Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγη φρονιμίτη


p_ilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασε που δεν ξερω και ποσο θα μου στοιχισει και φοβαμαι μην φτασω κανα 400-500 ευρωπουλα και με πονεσει και το στομαχι....

 

40 ευρώ έσκασα.

Πάντως, ό,τι και να σου κάνει, δεν καταλαβαίνεις τί πο τα. Γενικά για τις επεμβάσεις αυτό, σε περίπτωση που είναι η πρώτη σου. Το οτι κάνει τα χειρότερα ο γιατρός είναι γνωστό και δεν αλλάζει, εμένα είχε χώσει κάτι λοστάρια στο στόμα μου και κράταγε κόντρα με το ένα και με το άλλο έσπρωχνε, αλλά από τη στιγμή που δεν καταλάβαινα τίποτα, λίγο με ένοιαζε. Και για μετά, υπάρχουν τα παυσίπονα και τα αντιφλεγμονώδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει περίπτωση να έχω τίποτα απρόσμενες εξελίξεις μετά την εξέταση;
Έχω αφαιρέσει τον ένα. Όταν επέστρεψα σπίτι και προσπάθησα να πιω νερό δεν τα κατάφερα. Είχε μουδιάσει το στόμα μου, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κουμαντάρω τα χείλια μου,να κάνουν ένα μικρό κενό και να φεύγει το νερό από κει. Γελοία φάση.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αφαιρέσει τον ένα. Όταν επέστρεψα σπίτι και προσπάθησα να πιω νερό δεν τα κατάφερα. Είχε μουδιάσει το στόμα μου, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κουμαντάρω τα χείλια μου,να κάνουν ένα μικρό κενό και να φεύγει το νερό από κει. Γελοία φάση.

 

Μακαρι τα απροσμενα να ειναι μονο αυτου του ειδους. Εγω φοβαμαι οτι θα προσπαθω για παραδειγμα να πιω νερο, το νερο θα πηγαινει στην πληγη και θα καταληγω να κανω μπουρμπουληθρες απο τον πονο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ω,τι τραγική σύμπτωση...σήμερα το πρωί "τουμπάνιασα" άνευ λόγου και αιτίας.Είχα έναν φρονιμίτη που είχε "σκάσει" εδώ και αρκετά χρόνια,ο οποίος για κάποιο περίεργο λόγο δέν θέλησε να με ενοχλήσει (αχ, το καλό μου) μέχρι και σήμερα.

Ουτε δεύτερος, που είναι και έγκλειστος,με ενόχλησε (μάλλον είναι γνωστός του απο πάνω) άλλα επι τη ευκαιρία θα τους πετάξω και τους δύο.Μέχρι τότε Amoxil των 1000mg για να πέσει το οίδημα και πανοραμική για να έχουμε καλύτερη άποψη.

 

ps.Κάντε τις εξαγωγές σας μέσα στην άδειά σας...βολεύει πολύ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ω,τι τραγική σύμπτωση...σήμερα το πρωί "τουμπάνιασα" άνευ λόγου και αιτίας.Είχα έναν φρονιμίτη που είχε "σκάσει" εδώ και αρκετά χρόνια,ο οποίος για κάποιο περίεργο λόγο δέν θέλησε να με ενοχλήσει (αχ, το καλό μου) μέχρι και σήμερα.

Ουτε δεύτερος, που είναι και έγκλειστος,με ενόχλησε (μάλλον είναι γνωστός του απο πάνω) άλλα επι τη ευκαιρία θα τους πετάξω και τους δύο.Μέχρι τότε Amoxil των 1000mg για να πέσει το οίδημα και πανοραμική για να έχουμε καλύτερη άποψη.

 

ps.Κάντε τις εξαγωγές σας μέσα στην άδειά σας...βολεύει πολύ...

 

Ειμαι και εγω ηδη με amoxil απο την Παρασκευη, το πριξιμο ηδη απο εχτες εχει υποχωρησει. Αυτο που με αγχωνει ειναι οτι ακομη δεν εχει κανονιστει πληρως το ραντεβου με τον γναθοχειρουργο (τελικη συνενοηση θα γινει αυριο) και δεν εχω καταλαβει εαν θα παω κατευθειαν για την επεμβαση ή αν θα κανει πρωτα εξεταση - διαγνωση και μετα ραντεβου για την εξαγωγη.

Μια και απότι καταλαβα γνωριζεις την διαδικασια, ξερεις εαν η εξαγωγη πρεπει να γινει πριν τελειωσω με την αντιβιωση;

Γνωριζεις περιπου ποσο θα στοιχησει αυτη η ιστορια γιατι ακουω και διαφορες παλαβες αποψεις και τα εχω χασει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι και εγω ηδη με amoxil απο την Παρασκευη, το πριξιμο ηδη απο εχτες εχει υποχωρησει. Αυτο που με αγχωνει ειναι οτι ακομη δεν εχει κανονιστει πληρως το ραντεβου με τον γναθοχειρουργο (τελικη συνενοηση θα γινει αυριο) και δεν εχω καταλαβει εαν θα παω κατευθειαν για την επεμβαση ή αν θα κανει πρωτα εξεταση - διαγνωση και μετα ραντεβου για την εξαγωγη.

Μια και απότι καταλαβα γνωριζεις την διαδικασια, ξερεις εαν η εξαγωγη πρεπει να γινει πριν τελειωσω με την αντιβιωση;

Γνωριζεις περιπου ποσο θα στοιχησει αυτη η ιστορια γιατι ακουω και διαφορες παλαβες αποψεις και τα εχω χασει....

 

Δεν γνωρίζω επακριβώς την διαδικασία,θυμάμαι βέβαια απο την αδερφή μου που είχε κάνει την επέμβαση πρίν 2 μήνες.

Δέν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωσή μας που παίρνουμε ήδη αντιβίωση,σίγουρα όμως θα πρέπει να πάρεις αγωγή μετά την επέμβαση,ενδεχομένως σε συνδυασμό με τα γιατροσόφια της γιαγιάς (ακα αλατόνερο).Αρχικά θα πρέπει να δεί ο γναθοχειρουργός την πανοραμική ακτινογραφία για να κάνει μια εκτίμηση και κατόπιν γίνεται και η επέμβαση.Αν δέν έχει προηγηθεί αυτό,μάλλον το σφάξιμο θα πέσει στην δεύτερη επίσκεψη (φαντάζομαι οτι δέν πληρώνεις τπτ στην πρώτη).

Απο εκεί και πέρα,μιλάμε για αρκετό άιμα,4~5 μέρες για να κλέισει το ούλο με ράμματα ή διπλάσιος χρόνος χωρίς ράμματα.Πιθανότατα να μελανιάσει και ένα μέρος πίσω και χαμηλά στο σαγόνι σου.

Το κόστος είναι ένα άλλο ζήτημα και εξαρτάται κατα πόσο "χασάπης" είναι ο γιατρός.Ενας πραγματικά καλός γναθοχειρουργός μπορεί να σου πάρει ~600 ευρόπουλα για δύο φρονιμίτες.Φαντάζομαι οτι μπορείς να κάνεις το ίδιο και με τα μισά...B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραβα βγαλτους. Μονο τραβηγματα θα εχεις αν τους αφησεις.

 

Ενα μεζουλιντ 2 ωρες πριν την εξαγωγη και δε θα καταλαβεις τιποτα μετα. Εκεινη τη στιγμη, ετσι και αλλιως δε χαμπαριαζεις τι γινεται. Θα παρεις αντιβιωση μετα, θα βαλεις λιγο παγο, θα παιρνεις και κανα 2 μερες παυσιπονα και ολα καλα.

 

Διαλεξε γιατρο με καλη νοσοκομα-βοηθο. Παντα σκυβουν απο πανω σου οταν εισαι τεζαρισμενςο στην καρεκλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραβα βγαλτους. Μονο τραβηγματα θα εχεις αν τους αφησεις.

 

Ενα μεζουλιντ 2 ωρες πριν την εξαγωγη και δε θα καταλαβεις τιποτα μετα. Εκεινη τη στιγμη, ετσι και αλλιως δε χαμπαριαζεις τι γινεται. Θα παρεις αντιβιωση μετα, θα βαλεις λιγο παγο, θα παιρνεις και κανα 2 μερες παυσιπονα και ολα καλα.

 

Διαλεξε γιατρο με καλη νοσοκομα-βοηθο. Παντα σκυβουν απο πανω σου οταν εισαι τεζαρισμενςο στην καρεκλα.

 

Καλή η σκέψη για τη νοσοκόμα ...και εγω τόσο καιρό εχω δώσει βαρύτητα μόνο στο θέμα του καλού γιατρού...

Αυτο είναι τελικά το κριτήριο επιλογής!

Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι θα γίνω λίγο ρεζίλι στη φάση που θα είμαι, αλλά θα μπορέσω να δικαιολογήσω τα ...σάλια που θα τρέχουν!!! χεχεχε

Ωχωχωχ με το γέλιο ο πόνος χτυπάει στο αυτί!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι τα απροσμενα να ειναι μονο αυτου του ειδους. Εγω φοβαμαι οτι θα προσπαθω για παραδειγμα να πιω νερο, το νερο θα πηγαινει στην πληγη και θα καταληγω να κανω μπουρμπουληθρες απο τον πονο....
Δοκίμασε και τις μπουρμπουλήθρες με ρακή.

Το είχα εφαρμόσει επειδή "η ρακή είναι γαμώ τα αντισηπτικά για τις πληγές και θα μειώσει και τον πόνο.Γηέα."

Θυμάμαι να έχω φτιάξει γαμώ τα κεφάλια. Τα υπόλοιπα δεν ξέρω και δεν θυμάμαι κατά πόσο πραγματοποιήθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο γιατρός. Είχα ανάγκη από εναλλακτική ιατρική εκείνη τη στιγμή κι έψαχνα δικαιολογίες.

Μα αφού είναι αντισηπτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είμαστε.

Λοιπόν, προσωπική μου εμπειρία απ' τον κάτω ημιέγκλειστο.

Μου πάτησε δυο ενέσεις. Η μια ήταν πίσω στο δόντι και η άλλη ήταν περίπου στη μέση της μεριάς της γνάθου που χειρούργησε. Κάπου δίπλα στον κυνόδοντα δηλαδή. Από τις ενέσεις δεν κατάλαβα τίποτα και ήταν η πρώτη φορά που μου έκαναν ένεση. Τίποτα όμως, απολύτως τίποτα.

Μετά παίρνει νυστέρι σκίζει το ούλο και σπάει με ένα ειδικό εργαλείο το δόντι σε κομμάτια. Το σπάσιμο του δοντιού γίνεται γιατί αφαιρόντας τα κομμάτια ένα-ένα και όχι το δόντι ολόκληρο, αποφεύγεις το πολύ πρήξιμο μετά την εγχείριση. Το νυστέρι δεν θυμάμαι αν έκανε κάποιον ήχο, το άλλο όμως σου πίεζε με το ειδικό εργαλείο που προανέφερα όλη τη κάτω γνάθο και άκουγες ένα χρουτς-χρουτς την ώρα που το τεμάχιζε. Μετά αφαιρεί τα σπασμένα κομμάτια και αρχίζει το ράψιμο. Δίπλα σου λογικά θα είναι και μια γκόμενα και θα ρουφάει ένα ποταμάκι αίμα μαζί με τα σάλια που θα τρέχουν με ένα ειδικό σωληνάκι.

Η διάρκεια της επέμβασης εμένα ήταν 45 λεπτά, υπολόγισε πάνω από 20λεπτο και δεν θα σε πονέσει καθόλου. ΚΑΘΟΛΟΥ. ΚΑΘΟΛΟΥ. ΚΑΘΟΛΟΥ.

Ίσως να σε ενοχλήσει η ενέση, δεν το ξέρω αυτό, εμένα πάντως δεν με πόνεσε τίποτα.

Τα δύσκολα έρχονται μετά...:-(

Πάω σπίτι με ένα κεφάλι καζάνι, μόλις άρχισε να περνάει η νάρκωση ένιωθα ένα μεγάλο τσούξιμο αλλά ΗΤΑΝ ΑΝΕΚΤΟΣ ο πόνος. Πονάς ρε παιδί μου αλλά αντέχεται.

Αντιβίωση κλασικά κάθε 8 ώρες νομίζω και ponstan κάθε 4.

Συμβουλή: Κράτα το κεφάλι σου σχετικά χαμηλά, μη το τινάζεις πολύ πίσω κατά τη διάρκεια της επέμβασης για να μη σου έρχεται αναγούλα, αυτό ισχύει γενικά στους οδοντιάτρους και φυσικά προσπάθησε να μην αναπνέεις από το στόμα σαν τους νεάντερταλ αλλά από τη μύτη.

 

Προσοχή: Αν σε ρωτήσει ο γιατρός μετά την επέμβαση αν έχεις γερό στομάχι μη το παίξεις θεριακλής σαν εμένα το μαλάκα που μου πήγε το μυαλό σε πικάντικη πίτσα και του πεις ναι γιατί θα σου χορηγήσει δυνατή αντιβίωση και θα πάθεις αυτό που έπαθα. Πρώτη μέρα της επέμβασης με άδειο στομάχι, ράμματα και πόνους έκανα εμετό. Μη με ρωτήσεις πως έκανα δεν ξέρω. Το στόμα μου ήταν κλειστό, μάλλον από τη μύτη τα έβγαλα. Ευτυχώς χωρίς δυσάρεστες συνέπειες.

Άλλο χμ...τα δόντια άρχισα να τα πλένω τη τρίτη μέρα νομίζω και απο τη μεριά της επέμβασης μόνο μέχρι το κυνόδοντα. Μου το είχε απαγορεύσει να τα βουρτσίσω βαθύτερα. Μετά το πλύσιμο μου είχε δώσει και ένα αντισηπτικό υγρό, έγερνα το κεφάλι, πήγαινε πάνω στη πληγή και μετά άνοιγα το στόμα να μου τρέξει και να φύγει μόνο του από το στόμα, χωρίς να το φτύσω απότομα δηλαδή.

Αυτά...ξέρω 'γω τι άλλα. Φάε κάτι πριν πας, ελαφρύ βέβαια αλλά φάε κάτι οπωσδήποτε γιατί θα ξανά κάνεις να φας μια εβδομάδα. Μετά την επέμβαση μπορείς να πιείς και κανένα milko που είναι θρεπτικό για να κουμπώσεις την αντιβίωση.

Αν έχω αναφέρει πράγματα που έχουν ειπωθεί συγγνώμη αλλά δεν μπήκα στη διαδικασία να τα διαβάσω απλώς σου περιγράφω και τη δική μου εμπειρία.

Να πας να τη κάνεις την επέμβαση μη το αφήσεις, έχω άλλον έναν να βγάλω και μάλλον θα το κάνω όταν με ενοχλήσει και αυτός. Τώρα δε πολύ ψήνομαι, όχι ότι φοβάμαι τη διάρκεια της επέμβασης αλλά την εβδομάδα των παθών που θα τραβήξω μετά. :cry:

Καλό κουράγιο, φάε το καταπέτασμα το προηγούμενο βράδυ και οπλίσου με μπόλικη υπομονή για το στάδιο της ανάρρωσης.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:10 ----------

 

...α και κάτι καγγουριές που προαναφέρθηκαν με αλκοόλ ποτέ έτσι. Εκτός και αν γουστάρεις τα εγκαύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και τις μπουρμπουλήθρες με ρακή.

Το είχα εφαρμόσει επειδή "η ρακή είναι γαμώ τα αντισηπτικά για τις πληγές και θα μειώσει και τον πόνο.Γηέα."

Θυμάμαι να έχω φτιάξει γαμώ τα κεφάλια. Τα υπόλοιπα δεν ξέρω και δεν θυμάμαι κατά πόσο πραγματοποιήθηκαν.

 

Δεν την πίνεις τη ρακή ρε μαν όταν είναι για παυσίπονο, κάνεις πλύση και τη φτύνεις!:eek::eek:

 

Εκτός αν δοκίμασες το "plan B" με τα home-made γιατροσόφια: "αμα γίνεις ντίρλα μετά δεν πονάει τίποτε":lol:.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:42 ----------

 

Πως κάνετε ετσι ρε..Μια απλη επέμβαση εξαγωγή φρονιμήτη είναι που δε κρατάει πάνω από 5 λεπτά..

 

εμένα κράτησε 2 ώρες παρά κάτι, όπως είπα πριν με γιατρό αστέρι. Δεν είναι όλοι οι φρονιμήτες ίδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...