Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγη φρονιμίτη


p_ilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι απλή εξαγωγή είναι όλοκληρη επέμβαση και δεν είναι σε οδοντίατρο είναι σε γναθοχειρούργο.

Αρχάγγελε σε παίδεψε κανένας οδοντίατρος; 2 ώρες σε γναθοχειρούργο δε παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου κάνει εντύπωση για μια εξαγωγή φρονιμιτη από γναθοχειρούργο , να κρατά δύο ώρες. Αυτό το καταφέρνουν μόνο οι "χειρουργοί" οδοντίατροι. Παρόλα αυτά όντως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

 

Εχω βγάλει και τους 4ς , δύο κάθε φορά. Ολη η υπόθεση κράτησε ένα τέταρτο (δεν λέω είχα κλάσει πάνω μου την πρώτη φορά, εντάξει και την δεύτερη :P εχω παιδικό τραύμα με οδοντιατρο , δεν κάνω πλακα..) , πραγματικά όμως δεν κατάλαβα τίποτα. Μετά την νάρκωση λίγο πόνος , χωρίς φαρμάκια κτλ, λίγο πρήξιμο.

 

Α, και η γιατρος ω ΝΑΙ ήταν γυναίκα , γαμάτο concpet - όχι δεν ήταν μια τύπισα που εβγαινε κάποτε στο playboy lol, αλλά ... μάμα !!! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση για μια εξαγωγή φρονιμιτη από γναθοχειρούργο , να κρατά δύο ώρες. Αυτό το καταφέρνουν μόνο οι "χειρουργοί" οδοντίατροι. Παρόλα αυτά όντως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν τίθεται καμία αμφιβολία για την ειδίκευση και το επίπεδο του γιατρού που μου έκανε την επέμβαση. Απλά η επέμβαση ήταν παλούκι, γιατί ο φρονιμήτης είχε αποστεωθεί και είχε γίνει ένα με την κάτω γνάθο, και ο άνθρωπος έκανε ό,τι μπορούσε για να μην αναγκαστεί να αφήσει μέσα κομμάτι (και τα κατάφερε μετά από πολύ κόπο και με την ελάχιστη "ζημιά" στη γνάθο). Για να καταλάβεις, αν δεν είχα την ακτονογραφία δίπλα δεν μπορούσε να προχωρήσει. Πιστεύω ελάχιστοι (για να μην πω κανένας) στην Θεσ/νίκη θα τα κατάφερναν εξίσου καλά.

 

και κάπου εκεί επιβεβαιώθηκα σαν άνθρωπος, που πριν επιλέξω γιατρό ψειρίζω τι είναι πως είναι και από πού κρατάει η σκούφια του και δεν πάω στον πρώτο τυχόντα από τον χρυσό οδηγό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την συγχρονη ιατρικη, μονο τον πονο δεν πρεπει να σκεφτεσαι. ουτε η ενεση ποναει ουτε τιποτα. απλα ηρεμισε για να βοηθησεις την κατασταση γιατι ειναι δυσκολο και για τον γιατρο να βγαλει κατι απο το στομα. δεν εχει χωρο να κινηθει, πως να το κανουμε? αν νιωσεις οποιοδηποτε πονο, πες του να σου κανει αλλη ενεσουλα.

ηρεμισε και το στομα ανοιχτο οσο μπορεις :)

good luck! υποψην ο πονος ισως να ξεκινησει μετα το ξεμουδιασμα ή και καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Παιδια εχω βγάλει και τους 4 φρονιμιτες σε οδοντιατρο ο ενας νομιζω εβγαινε στραβά και σημερα εβγαλα και τον τελευταιο , ενταξει ο γιατρος κοντεψε να μου ξεκολισει το κεφαλι επι 15 λεπτα με ειχε full press και μια βοηθος να μου κρατάει το κεφαλι κοντεψα να λυποθιμησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κ απο μενα...

Εχουμε και λεμε : 10 εξαγωγες (2 φρονιμητες-κυνοδοντες-προγομφιοι κτλ)

Σε ενα απογευμα συγκεκριμενα εκανα τρεις (3) μαζι.

Πολυ αιμα,λιγα παυσιπονα

Μετα την εξαγωγη ο πονος περναει σχετικα γρηγορα.2-3 ωρες και μετα απλα ενα τσιμπημα υποφερτο και χωρις παυσιπονο...

Πολλες (πολλες λεμε) ενεσεις διοτι απο το αγχος μου που εχω για την βελονα δεν με πιανει ευκολα το φαρμακο.

Μετρα και προβες για τα ''προχειρα'' δοντια (τα οποια εβαλα χτες το πρωι) εξι στο συνολο.

Ακολουθουν ακομα 4 δοντια προχειρα και μαζι απονευρωσεις,σφραγισματα καινουρια λευκα.

Συνεχιζω με σπασιμο των προχειρων δοντιων και προβαρισμα στις μονιμες πλεον γεφυρες και οταν με το καλο τελειωσω τα πανω δοντια λεω να ασχοληθω και με τα κατω (καθαρισμο,λευκανση)

ΟΛΑ αυτα τα κανω επειδη η παστα των δοντιων μου ειναι κακιστη και αποφασισα να τα αλλαξω σχεδον ολα τα πανω δοντια.

Κοστος υψηλο αλλα αναγκαιο.

Καλη επιτυχια με την απλουστατη εξαγωγη....

ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΠΤ.

Ολα θα πανε μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Να τα μααααας.

 

Λοιπόν εδώ και περίπου δυο χρόνια, οι δυο αριστεροί (πάνω-κάτω) έχουν αρχίσει να μισοβγαίνουν. Και οι δυο ημίκλειστοι (πωςτολένε) υπο γωνία, ο κάτω σχετικά ίσιος και ο πάνω κανά 45ρι μοίρες.

 

Δεν με ενόχλησαν ποτέ, ούτε όταν πρωτοξεμύτισαν, πέραν από τον πάνω ο οποίος δυο φορές, η μία πριν από περίπου ένα χρόνο και η άλλη πριν κανα εξάμηνο με πονούσε μέτρια προς δυνατά για ένα βράδυ. Πέραν αυτού τίποτε, οπότε δεν έδωσα και πολύ σημασία. Προχτές με ξαναπιάνει, ίδιας έντασης πόνος ο οποίος πάλι κράτησε λίγες ώρες. Σήμερα το πρωί πάλι με πιάνει πόνος, αισθητά πιο έντονος αλλά ανεκτός. Και πάλι πέρασε σχεδόν αμέσως, αν και πρόλαβα και πήρα ντεπόν προληπτικά.

 

Οπότε... ελπίζω απλά να είναι ενοχλήσεις και όχι καμπανάκι για άμεση εξαγωγή. Παρ'όλα αυτά διάβασα τις εμπειρίες σας και ηρέμησα κάπως, προετοιμάστηκα ψυχολογικά. Την έχω στα υπ΄όψην μου σε βάθος χρόνου αλλά στην επόμενη δυνατή ενόχληση κλείνω άμεσα ραντεβού με οδοντίατρο και βλέπουμε...

 

Σε γενικές γραμμές έχει κανείς εμπειρία από εξαγωγή πάνω; Πως πήγε; :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημιέγκλειστοι και ο πόνος ,απο την στιγμή που έρχεται και φεύγει,μάλλον είναι σύμπτωμα ήπιας περισταφανίτιδας.Αν είσαι ιδιαίτερα επιμελής με το βούρτσισμα βοηθάει κάπως την κατάσταση,καλό όμως είναι να ξεμπερδέψεις με την πρώτη ευκαιρία.Απ' ότι μου είπε ο γναθοχειρουργός,με τους πάνω το θέμα πόνος-περίοδος μέχρι να ανοίξω το στόμα και να μασήσω,το πράγματα είναι κάπως πιο έυκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......

 

Εχουμε και λεμε : 10 εξαγωγες (2 φρονιμητες-κυνοδοντες-προγομφιοι κτλ)

.......

 

10?! Καλά ρε άνθρωπέ μου, γιατί 10!?

 

Ένα φρονιμίτη που έβγαλα, επειδή είχε μπλοκαριστεί λίγο από το σαγόνι (το οστό εννοώ ε) με τον τροχό μου έφαγε αρκετά το κόκκαλο για να βγει αλλά το μόνο που μου την έδωσε ήταν η μυρωδιά από το τρόχισμα. Από πόνο τίποτα (ίσα ίσα έκανα και ολόκληρο κονέ με την βοηθό) μόνο οι ενέσεις αλλά εντάξει μετά την πρώτη συνηθίζεις. Βέβαια μπορεί να φταίει ότι δεν φοβάμαι τους γιατρούς γενικότερα αλλά γενικά δεν ήταν κ τίποτα το τρομερό, όλα είναι στο μυαλό μας, ακόμα κ ο πόνος αν δεν τον φοβόμαστε μειώνει την έντασή του η αυξάνεται αν φοβόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές έχει κανείς εμπειρία από εξαγωγή πάνω; Πως πήγε; :unsure:

 

αν γερνει 45 που λες.. Θα στο βγαλει με ενα κατσαβιδο-κατι και δεν θα καταλαβεις τιποτα. Με τους κατω, κατα 90% θα εχεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]Με τους κατω, κατα 90% θα εχεις προβλημα.[...]

Define "πρόβλημα" please! :(

 

Τραβάω-με-τανάλια-και-κομπρεσέρ-και-δεν-βγαίνει φάση; Ευτυχώς δεν έχει ίδια γωνία με τον πάνω, είναι πολύ πιο ίσιος.

 

[...] Αν είσαι ιδιαίτερα επιμελής με το βούρτσισμα [...]

LOL! Thnx I needed that :P Emphasis στο "Αν".

 

Η αλήθεια είναι οτι τα'χω παραμελήσει εδώ και χρόνια, βρήκαν ευκαιρία να μου την φέρουν μάλλον. Θα πλακωθώ στα niflamol σήμερα και αύριο μήπως όντως είναι περιστεφανίτιδα (το πιο λογικό μου ακούγεται) και αν μου περάσει κανονίζω ραντεβού με την ησυχία μου.

 

Ειδάλλως θα αρχίσω να στοκάρω vicodin. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Define "πρόβλημα" please! :(

 

Τραβάω-με-τανάλια-και-κομπρεσέρ-και-δεν-βγαίνει φάση; Ευτυχώς δεν έχει ίδια γωνία με τον πάνω, είναι πολύ πιο ίσιος.

 

 

Ο δικος μου εχει στραβες ριζες (απο την ακτινογραφια που ειδα, ειναι σαν αγκιστρια) ενω απο πανω(το δοντι) ειναι μια χαρα, ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ συνηθισμενο. Γενικα μου ειπε οτι οι κατω ειναι μεγαλο παλουκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως,οι κάτω συνήθως είναι δύσκολη περίπτωση...για τον "ασθενή".Κλάιν ο γιατρός,θα βάλει το νυστερο-πριονο-κομπρεσερ και στην χειρότερη θα σπάσει το δόντι (και τα νεύρα σου) σε δύο μέρη.Είναι λίγο "γαμώ την πα-πα-πα-πα" φάση η όλη ταλαιπωρία με τους κραδασμούς και το τράβα-σπρώξε,εξ ού και οι μελανιές και ο πόνος ώς after effect των ανωτέρω.

Τοπ στιγμή είναι το *κράκ* όταν η ρίζα αφήνει το οστό.Νομίζεις οτι το σαγόνι σου έχει πάει περίπατο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Ευτυχώς δηλαδή που αυτός που με ενοχλεί είναι ο πάνω ^_^

 

Τέλος πάντων, μέχρι προχτές ήταν όλα οκ, μέχρι που έφαγα pop corn και δάγκωσα κατα λάθος ένα που δεν είχε σκάσει (πυρήνα or whatever) με το εν λόγω δόντι και γαμήθηκα. Μάλλον τραυματίστηκε το ούλο που καλύπτει το μισό δόντι και μετά χειροτέρεψε στον πόνο όταν αναγκαστικά το βούρτσισα για να μην αφήσω κανένα υπόλλειμα.

 

Αποτέλεσμα; Από προχτές το βράδυ με μέτριο αλλά παρατεταμένο (σπασαρχίδικο) πόνο που έρχεται αι φεύγει. Δεν ξέρω αν είναι ένδειξη για εξαγωγή (το λέω μπάς και το πιστέψω) αλλά θα κλείσω ραντεβού μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα για καθαρισμό πρωτίστως και ακτινογραφία ώστε να δω τις επιλογές μου.

 

Τώρα, μέχρι τότε αν ο πόνος συνεχιστεί ξέρει κανείς τι σκατά μπορώ να πάρω; Το depon κάνει δουλειά αλλά αφήνει ίχνη του πόνου για αρκετή ώρα, το niflamol ίσως βοηθήσει αν υπάρχει μόλυνση αλλά στον πόνο δεν, το mesulid δεν το πάω και τόσο και το vicodin θέλει συνταγή. Γαμώ. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον πονο εμενα με βοηθησε αρκετα το μεσουλιντ.

αλλα επει δη αυτο με πειραξε στο συκωτι (ναι κανει κακο εκει) το εριξα στα ντεπονακια...παπαρια μαντολες

βρηκα την ησυχια μου γενικα με τους πονους στο κεφαλι και στα (πλεον δεν εχω θεμα) δοντια με το πονσταν σιροπι.

το πινεις περιμενεις ενα τεταρτο εικοσαλεπτο και τελος για τις επομενες 5-7 ωρες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...