Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτες το βράδυ ξεκίνησα την διαδικασία μετατροπής με το abbyy finereader 10. Το σκανάρισμα προχωράει πολύ γρήγορα γιατί το βιβλίο δεν είναι πολύ μεγάλο σε μέγεθος και χωράνε οι σελίδες 2-2. χωρίς καθόλου κόπο κατάφερα να σκαναρω τις 100 απο τις 300 σελίδες.

 

Το abbyy κάνει πολύ καλή δουλειά στον διαχωρισμό των διπλών σελίδων και στην αναγνώριση των χαρακτήρων. Σε πρώτη φαση θα το φτιάξω σε μορφή pdf εικόνων για γρήγορο διάβασμα στο Ipad και μετά θα προσπαθήσω να το φτιάξω σε μορφή κειμένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Του είχα ρίξει μια ματιά πριν καιρό (τουλάχιστον σε θεωρητικό επίπεδο), όταν έψαχνα για κάποιο custom firmware που να έχει MP3 player της προκοπής. Θα μου πείτε τι ψάχνεις τώρα, σάμπως αγόρασα το Kindle3 για να ακούω ΜΡ3;...

 

Τελοσπάντων, οι δυνατότητες του Duokan μου κίνησαν το ενδιαφέρον και κυρίως ο ανώδυνος τρόπος με τον οποιο (απ)ενεργοποιείται. Τελικά δεν το δοκίμασα γιατί έλεγαν ότι έχει κάποια σημαντικά κουσούρια, όπως η μη λειτουργία του WiFi κλπ. Κάποια στιγμή όμως θα το βάλω, έστω από περιέργεια...

Τελικα έχει δοκιμασει καποιος το duokan σε kindle 3; Ειναι πραγματι ευκολη κι ανωδυνη η εγκατασταση του; Το θελω για epub, βαριεμαι τις μετατροπες ,αξιζει να το δοκιμασω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ενέδωσα και το πέρασα. Η εγκατάσταση είναι πολύ απλή και ανώδυνη. Οι "επίσημες" οδηγίες εγκατάστασης αναγράφονται εδώ: http://flip.netzbebe...lish-gui-today/

 

Ωστόσο μάλλον χρειάζεται μια μικρή τροποποίηση για όσους έχουν περάσει την τελευταία έκδοση firmware στο Kindle τους. Ιδού τι κατάλαβα:

 

  1. Αρχικά κάνεις copy/paste τους τρεις φακέλους DK_System, DK_Documents και DK_Pictures στο κεντρικό directory του Κindle (τους περνάς αυτούσιους, όχι ένα-ένα τα αρχεία τους).
  2. Στη συνέχεια στο site του Duokan λένε να κάνεις copy/paste και όλα τα *.bin αρχεία που βρίσκονται μέσα στο φάκελο του K3 (με την κινέζικη ονομασία). Κάπου διάβασα όμως ότι αυτός ο τρόπος δεν δουλεύει σωστά με το νέο firmware του Amazon και πρέπει να περάσεις μόνο το αρχείο .bin που αντιστοιχεί στον τύπο του Kindle σου. Πχ. αν από τα settings του Κ3 δεις ότι έχεις τον τύπο Β008, τότε θα πρέπει να περάσεις μόνο το αρχείο update_duokan_0b008.bin
  3. Κάνεις ένα απλό "Update your Kindle" μέσα από τα settings και τελείωσες. Το μηχανάκι θα κάνει 2-3' να επανεκκινήσει και θα δεις μια οθόνη που λέει να πατήσεις Q για να μπουτάρεις στο Duokan και W για το original Kindle. Δεν χρειάζεται να βρισκόμαστε σε καμια σούπερ εγρήγορση, η οθόνη θα παραμείνει έτσι για μερικά δευτερόλεπτα. Αν όμως δεν πατήσουμε τίποτα, το Kindle θα μπουτάρει στο original firmware.
  4. Αν φορτώσουμε το Duokan, υπάρχει επιλογή για απλό reboot που θα μας "γυρίσει" στο original firmware. Επίσης υπάρχει δυνατότητα για αυτόματη απεγκατάσταση του Duokan και μάλλον αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για να το ξεφορτωθούμε (και όχι απλώς να σβήσουμε χειροκίνητα τα αρχεία του, καθώς δεν είμαι σίγουρος τι άλλο πάει και σκαλίζει όταν εγκαθίσταται).

Αυτά για την εγκατάσταση. Τώρα το θέμα είναι αν όντως αξίζει. Η αλήθεια είναι ότι το δοκίμασα ελάχιστα (ούτε 10 λεπτά). Ο mp3 player είναι μια χαρά και γενικά υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλές επιλογές σε όλα τα μενού, καμία σχέση με το original firmware. Το αν είναι όντως χρήσιμες είναι άλλη ιστορία... Πιστεύω όμως ότι αξίζει τον κόπο να δοκιμαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαμηλες τιμες και ευκαιριες σε πολυσυχναστα εμπορικα σαιτ του διαδυκτιου, για bestbuy απ' οτι θυμαμαι δεν στελνει εκτος αμερικης, για τα αλλα δεν εχω ιδεα αν στελνουν ή οχι, το pandigital 9 με 120 ευρω ειλκυσε καπως το ενδειαφερον μου για αρχεια pdf, το κιντου 3 οσον αφορα pdf εχει εξαντλησει ολη την υπομονη μου (εννοειται οχι λογοτεχνια), δεν μπορω να δουλεψω και ειναι για κλαματα,

 

http://blog.the-ebook-reader.com/2011/03/25/sharper-image-literati-50-today-other-ereader-sales/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα στις 7 είναι η εκδήλωση στο Floral για το ηλεκτρονικό βιβλίο, όπου θα μιλήσω κι εγώ. Και, by popular demand, θα μεταδοθεί ζωντανά με live streaming από εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχισε να με ενδιαφερει το θεμα τον τελευταιο καιρο με τα e-books καθως με τα βιβλια δεν εχω και πολυ καλες σχεσεις σκεφτηκα οτι ισως ειναι καλο να παρω ενα τετοιο εργαλειο μιας και θα μπορω να κουβαλαω οτι θελω οπου θελω. Εχω ομως μερικες ερωτησεις επι του θεματος που φανταζομαι θα εχουν απαντηθει αλλα που να διαβασεις 100 σελιδες να βρεις αυτο που ψαχνεις... Γιαυτο και ρωταω.

Στο Kindle που με ενδιαφερει και γενικοτερα στα e-readers μπορω να βαλω οτι υλικο σε pdf θελω και να το διαβασω? Πχ εχω κατι βιβλια ποκερ σε pdf αλλα στην οθονη του PC ειναι κουραστικο να διαβαζεις, στο Kindle περνιουνται η θα εχω θεμα γενικοτερα με αυτα που θα θελω εγω να βαλω?

Με το wireless θα εχω προσβαση σε οποιο site θελω η θα εχω περιορισμους?

Ποιες ειναι οι γενικες δυνατοτητες του Kindle και ποση αυτονομια εχει?

Αυτα και ελπιζω μην σας κουρασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Kindle που με ενδιαφερει και γενικοτερα στα e-readers μπορω να βαλω οτι υλικο σε pdf θελω και να το διαβασω? Πχ εχω κατι βιβλια ποκερ σε pdf αλλα στην οθονη του PC ειναι κουραστικο να διαβαζεις, στο Kindle περνιουνται η θα εχω θεμα γενικοτερα με αυτα που θα θελω εγω να βαλω?

 

Ανάλογα πάντα για ποιό Κindle μιλάμε, καθώς υπάρχουν 2 εκδόσεις. Μία των 6 ιντσών και μία των 9,7. Τα pdf παίζουν και στα δύο απροβλημάτιστα* αλλά νομίζω οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε συμφωνήσει ότι είναι σχεδόν χαμένη υπόθεση και λύση ανάγκης στο 6άρι Kindle. Πραγματικά το μέγεθος της οθόνης δεν βοηθάει καθόλου στην ανάγνωση και τελικά κουράζει περισσότερο ακόμα και από την οθόνη του υπολογιστή. Αν δε έχουν και σχεδιαγράμματα, τότε κλάφτα Χαράλαμπε. Μπορείς όμως να δοκιμάσεις να μετατρέψεις τα pdf σε mobi (ή να το κάνει η Amazon για σένα, αυτόματα και χωρίς χρέωση), όμως το τελικό αποτέλεσμα θα εξαρτάται από το είδος του αρχικού pdf. Αν δηλαδή θα είναι καθαρό κείμενο, χωρίς πολλές φωτογραφίες κλπ. Φυσικά σε σκαναρισμένα pdf δεν μπορείς να κάνεις τίποτα (εκτός από μετατροπή μέσω OCR, που σπανίως έχει επιτυχία).

 

Με το wireless μπαίνεις σχεδόν παντού. Θα έχεις πρόβλημα μόνο σε όσα site χρησιμοποιούν flash για την πλοήγηση (καθώς το flash δεν υποστηρίζεται αλλά ούτε και το video). Σε κάθε περίπτωση είναι καλύτερα να μπαίνεις στην mobile έκδοση του site (αν έχει).

 

Για τις γενικές δυνατότητες καλύτερα να δεις review και specifications σε ξένα site αλλά πρώτα απ' όλα δες τις κριτικές του eanagnostis.gr!

 

http://elektronikosa...wifi-video.html

http://elektronikosa...view-video.html

http://elektronikosa...reece-agora.htm

κλπ...

 

Η αυτονομία είναι της τάξης των εβδομάδων αν έχεις το wifi κλειστό. Με συνετή χρήση του wifi (άλλωστε δεν προσφέρεται για πολλά-πολλά, δεν είναι δα και laptop ή tablet) πιστεύω ότι θα χρειάζεται να το φορτίζεις γύρω στις 2 φορές το μήνα. Εμένα κρατάει ακόμα περισσότερο.

 

* κρατάω μια πισινή για κάποια "περίεργα" pdf που έχω κατεβάσει (ένα ποσοστό 2-3%) που φαίνεται να έχουν θέμα με τις γραμματοσειρές. Στο μεν laptop φαίνονται εντάξει αλλά στο Kindle είτε βγάζουν κινέζικα, είτε χρησιμοποιούν εντελώς διαφορετική γραμματοσειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πιο πανω παρουσιαση επαρκει,το μικρο κιντου 6 ιντσες αποδιδει τα μεγιστα σε αναγνωση αρχειων mobi, για pdf η αποδοση ειναι κατω του μετριου εως σημανσεως αξιοθρηνητον και νευροσπαρακτικον, εννοειται αν θελεις να εργαστεις σε πληθος και οχι για καμμια δεκαρια σελιδες, ομως η οθονη του κιντου ειναι τελεια, για αυτονομια συσκευης χωρις wifi δεν εχω ξαναφορτισει μπαταρια απο 17 φεβρουαριου (συνδεομαι ομως με υπολογιστη συχνα οποτε γινεται επεισοδιακη φορτιση ολιγων λεπτων),

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφερομουνα στο πως να διαβασεις manga στο DX

jawdrooping result

 

Φίλε μου έχεις το DX ή το 3άρι? Τα βάζεις μέσα cbr/cbz? Ή τα ξεζιπάρεις και τα βάζεις σαν φάκελο?

 

Επίσης, μπορεί κάποιος να μου πει πόσο πληρώνεις έξτρα για δασμούς/εκτελωνισμό για K3 από Amazon.com?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, μπορεί κάποιος να μου πει πόσο πληρώνεις έξτρα για δασμούς/εκτελωνισμό για K3 από Amazon.com?

Δες εδώ για αναλυτικές πληροφορίες:

 

http://elektronikosanagnostis.blogspot.com/2011/01/agora-kindle-ellada-tropos-paragellias.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να ψάξω και γω το θέμα ebook reader. Στην αρχή ήθελα να τα έχει όλα και Ε-link και wi-fi και....

Τελικά κατέληξα ότι το μόνο απαραίτητο είναι ένα ενσωματωμένο λεξικό σε αγγλικα και γερμανικα (kindle , sony prs 350,650....κάποιο άλλο που να κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά?). Μετά είδα τις τιμές που τα πουλάν εδώ. Κάτω από τα 200 Ε ελάχιστα.

Αποφάσισα να δω και κάποιο από αυτό από κοντά. Στον Παπασωτηρίου δεν είχε τίποτα. Στο Public στην Αριστοτέλους είχε κάτι ταλαιπωρημένα σε εμφάνιση, τα περισσότερα κατηργημένα μοντέλα με τιμές στο θεό. Είχε και το ΒΟΟΚΕΝ ΟΡΙΖΟΝ ,αλλά δεν κατάφερα να το δουλέψω γιατί κολλούσε και ήθελε reset.(καμιά πληροφορία για ενσωματωμένο λεξικό σε αυτό έχουμε?) Στα 5 λεπτά που έκατσα στο μαγαζί μπήκαν 3 άτομα και ζήτησαν να μάθουν πότε θα φέρουν Ipad2.....

Τελικά αξίζει αυτήν την περίοδο η αγορά ένος Εbook reader από Ελλάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...