Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Sony Reader είναι εξαντλημένοι, διεθνώς. Το Orizon που είδες κολλούσε γιατί στο Public τα έχουν συχνά αφόρτιστα. Για το Orizon έχω κάνει παρουσίαση - δεν έχει ενσωματωμένο λεξικό. Το έχουν σε προσφορά οι Εκδόσεις Καστανιώτη στα €219 (στο Public και αλλού κάνει 260). Επίσης, μπορείς να πάρεις Kindle. Έχει ενσωματωμένο αγγλο-αγγλικό λεξικό και μπορείς να αγοράσεις αγγλο-γερμανικό.

 

Τώρα, με το Kindle, να ξέρεις ότι τα περισσότερα ελληνικά ebooks είναι κλειδωμένα και epub. Τα ePUB που δεν είναι κλειδωμένα μετατρέπονται εύκολα σε mobi για Kindle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και συγχαρητήρια για το blog σου. Από εκεί ξεκίνησα την αναζήτηση για e-reader.

 

Έχω βρει γερμανικά site που λένε ότι από 15/4 θα έχουν νέα παραλαβή σε sony. Αλλού έχω διαβάσει ότι τουλάχιστον το 650 έχει καταργηθεί από την εταιρεία. Μερικοί λένε δε ότι γενικά η Sony Θα αποσυρθεί από το χώρο. Ξέρεις κάτι παραπάνω στο θέμα αυτό?

 

Το BEEBOOK μου άρεσε για την υποστήριξη του στα Ελληνικά. Αλλά η μή ύπαρξη λεξικού είναι απογοητευτική. Θα τους στείλω ένα email να δούμε τι θα πουνε πάνω σε αυτό.

 

Το Kindle είναι μάλλον η τρίτη και φτηνότερη επιλογή μου. Δε με ενθουσιάζει η έλλειψη reflow στα pdf και το θέμα με τα ελληνικά βιβλία...(αν και ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει...)

 

Πάντως πριν αγοράσω θα ήθελα να δω Live κάποιο από τα 3. Εντάξει για το kindle είναι αδύνατο, αλλά για τα άλλα 2 γνωρίζεις κάποιο μαγαζί στη θεσαλονίκη που θα μπορούσα να τα βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx!

 

Υπάρχουν διάφορα κομμάτια Sony Reader που κυκλοφορούν, αλλά δεν έχω δει κάτι για κανονικό resupply σε ευρεία κλίμακα. Πολλά λέγονται για τη Sony και τους Reader της, είναι όμως εικασίες όλα αυτά. Ας σημειώσουμε πάντως ότι η έλλειψη σε συσκευές υπήρχε πριν το τσουνάμι, άρα δεν οφείλεται σε καθυστερήσεις στην παραγωγή λόγω της καταστροφής. Η πιο αξιόπιστη πηγή είναι η συνέντευξη του αφεντικού του τομέα των Sony Reader στο Publishers Weekly. Όπως τη διαβάζω εγώ, δεν του βλέπω να εγκαταλείπουν άμεσα την κατηγορία. Το να εγκατέλειπαν το 350 ή το 650 και να κράταγαν το 950 μόνο δεν το αποκλείω, γιατί στις ΗΠΑ, εκεί είναι η αγορά στην ουσία, δεν πας πουθενά με συσκευή χωρίς internet. Πάντως, τα πάνε πολύ άσχημα γιατί δεν έχουν βιβλιοπωλείο στην ουσία και οι συσκευές τους είναι ακριβές.

 

Για τα Bebook δεν υπάρχει ελληνικό λεξικό, όντως.

 

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει. Καμία αμφιβολία. Επισημαίνω τους περιορισμούς του κατασκευαστή απλά γιατί δε γνωρίζω πόσο θέλει και μπορεί να ασχοληθεί ο καθένας.

 

Και γω πιστεύω ότι είναι σημαντικό να δεις πριν αγοράσεις. Στη Θεσσαλονίκη (και γενικά στην Ελλάδα) μόνο στα Public μπορείς να τα δεις (αλλά τα έχουν αφόρτισα συνήθως). Το Cybook Orizon το φέρνει και το Multirama, αλλά προσωπικά δεν το έχω πετύχει ούτε σε κεντρικά καταστήματα στην Αθήνα. Δεν χάνεις βέβαια τίποτα να δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα

 

Συγχαρητήρια eanagnosti.

 

Ξεκίνησα κι έγω σήμερα να ψάχνω το θέμα και θα ήθελα να μου πείτε την αποψή σας γι αυτό: http://www.public.gr/prod/gadgets-and-gifts/e-books/archos-70b-wi-fi-7%22-ebook-reader/prod1140002pp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx!

 

Έχει οθόνη lcd, όχι ηλεκτρονικό χαρτί. Αν θες κάτι τέτοιο, πάρε καλύτερα κανονικό tablet και βάζεις ό,τι εφαρμογές θέλεις. Αν και για e-books, εγώ προτείνω ηλεκτρονικό αναγνώστη - μόνο e-books διαβάζει μεν, αλλά το κάνει ασύγκριτα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάνω που λες ότι έχεις αποφασίσει τι θέλεις....διαβάζεις στο e-anagnostis για το νεο reader με υποστήριξη cbr-cbz αρχειων ( βλέπε comics ). :angry: :angry: :angry:

Άντε πάλι από την αρχή! Δεν υπάρχει μεγαλύτερη απογοήτευση από το να συμβιβαστείς σε κάποια πράγματα , να αγοράσεις μια συσκευή και μετά από κανά μήνα να βγει μια καινούρια που να σε καλύπτει περισσότερο!!!Μάλλον οι e-readers δεν έχουν φτάσει σε εκείνο το στάδιο ωριμότητας που οι αλλαγές θα είναι πιο αργές και όχι τόσο σημαντικές.

Για το Bebook Mini τώρα , δεν βρήκα κάποιο βίντεο που να δείχνει πως χειρίζεται τα cbr αρχεία ( να περιμένουμε δικό σου review? ). Γράφει ότι υποστηρίζει και λεξικά αλλά η σελίδα του good-ereader μου βγάζει σφάλμα. Πάλι θα περιμένω να δω αν είναι το ίδιο εύχρηστο με του SONY.

Για αγορά μάλλον θα περιμένω να τα δω από κοντά στην 8 Διεθνή Έκθεση Βιβλίου 5-8 Μαίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx!

 

Έχει οθόνη lcd, όχι ηλεκτρονικό χαρτί. Αν θες κάτι τέτοιο, πάρε καλύτερα κανονικό tablet και βάζεις ό,τι εφαρμογές θέλεις. Αν και για e-books, εγώ προτείνω ηλεκτρονικό αναγνώστη - μόνο e-books διαβάζει μεν, αλλά το κάνει ασύγκριτα καλά.

 

ευχαριστώ γιατί για διάβασμα ενδιαφέρομαι.

 

ΥΓ. Και ποιο να πάρω; Η άποψη σου θα παίξει ρόλο 90% στην απόφασή μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, δεν έχουν φτάσει σε σημείο ωριμότητας. Για το BeBook mini δε θα έχω άμεσα κάποιο review. Άποψή μου πάντως είναι ότι από τη στιγμή που θελεις (φαντάζομαι) και ανάγνωση PDF να μην πάρεις με 5 ίντσες αλλά με 6, που και πάλι πολύ οριακά είναι δηλαδή. Πάντως, όπως έχουν σήμερα τα πράγματα, όποια συσκευή και να πάρεις θα έχει υπέρ και κατά, θα πρέπει να διαλέξεις ένα χαρακτηριστικό και να αφήσεις το άλλο.

 

Στη ΔΕΒΘ ξέρω ότι θα υπάρχουν σίγουρα Cybook Orizon. Για τους υπόλοιπους υπάρχουν συζητήσεις, αλλά δε γνωρίζω να έχει κλείσει κάτι. Το ψάχνω πάντως και θα γνωρίζουμε μάλλον και σε ποια περίπτερα θα υπάρχει τι.

 

ευχαριστώ γιατί για διάβασμα ενδιαφέρομαι.

 

ΥΓ. Και ποιο να πάρω; Η άποψη σου θα παίξει ρόλο 90% στην απόφασή μου

 

Τι ακριβώς θα ήθελες να διαβάσεις; PDF ή ePUB/mobi? Σε ενδιαφέρει η οθόνη αφής, το internet?

 

Γενικώς οι επιλογές μας αυτή τη στιμή είναι μεταξύ Kindle 3 WiFi και Cybook Orizon (μιλώντας και για value for money). Στις μεγαλύτερες οθόνες, μεταξύ Asus Eee Reader και Kindle DX. Μιλάω για τις επιλογές που μπορούν να αγοραστούν από Ελλάδα (κατάστημα ή internet). Υπάρχει πάντα το eBay και διάφορα άλλα site που μπορείς να βρεις κι άλλες συσκευές, αλλά εκεί καλή τύχη με τον πωλητή (μπορεί να βρεις ευκαιρία, μπορεί να ταλαιπωρηθείς).

 

Μπορώ να εξηγήσω γιατί λέω αυτές τις συσκευές και όχι άλλες που υπάρχουν στην ελληνική αγορά, αν θέλετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, δεν έχουν φτάσει σε σημείο ωριμότητας. Για το BeBook mini δε θα έχω άμεσα κάποιο review. Άποψή μου πάντως είναι ότι από τη στιγμή που θελεις (φαντάζομαι) και ανάγνωση PDF να μην πάρεις με 5 ίντσες αλλά με 6, που και πάλι πολύ οριακά είναι δηλαδή. Πάντως, όπως έχουν σήμερα τα πράγματα, όποια συσκευή και να πάρεις θα έχει υπέρ και κατά, θα πρέπει να διαλέξεις ένα χαρακτηριστικό και να αφήσεις το άλλο.

 

Στη ΔΕΒΘ ξέρω ότι θα υπάρχουν σίγουρα Cybook Orizon. Για τους υπόλοιπους υπάρχουν συζητήσεις, αλλά δε γνωρίζω να έχει κλείσει κάτι. Το ψάχνω πάντως και θα γνωρίζουμε μάλλον και σε ποια περίπτερα θα υπάρχει τι.

 

 

 

Τι ακριβώς θα ήθελες να διαβάσεις; PDF ή ePUB/mobi? Σε ενδιαφέρει η οθόνη αφής, το internet?

 

Γενικώς οι επιλογές μας αυτή τη στιμή είναι μεταξύ Kindle 3 WiFi και Cybook Orizon (μιλώντας και για value for money). Στις μεγαλύτερες οθόνες, μεταξύ Asus Eee Reader και Kindle DX. Μιλάω για τις επιλογές που μπορούν να αγοραστούν από Ελλάδα (κατάστημα ή internet). Υπάρχει πάντα το eBay και διάφορα άλλα site που μπορείς να βρεις κι άλλες συσκευές, αλλά εκεί καλή τύχη με τον πωλητή (μπορεί να βρεις ευκαιρία, μπορεί να ταλαιπωρηθείς).

 

Μπορώ να εξηγήσω γιατί λέω αυτές τις συσκευές και όχι άλλες που υπάρχουν στην ελληνική αγορά, αν θέλετε.

 

pdf είναι τα αεχεία που έχω. (το άλλο τι είναι; άσχετος...)

 

Επίσης οθόνη αφής >=6" και wifi με ενδιαφέρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα για την ώρα η σειρά είναι

 

SONY PRS-650 (μή διαθέσιμο ακόμα...)

 

BEBOOK NEO (Aν το λεξικό και ο χειρισμός των cbr είναι καλός πάει 1 θέση)

 

BOOKEEN CYBOOK ORIZON (Value for money για αγορά από τον Καστανιώτη. Μείον η έλλειψη λεξικού)

 

KINDLE 3 (ίσως η οικονομική λύση ανάγκης μέχρι να ωριμάσουν οι e-readers )

 

Όντως σπαζοκεφαλιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ePUB και το mobi είναι αρχεία ειδικά δημιουργημένα για τα ηλεκτρονικά βιβλία. Το κείμενο προσαρμόζεται απόλυτα και επανασελιδοποιείται στη διαθέσιμη οθόνη. Οπότε δε χρειάζεται scrolling, όπως το PDF, απλά πατάς επόμενη/προηγούμενη σελίδα, όπως και στην προηγούμενη σελίδα. Αυτό έχει διάφορα πλεονεκτήματα, όπως το ότι αλλάζεις μέγεθος και είδος γραμματοσειράς, απόσταση γραμμών κ.ά. Είχα κάνει ένα εισαγωγικό βίντεο που λέω και για το ePUB. Το ePUB το χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος, με εξαίρεση το Amazon που χρησιμοποιεί τα αρχεία mobi ή, αλλιώς, mobipocket ή azw

 

Αν πας για τη φτηνή επιλογή, με WiFi, 6 ίντσες και πολύ καλή οθόνη, πας για Kindle 3 WiFi (έχω στο blog και οδηγίες παραγγελίας από το Amazon, περίπου 140 ευρώ αλλά υπολόγιζε ότι θα αγοράσεις και μια θήκη). Το πρόβλημα εδώ είναι ότι αν μπεις στη διαδικασία να αγοράζεις ελληνικά e-books (PDF ή ePUB) θα χρειάζεται να τα ξεκλειδώνεις και να τα μετατρέπεις από ePUB σε mobi (η μετατροπή γίνεται εύκολα και αποτελεσματικά), γιατί οι περισσότεροι εκδότες κλειδώνουν τα βιβλία τους (εξαιρέσεις οι Καστανιώτης, Ίκαρος, Ιωλκός και μερικοί μικρότεροι).

 

Τώρα, σε πιο ακριβή επιλογή, το Cybook Orizon (στα 219 ευρώ, σου δίνουν και μια θήκη) έχει στα συν την οθόνη αφής (με multi touch κινήσεις) και ότι υποστηρίζει ePUB και PDF χωρίς να χρειάζεσαι ξεκλείδωμα. Το Orizon μπορείς να το δεις κιόλας πριν το πάρεις, στα Public βασικά, αλλά πρέπει να το πετύχεις σε λειτουργία.

 

To BeBook Neo έχει στα συν ότι υποστηρίζει πάρα πολλά και διαφορετικά αρχεία και έχει οθόνη αφής. Από την άλλη, είναι 299 ευρώ, αυτό είναι το ουσιαστικό μείον του.

 

Τώρα, για πάνω από 6 ίντσες μιλάμε για 350 με 400 ευρώ. Η αλήθεια είναι ότι τα PDF στην οθόνη 6 ιντσών δε θα ικανοποιήσουν ιδιαίτερα. Πάντως, η οθόνη αφής δίνει καλύτερο, ακριβέστερο scrolling.

 

Τα Sony δεν τα αναφέρω γιατί δεν είναι στην αγορά. Στο eBay που έχω δει δίνουν το 650 στα $300, συλλεκτικό κομμάτι δηλαδή γιατί η τιμή της Sony ήταν στα 220 (κάτι τέτοιο). Πάντως, και σε αυτήν την τιμή να πεις κανείς το παίρνω οι περισσότεροι από eBay δε στέλνουν Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, δεν μπορώ να έχω μια σαφή απάντηση σε αυτό. Είναι καθαρά τι χρειάζεσαι εσύ. Διάβασα λίγο τα σχετικά ποστ, δες και τα βίντεο και δες από τις δυνατότητες που έχει το καθένα τι σου κάνει περισσότερο. Πάντως, το BeBook Neo είναι καλύτερο στα σημεία: λίγο καλύτερη οθόνη, καλύτερο internet, περισσότερα είδη αρχείων, σημειώσεις με ελεύθερο χέρι. Αλλά είναι +80 ευρώ. Αν τα διαθέτεις, είναι καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, δεν μπορώ να έχω μια σαφή απάντηση σε αυτό. Είναι καθαρά τι χρειάζεσαι εσύ. Διάβασα λίγο τα σχετικά ποστ, δες και τα βίντεο και δες από τις δυνατότητες που έχει το καθένα τι σου κάνει περισσότερο. Πάντως, το BeBook Neo είναι καλύτερο στα σημεία: λίγο καλύτερη οθόνη, καλύτερο internet, περισσότερα είδη αρχείων, σημειώσεις με ελεύθερο χέρι. Αλλά είναι +80 ευρώ. Αν τα διαθέτεις, είναι καλή επιλογή.

 

να υποθέσω ότι ούτε αυτό χρειάζεται ξεκλείδωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, ούτε αυτό χρειάζεται ξεκλείδωμα των βιβλίων. Αυτό το θέμα υπάρχει με το Kindle βασικά. (Καλά, το θέμα είναι γιατί τα βιβλία να είναι κλειδωμένα, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...