Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γνώμη έχετε το να παίζει κάποιος αρκετά lanes μαζί? Γενικά κάνει κακό αυτό στο να εξελιχθείς καλά στο καθε lane? Ας πούμε εγώ για main lane έχω το mid αλλά ασχολούμαι αρκετά εώς πολύ με adc και top (ξέρω και support και jungle). Γενικά τι έχετε να πείτε γι'αυτό?εσείς παίζετε παραπάνω απο ένα lanes?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω προσωπικα παιζω ολα τα lanes. Και διαφορετικους champions. Ποτε δε βλεπω τα counter-picks. Δε ξερω εαν ισχυουν στα αληθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hard counter στο lol για μενα δεν υπαρχει, οπως στο dota οπου μπορεις να μπεξεις ασχημα. Eδω μπορει καποιος να εχει λιγο πλεονεκτημα στο lane, αλλα πανω απ' ολα ειναι το skill..στη χειροτερη θα παιξεις αμυνα και θα περιμενεις gang.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν είναι 2 παίκτες είναι το ίδιο καλοί θα νικήσει αυτός που σκάει το counter, οπότε παίζει έναν ρόλο. Ένα χοντρό counter Garen vs Teemo, το lane το έχεις χάσει στα 10 πρώτα λεπτά εκτός αν είναι στόκος ο teemo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Random Tip of the Day#3

 

To attack speed στο League of Legends ειναι η συχνοτητα με την οποια ενας champion μπορει να κανει basic attacks.To attack speed εχει cap στο 2.5 , που σημαινει 1 attack καθε 2/5 του δευτερολεπτου

Ολα τα attack speed bonuses απο items/masteries/runes κτλ scalαρουν με το base attack speed του εκαστοτε champion.Champions με χαμηλο base attack speed θα εχουν λιγοτερο bonus σε σχεση με αλλους που εχουν πιο υψηλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Random Tip of the Day#3

 

To attack speed στο League of Legends ειναι η συχνοτητα με την οποια ενας champion μπορει να κανει basic attacks.To attack speed εχει cap στο 2.5 , που σημαινει 1 attack καθε 2/5 του δευτερολεπτου

Ολα τα attack speed bonuses απο items/masteries/runes κτλ scalαρουν με το base attack speed του εκαστοτε champion.Champions με χαμηλο base attack speed θα εχουν λιγοτερο bonus σε σχεση με αλλους που εχουν πιο υψηλο

http://media.tumblr.com/tumblr_m8cv2zpjKl1qegw8v.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχασα 1.5 Division σε μία μέρα ... Plat 2 50 pts - > plat 3 17 pts... Anyway it happens , I belong to platinum :P- δεν έχω φτάσει σε επίπεδο diamond.., ένα μπράβο στον atallos για τα χρήσιμα tips :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο λεγονται tips, γιατι μερικοι δεν τα ξερουν.

Eλεος δηλαδη...

 

Το ότι attack speed σημαίνει ταχύτητα επίθεσης, και το γεγονός ότι όταν αυξάνεις ποσοστιαία κάτι, το μέγεθος της αύξησης είναι ανάλογο του αρχικού αριθμού είναι κάτι που χρειάζεται να το μάθεις? Τα tips αφορούν κάτι το οποίο δεν είναι εμφανές και αυτονόητο...

 

Ας σου πώ και εγώ ένα tip λοιπόν... To cooldown δείχνει πόσο χρόνο χρειάζεται ένα spell ή ability για να ξαναγίνει διαθέσιμο μετά από μία χρήση του.

 

Υ.Γ. όχι ότι με ενόχλησε φυσικά το σχόλιο... Απλά το "you don't say"  ήταν αυθόρμητη αντίδραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το tip αναφέρει όμως ότι υπολογίζεται με βάση το base attack speed, όχι το current. Αν πάρουμε 10%, 20% και 30% η διαφορα είναι αυτή ανάμεσα σε

 

Χ + Χ (0,1+0,2+0,3) = 1,6Χ

 

και

 

1,1*1,2*1,3Χ= 1,716Χ, όπου Χ το base attack speed

 

Αυτό είναι κάτι που στο νέο παίκτη μπορεί να μην είναι εμφανές και μπορεί να βγάλει σημαντική διαφορά.

 

Σε κάθε περίπτωση κάποια tips θα είναι χρήσιμα σε μερικούς και άχρηστα σε κάποιους άλλους. Δε βλέπω το λόγο να αρχίσουμε να διαφωνούμε.

 

 

EDIT: Κομμένο το ARAM. Έχουμε απέναντί μας Rammus, Katarina, Twisted Fate, Morgana και Brand και ο Garen μας βγάζει πρώτο αντικείμενο Randuin's Omen. Μου έφυγε ο πάτος να τους ξεφορτωθώ στο Normal και το Ranked, δε θα τους φάω στη μάπα στο ARAM.

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Actually , αν ρωτησεις 9 στα 10 ατομα αν ηξεραν οτι το atk speed scaλαρει με το base atk speed του καθε champion και δεν ειναι standard value θα δεις οτι δεν το ξερουν

 

Αλλωστε τα tips αυτα δεν απευθυνονται σε καποιον που ειναι πιο "προχωρημενος" αλλα σε ατομα που ειναι σχετικα καινουρια στο παιχνιδι

Οποιος τα ξερει καλως , οποιος δεν τα ξερει απλα μαθαινει

 

Το ολο point δεν ειναι να το παιξω εγω ξερολας η κατι τετοιο , απλα να υπαρχει συζητηση στο thread και να μην ειναι νεκρο για μερες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tip αναφέρει όμως ότι υπολογίζεται με βάση το base attack speed, όχι το current. Αν πάρουμε 10%, 20% και 30% η διαφορα είναι αυτή ανάμεσα σε

 

Χ + Χ (0,1+0,2+0,3) = 1,6Χ

 

και

 

1,1*1,2*1,3Χ= 1,716Χ, όπου Χ το base attack speed

 

Αυτό είναι κάτι που στο νέο παίκτη μπορεί να μην είναι εμφανές και μπορεί να βγάλει σημαντική διαφορά.

 

Σε κάθε περίπτωση κάποια tips θα είναι χρήσιμα σε μερικούς και άχρηστα σε κάποιους άλλους. Δε βλέπω το λόγο να αρχίσουμε να διαφωνούμε.

 

well f*ck me for posting a damn meme...

 

Καμία πρόθεση offence... καλό απόγευμα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Actually , αν ρωτησεις 9 στα 10 ατομα αν ηξεραν οτι το atk speed scaλαρει με το base atk speed του καθε champion και δεν ειναι standard value θα δεις οτι δεν το ξερουν

 

Αλλωστε τα tips αυτα δεν απευθυνονται σε καποιον που ειναι πιο "προχωρημενος" αλλα σε ατομα που ειναι σχετικα καινουρια στο παιχνιδι

Οποιος τα ξερει καλως , οποιος δεν τα ξερει απλα μαθαινει

 

Το ολο point δεν ειναι να το παιξω εγω ξερολας η κατι τετοιο , απλα να υπαρχει συζητηση στο thread και να μην ειναι νεκρο για μερες

Εγκώ και πάλει ντεν κατάλαμπε!!!Εγκώ νόμιζε πχ 1,2 as=1,2 βασικές επιθέσεις το δευτερόλεπτο προλαβαίνει...  :ph34r: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο μυστηριο
 
Αλλα
 
Το base attack speed του καθε champion υπολογιζεται βασει μιας hidden μεταβλητης που λεγεται attack delay .To attack delay τωρα ειναι ενας αριθμος μεταξυ −0.10 και 0.08 .
 
Αρα λοιπον ο τυπος της εξισωσης για να βρεθει το τελικο base attack speed ειναι

ASbase = 0.625 / (1 + attack delay)
 
Προχειρο παραδειγμα με τον TF που αναφερεται και στο wiki


To attack delay του TF  = −0.04.
0.625 / (1 − 0.04) = 0.625 / 0.96 = 0.6510416. Αυτο λοιπον ειναι το base attack speed του TF στο lvl 1 (χωρις runes, masteries, etc).

 

ΥΓ Ολα αυτα ειναι απο το wiki , δεν ειναι δικα μου ,προτου με κραξετε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...