Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Αγγλοελληνικο λεξικο που μας εδωσε ο φιλος μας , δουλευει οπως ειναι και στο DX ή θελει καποια αλλαγη?

 

 

 

 

εβαλα hi-rez pics

αν θελετε δεστε τες

 

 

Που ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To Αγγλοελληνικο λεξικο που μας εδωσε ο φιλος μας , δουλευει οπως ειναι και στο DX ή θελει καποια αλλαγη?

 

 

 

 

 

 

 

Που ειναι ?

 

εβγαλα τις παλαιες και τις εβαλα σε μεγαλυτερη αναλυση

υποθετω οτι χρειαζομαι κανουργιες και καλυτερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Αγγλοελληνικο λεξικο που μας εδωσε ο φιλος μας , δουλευει οπως ειναι και στο DX ή θελει καποια αλλαγη?

 

Αν θυμάμαι καλά δεν δουλεύει η αυτόματη αναζήτηση (το αυτόματο lookup που λένε στο χωριό μου). Και δεν πρέπει να υπάρχει τρόπος να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ,δεν ξερω αν εχουμε ξαναμιλησει στο θεμα για το Duokan firmware για Κ2,Κ3 ,DX,DXG αλλα οποιος εχει μια απο τις παραπανω συσκευες αξιζει τον κοπο να του ριξει μια ματια .

 

"EPUB, CHM, DOC and djvu documents on your Kindle? It’s possible! The alternative OS for Kindle, Duokan, is now available with an english GUI supporting these document types. Duokan works with Kindle 2, 3 and DX and it will install besides the original OS, so you’re able to switch easily between it and the original Kindle OS."

http://flip.netzbeben.de/2010/11/duokan-available-with-english-gui-today/

 

Ειδικα οσοι εχουν DX και θελουν να διαβαζουν PDF ..

To εκανα εγκατασταση και μονο που εχει,εκτος των πολλων αλλων , την επιλογη να σκουραινει τα fonts στα pdf μου φτανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του είχα ρίξει μια ματιά πριν καιρό (τουλάχιστον σε θεωρητικό επίπεδο), όταν έψαχνα για κάποιο custom firmware που να έχει MP3 player της προκοπής. Θα μου πείτε τι ψάχνεις τώρα, σάμπως αγόρασα το Kindle3 για να ακούω ΜΡ3;...

 

Τελοσπάντων, οι δυνατότητες του Duokan μου κίνησαν το ενδιαφέρον και κυρίως ο ανώδυνος τρόπος με τον οποιο (απ)ενεργοποιείται. Τελικά δεν το δοκίμασα γιατί έλεγαν ότι έχει κάποια σημαντικά κουσούρια, όπως η μη λειτουργία του WiFi κλπ. Κάποια στιγμή όμως θα το βάλω, έστω από περιέργεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Kindle 3 εαν δε ενδιαφερουν καποιον τα epub ισως δεν εχει και πολλα να κερδισει .

 

Για το Kindle DXG όμως που δεν εχει στο μαμισιο firmware επιλογη να σκουραινει η γραμματοσειρα στα pdf ειναι πολυ χρησιμο .

 

Ειναι πολυ ευκολο στην εγκατασταση και δεν μπορεις να το εναλλασεις με το original firmware .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάνετε Τρίτη, 29 Μαρτίου; Έχει εκδήλωση το Floral στην Αθήνα "Ψηφιακό βιβλίο: μια νέα εποχή;" και θα είμαι και γω στη συζήτηση. Πέρα από το ότι η συζήτηση θα είναι ενδιαφέρουσα, ελάτε να γνωριστούμε και από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιγεις φακελο [pics]

βαζεις ζιππακι manga μεσα

το εμφανιζει

ανοιγεις το αρχειο

πατας μενου>fullscreen

perfection

 

πραγματικα εντυπωσιαστηκα

:whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιγεις φακελο [pics]

βαζεις ζιππακι manga μεσα

το εμφανιζει

ανοιγεις το αρχειο

πατας μενου>fullscreen

perfection

 

πραγματικα εντυπωσιαστηκα

:whistle:

 

 

 

σε τι ακριβως αναφερεσαι?

 

 

Αληθεια τι εκανες τελικα με το DX ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση για σκαναρισμα βιβλίων. Έχω ένα ελληνικό βιβλίο που θέλω να το σκαναρω και να το μετατρεψω σε ebook. Το βιβλίο "ανοίγει" πολύ καλά οπότε θα το σκαναρω δυο δυο σελίδες.

 

Υπάρχει κάποιο εξειδικευμένο προγράμμα που να βολεύει για αυτή την δουλειά και να βοηθάει να γίνει πιο γρήγορα; Η για να ισιωνει τα ελαφρώς στραβά σκαναρισματα αυτόματα και να κόβει ίσως τις σελίδες για να τις κάνει μόνες από διπλές;

Επίσης αφού θα το έχω σε jpeg μετά με το OCR τι γίνεται; Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προγραμμα λεγεται abby fine reader, χρησιμοποιω την εκδοση 7, οι επομενες εκδοσεις προσθετουν περισσοτερο βαρος και περιπλοκη απ΄οτι αφαιρουν κακοτεχνιες, εχει λειτουργια split pages δηλ. σκαναρεις διπλη σελιδα την οποια κοβει σε δυο μονες, τα λοξα και στραβα τα διορθωνεις πανευκολα με την σβηστρα, διαθετει OCR, πρεπει να κατεβασεις το αρχειο greek, για πολυτονικα κειμενα δεν θα κανεις τιποτα, για μονοτονικα κειμενα κατι γινεται αλλα και παλι το αποτελεσμα δεν ειναι τελειο δηλ. θα σου βγαινουν κατι τετοια "πρ!γραΜma", για αγγλικα κειμενα ειναι το καλυτερο,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με ελληνικά κείμενα πάντως κάνει αρκετά καλή δουλειά (τουλάχιστον η έκδοση 10 που έχω εγώ).

 

Εξαρτάται όμως από την ποιότητα του αρχικού κειμένου, δηλαδή πόσο καθαρό είναι το σκανάρισμα. Πχ. πρόσφατα σκάναρα την "Τέχνη του πολέμου" και χρειάστηκε να κάνω ελάχιστες διορθώσεις (όχι πάνω από 2-3 ανά σελίδα). Σε άλλες περιπτώσεις βέβαια η κατάσταση είναι απάλευτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τι ακριβως αναφερεσαι?

 

 

Αληθεια τι εκανες τελικα με το DX ?

 

αναφερομουνα στο πως να διαβασεις manga στο DX

jawdrooping result

 

τι εκανα?

το κρατησα και εχω λυσαξει στο διαβασμα.

μινιμουμ διδακτορικο και 3 γλωσσες θα παρω μεχρι το τελος του ετους

ετσι οπως το παω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...