Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για κιντοδιαιτους, αντι το send to kindle δοκιμαστε save as html (ιστιοσελιδα), μετατροπη σε αρχειο κιντου με Mobipocket Reader, το αποτελεσμα ειναι ασυγκριτως καλυτερο απο το send to kindle, δεν χαλαει το format του κειμενου, επιτρεπει και λειτουργια typeface,

 

Εναλλακτικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την γνωστή υπηρεσία αυτόματης μετατροπής της Amazon, που φυσικά δέχεται αρχεία html. Δεν ξέρω αν κάνει καλύτερη ή χειρότερη δουλειά από το Mobipocket Reader αλλά τουλάχιστον η μεταφορά των αρχείων γίνεται ασύρματα και δεν χρειάζεται να συνδέσουμε το Kindle στο PC. Δυστυχώς το "Send to Kindle" extension εξακολουθεί να λειτουργεί μόνο μέσω του Chrome, ενώ δεν υποστηρίζει ακόμα images. Η εναλλακτική που ακούει στο όνομα Instapaper έχει το κακό ότι δεν έχει one-click αποστολή στο Kindle (ακόμα και με τη χρήση του "Instapaper it!" Firefox addon).

 

Μια άλλη λύση που δοκιμάζω αυτό τον καιρό είναι η χρήση του skweezer.com μέσω του Kindle browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εναλλακτικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την γνωστή υπηρεσία αυτόματης μετατροπής της Amazon, που φυσικά δέχεται αρχεία html. Δεν ξέρω αν κάνει καλύτερη ή χειρότερη δουλειά από το Mobipocket Reader αλλά τουλάχιστον η μεταφορά των αρχείων γίνεται ασύρματα και δεν χρειάζεται να συνδέσουμε το Kindle στο PC. Δυστυχώς το "Send to Kindle" extension εξακολουθεί να λειτουργεί μόνο μέσω του Chrome, ενώ δεν υποστηρίζει ακόμα images. Η εναλλακτική που ακούει στο όνομα Instapaper έχει το κακό ότι δεν έχει one-click αποστολή στο Kindle (ακόμα και με τη χρήση του "Instapaper it!" Firefox addon).

 

Μια άλλη λύση που δοκιμάζω αυτό τον καιρό είναι η χρήση του skweezer.com μέσω του Kindle browser.

 

ναι σωστα το επισημαινεις κι ευχαριστω, δεν εχω βαλει ακομη wi-fi για απ' ευθειας ασυρματη εντολη μετατροπης στην συσκευη, προς το παρον μετατρεπω μεσω υπολογιστη στο email@freekindle,

 

το εν λογω αρχειο ειναι αυτο,

http://www.sarantakos.com/kibwtos/xrusoulhs/meros1a.htm

τα κεφαλαια του αφηγηματος αυτα,

http://www.sarantakos.com/kibwtos/xrusoulhs/ind.htm

 

η γραμμικη διαταξη του αρχειου

-------------

-------------

-------------

----

 

με το send to kindle δινει αποτελεσμα σαν αυτο, wrape δεν λεγεται ;;

 

----

-------

---

-

--------

---- κτλ.

 

ενω εαν το σωσεις σαν ιστοσελιδα και μετα κανεις μετατροπη την ιστοσελιδα με mobipocket δεν διασπειρονται οι λεξεις εκτος ελεγχου οπου ναναι σε τυχαιες γραμμοθετησεις, δηλ. διατηρει την αρχικη μορφοποιηση,

 

παρεπιπτοντως μηπως ξερεις για ασυρματη συνδεση αντι να βαλω wi-fi (περιπου 50 ευρω) με bluetooth δεν γινεται καλη δουλεια ;; δηλ. αφου δεν εχω κινητο αν αγορασω κινητο με bluetooth δεν θα εχω συνδεση απο οποιοδηποτε σημειο ;; (εκτος υποβρυχιως :-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω απογοητευτεί εδώ στην Ελλάδα. E-readers δεν υπάρχουν! Πήγα από public , Παπασωτηρίου , Πλαίσιο , multirama , e-shop... Απογοήτευση μεγάλη. Ούτε σε φωτογραφία δεν μπορείς να τα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Εκτός αν βρεις κανένα ξεχασμένο Kindle DX ή iRex στα Public. Όλες οι άλλες συσκευές είναι που υπάρχουν στην Ελλάδα είναι 5 ή 6 ίντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το προηγούμενο φωτάκι μου ήταν πλήρης αποτυχία. Με 5-6 ευρώ δεν περίμενα πολλά, όμως δεν φανταζόμουν κιόλας ότι μέσα σε 10 μέρες θα πήγαινε για πέταμα. Τα κουσούρια του πολλά και διάφορα και δεν θα τα αναλύσω εδώ.

 

Το καινούριο όμως Kandle Light είναι καταπληκτικό!

 

 

 

Πολύ ωραίο design, ελαφρύ, στερεώνεται καλά, το φως δεν πέφτει στα μάτια και -το κυριότερο- φωτίζει ολόκληρη την οθόνη με αρκετά ομοιόμορφο τρόπο. Για την ακρίβεια φαίνεται να φωτίζει καλύτερα ακόμα και από το φωτάκι του original case της Amazon. Πήγε λίγο πάνω από 22 21 ευρώ αλλά τα αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...