Προς το περιεχόμενο

Lost - The Final Season (Spoilers Free Up To Season 5)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

^^ Spoiler ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σε ο,τι αφορά την 6η season. Αλλιώς φεύγει report. :shifty:

Στις προηγούμενες μέχρι και την 5η, μη βάζεις. Αυτό λέει και ο τίτλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βλακειούλα που πέτυχα σε φόρουμ.

 

6 μερούλες ρε γμτ... Υπομονή.

 

έχει μέσα τρελή δήλωση όμως

 

 

After 6x03 airs, it's really gonna be pretty impossible to talk to a LOST fan about anything other than LOST for at least 3 or 4 days.

 

Carlton Cuse

 

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, εχω χαζεψει. Μολις τελειωσα ΟΛΑ τα επισοδεια απο την αρχη.

Οπως το εχω κοψει η μονη λογικη σε αυτο που κανουν με την βομβα ειναι η εξης

οτι γινεται στο παρελθον εχει γραψει εκτος απο τους δικους μας ανθρωπους που το φτιαχνουν δλδ εχουν ελευθερη βουληση πχ αν ο Τζακ του '77 γραψει σε ενα τοιχο "Ο Τζακ ηταν εδω" τοτε στο 2007 θα υπαρχει στον τοιχο, αν δεν το γραψει τοτε δεν θα υπαρχει.

Ειναι η μονη λογικη που εχω σκεφτει για να μην πει καποιος "Καλα ρε, τι παλευουν?Αφου το αεροπλανο επεσε αρα δεν ειχε πιασει το κολπο του Τζακ"

 

Αν ομως γινεται αυτο, τοτε πως ηταν σιγουροι οτι ο Σαγιντ δεν θα ειχε σκοτωσει τον Μπεν?

Θελω να πω, αυτα τα δυο γεγονοτα αναιρουν το ενα το αλλο(αυτο που μπορει βεβαια να πει καποιος ειναι "Κοιτα, αυτοι στην αρχη λεγανε οτι γραφει δεν ξεγραφει. Μετα ομως αλλαξανε γνωμη. Στην πορεια ομως, ειχαν προλαβει να σωσουν τον Μπεν, που την γλυτωσε δλδ απο σποντα"

 

ΥΓ. Εχω κολλησει οτι ο Κωστας και ο Τζεικομπ δεν αντιπροσωπευουν το καλο και το κακο αλλα την ελευθερη βουληση και την μοιρα(τα οποια δεν παιρνουν επιθετα οπως καλο ή κακο). Και το εννοω κυριολεκτικα, οχι σε φαση "λογοτεχνικης αναλυσης". Όπου βλέπουμε Τζεικομπ, προτασει την ελευθερη βουληση στους Keyplayers, οπου βλεπουμε Κωστα προτασει την μοιρα. Ακομα και το "Ξερεις ποσο θελω να σε σκοτώσω" ισως ειναι μεταφορικο "Η Μοιρα θελει να μην υπαρχει Ελευθερη Βουληση"

Το παραθυρακι ας πουμε θα μπορουσε να ειναι οτι η Ελευθερη Βουληση μπορει να πεθανει μονο απο Ελευθερη Βουληση πχ την ελευθερη βουληση του Μπεν να σκοτωσει τον Τζεικομπ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ τον εβαλε καποιος αλλος αλλα γιατι αυτος αποφασισε ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μου κάνεις πάσα να πω ότι ίσως εκεί κολάει το

"You have to kill him" - κάτι τέτοιο δε λέει ο Locke/Κώστας στον Ben?

 

Βέβαια αυτό μόνο free will δεν είναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Εχω κολλησει οτι ο Κωστας και ο Τζεικομπ δεν αντιπροσωπευουν το καλο και το κακο αλλα την ελευθερη βουληση και την μοιρα(τα οποια δεν παιρνουν επιθετα οπως καλο ή κακο). Και το εννοω κυριολεκτικα, οχι σε φαση "λογοτεχνικης αναλυσης". Όπου βλέπουμε Τζεικομπ, προτασει την ελευθερη βουληση στους Keyplayers, οπου βλεπουμε Κωστα προτασει την μοιρα. Ακομα και το "Ξερεις ποσο θελω να σε σκοτώσω" ισως ειναι μεταφορικο "Η Μοιρα θελει να μην υπαρχει Ελευθερη Βουληση"

Το παραθυρακι ας πουμε θα μπορουσε να ειναι οτι η Ελευθερη Βουληση μπορει να πεθανει μονο απο Ελευθερη Βουληση πχ την ελευθερη βουληση του Μπεν να σκοτωσει τον Τζεικομπ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ τον εβαλε καποιος αλλος αλλα γιατι αυτος αποφασισε ετσι

 

ΕΞΥΠΝΟ!!! Αλλά δύσκολα το βλέπω να πραγματοποιείται... Αλλά απο την άλλη ομως έξυπνο. Αλλά και δύσκολο να πραγματοποιηθεί αυτό. Σίγουρα όμως έξυπνο...

 

 

Την πατήσατε δεν γράφω ''αλλά δεν το βλέπω να πραγματοποιείται''

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Λοιπον, εχω χαζεψει. Μολις τελειωσα ΟΛΑ τα επισοδεια απο την αρχη.

Οπως το εχω κοψει η μονη λογικη σε αυτο που κανουν με την βομβα ειναι η εξης

οτι γινεται στο παρελθον εχει γραψει εκτος απο τους δικους μας ανθρωπους που το φτιαχνουν δλδ εχουν ελευθερη βουληση πχ αν ο Τζακ του '77 γραψει σε ενα τοιχο "Ο Τζακ ηταν εδω" τοτε στο 2007 θα υπαρχει στον τοιχο, αν δεν το γραψει τοτε δεν θα υπαρχει.

Ειναι η μονη λογικη που εχω σκεφτει για να μην πει καποιος "Καλα ρε, τι παλευουν?Αφου το αεροπλανο επεσε αρα δεν ειχε πιασει το κολπο του Τζακ"

 

Μα ούτως ή άλλως αυτοί έχουν ελεύθερη βούληση. Ό,τι και να λένε/συζητάνε/υποθέτουν μεταξύ τους, τελικά ο καθένας θα κάνει ..."του κεφαλιού του" -ας πούμε.

 

Το πρόβλημα είναι ότι αν ισχύει η δυνατότητα reset και μάλιστα σε τέτοια κλίμακα, τότε έχουμε πολλαπλά σύμπαντα ή στην καλύτερη ένα ενεργό σύμπαν και ένα που καταρρέει (μη λέμε -ξανά- τι θυμίζει αυτό).

 

Από την άλλη, βέβαια, τι ήταν το (αρχικό πες) Incident για τους Others+Dharma? Και πως επηρέασε αυτούς που το προκάλεσαν (λογικά τους Losties); Δεν υπάρχει κάποια αναλογία με την περίπτωση του Desmond που γύρισε το fail-safe και πήρε δωράκι από το Implossion ?

 

Επίσης, δεν έχουμε υποθέσει ότι ο λόγος που μόνο οι Losties επηρεάστηκαν από τον "τροχό του χρόνου" ήταν γιατί έπρεπε να χρονοταξιδέψουν πίσω και να προκαλέσουν γεγονότα που έχουν ήδη συμβεί (γέννηση Ethan, θάνατος Faraday, Incident) γιατί ήδη συνέβησαν με αυτούς εκεί; (και όχι για να αλλάξουν ό,τι συνέβη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης, δεν έχουμε υποθέσει ότι ο λόγος που μόνο οι Losties επηρεάστηκαν από τον "τροχό του χρόνου" ήταν γιατί έπρεπε να χρονοταξιδέψουν πίσω και να προκαλέσουν γεγονότα που έχουν ήδη συμβεί (γέννηση Ethan, θάνατος Faraday, Incident) γιατί ήδη συνέβησαν με αυτούς εκεί; (και όχι για να αλλάξουν ό,τι συνέβη).

 

 

Αυτο ειναι το ζουμι και αυτο μας εχει πει και η σειρα.

 

Τωρα μενει να δουμε πως διαολο θα κολλησει ενδεχομενο reset σε οσα εχουμε δει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε ρε μη μου το θυμιζεις. Μοναχα την πρεμιερα θα προλαβω να δω.

9 Φλεβαρη μπαινω, φαντασου δηλαδη, πρωτο βραδυ στρατο, να προσπαθω να κοιμηθω και να μη μου φτανουν ολα τα αλλα, να σκεφτομαι οτι εκεινη τη στιγμη παιζει Λοστ :P

Αντε να δω πως θα την παλεψω. Αδειες-Λοστ δεν παιζουν ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δεν το ξέρουν, απόψε έχει ραδιοφωνική εκπομπή αφιέρωμα στο Lost για την 6η σαιζόν στον sentrafm 103,3...

 

Συντονιστείτε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...