Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στα πολυ γρηγορα, τροποι για να γινει abuse αυτο το συστημα, χωρις καμια ιδιαιτερη σκεψη:

Μπαινω premade duo κι οποτε το game δεν παει καλα leavarei ο αλλος για να χασω τα μισα LP εγω. Εναλαξ στο επομενο που θα παει για ηττα κανω leave εγω χανει τα μισα LP εκεινος. Μετα απο καμια 10ρια ηττες εχουμε χασει και οι 2 πολυ λιγοτερα LP απο οσα θα επρεπε να χασουμε. Νταξει πες οτι αυτο το σεναριο δεν ειναι και για excessive abuse μια που σε καποια φαση θα σου πει hi το leaverbuster.

 

Παμε στα αλλα:

 

Σεναριο 2, αν δω οτι ενα game δεν παει καλα, αρχιζω και τρολαρω για να ξεφτυλισω το game οσο δεν παει με σκοπο να στειλω καποιον teammate μου για rage quit και να χασω εγω λιγοτερα LP εγω.

 

Σεναριο 3,

Συνδυασμος των 2 παραπανω σεναριων. Ειμαι premade duo, παει ασχημα το game και ξεκιναω και τρολαρω μαζι με το duo μου με σκοπο να κανουν rage quit οι αλλοι και να χασουμε εμεις λιγοτερα LP. Θα βλεπουν οι αλλοι 2 ατομα συνενοημενα να τρολαρουν, ε ολο και καποιος θα την κοπανησει απο νευρα. Μπορει να συμβαινει πχ 1 rage quit στα 4 παιχνιδια με αυτην την τακτικη, αλλα στην ουσια ωθει εμενα (και ολους τους υπολοιπους) να τρολαρουμε κατευθειαν με το που θα παει στο 0-5 ενα game, με την ελπιδα να κανει καποιος αλλος το rage quit και να επιβραβευτουμε για το τρολαρισμα μας, με λιγοτερα χαμενα LP.

 

Εχει κι αλλα σεναρια πιο προχωρημενα, αλλα σου ανεφερα 1-2 απλα για να δεις οτι ενω φαινεται καλη η ιδεα σου στην πραξη ειναι απειρως abusable και τελικως ειναι πιθανοτερο να χαλαει την εμπειρια του παιχνιδιου αντι να την φτιαχνει.

 

Στην τελικη το θεμα δεν ειναι τα LP, αλλα το mmr. Αν φαω defeat στο gold2 και χασω 8LP αντι για 16LP, χεστηκα, απτη στιγμη που η ηττα θα μετραει στο mmr μου, ουσιαστικα ενα και το αυτο ειναι. Και ξερω γω' αλλες παραμετροι ειναι οτι αν ο leaver σου κατσει σε promo games τι ακριβως policy πρεπει να υπαρξει γιαυτους που μενουν πισω;

 

AFKer -> banned για 2-3 μέρες ή και παραπάνω κάθε φορά που βγαίνει από παιχνίδι.

 

Problem solved!

 

1) Κανείς δεν πρόκειται να φάει ban για να κερδίσει μερικά LP κάποιος άλλος.

2) Στο promo παίρνει Loss Prevented ο καλός user και δεν μετράει για το promotion το game (ακόμη και duo να είμαστε με τον afker βλ. το (1))

3) Επειδή trollάρει κάποιος δεν σημαίνει ότι θα "αναγκάσει" τους συμπαίκτες του να κάνουν rage quit.

4) Ακόμη και εάν κάποιος βγει για τεχνικούς λόγους είναι και πάλι δικό του πρόβλημα, το οποίο μεταφέρεται στους συμπαίκτες του χωρίς αυτοί να φταίνε. Κλασσική περίπτωση το "έχω το router ανοιχτό 24/7 εδώ και χρόνια και κάνει reset μόνο όταν πέσει το ρεύμα και ξαφνικά έχω 999ping". Δικό του το φταίξιμο και πάλι, ας τιμωρηθεί για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το LeaverBuster είναι το μόνο σύστημα που λειτουργεί στο LoL όπως πρέπει όσον αφορά trolls/flamers/afkers κτλ.

 

Το Tribunal ως γνωστόν είναι down εδώ και πολλούς μήνες οπότε trolls ΔΕΝ τιμωρούνται, αλλά για αυτούς που πάνε 

afk δεν χρειάζεται να αγχώνεστε, μια χαρά τιμωρούνται και μάλιστα υποδειγματικά.

 

Μέχρι πρότινος το op.gg σου έδειχνε και τα Leave Points σου, μετά τα τελευταία patches κάτι άλλαξε και πλέον προφανώς δεν μπορούν να τραβήξουν αυτήν την πληροφορία από τον client, αλλά αν είχε παρατηρήσει κάποιος τι παιζόταν, έβλεπε ότι το σύστημα λειτουργεί μια χαρά. Για κάθε leave σε bot game έπαιρνες 80-100 leave points, σε κάθε νόρμαλ καμιά 150 και σε ranked καμιά 250-300. Όταν μάζευες 1000 πόντους, έτρωγες το πρώτο ban για 24 ώρες. Σε κάθε παιχνίδι που έπαιζες και δεν έκανες leave, καθάριζε 2-3 πόντους. Αν έμενες afk έστω και 5 λεπτά, έτρωγες πάλι ποινή και ως afk πιάνεται και το να κάθεσαι στην βάση και να κωλοβαράς, βασικά το σύστημα θεωρεί ότι είσαι afk αν για κάποιο διάστημα δεν έχεις φάει/δώσει dmg ή δεν έχεις μαζέψει xp.

 

Όλα αυτά σημαίνουν ότι κάποιος που κάνει leave σε 2-3 ranked games ή στα διπλάσια νόρμαλς, τρώει το πρώτο μπαν και αφού το σύστημα σε σταμπάρει ως leaver, πρέπει να ξεπατωθείς να το καθαρίσεις (περίπου 300-400 παιχνίδια χωρίς να κάνεις leave ούτε δευτερόλεπτο). Ξανά, αυτό σημαίνει ότι αν η σύνδεση σου δεν είναι άψογη, ακόμα και από γκαντεμιά θα φας και 2ο και 3ο ban και μετά το 3ο-4ο πας για perma.

 

Άρα οι leavers είναι οι μόνοι που τιμωρούνται αυτήν την στιγμή. Μπορεί αυτός που έφυγε στο παιχνίδι σας και σας τσάτισε να μην έφαγε μπαν το επόμενο δευτερόλεπτο, αλλά αν είναι συστηματικός leaver δεν παίζει να την γλυτώσει, don't worry.

 

Ξανατονίζω ότι ως afk/leave πιάνεται και το κωλοβάρεμα στην βάση, γιατί πολλοί πιστεύουν ότι έτσι ξεγελούν το σύστημα χωρίς ουσιαστικάνα πηγαίνουν afk. Δεν τρως την ίδια ποινή με το να κάνεις disconnect, αλλά όση ώρα είσαι afk, τιμωρείσαι ανάλογα και επίσης σημαντικό ότι ναι μεν σου δίνει μια λάσκα αρχικά το παιχνίδι μπας και φταίει η σύνδεση σου και "έτυχε", αλλά αν σε σταμπάρει ότι το κάνεις συστηματικά και επίτηδες, το account ουσιαστικά έχει καταστραφεί.

 

Περίπου όπως γίνεται και με τους flamers, που οι μισοί λένε "βρίζω βρίζω και δεν έχω φάει ούτε warning" και αυτοί που έχουν σταμπαριστεί από το σύστημα δεν μπορούν να πουν ούτε "wtf??" χωρίς να φάνε 200 games chat restrict.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το LeaverBuster είναι το μόνο σύστημα που λειτουργεί στο LoL όπως πρέπει όσον αφορά trolls/flamers/afkers κτλ.

 

Το Tribunal ως γνωστόν είναι down εδώ και πολλούς μήνες οπότε trolls ΔΕΝ τιμωρούνται, αλλά για αυτούς που πάνε 

afk δεν χρειάζεται να αγχώνεστε, μια χαρά τιμωρούνται και μάλιστα υποδειγματικά.

 

Μέχρι πρότινος το op.gg σου έδειχνε και τα Leave Points σου, μετά τα τελευταία patches κάτι άλλαξε και πλέον προφανώς δεν μπορούν να τραβήξουν αυτήν την πληροφορία από τον client, αλλά αν είχε παρατηρήσει κάποιος τι παιζόταν, έβλεπε ότι το σύστημα λειτουργεί μια χαρά. Για κάθε leave σε bot game έπαιρνες 80-100 leave points, σε κάθε νόρμαλ καμιά 150 και σε ranked καμιά 250-300. Όταν μάζευες 1000 πόντους, έτρωγες το πρώτο ban για 24 ώρες. Σε κάθε παιχνίδι που έπαιζες και δεν έκανες leave, καθάριζε 2-3 πόντους. Αν έμενες afk έστω και 5 λεπτά, έτρωγες πάλι ποινή και ως afk πιάνεται και το να κάθεσαι στην βάση και να κωλοβαράς, βασικά το σύστημα θεωρεί ότι είσαι afk αν για κάποιο διάστημα δεν έχεις φάει/δώσει dmg ή δεν έχεις μαζέψει xp.

 

Όλα αυτά σημαίνουν ότι κάποιος που κάνει leave σε 2-3 ranked games ή στα διπλάσια νόρμαλς, τρώει το πρώτο μπαν και αφού το σύστημα σε σταμπάρει ως leaver, πρέπει να ξεπατωθείς να το καθαρίσεις (περίπου 300-400 παιχνίδια χωρίς να κάνεις leave ούτε δευτερόλεπτο). Ξανά, αυτό σημαίνει ότι αν η σύνδεση σου δεν είναι άψογη, ακόμα και από γκαντεμιά θα φας και 2ο και 3ο ban και μετά το 3ο-4ο πας για perma.

 

Άρα οι leavers είναι οι μόνοι που τιμωρούνται αυτήν την στιγμή. Μπορεί αυτός που έφυγε στο παιχνίδι σας και σας τσάτισε να μην έφαγε μπαν το επόμενο δευτερόλεπτο, αλλά αν είναι συστηματικός leaver δεν παίζει να την γλυτώσει, don't worry.

 

Ξανατονίζω ότι ως afk/leave πιάνεται και το κωλοβάρεμα στην βάση, γιατί πολλοί πιστεύουν ότι έτσι ξεγελούν το σύστημα χωρίς ουσιαστικάνα πηγαίνουν afk. Δεν τρως την ίδια ποινή με το να κάνεις disconnect, αλλά όση ώρα είσαι afk, τιμωρείσαι ανάλογα και επίσης σημαντικό ότι ναι μεν σου δίνει μια λάσκα αρχικά το παιχνίδι μπας και φταίει η σύνδεση σου και "έτυχε", αλλά αν σε σταμπάρει ότι το κάνεις συστηματικά και επίτηδες, το account ουσιαστικά έχει καταστραφεί.

 

Περίπου όπως γίνεται και με τους flamers, που οι μισοί λένε "βρίζω βρίζω και δεν έχω φάει ούτε warning" και αυτοί που έχουν σταμπαριστεί από το σύστημα δεν μπορούν να πουν ούτε "wtf??" χωρίς να φάνε 200 games chat restrict.

 

Πρόσεξε, δεν είναι θέμα δικό μου το πως και εάν θα τιμωρηθεί ο afker. Σαφώς και πρέπει να τιμωρηθεί αλλά δεν με νοιάζει τι θα απογίνει στο κάτω-κάτω και ίσως να μην τον ξαναπετύχω ποτέ σε game. Το θέμα μου είναι το ότι μαζί του "τιμωρείται" (με το άδικο defeat) και ο legit παίκτης. Και μάλιστα το ποιό εκνευριστικό είναι ότι παίρνει την ίδια ακριβώς "τιμωρία" σε σχέση με ένα παιχνίδι που απλά το έχασε γιατί έπαιξε άσχημα. Μου χαλάει εμένα το MMR μου, τα LP μου αλλά και τα νεύρα μου λόγω υπαιτιότητάς του άλλου.

 

Και ξαναρωτάω το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια. Το ότι ο άλλος πήγε AFK και εγώ έχασα, γιατί αποτελεί κριτήριο για το πόσο καλός είμαι?

 

Με την ίδια λογική βέβαια θα μπορουσε κάποιος να ρωτήσει, γιατί εγώ στο game που έχασα και ενώ έχω 20-1-15 κρίνομαι ως κακός παίκτης και ο αντίπαλος που κέρδισε με 1-10-1 κρίνεται καλός. Υπάρχει και αυτο το πρόβλημα, αλλά τουλάχιστον στην προκειμένη όλοι καταλαβαίνουμε ότι από τα stats είναι δύσκολο να κρίνεις την προσφορά ενός παίκτη στο παιχνίδι. Αντιθέτως όμως όταν υπάρχει Leaver είναι ξεκάθαρο ότι η ήττα επήλθε επειδή η ομάδα έπαιζε με -1 άτομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το LeaverBuster είναι το μόνο σύστημα που λειτουργεί στο LoL όπως πρέπει όσον αφορά trolls/flamers/afkers κτλ.

 

Το Tribunal ως γνωστόν είναι down εδώ και πολλούς μήνες οπότε trolls ΔΕΝ τιμωρούνται, αλλά για αυτούς που πάνε 

afk δεν χρειάζεται να αγχώνεστε, μια χαρά τιμωρούνται και μάλιστα υποδειγματικά.

 

Σε εσένα που είσαι σωστός παίκτης, πώς βελτιώνει την επειρία σου η "υποδειγματική" τιμωρία των leavers?

Έχεις δει το φαινόμενο αυτό να μειώνεται όσο καιρό παίζεις?

Leavers πάντα θα υπάρχουν ότι μέτρα και να πάρει η riot, αφού δε μπορεί να τους εξαφανίσει, ας περιορίσει τουλάχιστον τη ζημιά που προκαλούν στους υπόλοιπους

 

Άρα οι leavers είναι οι μόνοι που τιμωρούνται αυτήν την στιγμή. Μπορεί αυτός που έφυγε στο παιχνίδι σας και σας τσάτισε να μην έφαγε μπαν το επόμενο δευτερόλεπτο, αλλά αν είναι συστηματικός leaver δεν παίζει να την γλυτώσει, don't worry.

 

Εμένα φίλε μου δε με ενδιαφέρει ούτε αν θα φάει ban ούτε αν θα τη γλυτώσει

Τη ζημιά μου την έκανε χάνοντας το game. To να φάει perma για να μην τον ξαναπετύχω είναι σταγόνα στον ωκεανό με τόσους άλλους που υπάρχουν και χαλάνε παιχνίδια.

Επίσης το μόνο εύκολο είναι να κάνει καινούριο account

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση στις ερωτήσεις αυτές είναι ότι σε όσα games είχες leaver, σε άλλα τόσα είχε η απέναντι ομάδα και πήρες τσάμπα νίκη.

 

Πέρα από το να τον μπανάρει, τι άλλο να κάνει δηλαδή η Riot; Το να ακυρώνεται το game, loss prevented κτλ. ήδη αναφέρθηκε εκτενέστατα γιατί ΔΕΝ μπορεί να γίνει, απλούστατα θα βρεθούν δεκάδες τρόποι να γίνει abused αυτό το πράγμα.

 

Ένα σωρό πράγματα υπάρχουν στο παιχνίδι που σε κάνουν να χάνεις ενώ δεν φταις, όταν ένα παιχνίδι είναι 5 εναντίον 5 δεν γίνεται να εξαλειφθούν 100% αυτά. Η λύση είναι βελτιώνεσαι και σιγά σιγά ανεβαίνεις, δεν γίνεται να συγχίζεσαι για ένα game που έχασες εξαιτίας leaver, το θεωρείς μέσα στο πρόγραμμα και αν πιστεύεις ότι αξίζεις για παραπάνω, σιγά σιγά θα ανέβεις.

 

Ακόμα και όλα τα φαινόμενα αυτού του στυλ να καταφέρναμε με κάποιον μαγικό τρόπο να τα εξαφανίσουμε, πάλι θα έβρισκαν κάτι να γκρινιάξουν οι παίκτες, "γιατί οι αντίπαλοι είχανε συνολικό mmr 1420 και εμείς, 1412, αδικία!".

 

Είναι μέσα στο πρόγραμμα, το ξεχνάς και πας στο επόμενο game. Και στο κάτω κάτω κάθε πότε ρε παιδιά σας κάθεται leaver πια; Έτσι που τα λέτε είναι λες και 1 στα 2 games έχετε afk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον, μετα απο ουλτι το w,q δεν πατιουνται του ww

Οντως!! Και λεω και εγω τι στο καλο.. Αλλα αυτα εγιναν τωρα τελευταια.. Παλια λειτουργουσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν αντέχω άλλο!! Σε κάθε game μα σε κάθε afk troll ή feeder! Η RIOTσκοπεύει να κάνει κάτι ή θα σταματήσουμε το game στο τέλος. Απλά μπούχτισα! Ένα game να παίξω και να μην υπάρχει κάποιος από αυτούς και ας χάσω αλλά να χάσω γιατί οι άλλοι είναι καλύτεροι!!!! ΔΕΝ ΑΝΤΈΧΩ ΑΑΑΑΑΛΛΛΛΛΛΟΟΟΟΟ!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...