Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 05/08/2023 at 16:51, triantaepta said:

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πώς γίνεται ενώ στο Kindle μου περνάω κανονικά τα azw3 και τα αναγνωρίζει, τα epub, χωρίς φυσικά drm προστασία, δεν τα δέχεται καν - είτε τα στείλω με mail, είτε με send to kindle, μου βγάζει μήνυμα σφάλματος, ότι δεν μπορούν να πάνε.

Μάλιστα, όταν τα περνάω με καλώδιο, ενώ φαίνεται να περνιούνται κανονικά, στη συσκευή Kindle δεν φαίνονται πουθενά.

Κάπου ίσως κάνω λάθος αλλά δεν μπορώ να βρω πού.

κανε μετατροπη  στο calibre απο epub σε epub με φορματ το kindle που εχεις.

Επεξ/σία από razkal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πηρα πριν λιγες μερες το libra2 και σκεφτομαι να αρχισω τα σκαλισματα.

nickelmenu kai koreader καλυτερα να μπουν το καθενα μονο του ή να προτιμησω την one-click λυση ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα, ειμαι εντελως ασχετος απο e-book readers αλλα ειμαι σε φαση που θα εχω αρκετο διαβασμα για σχολη απο pdf και σκεφτομαι για να μην διαλυσω τα ματια μου αν υπαρχει περιπτωση να βρω ενα reader να κανω την δουλεια μου σαν να διαβαζω απο φυσικο βιβλιο, μπορειτε να με βοηθησετε αν μπορω στο ευρος των 100-150 ευρω να βρω κατι για pdf κατα κυριο λογο η το budget πρεπει να ανεβει πολυ?

επισης βλεπω πχ τα kindle να ξεκινουν στο skroutz απο 100 ευρω μεχρι 400 γιατι η τοσο μεγαλη διαφορα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2023 στις 9:52 ΜΜ, kostass__ είπε

καλησπερα, ειμαι εντελως ασχετος απο e-book readers αλλα ειμαι σε φαση που θα εχω αρκετο διαβασμα για σχολη απο pdf και σκεφτομαι για να μην διαλυσω τα ματια μου αν υπαρχει περιπτωση να βρω ενα reader να κανω την δουλεια μου σαν να διαβαζω απο φυσικο βιβλιο, μπορειτε να με βοηθησετε αν μπορω στο ευρος των 100-150 ευρω να βρω κατι για pdf κατα κυριο λογο η το budget πρεπει να ανεβει πολυ?

επισης βλεπω πχ τα kindle να ξεκινουν στο skroutz απο 100 ευρω μεχρι 400 γιατι η τοσο μεγαλη διαφορα?

Εξαρτάται, αν και στο budget που αναφέρεις λίγο δύσκολο. Γενικά τα ereaders δεν τα πάνε πολύ καλά με τα  pdf. Kindle καθόλου, άλλες μάρκες (πχ Kobo) πρέπει να τους περάσεις ένα έξτρα προγραμματάκι, το KOReader. Καλό θα ήταν να κοιτάξεις οθόνη 7+ ίντσες. Επίσης αν τα βιβλία σου είναι δίστηλα, έχουν εικόνες, διαγράμματα, πίνακες και δεν συμαζεύεται, θα ζοριστείς αρκετά και ίσως να χρειάζεται ακόμα μεγαλύτερη οθόνη, με ό,τι συνεπάγεται αυτό για το budget.

Όσο για το εύρος των τιμών, άλλο το μικρούλι kindle που χωράει στην τσέπη σου και είναι πρακτικά μόνο για λογοτεχνία, και άλλο το 10 ίντσες με πενάκι για σημειώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fluter4life είπε

Εξαρτάται, αν και στο budget που αναφέρεις λίγο δύσκολο. Γενικά τα ereaders δεν τα πάνε πολύ καλά με τα  pdf. Kindle καθόλου, άλλες μάρκες (πχ Kobo) πρέπει να τους περάσεις ένα έξτρα προγραμματάκι, το KOReader. Καλό θα ήταν να κοιτάξεις οθόνη 7+ ίντσες. Επίσης αν τα βιβλία σου είναι δίστηλα, έχουν εικόνες, διαγράμματα, πίνακες και δεν συμαζεύεται, θα ζοριστείς αρκετά και ίσως να χρειάζεται ακόμα μεγαλύτερη οθόνη, με ό,τι συνεπάγεται αυτό για το budget.

Όσο για το εύρος των τιμών, άλλο το μικρούλι kindle που χωράει στην τσέπη σου και είναι πρακτικά μόνο για λογοτεχνία, και άλλο το 10 ίντσες με πενάκι για σημειώσεις.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,

Λες το kindle καθόλου, επειδή παίζει τώρα το 6αρι 84 ευρώ λόγω ημερών και με έχει ψήσει να σε ρωτήσω γιατί λες ότι τα πάει τόσο χάλια;

Εγώ μιλάω για pdf που στην ουσία είναι word αρχεία, δλδ σαν να διαβάζεις ένα word, όχι σκαναρισμενα αρχεία όχι εικόνες και διαγράμματα. Διάβασα κάπου ότι αν έχεις ένα τέτοιο αρχείο το στέλνεις με μέιλ με την ένδειξη convert και στο αλλάζουν, γενικά το καθόλου που είπες για τα pdf στα kindle πηγαίνει και σε τέτοια αρχεία που δεν έχουν ιδιαιτερότητες;

Επίσης κοιτούσα το kobo nia αλλά μου φαίνεται πιο σάπιο σε δυνατότητες ανάλυση κτλ οπότε πάμε για μινιμουμ kobo clara η και πάνω.  Το θέμα των ιντσών είναι λίγο λίγο για εμένα, δεν ξέρω αν οι 6 ιντσες είναι λίγες η όχι. Αλλά αυτό μόνο με δοκιμή θα το τσεκαρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, kostass__ είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,

Λες το kindle καθόλου, επειδή παίζει τώρα το 6αρι 84 ευρώ λόγω ημερών και με έχει ψήσει να σε ρωτήσω γιατί λες ότι τα πάει τόσο χάλια;

Εγώ μιλάω για pdf που στην ουσία είναι word αρχεία, δλδ σαν να διαβάζεις ένα word, όχι σκαναρισμενα αρχεία όχι εικόνες και διαγράμματα. Διάβασα κάπου ότι αν έχεις ένα τέτοιο αρχείο το στέλνεις με μέιλ με την ένδειξη convert και στο αλλάζουν, γενικά το καθόλου που είπες για τα pdf στα kindle πηγαίνει και σε τέτοια αρχεία που δεν έχουν ιδιαιτερότητες;

Επίσης κοιτούσα το kobo nia αλλά μου φαίνεται πιο σάπιο σε δυνατότητες ανάλυση κτλ οπότε πάμε για μινιμουμ kobo clara η και πάνω.  Το θέμα των ιντσών είναι λίγο λίγο για εμένα, δεν ξέρω αν οι 6 ιντσες είναι λίγες η όχι. Αλλά αυτό μόνο με δοκιμή θα το τσεκαρω 

Μπορεί να τα ανοίξει απλά δεν τα βγάζει καλά, και κείμενο που είναι δεν το χει πολύ, και γενικά όπου και να ρωτήσεις οι περισσότεροι θα σου πουν μακριά.

Kobo nia όντως με τίποτα, στο clara μπορείς να περάσεις koreader που γενικά είναι πολύ πιο δυνατό για pdf (ακόμη και δίστηλα που έχω τα κάνει bearable στο Kobo Libra 2 7 ιντσες), αν και μπορεί να είναι αργό και η οθόνη όντως μπορεί να σε ζορίσει γιατί είναι μικρούλα.

Για τιμές τσέκαρε και στο amazon, μπορεί να τα βρείς αρκετά πιο οικονομικά από το Skroutz, εγώ πήρα Kobo Libra 2 200 μαζί με θήκη και μεταφορικά, ενώ στο Skroutz το έχει 220 σκέτο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! 

Ψάχνω ένα e-book reader κυριώς για αρχεία e-pub. Τώρα αν είναι εφικτό να διαβάζει και .mobi θα ήταν καλοδεχούμενο. 

Ιδανικά θα το ήθελα γύρω στις 8in (είχα tablet πριν και βόλευε η διάσταση). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες ο πιο σίγουρος και εύκολος τρόπος για να κάνουμε τα pdf, .mobi ή .epub ποιος είναι;

Ρωτάω γιατί πολλά online εργαλεία έχουν περιορισμούς στα αρχεία.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να βοηθάει; θέλω να τα περάσω σε kindle

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, perpetas είπε

Παίδες ο πιο σίγουρος και εύκολος τρόπος για να κάνουμε τα pdf, .mobi ή .epub ποιος είναι;

Ρωτάω γιατί πολλά online εργαλεία έχουν περιορισμούς στα αρχεία.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να βοηθάει; θέλω να τα περάσω σε kindle

Έχεις δοκιμάσει το Calibre και δεν σε καλύπτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Conan2046 said:

Έχεις δοκιμάσει το Calibre και δεν σε καλύπτει;

Νόμιζα δεν υπήρχε σε linux. Ευχαριστώ. Τα έκανα όλα και τα ανέβασα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...