Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγη φρονιμίτη


p_ilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Oταν γινει η εξαγωγη δοντιου, υπαρχει περιπτωση να μην γινουν ραματα?

Αναλογα την περιπτωση σου.

Αμα ειναι σε φυσιολογικη θεση δεν χρειαζεται.Απλως τον τραβαει..

Τωρα αμα ειναι μεσα στα ουλα..αναγκαστικα θα χρειαστεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινδύνους στα πλαίσια της μόλυνσης;Όπως και σε κάθε ανοιχτή πληγή,ίσως και περισσότερο επειδή μιλάμε για την στοματική κοιλότητα,πάντα ενέχει ο κίνδυνος μόλυνσης αν δεν λάβεις τα απαραίτητα μέτρα.Άσχετα τι επιλέξεις εσύ ή τι θα προτείνει ο ιατρός,ο τελευταίος θα σου δώσει σκευάσματα και συμβουλές για την αντισηψία της περιοχής.

Τώρα αν μιλάμε για μικροτραυματισμούς ελέω τροφών,όποιος μετά απο εξαγωγή αρχίσει να τρώει κριτσίνια και παξιμάδια,ε...τα θέλει ο κώλος του...

Ουσιαστικά είναι η πρακτικότητα.Kάνεις ράμματα-υπομένεις μια Χ ταλαιπωρία απο το "τράβηγμα" που θα νιώθεις ενώ επουλώνεται το ούλο-κάνεις δεύτερη επίσκεψη στον γιατρό-ξεμπερδεύεις σε 7 μέρες (4 στην περίπτωσή μου) ή επιλέγεις να μήν κάνεις ράμματα-δέν επισκέπτεσαι τον γιατρό-η πληγή θα επουλωθεί στον διπλάσιο χρόνο-θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός με τις τροφές στο μεσοδιάστημα.

Αυτονόητο οτι και να επιλέξεις,θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα σχολαστικός με τον καθαρισμό της περιοχής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις. Και τωρα το κρισιμο ερωτημα. Μια λογικη τιμη για εξαγωγη φρονιμητη ποσο ειναι? Εχω ακουσει 70ε αλλα εχω ακουσει και 300ε. Χαοτικη διαφορα κοστους οταν μιλαμε για την ιδια δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από ποιός σου την κάνει και από την τσίπα του καθενός. Πχ όταν ένας εξαιρετικός γιατρός παίρνει 180-200, είναι γελοίο η κάθε τσουτσού να ζητάει 250-300. Προσωπική εμπειρία. Την πρώτη περίπτωση τη θεωρώ λογική, αλλα να ξέρεις ότι άλλο εξαγωγή "κλατς και βγήκε" σε 15' το πολύ, άλλο γναθοχειρουργική που μπορεί να πάρει και πάνω από 1-2 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως,όλα είναι σχετικά.Οταν πήγα σε έναν "καλό" γναθοχειρούργο του Χαλανδρίου (τρομάρα μου),τα 400 ευρώ που μου ζήτησε η γραμματέας ήταν κεραυνός εν αιθρία.Βέβαια,εκ των υστέρων έμαθα οτι μια τέτοια επέμβαση παίζει ταρίφα μεταξύ 300~400 ευρώ.

Πιστεύω οτι και ένας απλός οδοντίατρος είναι ικανότατος στο να κάνει την εξαγωγή,άλλα προκύπτουν δύο ερωτήματα..."πόσο" και "πώς".Πόσο θα σε ταλαιπωρήσει και πώς/σε τι κατάσταση θα είσαι όταν τελειώσει η διαδικασία.Πάντως,δέν είναι λίγες οι φορές όπου ο οδοντίατρος θα προτείνει κάποιο συνάδελφο που είναι πιο εξειδικευμένος σε κάτι που ο ίδιος δέν θέλει να αναλάβει την ευθύνη.Πχ για κάποια περίεργη απονεύρωση θα σε στείλει σε ενδοδοντολόγο.

 

Δέν τίθεται θέμα για το ποιος εκ των δύο είναι πιο οικονομικός,ουσιαστικά σε αυτή την εξειδίκευση και τον εξοπλισμό ποντάρει ο γναθοχειρούργος.Προσωπικά,δέν ενοιωσα καθόλου πόνο κατα την διάρκεια της 10λεπτης εξαγωγής,με μόνο λαμπρή στιγμή ενόχλησης το πριόνι που έκοψε τον φρονιμίτη στην μέση.Η θεία μου απο την άλλη,που προτίμησε τον οδοντίατρο της γειτονιάς,έζησε legendary στιγμές χωρίς να ξοδέψει μισό μηνιάτικο.Βέβαια,μπορεί και να έτυχε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο φρονιμήτης σου είναι ήδη έξω, το πιθανότερο είναι ότι απλά θα τον τραβήξει και θα βγει. Ίσως κόψει λιγάκι ούλο για να τον "εμφανίσει". Της κοπέλας μου έτσι βγήκε, σε 15', ούτε πρήξιμο ούτε τπτ, το ίδιο και δύο της αδερφής μου. Εμένα πάλι, άσ'τα. Αν αντέχει το στομάχι σου πες μου να σου πω αλλά ΔΕΝ θα σου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλο ειναι να ακουμε τις εμπειριες σας παιδια. Οποτε Αρχαγγελε, ελευθερα. :)

Απλα θα ξαναπω πως μου κανει τρομερη εντυπωση η χαοτικη διαφορα στις τιμες για μια εξαγωγη φρονιμητη.

 

Τενσι ο γναθοχειρουργος τι παραπανω εργαλεια εχει απο τον οδοντιατρο πανω στο συγκεκριμενο θεμα? Αφου φιξ ειναι η διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμάσαι ότι εσύ το ζήτησες :)

 

(ακουλουθεί graphic περιγραφή)

 

 

ήταν "κρυφός" (ισα ίσα φαινόταν μια γωνία), αποστεωμένος μέσα στη γνάθο, αλλά και στραβός, πίεζε το μπροστά δόντι και θα το χαλούσε. Ο γιατρός έπρεπε να κάνει μεγάλη τομή στο ούλο, τρόχισε πολύ γνάθο, πολύ περισσότερο από το σύνηθες, τον τεμάχισε σε 3+ κομμάτια, το τελευταίο το τραβούσε και δεν έβγαινε (ευτυχώς στο τέλος βγήκε), και όλα αυτά με 2 ενέσεις αν θυμάμαι καλά, αφού η επίδραση της πρώτης άρχισε να περνάει σύντομα. 'Εδωσε ηρωική μάχη κάτι λιγότερο από 2 ωρες, και βγήκαμε νικητές, με ράμματα κι ένα πρήξιμο που άρχισε να υποχωρεί αισθητά (= βγαίνω από το σπίτι) μετά από 2-3 ημέρες. Έπαιρνα αντιβίωση, αντιφλεγμονώδη και αντισηπτικό διάλυμμα για μέρες, και αφαίρεσα τα ράμματα μετά από μια εβδομάδα, όπου μου είπε πόσο χαρούμενος ήταν που εόιχα ξεπρηστεί αφού με τόσο "σκάψιμο" υπολόγιζε να είμαι ακόμη τούμπανο μετά από τόσες μέρες. Μετά από αυτό, του έβγαλα το καπέλο και δεν εμπιστεύομαι κανέναν άλλον. Άλλος θα μου είχε πάρει τα διπλά με χειρότερη εργασία. Η δε τρύπα έφυγε μετά από μήνες, όταν αναπλάθηκε από μόνη της η περιοχή

 

 

happy dear? :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να θυμάσαι ότι εσύ το ζήτησες :)

 

(ακουλουθεί graphic περιγραφή)

 

 

ήταν "κρυφός" (ισα ίσα φαινόταν μια γωνία), αποστεωμένος μέσα στη γνάθο, αλλά και στραβός, πίεζε το μπροστά δόντι και θα το χαλούσε. Ο γιατρός έπρεπε να κάνει μεγάλη τομή στο ούλο, τρόχισε πολύ γνάθο, πολύ περισσότερο από το σύνηθες, τον τεμάχισε σε 3+ κομμάτια, το τελευταίο το τραβούσε και δεν έβγαινε (ευτυχώς στο τέλος βγήκε), και όλα αυτά με 2 ενέσεις αν θυμάμαι καλά, αφού η επίδραση της πρώτης άρχισε να περνάει σύντομα. 'Εδωσε ηρωική μάχη κάτι λιγότερο από 2 ωρες, και βγήκαμε νικητές, με ράμματα κι ένα πρήξιμο που άρχισε να υποχωρεί αισθητά (= βγαίνω από το σπίτι) μετά από 2-3 ημέρες. Έπαιρνα αντιβίωση, αντιφλεγμονώδη και αντισηπτικό διάλυμμα για μέρες, και αφαίρεσα τα ράμματα μετά από μια εβδομάδα, όπου μου είπε πόσο χαρούμενος ήταν που εόιχα ξεπρηστεί αφού με τόσο "σκάψιμο" υπολόγιζε να είμαι ακόμη τούμπανο μετά από τόσες μέρες. Μετά από αυτό, του έβγαλα το καπέλο και δεν εμπιστεύομαι κανέναν άλλον. Άλλος θα μου είχε πάρει τα διπλά με χειρότερη εργασία. Η δε τρύπα έφυγε μετά από μήνες, όταν αναπλάθηκε από μόνη της η περιοχή

 

 

happy dear? :mrgreen:

και εγω τετοιο χαζο δοντι εχω.πηγα σημερα για εξαγωγη αλλα τελικα το δοντι ηταν πολυ μεσα και θα παω σε γναθοχειρουργο.γαμωτο το ειχε ανοιξει χαθηκε το ρουφιανικο να ηταν λιγο ποιο εξω να τελειωναμε!τουλαχιστον δεν ποναει(εκτος απο το κοψιμο βεβαια που ηδη εχει σχεδον υποχωρησει).ξερετε αν ο γναθοχειρουργος καλυπτετε απο ικα?ειδα οτι εχουν γανθοχειρουργικο τμημα στο κατ,υποκρατειο.εχει παει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοια διαβάζω πάνω που αποφασίζω επιτέλους να παω να βγάλω τον δικό μου και ρίχνω table flip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω τετοιο χαζο δοντι εχω.πηγα σημερα για εξαγωγη αλλα τελικα το δοντι ηταν πολυ μεσα και θα παω σε γναθοχειρουργο.γαμωτο το ειχε ανοιξει χαθηκε το ρουφιανικο να ηταν λιγο ποιο εξω να τελειωναμε!τουλαχιστον δεν ποναει(εκτος απο το κοψιμο βεβαια που ηδη εχει σχεδον υποχωρησει).ξερετε αν ο γναθοχειρουργος καλυπτετε απο ικα?ειδα οτι εχουν γανθοχειρουργικο τμημα στο κατ,υποκρατειο.εχει παει κανεις?

 

Εγω ειχα και τους 4 εγκλειστους και τους εβγαλα ολους εντος 1 μηνα και κατι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...