Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι ετσι οπως παμε , θα αλλαζουμε ereader καθε λιγο και λιγακι , την μια γιατι το μαυρο ειναι ποιο μαυρο , την αλλη γιατι ανακαλυψαμε το χρωμα , την παρ'αλλη γιατι εγινε καλυτερο το χρωμα κ.ο.κ

Τουλαχιστον να ειχαμε και ενα κερδος απο την τιμη των βιβλιων καπως θα δικαιολογητω η κατασταση .

 

Το μονο που καταφερνουμε μεχρι τωρα μου φιανεται ειναι να κανουμε το διαβασμα ακομη ποιο ακριβο απ'οτι ειναι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρώτησα σε διπλανό Topic για αγορά iPad και συγκεκιμενα αν υπάρχουν Ελληνικά βιβλία για να αγορασω και αν ναι σε τι ποικιλία. Ειναι μάλλον το μόνο πράγμα που δεν γνωρίζω και με αφήνει ενα βήμα πίσω απο την αγορά του iPad WiFi.

Οποίος γνωρίζει, ας με διαφωτίσει.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι ετσι οπως παμε , θα αλλαζουμε ereader καθε λιγο και λιγακι , την μια γιατι το μαυρο ειναι ποιο μαυρο , την αλλη γιατι ανακαλυψαμε το χρωμα , την παρ'αλλη γιατι εγινε καλυτερο το χρωμα κ.ο.κ

Τουλαχιστον να ειχαμε και ενα κερδος απο την τιμη των βιβλιων καπως θα δικαιολογητω η κατασταση .

 

Το μονο που καταφερνουμε μεχρι τωρα μου φιανεται ειναι να κανουμε το διαβασμα ακομη ποιο ακριβο απ'οτι ειναι ..

 

Σωστός. Αυτό ακριβώς ήταν και ο λόγος που προτίμησα το 6άρι Kindle. Ακόμα και ένα χρόνο να το κρατήσω θα έχει βγάλει τα λεφτά του και δεν πρόκειται να μετανιώσω για την αγορά του.

 

(φυσικά με τη λογική ότι έχω σημαντικό κέρδος από την τιμή των βιβλίων διαβάζοντάς τα με, γκουχ γκουχ, πλάγιους τρόπους...)

 

 

Ρώτησα σε διπλανό Topic για αγορά iPad και συγκεκιμενα αν υπάρχουν Ελληνικά βιβλία για να αγορασω και αν ναι σε τι ποικιλία. Ειναι μάλλον το μόνο πράγμα που δεν γνωρίζω και με αφήνει ενα βήμα πίσω απο την αγορά του iPad WiFi.

Οποίος γνωρίζει, ας με διαφωτίσει.

Ευχαριστώ.

 

Υπάρχουν 5-6 ελληνικά e-bookstores* με λίγες χιλιάδες βιβλία αλλά θα μου επιτρέψετε να πω ότι στη συντριπτική τους πλειοψηφία μου είναι εντελώς αδιάφορα (όσο και μετριότατα). Τα περισσότερα είναι έργα άγνωστων Ελλήνων συγγραφέων, μάλλον μέτριου λογοτεχνικού επιπέδου και φυσικά ούτε λόγος να γίνεται για σοβαρή ποικιλία ξένων μεταφρασμένων βιβλίων, επιστημονικών συγγραμμάτων κλπ. Προσωπική μου γνώμη, από ό,τι έχω δει μέχρι στιγμής.

 

* βλέπε:

e-bookshop.gr

myebooks.gr

booknights.gr

kastaniotis.com/ebooks/

κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ελληνικά βιβλία για αγορά, 2.500 ως τώρα (όχι φοβερά πολλά δηλαδή). Πάρε μια γεύση εδώ. Από το iBookstore δεν μπορείς να αγοράσεις ελληνικά βιβλία με ελληνική πιστωτική κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ελληνικά βιβλία που δεν είναι κλειδωμένα, τα κατεβάζεις από το site αγοράς μέσω browser και τα διαβάζεις με όποια εφαρμογή θες.

 

Για αυτά που είναι κλειδωμένα, τα κατεβάζεις από το site αγοράς μέσω browser και πάλι και χρησιμοποιείς μια από τις εφαρμογές που υποστηρίζουν το κλείδωμα της Adobe (Bluefire, txtr, myebooks R)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φυσικά ούτε λόγος να γίνεται για σοβαρή ποικιλία ξένων μεταφρασμένων βιβλίων, επιστημονικών συγγραμμάτων κλπ. Προσωπική μου γνώμη, από ό,τι έχω δει μέχρι στιγμής.

 

Αυτη ειναι η μεγαλυτερη πληγη για το ebooking στην χωρα μας .

Akoμη και την τιμη να "καταπιεις" δεν βρισκεις αυτο που θελεις να αγορασεις .

 

 

 

Οσο για το ibookstore ισως γινεται να αγορασει καποιος μεσω gift card που θα εχει αγορασει απο το ebay .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ηλεκτρονικά βιβλία δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις gift card. Απλά, αν είναι κλειδωμένα βιβλία, δε θα τα διαβάσει κανείς με το iBooks, γιατί τα βιβλία που υπάρχουν στο iBookstore υπάρχουν όλα και στα site των εκδοτών και τα ελληνικά βιβλιοπωλεία.

 

Ο χρόνος ζωής των συσκευών όντως δεν είναι πολύ μεγάλος. Χρειάζεται σωστή επιλογή για αυτό που θέλουμε να κάνουμε και να ξέρουμε πως ό,τι και να πάρουμε πάνω από 2 χρόνια δε θα αντέξει, θα έχει σίγουρα ξεπεραστεί σημαντικά.

 

Για μεταφρασμένα βιβλία στα ελληνικά, το πρόβλημα είναι ότι για τα περισσότερα οι εκδότες δεν έχουν ακόμα τα δικαιώματα για να τα βγάλουν και ηλεκτρονικά (οπότε θα αργήσουμε σε αυτό το θέμα). Για τα υπόλοιπα βέβαια θα μπρούσαμε να είμαστε καλύτερα, όχι τόσο σε ποσότητα, θα προτιμούσα λιγότερα και ePUB - και βέβαια καλύτερες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πηρα kindle dx graphite απο ebay

αλλα κατι βλεπω στην ακρη της οθονης [κολλα υποθετω]

 

δουλευει κανονικα και τα παντα

αλλα λετε να μου χαλασει στο longrun?

 

δηλαδη είναι σαν να μην κουμπωσανε ομορφα την οθονη

 

pics

 

 

15march001.th.jpg

15march002.th.jpg

15march005.th.jpg

Επεξ/σία από viper2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια στις δύο πρώτες φωτό μοιάζει με αντανάκλαση. Στην τελευταία όντως φαίνεται σαν το πλαστικό να έχει ξεκολλήσει από την οθόνη (και να έχει καμπυλωθεί προς τα πάνω). Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα όμως.

 

Τώρα αν, ο μη γένοιτο, αρχίσει σταδιακά να ξεκολλάει ολόκληρο το πλαϊνό μάλλον θα χρειαστεί να ανοίξεις το DX μπας και το κολλήσεις μόνος σου. Καλού κακού όμως πες του τύπου από το ebay τι γίνεται, μήπως και δεχτεί να στο αντικαταστήσει χωρίς πολλά-πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το πλαστικο δεν κουμπωνει εκει

αλλα η μαλακια η κολλωδες το κραταει...

δεν λετε να βγαλει προβλημα ε?

 

ps

πειτε μου για να ξερω

να του δωσω τωρα την αρνητικη η να το επιστρεψω?

 

worried

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένουμε και τη γνωμάτευση του ειδικού :)

 

(βλέπε Μ.Κ.)

 

Εγώ πάντως θα πρότεινα να στείλεις πρώτα ένα μήνυμα στον πωλητή (μαζί με φωτογραφίες) για να δεις τις προθέσεις του. Και ανάλογα τι θα σου πει αποφασίζεις για αρνητική κριτική ή οτιδήποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αυτό κανονικά είναι ελάττωμα. Βρήκα μια συζήτηση στο forum του βρετανικού Amazon με αγοράστες που είχαν Kindle με αντίστοιχα ζητήματα. Δεν αναφέρει κανείς ότι όντως κάποια στιγμή χειροτέρευσε και υπήρξε πρόβλημα, αλλά η σωστή και λογική συμβουλή είναι να ρωτήσει κανείς το Amazon.

 

Στην περίπτωσή σου θα πρότεινα να ρωτήσεις και το Amazon και αυτόν που στο πούλησε στο eBay (ο δεύτερος ανάλογα πόσο σοβαρός είναι ή θα σε ξεφορτωθεί ή θα σου απαντήσει σοβαρά, στο Amazon δε χρειάζεται να πεις ψέματα, απλά πες τους τι έχει συμβεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μην απογοητευεσαι δεν ειναι κατι σοβαρο,απ'οτι φαινεται τουλαχιστον.

 

Οριστε και ενα video πως ανοιγεις ενα kindle DX

 

http://www.youtube.com/watch?v=5SoQZ0kD5Zk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...