εορτάσει την πάροδο της #1337 σελίδας και αναπαύθηκε.

Κατα 80% εγω σε καθε γκαμε θα παιζω supp καθως κανεις μα κανεις δεν παιρνει!

 

Βγαζω αρκετα καλα σκορ πχ 5/2/26 κτλπ...επισης παιζω αρκετα καλα με Veigar επειδη ΄΄σκαει΄΄ παναγιες!

 

Το Cs τι ειναι ακριβως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Ziggs. Για το ******** (είμαι)

 

Που είναι η δυσκολία της Oriana? το Ulti της σκάει πολύ μαζικό Damage.

 

Έλα πές μας την αληθεία...δεν έχεις πατήσει ποτέ το "R" κουμπάκι όταν ήσουν σε teamfight με τον ziggs...εεε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος πει ότι το Pick System δεν βάζει trolls επίτηδες σε Promo θα *******

 

Έλεος! 2/5 lose. πάω για το 3ο Game... δεν περιμένω πολλά.

 

Αν χάσω troll μέχρι να πάω B5 0 LP.

 

Spectate Info: EvXXc (EUW)

 

Έλα πές μας την αληθεία...δεν έχεις πατήσει ποτέ το "R" κουμπάκι όταν ήσουν σε teamfight με τον ziggs...εεε...

 

Για τόσο Noob με έχεις? 

 

Απλά, σε σχέση με την Αννιε που αραδιάζεις όλα τα Spell και πιάνουν τόπο, αυτός παίζει να κάνει Miss Q.

 

Με απλά Ελληνικά:

 

- Αν η ομάδα σου Feedarei με Ziggs δεν κάνεις και πολλά

- Αν η ομάδα σου Feedarei με Αννιε πηγαίνω και βοηθάω και έχω σίγουρα Kills. Δηλαδή πιο εύκολα -εγώ- το γυρνάω με Annie.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος πει ότι το Pick System δεν βάζει trolls επίτηδες σε Promo θα *******

 

Έλεος! 2/5 lose. πάω για το 3ο Game... δεν περιμένω πολλά.

 

Αν χάσω troll μέχρι να πάω B5 0 LP.

 

Spectate Info: EvXXc (EUW)

 

 

Για τόσο Noob με έχεις? 

 

Απλά, σε σχέση με την Αννιε που αραδιάζεις όλα τα Spell και πιάνουν τόπο, αυτός παίζει να κάνει Miss Q.

 

Με απλά Ελληνικά:

 

- Αν η ομάδα σου Feedarei με Ziggs δεν κάνεις και πολλά

- Αν η ομάδα σου Feedarei με Αννιε πηγαίνω και βοηθάω και έχω σίγουρα Kills. Δηλαδή πιο εύκολα -εγώ- το γυρνάω με Annie.

Αφου εισαι bronze,φυσικα και εισαι noob.Το θεμα ειναι να το παραδεχτεις εσυ,αν το παραδεχτεις θα ανεβεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ziggs είναι ίσως το πιο safe mid pick στο παιχνίδι. Και 0-5 να είσαι στο lane μπορεί να κάνεις ένα ulti στο bot και να πάρεις double kill. Στο teamfight θα προσφέρεις χωρίς να κινδυνεύεις ιδιαίτερα και κάποια στιγμή θα βρέθεις να κάνεις περισσότερο damage από όλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τόσο Noob με έχεις? 

 

Ναι. Έχεις κάνει κάτι δηλώσεις στο παρελθόν που δεν μου επιτρέπουν να θεωρήσω κάτι άλλο εκτός από intentional troll.

 

 

Απλά, σε σχέση με την Αννιε που αραδιάζεις όλα τα Spell και πιάνουν τόπο, αυτός παίζει να κάνει Miss Q.

 

Με απλά Ελληνικά:

 

- Αν η ομάδα σου Feedarei με Ziggs δεν κάνεις και πολλά

- Αν η ομάδα σου Feedarei με Αννιε πηγαίνω και βοηθάω και έχω σίγουρα Kills. Δηλαδή πιο εύκολα -εγώ- το γυρνάω με Annie.

 

Η Annie από CC ένα stun έχει όλο κ όλο και αυτό όταν procάρει. Ο ziggs σου δίνει CC ability/escape με W, AOE long range attack με Q (ειδικά εάν μάθεις το path των βομβών, poke-άρεις με χτυπήματα εκτός range area), έχεις AOE slow με την E που + κόβει, και ultra long AOE ULT που με σωστό timing μπορεί να είναι μέχρι και free penta και όχι απλά double όπως σου λέει το παιδί απο πάνω.

 

Η Αννούλα μόνο να κουβαλάει τον αρκουδάκο μπορεί και να σε stunarei στο short range. Γιαυτό ακριβώς η meta της πάει και προς supp μεριά αντί για Full on mid AP. Το κιτ του ziggs κόβει by far πολύ περισσότερο αλλά θέλει χρόνο και υπομονή.

 

Καταλαβαίνεις τι OP/Χρήσιμο παίχτη έχεις που έχω μετρήσει 3-4 συννεχόμενα nerfs που έχει φάει σα τελευταία patch με χαζά πράγματα από το Movement Speed του μέχρι το physical DMG του και ακόμα τον παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...