Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/3/2021 στις 5:10 ΜΜ, giorgos04 είπε

Απλά, θα πω το εξής (έχοντας διαβάσει δεκάδες βιβλία σε τάμπλετ) : δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των συσκευών  και πραγματικά η ανάγνωση γίνεται πολύ πιο άνετη και ξεκούραστη. 

Οι 6 ίντσες δεν έχουν σχέση με τις ιντσες του κινητού. Κατ' εμέ είναι ιδανικο μέγεθος για διάβασμα. 

Συμπερασματικά, αν κάποιος διαβάζει αρκετά, ας κάνει την χάρη στον εαυτό του και τα μάτια του και ας πάρει ένα  ereader. 

Τόσα χρόνια έχω αγοράσει τόσα άχρηστα gadgets, αλλά πάντα έχω να λέω ότι μόνο τέσσερα έκαναν πραγματική διαφορά και δεν πρόκειται να τα μετανιώσω ποτέ:

1) την ηλεκτρική σκούπα ρομπότ (Roborock S50)

2) το ηλεκτρικό σκουπάκι χειρός (Black & Decker PV1820L)

3) τη φριτέζα αέρος (Tefal Actifry)

4) το Kindle (στις διάφορες εκδόσεις του, από Keyboard 3 μέχρι Voyage). Δεν έχει σημασία η μάρκα όμως, στην πράξη θα μπορούσε να ήταν οποιοδήποτε ereader με οθόνη eink.

Πραγματικά ένα τέτοιο ereader είναι σαν να κάνει κάποιος χάρη στον εαυτό του. Είναι must για όποιον διαβάζει έστω και 2-3 βιβλία το χρόνο.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γνωρίζει κάποιος ποιές είναι οι παράμετροι, που πρέπει να ρυθμιστούν στο calibre, ωστε η μετατροπή από pdf σε epub, να μην αφήνει κενές γραμμές, και να έχει το εξαγομενο αποτέλεσμα μια υποτυπώδη μορφοποίηση;

 

ΥΓ. Αν γνώριζα την υπέροχη αίσθηση ανάγνωσης σε ereader, θα είχα κάνει αυτή την αγορά πολλά χρόνια πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μινι review για το libra H2O μετά από κάμποσες εβδομάδες και 3+ βιβλία:

Το λογισμικό δεν άλλαξε ουσιαστικά από το '13-'14 και το kobo glo μου. 
Έχει ακόμη τα περισσότερα δομικά προβλήματα και θέλει αρκετή δουλεία ώστε να το κάνεις συμβατό 100% με το calibre. Τουλάχιστον έτσι όπως το θέλω. Πρέπει να σημειωθεί ότι δουλεύει αμέσως και εύκολα εάν απλά θέλεις να "πετάξεις" βιβλία μέσα. Δεν δοκίμασα καθόλου το να αγοράσω/κατεβάσω κάτι από το μαγαζί τους.
Είναι επίσης περιορισμένο στο να έχεις μόνο μια εφαρμογή ανάγνωσης (κλειστό σύστημα) και μόνο με sideload και λίγη δουλίτσα μπορείς να έχεις επιλογή για PDF που δεν θα σε κάνει να τραβάς τα μαλλιά σου(koreader).

Είναι αρκετά γρήγορο στο διάβασμα και στα μενού (που είναι απλοϊκά γενικά, όπως έγραψα πάνω δεν άλλαξαν εδώ και 6-7 έτη), αλλά όταν θέλεις να κάνεις κάτι παραπάνω αρχίζουν τα ζόρια. Πολλά βιβλία και μεγάλα είναι κάπως προβληματικά σε συλλογή. Σε koreader και PDF επίσης δείχνει πόσο αδύναμη συσκευή είναι. 
Δεν το συστήνω για κάτι παραπάνω από epub και σχετικά μικρές συλλογές.
Από την άλλη με 6-7Gb μνήμη διαθέσιμη, δεν μπορείς να το γεμίσεις και με πολλά βιβλία που δεν είναι νουβέλες. 

Η ποιότητα κατασκευής είναι καλή, με ωραίο δέσιμο και καλό πλαστικό. Μπόρεσαν να κρατήσουν το μέγεθος σε πολύ καλά επίπεδα, ακόμη και με τα κουμπιά και η συσκευή δεν είναι ιδιαίτερα μεγαλύτερη από μια 6αρα (π.χ. το voyage είναι περί τα 1+ εκατοστά μικρότερο στο πλάτος και ίδιο στο πάχος/μήκος).
Τα κουμπιά είναι πολύ καλά, έχουν πολύ καλή αίσθηση και καταλαβαίνεις αμέσως τι πατάς. Επίσης το επιταχυνσιόμετρο αλλάζει άμεσα την εικόνα, κάτι που κάνει την αλλαγή χεριού τελείως απρόσκοπτη.
Καλή οθόνη στις 7" που προσφέρει αρκετά μεγαλύτερη επιφάνεια, σχετικά με τα 6αρια. 
Μεγάλο θέμα που βρήκα είναι ότι σε χαμηλή σκάλα η οθόνη έχει ορατά ανομοιογενές φως. Η κατάσταση γίνεται πολύ κακή όταν πέσει κάτω από το 10% της μέγιστης φωτεινότητας. 
Η μπαταρία επίσης δεν είναι ιδιαίτερα καλή.
Έπεσε σχετικά γρήγορα στα 40%. 
Είναι ψιλο-απαράδεκτο για συσκευή στα 170-190€ και το μόνα που πραγματικά με απογοήτευσαν. 

 

Συμπερασματικά θα έλεγα ότι εάν κάποιος θέλει 7" και κουμπιά, δίχως να δώσει τα λεφτά για kindle oasis, η εν λόγω συσκευή είναι μονόδρομος. Δεν είναι ότι καλύτερο βγήκε, αλλά θα κάνει την δουλειά για τους περισσότερους. 
 

 

 

Επεξ/σία από LongTom
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

 

Έχει ακόμη τα περισσότερα δομικά προβλήματα και θέλει αρκετή δουλεία ώστε να το κάνεις συμβατό 100% με το calibre. Τουλάχιστον έτσι όπως το θέλω.

 

 

Μία ερώτηση: την συσκευή θα προσπαθήσεις να κάνεις συμβατή με το calibre ή θα αλλάξεις παραμέτρους στο calibre ,ώστε να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα στην συσκευή σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, giorgos04 είπε

Μία ερώτηση: την συσκευή θα προσπαθήσεις να κάνεις συμβατή με το calibre ή θα αλλάξεις παραμέτρους στο calibre ,ώστε να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα στην συσκευή σου;

To calibre για να κάνω αυτά που θέλω. 

Η συσκευή δεν αλλάζει από όσο ξέρω. 
Τουλάχιστον με το επίπεδο που είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τους φίλους με pdf βιβλία που θέλουν μια πιο εύκολη ανάγνωση :

Κατεβάστε το K2pdf.

Εξάγει πάλι pdf, αλλα το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό!

Θέλει λιγάκι, να γίνουν μερικές (εύκολες) ρυθμίσεις στην αρχή, έπειτα χαίρεσαι διάβασμα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά όχι, ποτέ. Και δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ γρατζουνιά ή κάτι αντίστοιχο. Ούτε καν δαχτυλιές βασικά. Πιθανώς έχει να κάνει με το υλικό της οθόνης αλλά και με το γεγονός ότι ένα ereader γενικά το χρησιμοποιείς πολύ λιγότερο από ένα κινητό και καταπονείται λιγότερο. Έχω θήκη με μπροστινό κάλυμμα βέβαια που την κλείνω όποτε δεν διαβάζω.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos04 είπε

Μία ερώτηση:

Χρησιμοποιείτε μεμβράνες και τζαμάκια προστασίας στις οθονες των ereader?

 

Σε μικρές συσκευές δεν έχει ιδιαίτερη λογική, εάν έχεις θήκη με κάλυμμά (οι περισσότερες στην αγορά). 
Δεν είχα καν θήκη για περίπου μια δεκαετία σε καμία συσκευή μου και εκτός από μια μικροσκοπική γρατζουνία στο pbook touch hd2 στο κάτω μέρος της οθόνης (με το ζόρι φαίνεται), δεν είχε γίνει τίποτα. 
Τώρα που παίρνω και θήκες, είναι θεωρώ τελείως περιττό έξοδο που μάλιστα χαμηλώνει και την ευκρίνεια της οθόνης. 


Για ειδικές περιπτώσεις δες παρακάτω.

12 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Προσωπικά όχι, ποτέ. Και δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ γρατζουνιά ή κάτι αντίστοιχο. Ούτε καν δαχτυλιές βασικά. Πιθανώς έχει να κάνει με το υλικό της οθόνης αλλά και με το γεγονός ότι ένα ereader γενικά το χρησιμοποιείς πολύ λιγότερο από ένα κινητό και καταπονείται λιγότερο. Έχω θήκη με μπροστινό κάλυμμα βέβαια που την κλείνω όποτε δεν διαβάζω.

Οι περισσότερες που φεύγουν τελευταία είναι αυτές που προσομοιάζουν "χαρτί", για να δουλεύουν καλύτερα με στυλό σε μεγάλα ebook reader. 
Κάτι τέτοιο κοιτάω για το note pro που έχω γιατί τελευταία άρχισα να κρατάω αρκετές σημειώσεις εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2021 στις 3:00 ΜΜ, giorgos04 είπε

Προς τους φίλους με pdf βιβλία που θέλουν μια πιο εύκολη ανάγνωση :

Κατεβάστε το K2pdf.

Εξάγει πάλι pdf, αλλα το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό!

Θέλει λιγάκι, να γίνουν μερικές (εύκολες) ρυθμίσεις στην αρχή, έπειτα χαίρεσαι διάβασμα!

Είναι αποτελεσματικό και στα σκαναρισμενα pdf;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fernando123 είπε

Είναι αποτελεσματικό και στα σκαναρισμενα pdf;

Δεν το εχω τσεκάρει .

Επειδή έχω και σκαναρισμένα ,θα δοκιμάσω και θα γράψω εντυπώσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι και εγώ για την αγορά ενός e-reader. Τα βιβλία που διαβάζω κυρίως είναι θετικών επιστημών (άρα πολλά σχήματα κλπ.). Χρησιμοποίησα ένα kindle 6άρι ενός φίλου για κάποιο διάστημα και θεωρώ ότι θα με βόλευε καλύτερα αν ήταν κάπως μεγαλύτερο. Θα ήθελα επίσης να μην αντιμετωπίζω (όσο γίνεται) πρόβλημα με pdf αρχεία. Με το budget δεν υπάρχει θέμα, αρκεί να είναι κάτι που θα κρατήσει. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με τον τομέα, οπότε δεν έχω γνώσεις πάνω σε αυτό. Θα ήθελα αν γινόταν να μου προτείνετε κάποια μοντέλα, (ή να με παραπέμψετε κάπου αλλού, ώστε να το ψάξω ο ίδιος). Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nick7770 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι και εγώ για την αγορά ενός e-reader. Τα βιβλία που διαβάζω κυρίως είναι θετικών επιστημών (άρα πολλά σχήματα κλπ.). Χρησιμοποίησα ένα kindle 6άρι ενός φίλου για κάποιο διάστημα και θεωρώ ότι θα με βόλευε καλύτερα αν ήταν κάπως μεγαλύτερο. Θα ήθελα επίσης να μην αντιμετωπίζω (όσο γίνεται) πρόβλημα με pdf αρχεία. Με το budget δεν υπάρχει θέμα, αρκεί να είναι κάτι που θα κρατήσει. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με τον τομέα, οπότε δεν έχω γνώσεις πάνω σε αυτό. Θα ήθελα αν γινόταν να μου προτείνετε κάποια μοντέλα, (ή να με παραπέμψετε κάπου αλλού, ώστε να το ψάξω ο ίδιος). Σας ευχαριστώ πολύ!

Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες πρώτα. 
Υπάρχουν αναλυτικότατα ποστ για την περίπτωση σου. 

Πάντως αυτό που εσύ πρώτα πρέπει να γράψεις, είναι τα πόσα δίνεις.
"Δεν είναι θέμα", είναι πολύ φλου κατ' εμέ.
Υπάρχουν συσκευές που φτάνουν και ξεπερνάν τα 900€, που έχουν φτιαχτεί ειδικά για PDF. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, LongTom είπε

Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες πρώτα. 
Υπάρχουν αναλυτικότατα ποστ για την περίπτωση σου. 

Πάντως αυτό που εσύ πρώτα πρέπει να γράψεις, είναι τα πόσα δίνεις.
"Δεν είναι θέμα", είναι πολύ φλου κατ' εμέ.
Υπάρχουν συσκευές που φτάνουν και ξεπερνάν τα 900€, που έχουν φτιαχτεί ειδικά για PDF. 

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Διάβασα από την 305 σελίδα και μετά (Ιούνιος 2020), αλλά είπα να μην πάω πιο πριν λόγω του ότι μπορεί να έχουν βγει νέα μοντέλα από τότε. Θα το κάνω όμως όταν βρω λίγο παραπάνω χρόνο. Σχετικά με το ποσό έχεις δίκιο. Μπορώ μέχρι τα 800 ευρώ. Να πω επιπλέον ότι τα βιβλία είναι μόνο στα αγγλικά, κυρίως pdf, με πολλά σχήματα, και δεν σκοπεύω να το χρησιμοποιώ σε εξωτερικό χώρο. Το χρειάζομαι μόνο για διάβασμα (δεν με ενδιαφέρουν επιπλέον εφαρμογές) και θα ήθελα να μπορώ να σημειώνω αν χρειαστώ κάτι (όχι τρελά πράγματα). Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nick7770 είπε

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Διάβασα από την 305 σελίδα και μετά (Ιούνιος 2020), αλλά είπα να μην πάω πιο πριν λόγω του ότι μπορεί να έχουν βγει νέα μοντέλα από τότε. Θα το κάνω όμως όταν βρω λίγο παραπάνω χρόνο. Σχετικά με το ποσό έχεις δίκιο. Μπορώ μέχρι τα 800 ευρώ. Να πω επιπλέον ότι τα βιβλία είναι μόνο στα αγγλικά, κυρίως pdf, με πολλά σχήματα, και δεν σκοπεύω να το χρησιμοποιώ σε εξωτερικό χώρο. Το χρειάζομαι μόνο για διάβασμα (δεν με ενδιαφέρουν επιπλέον εφαρμογές) και θα ήθελα να μπορώ να σημειώνω αν χρειαστώ κάτι (όχι τρελά πράγματα). Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Αυτά είναι σοβαρά λεφτά και κυριολεκτικά έχεις όλες τις επιλογές της αγοράς στο μπάτζετ (με +50/60€ για κάποια). 

Προσωπικά θα σε πρότεινα 10" ή 13.3".
Με το πρώτο να είναι μέγεθος ipad και το δεύτερο στο μεγάλο ipad pro. 

Με τα πολύ μεγάλα:
Το καλύτερο στην αγορά από άποψη "τα κάνω όλα, αλλά μερικά όχι και τόσο καλά" είναι το Max Lumi
Πάνω-κάτω η ντε-φάκτο επιλογή στο μέγεθος και το μόνο με φως (τεράστια διαφορά στην αναγνωσιμότητα). 
Πάρα πολλές επιλογές παραμετροποίησης λόγω android και δυνατότητα γραφής-σημειώσεων.
Αλλά υπάρχουν συσκευές όπως το Sony 13.3" 16GB DPT-RP1 που θεωρητικά είναι καλύτερες για σημειώσεις/γράψιμο. Βέβαια χάνεις σε λογισμικό που είναι θεόκλειστο, μνήμη και φως. Ή το Papyr, το οποίο είναι τίμια εναλλακτική με οθόνη/HW sony, αλλά η τιμή δεν περιλαμβάνει φόρους και θεωρητικά συσκευή προσανατολισμένη προς τις σημειώσεις, αλλά ΔΕΝ έχει pressure sensitive οθόνη. Επίσης πολλές υπηρεσίες της είναι SaaS και πρέπει να πλερώσεις....

Για μικρότερες συσκευές, στις 10" έχεις πολλές περισσότερες επιλογές.
Οι κύριες διαφορές θα είναι, πόσο θέλεις χρώμα στην οθόνη (σχεδόν σίγουρα έρχονται συσκευές στις 10" το καλοκαίρι) από που θα το πάρεις και πόσο σημαντικό και πόσο συχνά θα κρατάς σημειώσεις. 

  • Το χρώμα είναι σημαντικό:
    • Η συμβουλή μου είναι να περιμένεις μέχρι το καλοκαίρι. 
      Εάν δεν μπορείς, πάρε κάτι σαν το Boyue Likebook P10 μέχρι να βγει η συσκευή που πραγματικά θέλεις. Με το εν λόγω θα κάνεις την δουλειά σου, αλλά σίγουρα δεν είναι ούτε η καλύτερη, ούτε η ποιο βολική (UI, μέγεθος), ούτε η περισσότερο σταθερή συσκευή στην αγορά. Αλλά είναι κάτι τίμιο που διαβάζει καλά PDF, έχει δυνατότητα γραφής/σημειώσεων με wacom, φως και αρκετή συνδεσιμότητα.
  •  Από που θα το πάρεις:
    • Δεν ξέρω να σε βοηθήσω συγκεκριμένη, αλλά π.χ. το ereader.store είναι αξιόπιστο και στέλνει σε όλη την ΕΕ και πολλά μέρη του κόσμου. Εάν δεν βρεις κάτι καλύτερο, μπορείς να αγοράσεις από εδώ.
  • Σημειώσεις σημαντικές:
    • Εδώ οι επιλογές είναι αρκετές, αλλά με πολλά αρνητικά. Για καλύτερο γράψιμο, από ότι έχω δει είναι τα remarkable 2, αλλά το λογισμικό είναι κλειδωμένο και έχουν άθλια υποστήριξη.
      Μετά είναι και το Supernote A5X, το οποίο φαίνεται (από reviews) πάρα πολύ τίμια πρόταση, αλλά δεν έχει μεταπώληση σε ΕΕ από όσο ξέρω. Έτσι θα πρέπει να βάλεις αρκετά παραπάνω (150+€) στην τιμή για φόρους. 
      Οι επιλογές της Onyx, που είναι απλά αξιοπρεπή σε γράψιμο, αλλά προσφέρουν πολλά περισσότερα στα υπόλοιπα. Με το βίντεο να εξηγεί τι διαφορά έχουν. Το Boox Air να είναι μακράν το πιο δημοφιλές της εταιρίας.
    • Βίντεο με σύγκριση στα μοντέλα του 2020.

 

 

 

Επεξ/σία από LongTom
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...