Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγη φρονιμίτη


p_ilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον έβγαλα και τον δικό μου.

Δυστυχώς πριν πάω στην γιατρό είχε δημιουργηθεί φλεγμονή και ανέβασα και πυρετό.

Η όλη διαδικασία της εξαγωγής κράτησε 15', μου έκανε 2 ενέσεις και στο τέλος μου έβαλε πάνω απ'την τρύπα βαμβάκι με αιμοστατικό.

Το φρικτό δεν ήταν η εξαγωγή αλλά το άφτερ....

 

Όταν πέρασε η επίδραση της ένεσης και είχα γυρίσει σπίτι άρχισε ο απίστευτος πόνος που δεν περνούσε ούτε με ισχυρό παυσίπονο. Έφτασα σε σημείο να εύχομαι να πεθάνω.

 

Γενικά εύχομαι να μην το ξαναπεράσω αυτό!

 

Fuck you φρονιμίτεεεεεεεες!

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη πολλα διαβαζω...

 

2 φρονιμιτες και εναν προγομφιο αν θυμαμαι καλα σε ενα ραντεβου.και επειδη λογω δουλειας δεν ειχα χρονο πηγα στις 8 το απογευμα.

χε!μετα φωναζε(2ωρες+) να μην καπνισω.ναι οκ του λεω.να βγω λιγο στο μπαλκονι για να παρω αερα???/οκ μου λεει.και καπακι το αναψα..

μην πιεις αλκοολ μου λεει τουλαχιστον.ναι οκ του λεω.στο γυρισμο σταματησα στην arch για μπυρες.βεβαι το πληρωσα (ξηρο φατνιο) αλλα στα πελε μου!!!πηγα και ξανα-ανοιξε την πληγη και ολα κομπλε.

α!χωρις ραματα μετα.και με αρκετες ενεσεις για να ξεραθει το συμπαν.(ειμαι χεστης με τον οδοντιατρο)..

ποιος πονος?ποιο αιμα??ολα σταματανε μετα απο 2-3 μισολιτρα! grin.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι είσαστε υπερβολικοί στο θέμα του πόνου.

 

Έχω βγάλει 2 φρονιμίτες και 1 υπεράριθμο (δίπλα απ τον κυνόδοντα ήταν) και μάλιστα το τελευταίο τα Χριστούγεννα.

Όλα έγιναν σε γναθοχειρουργό.

Σε κανένα απ τα 3 δεν χρειάστηκα να πάρω πάνω από 2 depon σύνολο και αυτά την ώρα που έφευγε η νάρκωση.

 

Βέβαια είναι και πώς αντιλαμβάνεται κανείς τον πόνο. Για παράδειγμα, όταν έπαθα τη δισκοκήλη δε μπορούσα ούτε να κλάσω απ τον πόνο... (Όχι, δεν την έπαθα in action)

 

Το θέμα με τους γιατρούς -και ειδικά με τον οδοντίατρο- είναι να το πάρεις απόφαση και να μη το πολυσκέφτεσαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βγαλει ρε παιδι 4-5 δοντια εκ των οποιων το 1 φρονιμητης (πριν ενα μηνα) και τα υπολοιπα παιδικα δοντια που δεν επεφταν με τπτ. ολα βγηκαν με την κλασσικη ταναλια :-D. ο φρονιμητης ηταν ο πιο χαρντκορ παντως αλλα δεν ελιωνα και στον πονο μετα. τρομερη γουβα στο στομα μετα για 2-3 εβδομαδες κι ακομα δεν εχει κλεισει εντελως. :-D :-D τζι-τζι παντως ο φρονιμητης λιγο πετρα ειχε πιασει μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα παντως , πονος φρικη και ιντερνετ πανε μαζι...

γι αυτο το λογο μην μπαινετε στον κοπο να διαβαζετε το συμπαν + οτι καθε οργανισμος και περιπτωση ειναι διαφορετικη.

εβγαλα και γω και τους 4 και ο μονος πονος ηταν οταν παρα-ανοιγα το στομα και τραβαγαν τα ραματα. 2 ντεπον μαξ καθε φορα , σουβλακια μετα απο 6 μερες. ανετηλα.

 

γενικα αμα πεσεις και σε λιγο αλανιαρη γιατρο εχει φαση γιατι ειναι αρκετα βαρβαρη διαδικασια , ο ενας δεν εβγαινε ευκολα και με ειχε καβαλησει κανονικα με υπερανρωπες προσπαθιες να το βγαλει με το κατσαβιδι...πλας οτι στην εγγυο βοηθο του ειχε ανοιξει η ορεξη με την ολη φαση και ηθελε να φαει πιτσες... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα παντως , πονος φρικη και ιντερνετ πανε μαζι...

γι αυτο το λογο μην μπαινετε στον κοπο να διαβαζετε το συμπαν + οτι καθε οργανισμος και περιπτωση ειναι διαφορετικη.

εβγαλα και γω και τους 4 και ο μονος πονος ηταν οταν παρα-ανοιγα το στομα και τραβαγαν τα ραματα. 2 ντεπον μαξ καθε φορα , σουβλακια μετα απο 6 μερες. ανετηλα.

 

γενικα αμα πεσεις και σε λιγο αλανιαρη γιατρο εχει φαση γιατι ειναι αρκετα βαρβαρη διαδικασια , ο ενας δεν εβγαινε ευκολα και με ειχε καβαλησει κανονικα με υπερανρωπες προσπαθιες να το βγαλει με το κατσαβιδι...πλας οτι στην εγγυο βοηθο του ειχε ανοιξει η ορεξη με την ολη φαση και ηθελε να φαει πιτσες... :mrgreen:

 

χασαπακος; και μετα να σε βριζει αμα πας να πεις τπτ; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε παναγίες που έχω ακούσει απ το γιατρό εγώ...

 

Βασικά όχι εγώ, τα δόντια μου, αλλά τέλος πάντων.

 

Πάντως είναι πολύ καλό να αισθάνεσαι άνετα με το γιατρό. Αλλιώς δε παλεύεται η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χασαπακος; και μετα να σε βριζει αμα πας να πεις τπτ; :-D

ναι ρε συ , ειδα κατσαβιδι και ταναλια και λεω θα αλλαξουμε καμια λαμπα...?

 

οπως ειπε και ο vaggos02 το θεμα ειναι να αισθανεσαι ανετα με το γιατρο γιατι αμα εισαι και εσυ στην τσιτα δε γινεται δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα...

Σας εντόπισα επειδή έκανα αναζήτηση για το φρονιμίτη...

 

Λοιπόν η δική μου περίπτωση έχει ως εξής... πάνω αριστερά το τελευταίο δόντι άρχισε να με πονάει εδώ και λίγες μέρες, τελικά πήρα τηλέφωνο και έκλεισα ραντεβού με τον γναθοχειρουργό για εξαγωγή. Όπως το είδα στην ακτινογραφία αλλά και όπως το βλέπω σαν δόντι είναι κανονικό όπως όλα τα άλλα και ίσιο... στην ακτινογραφία η ρίζα φαίνεται ίσια, ίδια με όλες τις άλλες (τους κάτω φρονιμίτες τους έχω βγάλει). Οι δύο πάνω όμως είναι ίσιοι και τα δόντια εξίσου ίσια. Δε δείχνει ούτε να γέρνει, ούτε στο πλάι να είναι ούτε μέσα από το ούλο, τίποτα... είναι απλά ένα δόντι το τελευταίο σαν όλα τα άλλα, ολόισιο και η ρίζα ολόισια... Μήπως είναι o τελευατίος γομφίος ; :(

 

Τα φώτα σας !!!

 

Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι έγκλειστοι ;;;;

Και άλλη μία απορία, προς κοπέλες κυρίως, όταν είναι να κάνεις εξαγωγή, έχει σημασία αν είσαι "αδιάθετη"

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εισαι οδοντιατρος και αρα δεν ξερεις απο την ανατομια του στοματος και του δοντιου οποτε και ισιο να σου φαινεται εσενα δεν εχει σημασια. δες τι θα σου πει ο οδοντιατρος σου και κανονισε τα ραντεβου σου. προφανως δεν μπορουμε να σου πουμε πιο δοντι σε ποναει. ο φρονιμιτης ειναι τοσο πισω που δυσκολα τον πιανεις με την γλωσσα. και οσο αφορα την περιοδο, ας σταματησει αυτη η βλακεια πια. τα παντα μπορεις να κανεις οταν εχει περιοδο. ολες οι βλακειες περι προβληματων που οφειλονται στην περιοδο ειναι φημες που τις εχουν βγαλει μερικες που δεν εχουν τροπο να σκοτωσουν τον χρονο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα...

Σας εντόπισα επειδή έκανα αναζήτηση για το φρονιμίτη...

 

Λοιπόν η δική μου περίπτωση έχει ως εξής... πάνω αριστερά το τελευταίο δόντι άρχισε να με πονάει εδώ και λίγες μέρες, τελικά πήρα τηλέφωνο και έκλεισα ραντεβού με τον γναθοχειρουργό για εξαγωγή. Όπως το είδα στην ακτινογραφία αλλά και όπως το βλέπω σαν δόντι είναι κανονικό όπως όλα τα άλλα και ίσιο... στην ακτινογραφία η ρίζα φαίνεται ίσια, ίδια με όλες τις άλλες (τους κάτω φρονιμίτες τους έχω βγάλει). Οι δύο πάνω όμως είναι ίσιοι και τα δόντια εξίσου ίσια. Δε δείχνει ούτε να γέρνει, ούτε στο πλάι να είναι ούτε μέσα από το ούλο, τίποτα... είναι απλά ένα δόντι το τελευταίο σαν όλα τα άλλα, ολόισιο και η ρίζα ολόισια... Μήπως είναι o τελευατίος γομφίος ; :(

 

Τα φώτα σας !!!

 

Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι έγκλειστοι ;;;;

Και άλλη μία απορία, προς κοπέλες κυρίως, όταν είναι να κάνεις εξαγωγή, έχει σημασία αν είσαι "αδιάθετη"

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

ΑΝ δεν συντρέχει λόγος να βγούν οι φρονιμήτες (3ος γομφίος) μήν τους βγάζεις. Εξαγωγη γίνεται μόνο εάν βγαίνουν με κλίση η οποία μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στο γειτονικό δόντι, εαν έχει σαπίσει και χρειάζεται ενδοδοντική θεραπεία (απονεύρωση το κατα λαικόν) η οποία για κάποιους λόγους δεν καθίσταται δυνατή όπως και για ορθοδοντικούς λόγους. Εαν βγαίνουν σωστά ή έχουν βγεί σωστα δεν υπάρχει λόγος εξαγωγής. Φυσικά αυτό θα το κρίνει ο οδοντίατρος απο την ακτινογραφία και την κλινική εξέταση. Αν έχεις κάποια αμφιβολία ζήτα μια δεύερη γνώμη. Αν σου πει οτί δεν χρειάζόμαστε τον φρονιμήτη ενώ δεν έχει προβλημα και θέλει να τον βγάλει σήκω και φύγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Αφού διάβασα όλα τα σχόλια, και με την εμπειρία μου πρόσφατη...δηλαδή σήμερα...Πιστεύω ότι ήμουν αρκετά τυχερός!!Πρώτον οι δικοί μου κάτω φρονιμίτες είναι ημιέγκλειστοι, σοβαρότερα ήταν ο αριστερός.

Θα σας τα πώ επιγραμματικά: Είμαι 'φαντάρος' (αεροπορία), με έπιασαν φρικτοί πόνοι στον αριστερό φρονιμίτη και αποφάσισα μιας και κατά την διάρκεια της θητείας υπάρχει δωρεάν περίθαλψη, να πάω για εξέταση στο ΓΝΑ. Τελικά μετά από την εξέταση, έκλεισα ραντεβού για εξαγωγή (μετά από 1 μήνα, αλλά οκ). Οι γιατροί νεαρής ηλικίας παιδεύτηκαν αρκετά...Μόνο το κομπρεσέρ δεν φέρανε. Είχε κολλήσει μια π@@@@α ρίζα και δεν εβγαινε. Το δικό μου πρόβλημα όπως είπαν και τα παιδιά ήταν ότι είχαν εισχωρήσει μικρόβια και είχε αλλοιωθεί το κόκκαλο...Δεν ξέρω τι κάνανε με αυτό, πρέπει να αφαίρεσαν ένα κομμάτι, αλλά δεν καταλαβα και δεν θέλω να ξέρω.Το μόνο που ξέρω είναι ότι τώρα σχεδόν μια μέρα μετά την επέμβαση (ξημερώματα) έχω ελάχιστο πρήξιμο, και εναν μικρό πόνο που παλευόταν και χωρίς παυσίπονο. Ελπίζω να μην έχω επιπλοκές μετά.

Α...και όλα αυτά δωρεάν...(επέμβαση, παυσίπονα, αντιβίωση, κλπ)έστω να πω ότι κάτι με ωφέλησε ο στρατός!!!Χαχαχα!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=lkka0W2OHSY

http://www.youtube.com/watch?v=_G8iECWpDAw&feature=channel&list=UL

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=YKOeIGEfSGA&feature=endscreen

πειτε μου κατι.αν και δω χρησιμοποιουν την ιδια τακτικη.μεθη?ενδοφλεβια ναρκωση?!

ανεβαστε κανα ελληνικο:P

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους εχω βγαλει ..αυτο ποναει ,γιατι ειναι μικροεπεμβασουλα ειναι οταν ειναι εκλειστοι , που πρεπει να σου ανοιξει το ουλο και να στους βγαλει.Ενταξει εκει εχει λιγο ζορι στην αναρρωση ,γιατι εχεις ραμματακια μεσα στο στομα πρεπει να προσεχεις τι τρως, κτλ . Αλλα γενικα δεν ειναι τοσο τραγικο.Μετα απο κανα, δυο βδομαδες εισαι καλα. Εγω ηταν απαραιτητο να τους βγαλω κιολα ,γιατι προκαλουσαν προβλημα και ειχα πρηστει..

 

Εγκλειστοι ειναι οταν δεν εχει βγει το δοντι εξω , οταν μενει μεσα στο ουλο , εμενα οι δυο αν θυμαμαι ηταν ετσι , τα αλλα δυο δοντακια ειχαν βγει . Το μη εγκλειστο δεν ποναει καθολου . Αρα αν εισαι σε αυτην την κατηγορια δεν θα εχεις προβλημα..αυτο με την περιοδο πρωτη φορα το ακουω . Δεν μου ειχε πει τιποτα ο γιατρος τετοιο νομιζω. Τελος παντων ρωτα τον . Αν και δεν ειναι τιποτα. Κουραγιο και καλη αναρρωση να εχεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Χρόνια Πολλά παίδες!

 

Θυμάστε που παλιότερα είχα θέμα με έναν που είχε μισοβγεί; Δεν με είχε ενοχλήσει καθόλου από τότε (προφανώς με έσκισε ενώ έβγαινε και μετά live and let live) αλλά σήμερα πέρασε στην αντεπίθεση ο καριόλης.

 

Ενώ έτρωγα ανακάλυψα πως ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι, αυτό που πίεζε το δίπλα δόντι, έσπασε, ενώ όπως αναμενόταν ένα μέρος του είχε μαυρίσει υποδηλώνοντας πως το δόντι έχει ψοφήσει.

 

Το περίεργο είναι οτι δεν νοιώθω καθόλου μα καθόλου πόνο! Ούτε και όταν επιχείρησα να βουρτσίσω (απαλά) το σημείο. Αντίθετα νοιώθω κάπως περίεργα γιατί μέρος της πίεσης που δεχόταν το δίπλα δόντι έχει φύγει.

 

Το θέμα είναι πως η οδοντίατρος μου λείπει μέχρι το σαββατοκύριακο. Υπάρχει κανείς που να έχει πάθει το ίδιο; Δεδομένου οτι δεν πονάω και πως τώρα που έφυγε το κομμάτι είναι πολύ πιο δύσκολο να παγιδευτεί τροφή εκεί, φαντάζομαι οτι δεν υπάρχει άμεση ανάγκη να τρέχω στο Ιπποκράτειο για εξαγωγή; Μπορεί να περιμένει λίγες ημέρες;

 

Καλού κακού θα στοκάρω niflamol και παυσίπονα ώστε αν με πιάσει δυνατός πόνος να αντέξω μια-δυο ημέρες πριν τον βγάλω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...