Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα κόμικ είναι ιδιαίτερη περίπτωση, γιατί θέλουν σχετικά μεγάλη οθόνη και γρήγορο επεξεργαστή. Νομίζω 8 ίντσες είναι το ελάχιστο, το κιντλ δε μπορεί να  το καλύψει. Υπάρχουν επιλογές αλλά το κόστος θα είναι πάνω από 300€ και με ρίσκο να μη τη βολέψει γιατί η απόκριση της οθόνης e-ink είναι πολύ πιο αργή από ένα ταμπλετ της σειράς. 
Αν τα βιβλία της είναι κείμενο κυρίως με σποραδικές εικόνες οι επιλογές είναι πολλές, αρκεί να δεις τις τελευταίες 4-5 σελίδες του παρόντος νήματος. 
Για τα φορματ των βιβλίων υπάρχει το calibre που μετατρέπει τα πάντα: είναι ένα free πρόγραμμα με win-mac εκδοσεις και οποίος έχει βασική γνώση χρήσης υπολογιστών μπορεί να το χρησιμοποιήσει. 

Επεξ/σία από caasi70
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, gorath είπε

Φίλοι μου καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω για την κόρη μου ένα ebook reader και δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω. Μάλλον υποψιάζομαι (amazon kindle) αλλά χρειάζομαι για ασφάλεια και την γνώμη ανθρώπων πιο έμπειρων από μένα πάνω στο θέμα.

Η κόρη μου είναι 14 ετών και διαβάζει βιβλία κυρίως στα Αγγλικά. Δοκίμασε κάποια στιγμή να διαβάσει κόμικ σε τάμπλετ και ζαλιζόταν. Το κόστος είναι ένα σοβαρό θέμα και δεν είμαι και σίγουρος ότι θα της ταιριάξει το διάβασμα με ebook reader. Επίσης αν πάρω kindle, θα μπορώ να περάσω σ' αυτό ebooks που έχω ήδη?

Οι σχετικές ερωτοαπαντήσεις είναι στις τελευταίες 3-5 σελίδες. 
Επειδή δεν είναι δυνατόν να τις επαναλάβουμε όλες, μαζί με τις αντίστοιχες προτάσεις, δες τι έχει γραφτεί.

1 ώρα πριν, Choutas είπε

Παιδιά προσπαθώ να μάθω το ινκπαντ 3. Καμία συμβουλή;

Να μάθεις το ή να μάθεις για το inkpad;

Τι συμβουλές θέλεις ακριβώς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LongTom είπε

Οι σχετικές ερωτοαπαντήσεις είναι στις τελευταίες 3-5 σελίδες. 
Επειδή δεν είναι δυνατόν να τις επαναλάβουμε όλες, μαζί με τις αντίστοιχες προτάσεις, δες τι έχει γραφτεί.

Να μάθεις το ή να μάθεις για το inkpad;

Τι συμβουλές θέλεις ακριβώς;

Το αγόρασα πρώτη μέρα το χειρίζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα kindle paperwhite από το 2014 (νομίζω 4η γενιά). Η μπαταρία του ξεκίνησε να έχει σημάδια φθοράς από τα χρόνια. Για την ώρα δεν έχει σοβαρή φθορά αλλά όσο περνά ο καιρός θα χειροτερεύει.

Ψάχνω να αλλάξω την μπαταρία του, αλλά αυτές που υπάρχουν στο ebay δεν μου φαίνονται πολύ έμπιστες. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη μάρκα ή πωλητής που πρέπει να κοιτάξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2021 στις 10:52 ΠΜ, LongTom είπε

Λοιπόν, μετά από καιρό έφτασε το Kindle Voyage. 

Είμαι σε ψιλοδίλλημα. 
Από την μια θέλω μια "καλή" Kindle συσκευή με κουμπιά και το voyage είναι απλά εξαιρετική επιλογή. Σχετικά φτηνό, ικανό και πολύ ποιοτική κατασκευή, δίχως να του λείπει τίποτα από το λογισμικό (όταν είναι ανοικτό).
Δεν ξέρω βέβαια τι χάνω από τις ικανότητες λόγω μπλοκαρίσματος. Δηλαδή εάν αξίζει να πωληθεί και να αγοραστεί άλλο voyage με δυνατότητα κανονικής εγγραφής. Το λογισμικό της αμαζον από όσο ξέρω και είδα τώρα, δεν είναι ιδιαίτερα παραμετροποιήσιμο. Οι επιλογές λίγες και πολύ στάνταρτ. Τουλάχιστον η 5.12 που "φοράει" η συγκεκριμένη συσκευή.
Εάν κάποιος ιδιοκτήτες kindle ξέρει, ας γράψει. 

Ή να πάω στο νέο oasis που επιτέλους άρχισε να πέφτει συχνά σκόντο με τελική τιμή γύρω στα 170+€.  

==============================================================

 

Είχα το kindle voyage για μία τετραετία περίπου, το άλλαξα και πήγα σε oasis πέρυσι το Νοέμβριο στην Black Friday. Δε θυμάμαι πια έκδοση του λειτουργικού φορούσε στο τέλος, αλλά δεν είδα μεγάλες αλλαγές με τα firmware upgrade στην πορεία του χρόνου. Αν το συγκρίνω με το oasis δεν υπάρχουν μεγάλες αλλαγές (λίγο καλύτερος φωτισμός και λίγο μεγαλύτερη οθόνη, εντάξει είναι και κάπως πιο "σβέλτο" στις αντιδράσεις του). Αν δε χρησιμοποιείς το λεξικό που λες ότι δε δουλεύει, τότε κράτα την. Εγώ προσωπικά χρειάζομαι το λεξικό που και που (διαβάζω Αγγλική και Ολλανδική λογοτεχνία) και θα μου την έσπαγε αν δεν είχε. Ο λόγος που το άλλαξα ήταν ακριβώς τα κουμπιά του: πολλές φορές πατιούνταν άθελά μου έτσι όπως το κρατούσα να διαβάσω και με εκνεύριζε. Στο oasis δεν είχα αυτό το πρόβλημα. Από διάρκεια ζωής μπαταρίας δεν έχω δει σημαντική διαφορά με το καινούριο, γενικά πέφτει σχετικά γρήγορα (σε περιόδους που διάβαζα καθημερινά αρκετές ώρες ήθελε σίγουρα φόρτιση στη βδομάδα)

Στις 20/2/2021 στις 11:29 ΠΜ, gorath είπε

Φίλοι μου καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω για την κόρη μου ένα ebook reader και δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω. Μάλλον υποψιάζομαι (amazon kindle) αλλά χρειάζομαι για ασφάλεια και την γνώμη ανθρώπων πιο έμπειρων από μένα πάνω στο θέμα.

Η κόρη μου είναι 14 ετών και διαβάζει βιβλία κυρίως στα Αγγλικά. Δοκίμασε κάποια στιγμή να διαβάσει κόμικ σε τάμπλετ και ζαλιζόταν. Το κόστος είναι ένα σοβαρό θέμα και δεν είμαι και σίγουρος ότι θα της ταιριάξει το διάβασμα με ebook reader. Επίσης αν πάρω kindle, θα μπορώ να περάσω σ' αυτό ebooks που έχω ήδη?

Για κόμικ τα περισσότερα ereaders δεν κάνουν, για λογοτεχνία είναι τέλεια. 

Αν διαβάζει αγγλικά τότε είναι η ιδανική λύση και θα μπορεί να βελτιώσει απίστευτα το λεξιλόγιό της χάρη στο ενσωματωμένο λεξικό. 

Μπορείς να περάσεις ότι βιβλία θέλεις (να τα στείλεις στο kindle) μέσω ενός απλού email. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! αν τα βιβλία που έχεις είναι pdf, τότε οποιοσδήποτε reader δε θα τα διαβάζει σωστά, καλύτερα να πας σε tablet. 

Αν διαβάζει πολύ, ίσως ένα unlimited πακέτο της amazon να συμφέρει. 

Το κόστος δεν είναι απαγορευτικό, ακόμα και οι βασικές εκδόσεις των kindle είναι πολύ αξιόλογες από πλευράς ικανοτήτων. Η καλύτερη επιλογή όσον αφορά το κόστος/ποιότητα είναι σίγουρα το paperwhite. Απλά ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ εκτός προσφοράς. Η αμαζον κάνει κάθε λίγο προσφορές (κλασσικά κάθε Black Friday αλλά και σε άλλες άσχετες στιγμές) και το κόστος μειώνεται 30 ευρώ ή και παραπάνω. Αξίζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ikar6 είπε

 

Μπορείς να περάσεις ότι βιβλία θέλεις (να τα στείλεις στο kindle) μέσω ενός απλού email. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! αν τα βιβλία που έχεις είναι pdf, τότε οποιοσδήποτε reader δε θα τα διαβάζει σωστά, καλύτερα να πας σε tablet. 

Σορρυ για την παρεμβαση που ειναι ασχετη με το ερωτημα του φιλου νωριτερα, αλλα απλα γραφω για το θεμα των pdf μηπως και το χρειαζεσαι ειτε εσυ ειτε κανενας αλλος.

Οπως εχω πει και παλιοτερα, αν το pdf δεν ειναι κλειδωμενο με drm τοτε μπορεις να το μετατρεψεις με το calibre σε οτι θες. 

Το κακο με αυτες τι μετατροπες ειναι οτι συχνα πυκνα το αποτελεσμα ειναι κακο (για να ειμαι ευγενικος) .

Ο τροπος που βρηκα για να το προσπερασω αυτο ειναι ο εξης: 

Ανοιγω το pdf με το Word. Με ρωταει αν θελω να το μετατρεψει για να το ανοιξει και λεω ναι. Κανει καμποση ωρα και οταν τελειωσει το κανω Save as docx. Μετα το μετατρεπω σε οτι θελω (εμενα με βολευει σε Mobi λογω kindle) και το αποτελεσμα ειναι πολλες σκαλες ανωτερο σε σχεση με την απευθειας μετατροπη απο pdf σε mobi.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ashaman είπε

Σορρυ για την παρεμβαση που ειναι ασχετη με το ερωτημα του φιλου νωριτερα, αλλα απλα γραφω για το θεμα των pdf μηπως και το χρειαζεσαι ειτε εσυ ειτε κανενας αλλος.

Οπως εχω πει και παλιοτερα, αν το pdf δεν ειναι κλειδωμενο με drm τοτε μπορεις να το μετατρεψεις με το calibre σε οτι θες. 

Το κακο με αυτες τι μετατροπες ειναι οτι συχνα πυκνα το αποτελεσμα ειναι κακο (για να ειμαι ευγενικος) .

Ο τροπος που βρηκα για να το προσπερασω αυτο ειναι ο εξης: 

Ανοιγω το pdf με το Word. Με ρωταει αν θελω να το μετατρεψει για να το ανοιξει και λεω ναι. Κανει καμποση ωρα και οταν τελειωσει το κανω Save as docx. Μετα το μετατρεπω σε οτι θελω (εμενα με βολευει σε Mobi λογω kindle) και το αποτελεσμα ειναι πολλες σκαλες ανωτερο σε σχεση με την απευθειας μετατροπη απο pdf σε mobi.

πολύ σωστή παρατήρηση με δύο (σημαντικές) υποσημειώσεις:

1. Πρέπει το pdf να είναι πραγματικό pdf και όχι σκαναρισμένες εικόνες σωσμένες ως pdf (υπάρχουν πολλά τέτοια που τα έχουν βρει στο "θείο")

2. Αν το pdf είναι μόνο κείμενο κάτι γίνεται. Αν έχει και εικόνες μαζί τότε είναι πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ikar6 είπε

πολύ σωστή παρατήρηση με δύο (σημαντικές) υποσημειώσεις:

1. Πρέπει το pdf να είναι πραγματικό pdf και όχι σκαναρισμένες εικόνες σωσμένες ως pdf (υπάρχουν πολλά τέτοια που τα έχουν βρει στο "θείο")

2. Αν το pdf είναι μόνο κείμενο κάτι γίνεται. Αν έχει και εικόνες μαζί τότε είναι πρόβλημα

1. Νομιζω οτι εχει τυχει καλοσκαναρισμενο αρχειο εικονες να το μετατρεψει με χρηση ocr . Βρηκα το παρακατω:

"Word in Office 365 opens PDFs and automatically uses OCR to convert text to editable reflowable text"

2. Εχω βαλει το word να ανοιξει κειμενο και με εικονες και μια χαρα το διαχειριστηκε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ikar6 είπε

Είχα το kindle voyage για μία τετραετία περίπου, το άλλαξα και πήγα σε oasis πέρυσι το Νοέμβριο στην Black Friday. Δε θυμάμαι πια έκδοση του λειτουργικού φορούσε στο τέλος, αλλά δεν είδα μεγάλες αλλαγές με τα firmware upgrade στην πορεία του χρόνου. Αν το συγκρίνω με το oasis δεν υπάρχουν μεγάλες αλλαγές (λίγο καλύτερος φωτισμός και λίγο μεγαλύτερη οθόνη, εντάξει είναι και κάπως πιο "σβέλτο" στις αντιδράσεις του). Αν δε χρησιμοποιείς το λεξικό που λες ότι δε δουλεύει, τότε κράτα την. Εγώ προσωπικά χρειάζομαι το λεξικό που και που (διαβάζω Αγγλική και Ολλανδική λογοτεχνία) και θα μου την έσπαγε αν δεν είχε. Ο λόγος που το άλλαξα ήταν ακριβώς τα κουμπιά του: πολλές φορές πατιούνταν άθελά μου έτσι όπως το κρατούσα να διαβάσω και με εκνεύριζε. Στο oasis δεν είχα αυτό το πρόβλημα. Από διάρκεια ζωής μπαταρίας δεν έχω δει σημαντική διαφορά με το καινούριο, γενικά πέφτει σχετικά γρήγορα (σε περιόδους που διάβαζα καθημερινά αρκετές ώρες ήθελε σίγουρα φόρτιση στη βδομάδα)

 

Επίσης διαβάζω αποκλειστικά ξένα βιβλία, αλλά πια σχετικά σπάνια χρησιμοποιώ το λεξικό. 
Μόνο σε παλαιότερα βιβλία που χρησιμοποιούν λέξεις που πια δεν τις βρίσκεις εύκολα, κάτι σαν βιβλία του 18ου-19ου αιώνα. Εκεί θέλεις καλό λεξικό, όπως τα oxford. 

 

=========================

Ωραίο και σύντομο βίντεο. 
Όπως τα λέει τα βλέπω και εγώ τα πράγματα. 
Μικρές οι βελτιώσεις με πέρσι (Αύγουστο) και δεν νομίζω οι άλλοι να τα καταφέρουν καλύτερα. 
Έχοντας τέτοια συσκευή, πρέπει να πω ότι το κείμενο είναι όντως σαν vizplex από τα ~2010 εάν έχεις κλειστό το φως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. 

έριξα λίγο διάβασμα στις τελευταίες 10 σελίδες περίπου, αλλά ήθελα και τη γνώμη σας. 

Σκέφτομαι σοβαρά να πάρω έναν reader και εγώ. 

Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η υποστήριξη pdf, καθώς θα προορίζεται κυρίως για ανάγνωση βιβλίων που θα αγοράζω. 

δε θέλω κάτι σούπερ και να ανέβω πολύ στο budget. ιδανικά 100 ευρώ και κάτω, 150 max αν είναι κάτι που αξίζει. 

θα ήθελα φως για νυχτερινή ανάγνωση. 

ηχείο ή υποστήριξη bluetooth για μουσική/audio books θα εκτιμηθεί. 

το μέγεθος δεν με πειράζει.

Οπότε είμαι ανάμεσα στα παρακάτω: 

* Kindle

* Kindle paperwhite 

* Kindle Kids edition (με ψήνει που είναι ίδιο με το Kindle, αλλά με θήκη 😛

* Pocketbook Touch HD 3 

* Pocketbook Touch Lux 5 

 

αυτές νομίζω είναι οι πιο καλές επιλογές στα λεφτά που θέλω να δώσω. υπάρχει κάτι πιο VFM; 

 

επίσης, κάποιοι εκδοτικοί οίκοι στην Ελλάδα πουλάνε epub με DRM. αυτά μπορούν να διαβαστούν στις παραπάνω συσκευές, είτε natively είτε με τη βοηθεία κάποιου προγράμματος (πχ calibre;;; ) ; 

Επεξ/σία από christos4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, christos4 είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

έριξα λίγο διάβασμα στις τελευταίες 10 σελίδες περίπου, αλλά ήθελα και τη γνώμη σας. 

Σκέφτομαι σοβαρά να πάρω έναν reader και εγώ. 

Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η υποστήριξη pdf, καθώς θα προορίζεται κυρίως για ανάγνωση βιβλίων που θα αγοράζω. 

δε θέλω κάτι σούπερ και να ανέβω πολύ στο budget. ιδανικά 100 ευρώ και κάτω, 150 max αν είναι κάτι που αξίζει. 

θα ήθελα φως για νυχτερινή ανάγνωση. 

ηχείο ή υποστήριξη bluetooth για μουσική/audio books θα εκτιμηθεί. 

το μέγεθος δεν με πειράζει.

Οπότε είμαι ανάμεσα στα παρακάτω: 

* Kindle

* Kindle paperwhite 

* Kindle Kids edition (με ψήνει που είναι ίδιο με το Kindle, αλλά με θήκη 😛

* Pocketbook Touch HD 3 

* Pocketbook Touch Lux 5 

 

αυτές νομίζω είναι οι πιο καλές επιλογές στα λεφτά που θέλω να δώσω. υπάρχει κάτι πιο VFM; 

 

επίσης, κάποιοι εκδοτικοί οίκοι στην Ελλάδα πουλάνε epub με DRM. αυτά μπορούν να διαβαστούν στις παραπάνω συσκευές, είτε natively είτε με τη βοηθεία κάποιου προγράμματος (πχ calibre;;; ) ; 

Απο τη στιγμη που (αν καταλαβα καλα) μιλας για αγορασμενα βιβλια στα ελληνικα, αποκλειεις οποιαδηποτε συσκευη αμαζον. Κι αυτο κυριως γιατι ολα τα ελληνικα αγορασμενα βιβλια που εχω δει ειναι σε pdf η epub και μαλιστα drm αρα δεν μπορεις (ευκολα) να τα μετατρεψεις με calibre σε mobi η Azw για να τα περασεις σε αμαζον συσκευη.

Αν σκεφτεσαι απο την αλλη βιβλια στα αγγλικα τοτε αλλαζει το θεμα καθως μεσω του οικοσυστηματος της αμαζον εχει πολλες και καλες προσφορες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Απο τη στιγμη που (αν καταλαβα καλα) μιλας για αγορασμενα βιβλια στα ελληνικα, αποκλειεις οποιαδηποτε συσκευη αμαζον. Κι αυτο κυριως γιατι ολα τα ελληνικα αγορασμενα βιβλια που εχω δει ειναι σε pdf η epub και μαλιστα drm αρα δεν μπορεις (ευκολα) να τα μετατρεψεις με calibre σε mobi η Azw για να τα περασεις σε αμαζον συσκευη.

Αν σκεφτεσαι απο την αλλη βιβλια στα αγγλικα τοτε αλλαζει το θεμα καθως μεσω του οικοσυστηματος της αμαζον εχει πολλες και καλες προσφορες.

θα ήθελα και ελληνικά και αγγλικά βιβλία.. ίσως ο reader να είναι πιο χρήσιμος στα αγγλικά καθώς πολλά βιβλία δεν βγαίνουν σε ελληνικές εκδόσεις και δεν έρχονται στην Ελλάδα. 

still, αν με μια άλλη συσκευή έχω πρόσβαση σε όλα τα βιβλία ενδεχομένως να την προτιμώ. 

νομίζω ebooks αγορασμένα από amazon μπορώ εύκολα να τα μετατρέψω σε άλλα format, έτσι δεν είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christos4 είπε

θα ήθελα και ελληνικά και αγγλικά βιβλία.. ίσως ο reader να είναι πιο χρήσιμος στα αγγλικά καθώς πολλά βιβλία δεν βγαίνουν σε ελληνικές εκδόσεις και δεν έρχονται στην Ελλάδα. 

still, αν με μια άλλη συσκευή έχω πρόσβαση σε όλα τα βιβλία ενδεχομένως να την προτιμώ. 

νομίζω ebooks αγορασμένα από amazon μπορώ εύκολα να τα μετατρέψω σε άλλα format, έτσι δεν είναι; 

Απ'οσο ξερω οχι, δε μετατρεπονται τα βιβλια απο αμαζον. Καποτε κατεβαιναν σε μορφη που μπορουσες να τα παρεις και να τα κανεις οτι θες αλλα τελευταια πανε στη συσκευη και μετα δεν εχει τυχει να τα βρω. Δωσε μου λιγο χρονο να το ψαξω ομως και θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...