Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, trabakoulas είπε


Το θέμα είναι, άντε πες κάνεις την υπέρβαση και τα δίνεις, που δεν είναι και εύκολο βέβαια.
Λόγω android κτλ. η διάρκεια της μπαταρίας του είναι αρκετά μικρότερη σε σχέση με πιο "κλασικά" ereader, οπότε θα είναι πιο γρήγορη και η φθορά.
 

Μπερδεύεσαι μάλλον με το android που τρέχει στα κινητά. Στα reader όμως δεν έχει τις ίδιες ανάγκες σε ενέργεια, Το onyx που έχω η μπαταρία του κρατάει απίστευτα πολύ  και σίγουρα περισσότερο από τα 2 pocktebook που είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, Ashaman είπε

Τοσο μεγαλα συνηθως ειναι τα hardback κι οχι τα paperback. Ok αφου εχεις συνηθισει και προτιμας να διαβαζεις τοσο μεγαλου μεγεθους βιβλια τοτε πρεπει να πας σε 10αρι.

Απλα το ανεφερα γιατι δεν ηξερα αν εχεις συνειδητοποιησει ποσο μεγαλο ειναι το 10αρι.

Μην ξεχνας παντως οτι στο ebook μπορεις να μικρυνεις ή να μεγαλωσεις τα γραμματα οσο θες. 

Δεν το λέω κάπως, αλλά μήπως εσύ έχεις στο μυαλό σου το μέγεθος του 10ριου σαν κάτι άλλο;
Τα βιβλία στα οποία αναφέρομαι που είναι κοντά στις 10", είναι ουσιαστικά Α5 μέγεθος και είναι όλα paperback.
Μισή Α4 θεωρείς πως είναι "τόσο μεγάλο" βιβλίο δηλαδή;
Και γενικά το αν είναι paperback ή hardback είναι λίγο άσχετο με το μέγεθος.

9 ώρες πριν, LongTom είπε

3-4 χρόνια δεν υπάρχει περίπτωση να το κλαις. Εκτός και είσαι αούγκανος και το κοπανάς ή το έχεις πάνω από τίποτα θερμάστρες.

Ποιος είπε ότι τα android έχουν τόσο μικρή μπαταρία; Μήπως μπέρδεψαν την "μικρή" μπαταρία λόγω του ότι έχει μεγάλη οθόνη και έτσι γενικά δεν κρατάει τόσο λόγω διαστάσεων;
Από android, είχα πάρει το note αρχές '19 και ακόμη δεν έχω δει διαφορά στην μπαταρία. Εάν ήταν όπως τα έγραφες, έπρεπε τώρα να είναι κάτω από το μισό. 

Προσφορές παίζουν, λίγα ποστ πιο πάνω από το δικό σου έβαλα μια. Τις προάλλες είχε το nova 2 σχεδόν 100$ κάτω επειδή βγαίνει το 3 και ξεστοκάρουν. 

Γενικά έχεις και διαβάσει σε τέτοια συσκευή; 
Και εάν ναι, σε τι μέγεθος ήταν;

Γιατί το 10" ή τίποτα, είναι κάπως όταν λες ότι δεν έχεις αποκλειστικά τεχνικά βιβλία που θέλεις να διαβάσεις σε σχεδόν 1:1 προς Α4. 
Εάν 8" είναι τσέπης, τότε το poke 2 και τα 5" πρέπει να είναι δείγμα δωρεάν ή μινιατούρες.

Δεν υπάρχει 1:1 αντιστοιχία με τα "κλασσικά" βιβλία γιατί το epub-mobi μπορείς να προσαρμόσεις τα πάντα. Μέγεθος-τύπος-boldness γραμματοσειράς, κενά, στοίχιση, παραγράφους κ.ο.κ. 

Ο προβληματισμός για την μπαταρία δεν είναι δική μου εφεύρεση.
Προέκυψε από αναζήτηση. Γι'αυτό και είπα να ρωτήσω κι εδώ.
Το Note πόσο σου βγάζει δηλαδή από απορία;
btw σε τι τιμή το είχες πάρει, θυμάσαι;
Αν παίζουν και στα πιο μεγάλα προσφορές όταν βγαίνουν τα νέα μοντέλα, ίσως να έχει νόημα μια αναμονή.

Σε e-reader δεν έχω διαβάσει. Είχα παλαιότερα tablet 10ρι πάντως.

10" δεν είναι σχεδόν 1:1 με Α4. Όπως έγραψα και παραπάνω είναι Α5 σαν μέγεθος.
Δηλαδή 2 βιβλία σχεδόν 10" χωράνε πάνω σε μία Α4 κόλλα.
Συγνώμη που επαναλαμβάνομαι, αλλά μισή Α4 θεωρείτε πως είναι μεγάλο βιβλίο δηλαδή;

Για τα 8" βιβλία είπα "τσέπης" ας πούμε, εντός εισαγωγικών.
Είναι γενικά τα πιο μικρά, φανταζόμουν ήταν σαφές πως δεν το εννοούσα κυριολεκτικά.
6" είναι τα κινητά παιδιά, που είναι κυριολεκτικά τσέπης.

7 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Μπερδεύεσαι μάλλον με το android που τρέχει στα κινητά. Στα reader όμως δεν έχει τις ίδιες ανάγκες σε ενέργεια, Το onyx που έχω η μπαταρία του κρατάει απίστευτα πολύ  και σίγουρα περισσότερο από τα 2 pocktebook που είχα.

Συγκριτικά με άλλα e-readers ανέφερα, όχι με κινητά και tablet προφανώς.

Και κάτι τελευταίο, γιατί δεν είμαι σίγουρος αν έγινε αντιληπτό από τις απαντήσεις σας.
Δεν έγραψα για να κράξω τα Onyx.
Έγραψα τις σκέψεις μου σαν ένα υποψήφιος αγοραστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σ' αυτό σου απάντησα. Ότι η μπαταρία του onyx που έχω τώρα κρατάει πολύ περισσότερο από τα pocketbook που είχα παλιότερα. 

Οι 8 ιντσες πάντως είναι αρκετές για βιβλία αν και προτιμώ το 10αρι. Για κομικς είναι μικρά και τα δύο. Αν είχα διάθεση να αγοράσω και δεύτερο reader θα έπαιρνα ξανά το inkpad.  Το onyx το 10αρι για το σπίτι και τις αυξημένες δυνατότητες (kindle, schribd, wattpad, εφημερίδες κλπ) το inkpad που είναι ελαφρύτερο και ανοίγει αμέσως για έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, trabakoulas είπε

Δεν το λέω κάπως, αλλά μήπως εσύ έχεις στο μυαλό σου το μέγεθος του 10ριου σαν κάτι άλλο;
Τα βιβλία στα οποία αναφέρομαι που είναι κοντά στις 10", είναι ουσιαστικά Α5 μέγεθος και είναι όλα paperback.
Μισή Α4 θεωρείς πως είναι "τόσο μεγάλο" βιβλίο δηλαδή;
Και γενικά το αν είναι paperback ή hardback είναι λίγο άσχετο με το μέγεθος.

Ο προβληματισμός για την μπαταρία δεν είναι δική μου εφεύρεση.
Προέκυψε από αναζήτηση. Γι'αυτό και είπα να ρωτήσω κι εδώ.
Το Note πόσο σου βγάζει δηλαδή από απορία;
btw σε τι τιμή το είχες πάρει, θυμάσαι;
Αν παίζουν και στα πιο μεγάλα προσφορές όταν βγαίνουν τα νέα μοντέλα, ίσως να έχει νόημα μια αναμονή.

Σε e-reader δεν έχω διαβάσει. Είχα παλαιότερα tablet 10ρι πάντως.

10" δεν είναι σχεδόν 1:1 με Α4. Όπως έγραψα και παραπάνω είναι Α5 σαν μέγεθος.
Δηλαδή 2 βιβλία σχεδόν 10" χωράνε πάνω σε μία Α4 κόλλα.
Συγνώμη που επαναλαμβάνομαι, αλλά μισή Α4 θεωρείτε πως είναι μεγάλο βιβλίο δηλαδή;

Για τα 8" βιβλία είπα "τσέπης" ας πούμε, εντός εισαγωγικών.
Είναι γενικά τα πιο μικρά, φανταζόμουν ήταν σαφές πως δεν το εννοούσα κυριολεκτικά.
6" είναι τα κινητά παιδιά, που είναι κυριολεκτικά τσέπης.

Συγκριτικά με άλλα e-readers ανέφερα, όχι με κινητά και tablet προφανώς.

Και κάτι τελευταίο, γιατί δεν είμαι σίγουρος αν έγινε αντιληπτό από τις απαντήσεις σας.
Δεν έγραψα για να κράξω τα Onyx.
Έγραψα τις σκέψεις μου σαν ένα υποψήφιος αγοραστής.

Οι εμπειρίες που έχεις στα βιπερ/βιβλία/κινητά και όλα τα άλλα δεν μετράνε ιδιαίτερα, εκτός και εάν θέλεις να έχεις 1:1 σχεδιαγράμματα/χάρτες/γραφήματα.
Εκεί, που συνήθως είναι για επαγγελματίες, πας σε λύσεις sony dpt 1 στις 13".
Εάν τα βιβλία που διαβάζεις είναι λογοτεχνικά ή κυρίως κειμένου, μια χαρά βολεύεσαι (συνήθως) στις 6 και 8". 
Εάν έχεις επιστημονικά βιβλία, papers, κόμιξ, τότε όντως πρέπει να έχεις μεγαλύτερη οθόνη.

 
Μιλάμε για διαφορετικό φορμάτ οθόνης. 

ectsqpoqhej61.png

Τα ereaders έχουν "τετράγωνο" φορμάτ, όχι τα μακρουλά των κινητών/τάμπλε. Έτσι όπως βλέπεις στο παραπάνω, έχουν μεγαλύτερη χρήσιμη επιφάνεια από τις συσκευές με LCD. Οι π.χ. 6" ενός reader είναι ίσες με ~7" ενός κινητού. 
Οι οποίες λόγω φορμάτ και καλού στησίματος/φορμάτ των βιβλίων κάνουν πολύ καλύτερη χρήση της οθόνης για κείμενο από ότι μια οιαδήποτε άλλη συσκευή.
Ανάλογα πάει και προς τα πάνω όσο μεγαλώνουμε τις ίντσες.

Όσον αφορά την μπαταρία σε android, πρώτη φορά ακούω να είναι πρόβλημα σε νέες συσκευές.
Εκτός και αναφερόμαστε σε πρώτης γενεάς android συσκευές που δεν είχαν ούτε τις σωστές εφαρμογές, ούτε το σωστό λογισμικό για να υποστηρίξουν την eink οθόνη. Ένα-δύο μοντέλα θυμάμαι από το '12/'13 που όντως είχαν πρόβλημα και η διάρκεια ήταν περί την εβδομάδα.
Από 7ετιας όμως δεν έχω ακούσει τίποτα και οι διαφορές στην ζωή/διάρκεια της μπαταρίας είναι καθαρά ακαδημαϊκού χαρακτήρα. Όλα τα καινούργια βγάζουν εβδομάδες χρήσης δίχως φόρτιση. 

Το note βγάζει 3-4 εβδομάδες καθημερινής χρήσης με φως.
Σε αναμονή πάει πολλούς μήνες.

 Οι τιμές που πήρα αρχές του '19 δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση πια, επειδή η εταιρία πήγε πολύ δυνατότερα σε μοντέλο πολλαπλών συσκευών ανά έτος. Έτσι θα έχεις πολύ περισσότερες προσφορές το έτος για τα "παλιά" μοντέλα. 

Τα 8" τα βρίσκεις σε προσφορά γύρω στα 250€, τα μεγαλύτερα δύσκολα κάτω από 450αρι. 
Από την άλλη, τα likebook mars, alita & P10 είναι αντιγραφές των onyx που βγαίνουν περί τα 150-200€ φτηνότερα. 
Λίγο αούγκανα σε θέμα λογισμικού και εφαρμογών, αλλά παίρνεις τίμια αντιπρόταση εάν δεν σε νοιάζει τόσο το να έχεις μέτρια native εφαρμογή και μερικά bugs.

Δεν έγραψα ότι το 10" ίσο προς Α4, έγραψα ότι είναι υπερ-αρκετό για τους περισσότερους εκτός και εάν θέλεις μέγεθος οθόνης 1:1 προς Α4.
Το οποίο ισχύει.

 

Δεν είναι ότι "κράζεις" τα onyx, είναι ότι βγάζεις συμπεράσματα ενώ δεν έχεις εμπειρία χρήσης της τεχνολογίας.
Σε λέμε, άτομα που έχουν πολλαπλές τέτοιες συσκευές και φυσικά LCD, ότι θα βγάλεις πραγματικά συμπεράσματα για το "σωστό" μέγεθος εάν δεις τέτοια συσκευή. 
  

Τέλος πάντων, δικά σου τα λεφτά, δική σου και η απόφαση.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2021 στις 7:40 ΠΜ, LongTom είπε

Οι εμπειρίες που έχεις στα βιπερ/βιβλία/κινητά και όλα τα άλλα δεν μετράνε ιδιαίτερα, εκτός και εάν θέλεις να έχεις 1:1 σχεδιαγράμματα/χάρτες/γραφήματα.
Εκεί, που συνήθως είναι για επαγγελματίες, πας σε λύσεις sony dpt 1 στις 13".
Εάν τα βιβλία που διαβάζεις είναι λογοτεχνικά ή κυρίως κειμένου, μια χαρά βολεύεσαι (συνήθως) στις 6 και 8". 
Εάν έχεις επιστημονικά βιβλία, papers, κόμιξ, τότε όντως πρέπει να έχεις μεγαλύτερη οθόνη.

 
Μιλάμε για διαφορετικό φορμάτ οθόνης. 

ectsqpoqhej61.png

Τα ereaders έχουν "τετράγωνο" φορμάτ, όχι τα μακρουλά των κινητών/τάμπλε. Έτσι όπως βλέπεις στο παραπάνω, έχουν μεγαλύτερη χρήσιμη επιφάνεια από τις συσκευές με LCD. Οι π.χ. 6" ενός reader είναι ίσες με ~7" ενός κινητού. 
Οι οποίες λόγω φορμάτ και καλού στησίματος/φορμάτ των βιβλίων κάνουν πολύ καλύτερη χρήση της οθόνης για κείμενο από ότι μια οιαδήποτε άλλη συσκευή.
Ανάλογα πάει και προς τα πάνω όσο μεγαλώνουμε τις ίντσες.

Όσον αφορά την μπαταρία σε android, πρώτη φορά ακούω να είναι πρόβλημα σε νέες συσκευές.
Εκτός και αναφερόμαστε σε πρώτης γενεάς android συσκευές που δεν είχαν ούτε τις σωστές εφαρμογές, ούτε το σωστό λογισμικό για να υποστηρίξουν την eink οθόνη. Ένα-δύο μοντέλα θυμάμαι από το '12/'13 που όντως είχαν πρόβλημα και η διάρκεια ήταν περί την εβδομάδα.
Από 7ετιας όμως δεν έχω ακούσει τίποτα και οι διαφορές στην ζωή/διάρκεια της μπαταρίας είναι καθαρά ακαδημαϊκού χαρακτήρα. Όλα τα καινούργια βγάζουν εβδομάδες χρήσης δίχως φόρτιση. 

Το note βγάζει 3-4 εβδομάδες καθημερινής χρήσης με φως.
Σε αναμονή πάει πολλούς μήνες.

 Οι τιμές που πήρα αρχές του '19 δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση πια, επειδή η εταιρία πήγε πολύ δυνατότερα σε μοντέλο πολλαπλών συσκευών ανά έτος. Έτσι θα έχεις πολύ περισσότερες προσφορές το έτος για τα "παλιά" μοντέλα. 

Τα 8" τα βρίσκεις σε προσφορά γύρω στα 250€, τα μεγαλύτερα δύσκολα κάτω από 450αρι. 
Από την άλλη, τα likebook mars, alita & P10 είναι αντιγραφές των onyx που βγαίνουν περί τα 150-200€ φτηνότερα. 
Λίγο αούγκανα σε θέμα λογισμικού και εφαρμογών, αλλά παίρνεις τίμια αντιπρόταση εάν δεν σε νοιάζει τόσο το να έχεις μέτρια native εφαρμογή και μερικά bugs.

Δεν έγραψα ότι το 10" ίσο προς Α4, έγραψα ότι είναι υπερ-αρκετό για τους περισσότερους εκτός και εάν θέλεις μέγεθος οθόνης 1:1 προς Α4.
Το οποίο ισχύει.

 

Δεν είναι ότι "κράζεις" τα onyx, είναι ότι βγάζεις συμπεράσματα ενώ δεν έχεις εμπειρία χρήσης της τεχνολογίας.
Σε λέμε, άτομα που έχουν πολλαπλές τέτοιες συσκευές και φυσικά LCD, ότι θα βγάλεις πραγματικά συμπεράσματα για το "σωστό" μέγεθος εάν δεις τέτοια συσκευή. 
  

Τέλος πάντων, δικά σου τα λεφτά, δική σου και η απόφαση.
 

Τις έχω υπόψη μου τις διαφορές στην αναλογία της οθόνης, αλλά καλά κάνεις και τις αναφέρεις.
Έχουν μεγαλύτερο "πλάτος" (να το πω έτσι) ναι το γνωρίζω, και πάλι μου φαίνονται πολύ μικρά τα 6αρια.
Πες το προσωπικό κόλλημα, τι να σου πω.
Αυτή είναι η διαφορά ενός 6" e-reader με την 5,5" οθόνη του κινητού μου.
spacer.png
Έχει μεγαλύτερο "πλάτος" ναι (στο ύψος είναι ίδια), αλλά ουσιαστικά είναι το κινητό μου.
Το ότι μπορείς να διαβάσεις, οκ δε διαφωνώ αν βολεύεται κάποιος.
Και στο κινητό μου κάνω browsing, δε λέω, αλλά έχω άλλες απαιτήσεις από το κινητό όσον αφορά το μέγεθος.

Όσον αφορά την σκέψη για μπαταρία, είπα και πριν πως προέκυψε από αναζήτηση. Συγκεκριμένα για το Note Air που κοιτούσα, γιατί αυτό με έψηνε πιο πολύ, όπως μπορεί και να καταλάβατε από το πρώτο μου post. Βρήκα αναφορές για 1 βδομάδα με 5-6 ώρες την ημέρα. Και στο youtube σε ένα review που πέτυχα αναφερόταν σαν μείον η μπαταρία. Οπότε ναι προέκυψε η αντίστοιχη σκέψη (από εμπειρίες άλλων χρηστών και όχι δικό μου αυθαίρετο συμπέρασμα).
Αν κάνετε κι εσείς μια σχετική αναζήτηση φαντάζομαι θα βρείτε κάτι.
Εφόσον εσείς λέτε πως το Note σας κρατάει βδομάδες, δεν ξέρω αν το Note Air τελικά είναι μια εξαίρεση ή αν ήταν υπερβολικά αυτά που είδα.

Τα Alita τα είχε πάρει το μάτι μου αλλά ενώ είναι δελεαστικά από τιμή, δεν με ψήνει ακριβώς αυτή η γενικότερη "αουγκανότητα" που μάλλον θα τα συνοδεύει. Πιστεύω πως σε βάθος χρόνου μάλλον θα την μετάνιωνα την αγορά αυτή.

Για τις 10" πες παρανόηση δική μου. Έγραψες

Αναφορά σε κείμενο

Γιατί το 10" ή τίποτα, είναι κάπως όταν λες ότι δεν έχεις αποκλειστικά τεχνικά βιβλία που θέλεις να διαβάσεις σε σχεδόν 1:1 προς Α4.

Εγώ κατάλαβα από αυτό, πως αν ήθελα να διαβάζω σε σχεδόν 1:1 προς Α4 να πήγαινα στο 10ρι, οπότε ναι αυτό συμπέρανα, πως θεωρείς πως είναι κοντά σε Α4 το 10ρι. Και τώρα αν το ξαναδιάβαζα, πάλι αυτό θα καταλάβαινα δηλαδή, αλλά οκ παρανόηση πες δική μου.
Επίσης σαν σημείωση απλά, δεν ανέφερα κάπου πως μόνο για λογοτεχνικά βιβλία θα είναι η χρήση. Για "γενική" χρήση προορίζεται μια τέτοια αγορά, και λογοτεχνικά και πιο "τεχνικά" βιβλία δηλαδή να το πω έτσι. Δεν έχω αποκλειστικά τεχνικά βιβλία δηλαδή όπως έγραψες, αλλά έχω και από αυτά τέλος πάντων. Και ακριβώς όσο το σκέφτομαι πάλι, η μεγαλύτερη οθόνη κάνει την συσκευή πιο versatile για οποιαδήποτε χρήση μπορεί να προκύψει. Δηλαδή και για κάτι που μπορεί να μην περνάει απαραίτητα από το μυαλό μου σε αυτή τη φάση (λέμε τώρα).

Όπως έγραψα και πριν, τις σκέψεις μου ανέφερα σαν υποψήφιος αγοραστής, οι οποίες προέκυψαν από σχετική αναζήτηση.
Και ακριβώς γι'αυτό τις έγραψα εδώ, για να ακούσω (κι εδώ) απόψεις από άτομα που έχουν μια εμπειρία.

Πάντως ο φίλος conan2046 από πάνω προτιμάει να διαβάζει στο 10ρι.
Ο φίλος ashaman θεωρεί πως τα 10ρια βιβλία είναι πολύ μεγάλα.
Οπότε μάλλον είναι και προσωπική προτίμηση το θέμα όσον αφορά το μέγεθος.
 

Αναφορά σε κείμενο

Αν είχα διάθεση να αγοράσω και δεύτερο reader θα έπαιρνα ξανά το inkpad.  Το onyx το 10αρι για το σπίτι και τις αυξημένες δυνατότητες (kindle, schribd, wattpad, εφημερίδες κλπ) το inkpad που είναι ελαφρύτερο και ανοίγει αμέσως για έξω.

@Conan2046Ενδιαφέρον. Πάντως για τα Inkpad (από αναφορές πάλι που είχα βρει, χωρίς να το ψάξω τρελά) έχω μια γενικότερη αίσθηση, πως είναι κάπως αργά στη χρήση. Δεν ισχύει;

Προς το παρόν το αφήνω σε αυτή τη φάση πάντως απ'ότι φαίνεται, παραγγέλνω τα physical βιβλία μου και περιμένω να δω πότε θα βγει το Note Air 2 όπως το βλέπω, μήπως πέσει το 1 καθόλου ή κάποιο άλλο ή κάποια άλλη εξέλιξη γενικότερα:P
Έτσι κι αλλιώς οκ δεν θεωρώ πως είναι και άμεση ανάγκη για μένα.
Έχει λίγο πλάκα πάντως που για τις "ανάγκες" της κουβέντας αναφέρομαι σε ίντσες και για το μέγεθος των βιβλίων:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, trabakoulas είπε


@Conan2046Ενδιαφέρον. Πάντως για τα Inkpad (από αναφορές πάλι που είχα βρει, χωρίς να το ψάξω τρελά) έχω μια γενικότερη αίσθηση, πως είναι κάπως αργά στη χρήση. Δεν ισχύει;

Προς το παρόν το αφήνω σε αυτή τη φάση πάντως απ'ότι φαίνεται, παραγγέλνω τα physical βιβλία μου και περιμένω να δω πότε θα βγει το Note Air 2 όπως το βλέπω, μήπως πέσει το 1 καθόλου ή κάποιο άλλο ή κάποια άλλη εξέλιξη γενικότερα:P

Σε σχέση με τα onyx είναι πιο αργά αλλά προσωπικά δεν με ενοχλούσε ή δεν αισθανόμουν να καθυστερεί. Ειδικά όταν πήρα το Inkpad 3 σε σχέση με το πρώτο μοντέλο μου είχε φανεί τρελή αναβάθμιση στο θέμα της αλλαγής σελίδας και το πόσο γρήγορα διάβαζε τα pdf.Μόνο συγκρίνοντας το μετά με το onyx διαπίστωσα ότι πράγματι είναι λίγο αργό.

Για το Air δεν έχω άποψη αλλά βλέπω ότι είναι μάλλον έχει λίγο πιο πλατιά οθόνη και είναι ελαφρώς λεπτότερο αλλά κατορθώνει να έχει μεγαλύτερο βάρος 420 γρ έναντι 380 του Note 2. Δεν είναι μεν μεγάλη διαφορά αλλά προσωπικά θεωρώ μεγαλύτερο συν να είναι όσο το δυνατόν ελαφρύτερο παρά λεπτότερο. Ακόμα το Note 2 έχει μπαταρία με χωρητικότητα 4300 mha και το air μια (μάλλον μια διπλή) συνολικής χωρητικότητας 3000 mha και "αναβαθμισμένο" επεξεργαστή ίσως ο συνδυασμός αυτός κάνει την μπαταρία να τελειώνει πιο γρήγορα, όχι ότι μια εβδομάδα με 5-6 ώρες διάβασμα είναι μικρή διάρκεια πρακτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα χθες το pocketbook touch HD 3. 

Απλά, θα πω το εξής (έχοντας διαβάσει δεκάδες βιβλία σε τάμπλετ) : δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των συσκευών  και πραγματικά η ανάγνωση γίνεται πολύ πιο άνετη και ξεκούραστη. 

Οι 6 ίντσες δεν έχουν σχέση με τις ιντσες του κινητού. Κατ' εμέ είναι ιδανικο μέγεθος για διάβασμα. 

Σε  αρχείο epub το φέρνεις όπως θέλεις στα μέτρα σου. Σε pdf δεν είναι τόσο εύκολο να διαβάσεις. Πχ,σε ένα  pdf μπορούσα να το διαβάσω χωρίς να κάνω το παραμικρό, ενώ σε ένα αλλο pdf ηταν αδύνατο να διαβασω χωρίς μετατροπή.

Παίζει ρόλο και το αρχείο.  Με μετατροπή  pdf--> epub μεσω calibre,ας πούμε, μια χαρά διαβάζεις. 

Συμπερασματικά, αν κάποιος διαβάζει αρκετά, ας κάνει την χάρη στον εαυτό του και τα μάτια του και ας πάρει ένα  ereader. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το ξημέρωμα ανακοινώθηκε το BOOX Nova3 Color

Για Ευρώπη η τιμή είναι κάπου στα USD $506.94, δίχως μεταφορικά.
Τουλάχιστον αυτό έβγαλε από το επίσημο σάιτ όταν παραγγέλνεις. 
Τιμή που είναι τουλάχιστον 150+€ παραπάνω από το inkpad color των ~360€ (ανάλογα που το πάρεις). 

Φαίνεται να έχει διαφορά με την πρώτη γενεά έγχρωμης eink (όχι τρελά πράματα) και η νέα έκδοση του OS τους φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα. 
Ως συνήθως πρέπει να δούμε και κανένα αξιόπιστο review (π.χ. όχι από goodereader) για αυτό. Πιστεύω ότι θα πετάει ως συσκευή με το v3.1, το καινούργιο "στυλό" και την έγχρωμη οθόνη 2ης γενεάς, αλλά τα 500ευρά+ είναι πολύ, πάρα πολύ τσουχτερά για 8αρα οθόνη.

Ίδωμεν.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Ως συνήθως πρέπει να δούμε και κανένα αξιόπιστο review (π.χ. όχι από goodereader) για αυτό. Πιστεύω ότι θα πετάει ως συσκευή με το v3.1, το καινούργιο "στυλό" και την έγχρωμη οθόνη 2ης γενεάς, αλλά τα 500ευρά+ είναι πολύ, πάρα πολύ τσουχτερά για 8αρα οθόνη.

😄😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βίντεο πάντως εστιάζει πιο πολύ στις άλλες δυνατότητες της συσκευής, σχεδίαση, εφαρμογές κλπ παρά στην βασική, το διάβασμα, δείχνει για πολύ λίγο χρόνο εικόνες από κόμικς και καθόλου από περιοδικά, και δεν λέει παρά ελάχιστα κάτι για αυτό. Μάλλον θέλει δουλειά ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Το βίντεο πάντως εστιάζει πιο πολύ στις άλλες δυνατότητες της συσκευής, σχεδίαση, εφαρμογές κλπ παρά στην βασική, το διάβασμα, δείχνει για πολύ λίγο χρόνο εικόνες από κόμικς και καθόλου από περιοδικά, και δεν λέει παρά ελάχιστα κάτι για αυτό. Μάλλον θέλει δουλειά ακόμα.

Μα αυτό πουλάν ως μοναδικό, κατά τα άλλα έχει ελαφρά ανώτερες ικανότητες από το Nova 3 με 160€ καπέλο. 
Τα κόμιξ και περιοδικά τα διαβάζουν και τώρα καλά τα onyx τελευταίας γενιάς, λόγω LPDDR4-επεξεργαστών και eMMC.
Κάπως όμως πρέπει να δείξουν ότι αξίζει τα έξτρα λεφτά, κάποια λειτουργεία που η ασπρόμαυρη συσκευή δεν μπορεί να κάνει.
Το να ζωγραφίζεις/σχεδιάζεις έγχρωμα είναι κάτι που καμία άλλη συσκευή τους δεν μπορεί να κάνει τώρα. 
Έτσι το μάρκετινγκ πέφτει εκεί ως νέα και αποκλειστική δυνατότητα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς μου δείχνει ότι τα χρώματα δεν έχουν εντυπωσιακή βελτίωση, εντάξει μπορείς να διαβάζεις καλύτερα διαγράμματα, και το λένε .ως δυνατότητα, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 ώρες πριν, nzeppos είπε

😄😄😄

Είναι μεγάλοι ξεφτίλες οι συγκεκριμένοι και το μόνο που μπορείς να πάρεις από τα βίντεα τους είναι στο mute. 
Όσα δεν πουλάνε απευθείας τα βγάζουν μέτρια έως σκάρτα, αυτά που πουλάνε είναι όλα τρομερά!
Το οποίο μαγαζί είναι απλά ενδιάμεσος για τα κινέζικα από ότι διάβασα και δεν έχουν αποθήκη...
Να μην πω για το πως έφαγαν τα λεφτά από διάφορες σικέ (ή ημι-σικέ) εράνους για δική τους συσκευή.

 

43 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Απλώς μου δείχνει ότι τα χρώματα δεν έχουν εντυπωσιακή βελτίωση, εντάξει μπορείς να διαβάζεις καλύτερα διαγράμματα, και το λένε .ως δυνατότητα, 

Συμφωνώ, αλλά το μάρκετινγκ είναι εκεί για να βγάλει τα ανύπαρκτα ως πιθανά και τα μέτρια ως εξαιρετικά!
Πάντως, για να πούμε και του στραβού το δίκιο, να ζωγραφίζεις και να γράφεις σημειώσεις με χρώματα δεν υπήρχε ποτέ πριν σε τέτοια συσκευή τους.


Τέλος, είδα ότι δεν έχει και "ζεστό"/πορτοκαλί φως.
Ακόμη ένα μεγάλο μείον για εμένα, πέρα από την τιμή στα ύψη σε ΕΕ.
Ενώ το καλόβλεπα, το likebook mars που έχω άρχισε να παρουσιάζει προβλήματα με light bleeding λόγω μιας καμπύλωσης του πλαστικού (κακή κατασκευή ή ατύχημα, δεν έχω βγάλει άκρη), αλλά μάλλον θα δω για το απλό nova 3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

 

Τέλος, είδα ότι δεν έχει και "ζεστό"/πορτοκαλί φως.
Ακόμη ένα μεγάλο μείον για εμένα, πέρα από την τιμή στα ύψη σε ΕΕ. 

Ούτε και της Pocketbook το αντίστοιχο και μου κάνει εντύπωση γιατί δεν νομίζω να είναι τόσο τρομερό θέμα. Να έχει σχέση άραγε με την οθόνη και πως εμφανίζονται τα χρώματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Conan2046 είπε

Ούτε και της Pocketbook το αντίστοιχο και μου κάνει εντύπωση γιατί δεν νομίζω να είναι τόσο τρομερό θέμα. Να έχει σχέση άραγε με την οθόνη και πως εμφανίζονται τα χρώματα;

Είπαν ότι μείωσαν δραματικά τις αποστάσεις ανάμεσα στα διάφορα στρώματα της οθόνης. 
Μάλλον έβγαλαν τελείως το πορτοκαλί για να αυξήσουν την καθαρότητα της οθόνης ή για να έχουν χώρο για κάτι άλλο. 

Πάντως είναι αρκετά μεγάλο αρνητικό για εμένα. 
Πάντα με "ζεστό" διαβάζω το βράδυ. Είναι πολύ λιγότερο ενοχλητικό από το "λευκό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...