Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

QQ spoiler:

 

Σε αυτα τα 2 games οι ειδικοι του bronze αποφανθηκαν:

-report tryndamere

 

Στο πρωτο , η lvl 16 @ 47min παρεα (το kda αλλη ιστορια) μου ειπε οτι δεν προκειται να βγω ποτε απο bronze κλπ. Γενικα στο bronze εαν δεν υπογραψεις συμβολαιο οτι θα εισαι στο mid απο το 10ο min για 5vs5 ανουσια tf's εισαι καταδικασμενος σε x4 reports για refusing communicate κλπ.

(Η ashe διαφοροποιηθηκε λιγο απτον οχλο και δηλωσε πως θα με κανει report για assisting enemy team επειδη της πηρα blue buff οταν ηταν 1-10 score και 2 lvl πισω απο το support των αντιπαλων).

 

 

 

7jYbW81.png

 

 

 

 

Στο 2ο που ειχα contribution στα 24 απο τα 27 συνολικα kills που πηρε η dreamteam , εφταιγα επειδη πηρα inhib οταν ψοφαγανε και οι 4 για ενα blue buff στο jungle των αλλων. Εκει θεωρησαν οτι εγω τους εχασα το game, μου προτειναν να παω για τετρις και μου σκασανε και 3-4 reports "for solo" :P

 

 

L4lI2Ni.jpg

 

 

 

Αυτοι λοιπον, μαζι κι ολοι οι αλλοι με Veteran achievement στο bronze, λενε στους φιλους τους οτι δεν μπορουν να ανεβουν επειδη ειναι ατυχοι και τους τυχαινουν trolls και feeders .

 

 

 

Βtw, τα συμπερασματα μου μεχρι στιγμης για διαφορες s4/s5 ειναι τα εξης.

-Καθυστερημενο team σε θεμα objects (κυριως drakes), δεν κουβαλιεται στο s5, παρα μονο αν το αντιπαλο team ειναι ακομα πιο καθυστερημενο. S4 κουβαλιοταν κουτσα στραβα αν snowballαρες καλα/αν σου καθοταν ενα καλο bot στο team.

-Αντιθετως ενα team που μπορει να εχει μεινει πισω σε gold λογω deaths/farm μπορει να κερδισει το παιχνιδι αν νιωσει τα drakes. S4 αν εμενες πισω σε gold στα πρωτα 20min δε σε εσωζαν drakes.

-Η ιστορια με τα drake stacks βοηθαει πολυ τους κακους παιχτες. Μπορει να εχουν χασει το lane πανηγυρικα, μπορει να μην ξερουν να φαρμαρουν, απλα αν για Χ,Υ λογους το team τους παρει drake stacks με οποιοδηποτε τροπο, τοτε μπορουν να κανουν καριερα απεναντι σε πιο skilled παιχτες.

 

Συνεπως, στο soloqq, η ομαδα με το καλυτερο positioning/vision/timing για drake και κυριως η ομαδα με την καλυτερη συνεργασια, δυσκολα θα χασει, ακομα κι αν η αλλη εχει πιο skilled παιχτες ατομικα.

 

PS. Το jungle δεν αλλαξε τοσο οσο νομιζα διαβαζοντας τα patch notes του 4.20. Πιο πολυ αλλαξε η επιροη των junglers στο game.

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε αυτα τα 2 games οι ειδικοι του bronze αποφανθηκαν:

-report tryndamere

 

Στο πρωτο , η lvl 16 @ 47min παρεα (το kda αλλη ιστορια) μου ειπε οτι δεν προκειται να βγω ποτε απο bronze κλπ. Γενικα στο bronze εαν δεν υπογραψεις συμβολαιο οτι θα εισαι στο mid απο το 10ο min για 5vs5 ανουσια tf's εισαι καταδικασμενος σε x4 reports για refusing communicate κλπ.

(Η ashe διαφοροποιηθηκε λιγο απτον οχλο και δηλωσε πως θα με κανει report για assisting enemy team επειδη της πηρα blue buff οταν ηταν 1-10 score και 2 lvl πισω απο το support των αντιπαλων).

 

 

 

7jYbW81.png

 

 

 

 

Στο 2ο που ειχα contribution στα 24 απο τα 27 συνολικα kills που πηρε η dreamteam , εφταιγα επειδη πηρα inhib οταν ψοφαγανε και οι 4 για ενα blue buff στο jungle των αλλων. Εκει θεωρησαν οτι εγω τους εχασα το game, μου προτειναν να παω για τετρις και μου σκασανε και 3-4 reports "for solo" :P

 

 

L4lI2Ni.jpg

 

 

 

Αυτοι λοιπον, μαζι κι ολοι οι αλλοι με Veteran achievement στο bronze, λενε στους φιλους τους οτι δεν μπορουν να ανεβουν επειδη ειναι ατυχοι και τους τυχαινουν trolls και feeders .

 

Βtw, τα συμπερασματα μου μεχρι στιγμης για διαφορες s4/s5 ειναι τα εξης.

-Καθυστερημενο team σε θεμα objects (κυριως drakes), δεν κουβαλιεται στο s5. S4 κουβαλιοταν κουτσα στραβα αν snowballαρες καλα. Εδω ο 1ας snowballed του κακου team θα φαει shutdown mid-late game λογω drake stacks των αλλων.

-Αντιθετως ενα team που μπορει να εχει μεινει πισω σε gold λογω deaths/farm μπορει να κερδισει το παιχνιδι αν νιωσει τα drakes. S4 αν εμενες πισω σε gold στα πρωτα 20min δε σε εσωζαν drakes.

balance after all 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ενα adc ειναι feedαρισμενο(πχ vayne 23/8 350-400 dmg).Εσυ σαν τανκ τι μπορεις να κανεις σε θεμα items?

 

 

Ημουν με Udyr full tank 5/6/11 300+ armor,250+ magic resist 4k ζωη και η συγκεκριμενη vayne μου επαιζε 3 φαπες (χωρις ulti)και μου κατεβαζε το μισο HP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well true dmg vs armor . 

Μαντεψε ποιος κερδιζει

 

Thornmail μονο , αλλα σαν Udyr την Vayne δεν θα την πιασεις οποτε

Και επειδη δεν χρειαζεται καν LW , με Botrk κ BT απλα θα κανει heal το dmg του Thornmail 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thornmail,frozen heart,randumis omen.

αυτα τα ολιγα.Αν και γενικα ,το adc για αυτο ειναι adc,αυτη ειναι η δουλεια του στο late game,να σκοτωνει οτι βρει μπροστα του.Το θεμα ειναι να την σκοτωσετε  την  vayne ,αν την αφησετε και 800 αρμορ να εχετε θα σας κατεβασει,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ενα adc ειναι feedαρισμενο(πχ vayne 23/8 350-400 dmg).Εσυ σαν τανκ τι μπορεις να κανεις σε θεμα items?

 

 

Ημουν με Udyr full tank 5/6/11 300+ armor,250+ magic resist 4k ζωη και η συγκεκριμενη vayne μου επαιζε 3 φαπες (χωρις ulti)και μου κατεβαζε το μισο HP.

Τιποτα. Δεν πας tank, δεν υπαρχει η εννοια του tank, οταν φας focus σε 3 sec θα ψωφησεις. Γιαυτο βγαζεις dmg, μπας και παρεις κανεναν μαζι σου. Δεν λεω να εισαι τελειως ψωμαρα, απλα το να βγαλεις 4-5 defensive items δεν εχει νοημα. Κανε ενα raduins για το slow και μετα trinity / botrk (η και τα 2) και αρχισε την στις καρπαζιες

thornmail,frozen heart,randumis omen.

αυτα τα ολιγα.Αν και γενικα ,το adc για αυτο ειναι adc,αυτη ειναι η δουλεια του στο late game,να σκοτωνει οτι βρει μπροστα του.Το θεμα ειναι να την σκοτωσετε  την  vayne ,αν την αφησετε και 800 αρμορ να εχετε θα σας κατεβασει,

Well αυτο ειναι το προβλημα του παιχνιδιου. Η δουλεια τoυ adc ειναι να κοβει, ομως και η δουλεια του tank ειναι να tankari. Οταν εχεις 800 armor και σε κατεβαζει, κατι δεν παει καλα δεν νομιζεις?

 

Θεωρω βλακωδες το % penetration, πιστευω εχουν κανει πολυ κακο balancing. Εχεις 3 armor items, εχει ο αντιπαλος 3 penetration items και τρως true damage. Τοτε ποιο το νοημα που αγορασες armor εξαρχης? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well αυτο ειναι το προβλημα του παιχνιδιου. Η δουλεια τoυ adc ειναι να κοβει, ομως και η δουλεια του tank ειναι να tankari. Οταν εχεις 800 armor και σε κατεβαζει, κατι δεν παει καλα δεν νομιζεις?

 

Θεωρω βλακωδες το % penetration, πιστευω εχουν κανει πολυ κακο balancing. Εχεις 3 armor items, εχει ο αντιπαλος 3 penetration items και τρως true damage. Τοτε ποιο το νοημα που αγορασες armor εξαρχης?

Το αρμορ μετραει εκθετικα αρα το stackαρισμα στο αρμορ δεν λεει τιποτα μετα απο τα 180. Το LW ειναι ενα καθαρα armor counter item, συνεπως δεν μπορεις να το αποκαλεσεις "unbalanced".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ακριβως ειναι τα 3 armor pen items που παιρνει ενα AD?

Μονο LW παιρνει σε ενα τυπικο build

Δεν ειπα μονο για adc, αλλα και εκει να πας, υπαρχει και το yomumus που πλεον περναει μετα το % penetration, οποτε ειναι αρρωστημενα καλο. Για παραδειγμα, δοκιμασμενο σε 1v1 test που εκανα , ενα adc με botrk + yomus + lw σφαζει ενα full armor 0/30/0 garen (που ειναι ο πιο tanky hero στο game) σε ~7 sec.

Το αρμορ μετραει εκθετικα αρα το stackαρισμα στο αρμορ δεν λεει τιποτα μετα απο τα 180. Το LW ειναι ενα καθαρα armor counter item, συνεπως δεν μπορεις να το αποκαλεσεις "unbalanced".

Np , δεν μετραει εκθετικα. Το καθε 1 armor σου δινει ακριβως τα ιδια ehp με το προηγουμενο 1 armor, δεν πα να εχεις και 8000 armor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 7 sec δεν το λες και σφαζει.

Nαι αλλα μιλαμε για 7-8k item build στο adc vs 10+k στο πιο tanky hero στο game. 

 

Anyways, γνωμη για kalista? Πιθανα builds? Απο το λιγο που τη δοκιμασα, δεν μου φαινεται παραδοσιακο adc, τα skills της μου κανουν για antitank περισσοτερο. Πολυ kite + dmg stacking = κανενα τανκ δεν σε αγκιζει.

 

Mαρεσει να της stackaro aspeed + mspeed και να kitaro μεχρι του χρονου, οπως botrk trinitry yomus. Θα δοκιμασω και το παραδοσιακο IE + BT + PD build, αλλα νομιζω χωρις ΜΠΟΛΙΚΟ aspeed χαραμιζεται το passive της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

QQ spoiler:

 

Σε αυτα τα 2 games οι ειδικοι του bronze αποφανθηκαν:

-report tryndamere

 

Στο πρωτο , η lvl 16 @ 47min παρεα (το kda αλλη ιστορια) μου ειπε οτι δεν προκειται να βγω ποτε απο bronze κλπ. Γενικα στο bronze εαν δεν υπογραψεις συμβολαιο οτι θα εισαι στο mid απο το 10ο min για 5vs5 ανουσια tf's εισαι καταδικασμενος σε x4 reports για refusing communicate κλπ.

(Η ashe διαφοροποιηθηκε λιγο απτον οχλο και δηλωσε πως θα με κανει report για assisting enemy team επειδη της πηρα blue buff οταν ηταν 1-10 score και 2 lvl πισω απο το support των αντιπαλων).

 

 

 

7jYbW81.png

 

 

 

 

Στο 2ο που ειχα contribution στα 24 απο τα 27 συνολικα kills που πηρε η dreamteam , εφταιγα επειδη πηρα inhib οταν ψοφαγανε και οι 4 για ενα blue buff στο jungle των αλλων. Εκει θεωρησαν οτι εγω τους εχασα το game, μου προτειναν να παω για τετρις και μου σκασανε και 3-4 reports "for solo" :P

 

 

L4lI2Ni.jpg

 

 

 

Αυτοι λοιπον, μαζι κι ολοι οι αλλοι με Veteran achievement στο bronze, λενε στους φιλους τους οτι δεν μπορουν να ανεβουν επειδη ειναι ατυχοι και τους τυχαινουν trolls και feeders .

 

 

 

Βtw, τα συμπερασματα μου μεχρι στιγμης για διαφορες s4/s5 ειναι τα εξης.

-Καθυστερημενο team σε θεμα objects (κυριως drakes), δεν κουβαλιεται στο s5, παρα μονο αν το αντιπαλο team ειναι ακομα πιο καθυστερημενο. S4 κουβαλιοταν κουτσα στραβα αν snowballαρες καλα/αν σου καθοταν ενα καλο bot στο team.

-Αντιθετως ενα team που μπορει να εχει μεινει πισω σε gold λογω deaths/farm μπορει να κερδισει το παιχνιδι αν νιωσει τα drakes. S4 αν εμενες πισω σε gold στα πρωτα 20min δε σε εσωζαν drakes.

-Η ιστορια με τα drake stacks βοηθαει πολυ τους κακους παιχτες. Μπορει να εχουν χασει το lane πανηγυρικα, μπορει να μην ξερουν να φαρμαρουν, απλα αν για Χ,Υ λογους το team τους παρει drake stacks με οποιοδηποτε τροπο, τοτε μπορουν να κανουν καριερα απεναντι σε πιο skilled παιχτες.

 

Συνεπως, στο soloqq, η ομαδα με το καλυτερο positioning/vision/timing για drake και κυριως η ομαδα με την καλυτερη συνεργασια, δυσκολα θα χασει, ακομα κι αν η αλλη εχει πιο skilled παιχτες ατομικα.

 

PS. Το jungle δεν αλλαξε τοσο οσο νομιζα διαβαζοντας τα patch notes του 4.20. Πιο πολυ αλλαξε η επιροη των junglers στο game.

 

Interesting fact tho

 

Η ομαδα που παιρνει τον πρωτο δρακο , κερδιζει 74% των παιχνιδιων

Στο 4.19 , το rate ηταν 72%

 

Oποτε δεν εχει αλλαξει ιδιαιτερα η επιδραση του dragon απο patch σε patch

 

Επισης , kinda διαφωνω οτι αν χασεις lane κερδιζεις με τους δρακους

Αν χασεις lane , δεν υπαρχει πιθανοτητα να μπορεις να κανεις contest dragon . Μονο αν οι αντιπαλοι πετανε χαρταετο κ κανουν donate δρακους 

 

@Just4Fun Τα 7 sec χωρις να παταει τιποτα ο Garen ειναι λογικο . Αν παταει W δεν τον τρως σε 7 δευτερα με 3 item για κανενα λογο . Και τα 7 αυτα δευτερα σε ενα actual game θα ειναι τουλαχιστον τα διπλασια tbh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...