Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

δεν χρειάζεται να πω κάτι για άλλα προϊόντα διότι δεν διαφωνώ, ΑΛΛΑ όλα τα posts σου φωνάζουν ένα πράγμα, FANBOY, εκτός αν όπως είπε ο Praetorianos έχεις μετοχές...

 

Διότι δεν υπάρχει άλλος λόγος να τα υποστηρίζεις έτσι, ούτε δικιά σου εταιρεία είναι, ούτε σε προσβάλει κάποιος (ή την οικογένειά σου, φίλους, συγγενείς) όταν προσβάλει το προϊόν ή την Apple (ok όταν προσβάλει τους users πάω πάσο)...

 

καταλαβαίνεις που κολάω, είναι σαν τους οπαδούς στο γήπεδο που βρίζουν τους απέναντι επειδή τους πρόσβαλαν την ομάδα...στο ίδιο επίπεδο... (ok αυτό ήταν προσβολή, sorry :-( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα είπα και αλλού, ας τα πω και εδώ...

 

Τι πράμα ακριβώς είναι αυτό που πήγαν και έβγαλαν?

 

> Είναι Netbook/Laptop/Tablet?

- Δεν έχει λειτουργικό...

- file system...

- usb...

- επεκτασιμότητα...

 

> Ειναι ipod/mp3 player?

- Τεράστιο για να το κουβαλάς μαζί...

 

> Είναι video player?

- Χωρίς υποστήριξη codec...

- Με οθόνη μέτριας ανάλυσης... (πιο HD???)

- Αν θες να δεις βιντεο μέσω ιντερνετ αλλά όχι από youtube...?

 

> Είναι web browser?

- Χωρίς flash το 1/2 των sites δεν λειτουργουν (τουλάχιστον όχι πλήρως)...

[και μην ακούω για html5 και σαχλαμάρες, αν ήταν έτσι ας το έβγαζαν σε κάνα-δυο χρόνια]

- Χωρίς κάμερα, αυτοί που θέλουν video chat δεν τους κάνει...

 

Και ας πούμε ότι είναι μια συσκευή για να κάνει τη ζωή μας πιο εύκολη από τα PCια και πιο άνετη από τα Phones...

- Τηλέφωνο δεν παίρνει...

- Multitasking δεν έχει... (καλά η μεγαλύτερη μ@λ@κι@ που έκαναν νομίζω)

[Αυτό είναι βλακία ακόμα και για τα iphone/ipod]

- Να βάζεις αρχεία δικά σου μέσα (χωρίς να έχεις ήδη έναν υπολογιστή) δεν μπορείς...

 

ΤΙ ΣΤΟ Δ!@*$& ΤΟ ΕΒΓΑΛΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ? ? ?

Τελικά τίποτα δεν κάνει...

 

Και εντάξει, σε ένα mp3/4 player μπορώ να τα παραβλέψω τα παραπάνω, ακόμα και σε ένα τηλέφωνο (αν και εκεί λείπουν πολλά), και όλα τα παραβλέπουμε κυρίως για τις απίστευτες εφαρμογές (app store) και το πολύ καλό λειτουργικό που έχουν αυτές οι συσκευές, αλλά από μια τέτοια συσκευή περιμένεις το κάτι παραπάνω όπως και να 'χει...

 

ΚΡΙΜΑ!

 

Και απορώ πραγματικά που κάποιοι προσπαθείτε να το υποστηρίξετε για κάποιον λόγο(?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα με προβληματίζει άλλο πράγμα, μήπως δεν είμαι αρκετά άξιος να το κυκλοφορήσω, τι ρούχα να φορέσω, τι άρωμα, μήπως να ξαναρχίσω γυμναστήριο, μια πλαστική ίσως, προσθετική μαλλιών? σε ποιο καφέ θα με πάρουν με τις πέτρες και σε ποιο θα κάνει πάταγο η εμφάνισή του, ταιριάζει στον τρόπο ζωής μου και στην καθημερινότητά μου ή πρέπει να αλλάξω ζωή για να χωράει ένα τέτοιο μαραφέτι στην τσέπη μου, πότε διάβασα τελευταία φορά εφημερίδα χάρτινη και για πόση ώρα? πότε διάβασα τελευταία φορά βιβλίο χάρτινο? σε ποια γλώσσα? ελληνικά η εγγλέζικα? και για πόση ώρα? έχω ώρα? μήπως δεν έχω? πρέπει να πληρώσω και τις δώσεις για το iphone gmt.

 

 

Που πά ρε τζομπανίκα Έλληνα με το ιπαντ στη στάνη. Τσαπρρρρρ!!!!!

Επεξ/σία από nickelodeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και για να καταλάβετε τι εννοώ κοιτάξτε τα 2 από πάνω μου posts!

B)

 

Edit: 3

 

Edit: 4

 

:P

 

---------- Προσθήκη στις 15:28 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:25 ----------

 

δεν χρειάζεται να πω κάτι για άλλα προϊόντα διότι δεν διαφωνώ, ΑΛΛΑ όλα τα posts σου φωνάζουν ένα πράγμα, FANBOY, εκτός αν όπως είπε ο Praetorianos έχεις μετοχές...

 

Διότι δεν υπάρχει άλλος λόγος να τα υποστηρίζεις έτσι, ούτε δικιά σου εταιρεία είναι, ούτε σε προσβάλει κάποιος (ή την οικογένειά σου, φίλους, συγγενείς) όταν προσβάλει το προϊόν ή την Apple (ok όταν προσβάλει τους users πάω πάσο)...

 

καταλαβαίνεις που κολάω, είναι σαν τους οπαδούς στο γήπεδο που βρίζουν τους απέναντι επειδή τους πρόσβαλαν την ομάδα...στο ίδιο επίπεδο... (ok αυτό ήταν προσβολή, sorry :-( )

 

Ως αθεράπευτος gadgetάκιας, κολλάω τρελά με τις συσκευές που με ενθουσιάζουν με τον τρόπο λειτουργίας τους.

 

Αντίστοιχα, ξεφορτώνομαι άμεσα οτιδήποτε με ξενερώνει ακόμη και αν το αγόρασα πριν 2 μέρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είπα και αλλού, ας τα πω και εδώ...

 

Τι πράμα ακριβώς είναι αυτό που πήγαν και έβγαλαν?

 

> Είναι Netbook/Laptop/Tablet?

- Δεν έχει λειτουργικό...

- file system...

- usb...

- επεκτασιμότητα...

 

> Ειναι ipod/mp3 player?

- Τεράστιο για να το κουβαλάς μαζί...

 

> Είναι video player?

- Χωρίς υποστήριξη codec...

- Με οθόνη μέτριας ανάλυσης... (πιο HD???)

- Αν θες να δεις βιντεο μέσω ιντερνετ αλλά όχι από youtube...?

 

> Είναι web browser?

- Χωρίς flash το 1/2 των sites δεν λειτουργουν (τουλάχιστον όχι πλήρως)...

[και μην ακούω για html5 και σαχλαμάρες, αν ήταν έτσι ας το έβγαζαν σε κάνα-δυο χρόνια]

- Χωρίς κάμερα, αυτοί που θέλουν video chat δεν τους κάνει...

 

Και ας πούμε ότι είναι μια συσκευή για να κάνει τη ζωή μας πιο εύκολη από τα PCια και πιο άνετη από τα Phones...

- Τηλέφωνο δεν παίρνει...

- Multitasking δεν έχει... (καλά η μεγαλύτερη μ@λ@κι@ που έκαναν νομίζω)

[Αυτό είναι βλακία ακόμα και για τα iphone/ipod]

- Να βάζεις αρχεία δικά σου μέσα (χωρίς να έχεις ήδη έναν υπολογιστή) δεν μπορείς...

 

ΤΙ ΣΤΟ Δ!@*$& ΤΟ ΕΒΓΑΛΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ? ? ?

Τελικά τίποτα δεν κάνει...

 

Και εντάξει, σε ένα mp3/4 player μπορώ να τα παραβλέψω τα παραπάνω, ακόμα και σε ένα τηλέφωνο (αν και εκεί λείπουν πολλά), και όλα τα παραβλέπουμε κυρίως για τις απίστευτες εφαρμογές (app store) και το πολύ καλό λειτουργικό που έχουν αυτές οι συσκευές, αλλά από μια τέτοια συσκευή περιμένεις το κάτι παραπάνω όπως και να 'χει...

 

ΚΡΙΜΑ!

 

Και απορώ πραγματικά που κάποιοι προσπαθείτε να το υποστηρίξετε για κάποιον λόγο(?)

 

Θα συμφωνησω απολυτα!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ως αθεράπευτος gadgetάκιας, κολλάω τρελά με τις συσκευές που με ενθουσιάζουν με τον τρόπο λειτουργίας τους.

 

Αντίστοιχα, ξεφορτώνομαι άμεσα οτιδήποτε με ξενερώνει ακόμη και αν το αγόρασα πριν 2 μέρες!

 

συμφωνώ και εγώ μια από τα ίδια αλλά δεν είναι αυτό το point του post μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
ipad-vs-stone-600x400.jpg

 

Το άλλο τί είναι; το iRock; (επίσης, ξέχασες να αναφέρεις ότι η πέτρα έχει μεγαλύτερη αυτονομία και καλύτερη αντοχή στο χρόνο, αλλά υστερεί κάπως σε φορητότητα) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλλο τί είναι; το iRock; (επίσης, ξέχασες να αναφέρεις ότι η πέτρα έχει μεγαλύτερη αυτονομία και καλύτερη αντοχή στο χρόνο, αλλά υστερεί κάπως σε φορητότητα) :P

 

Και έχει και embedded handwriting...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά την Apple την καταλαβαίνω σαν developer.

Έπρεπε να διαλέξει ανάμεσα σε Mac OS X και iPhone OS.

 

Εφόσον πήγαινε με Mac OS X όχι μόνο έπρεπε να ξαναγράψει το UI (όπως και έκανε) αλλά και τον πυρήνα για να επιτύχει το instant on και το multitouch support.

 

Επιλέγοντας όμως το iPhone OS δημιουργείται η ανάγκη προσωπικού υπολογιστή για το sync και εκεί είναι που για μένα η συσκευή παθαίνει κρίση ταυτότητας.

 

Θέλω να πιστεύω ότι η Apple έχει στο μυαλό της το iPad να λειτουργεί σαν αυτόνομος υπολογιστής και προς τα εκεί θα πάει με το επόμενο iPhone OS.

 

Προσωπικά η τιμή μου φαίνεται φυσιολογική. Τα rumours μπορεί να μιλούσαν για $1000 αλλά είχαν στο μυαλό τους κάτι διαφορετικό.

Ρεαλιστικά αν το δούμε το iPod Touch 32Gb έχει $299, το αντίστοιχο iPad έχει $599.

 

Just right μου φαίνονται τα $300 για την αντίστοιχη διαφορά σε hardware (μεγαλύτερη οθόνη, καλύτερο επεξεργαστή, κάρτα γραφικών) όπως επίσης και ο τρόπος με τον οποίο ο Steve το πλάσαρε (βάσει rumours, genious!) εξτασιάζοντας το κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με όλους όσους απογοητεύτηκαν γιατί πραγματικά αντιλαμβάνονται ότι η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο ώστε να μην υπάρχει καμία απολύτως δικαιολογία για εταιρίες σαν την apple που σε κάποια πράγματα περπατάει με βήματα μυρμηγκιού να παρουσιάζουν κάτι απλό ως απίστευτα σπουδαίο και καινοτόμο.

Όλοι αυτοί λοιπόν ξέρουν να εκτιμουν τα πραγματικα καινοτομικά προϊόντα γιατί κοζαρουν διαφορές marketing-τεχνολογίας-κοροϊδίας.

 

Για όλους του άλλους είμαι σίγουρος πως ακόμα και αν η apple έβγαζε το ipad με χαρακτηριστικά nokia 3310 και εμφάνιση Ipad πάλι θα γουστάρανε για τι είναι apple.

 

Από πότε έγινε ξαφνικά ανάγκη το ebook και το θέλουν όλοι το ipad?Για δείξτε μου topic στο insomnia που να ζητάει κάποιος ebook.Tην κάθε μπούρδα που σκέφτεται κάθε εταιρία χρησιμοποιώντας την ήδη υπάρχουσα ξεπερασμένη κιόλας τεχνολογία modarismeni εξευγενισμενα με σήμα το μήλο να ψαρώνουν οι άσχετοι το λέμε καινοτόμο.

Sorry αλλά δεν άντεξα άλλο μ'αυτα που διαβάζω από χθες..

 

Με λίγα λογία αυτό που θα ψάρωνε στην προκοιμενη ήταν το

ipad με quad επεξεργαστή 4gb ram(αναβαθμίσιμη) , ΟSX , led οθόνη hd , πληκτρολόγιο σε μορφή ολογράμματος , multitasking , camera , ssd σκληρό κλπ..

γιατί αυτό που περιέγραψα θα ήταν πραγματικά καινοτόμο μη αναμενόμενο και θα ενθουσίαζε τους ΠΑΝΤΕΣ...

 

Υ.Γ Το θέμα δεν είναι να αναμένουμε την τεχνολογία και να περνούμε κάτι κατώτερο

απ'αυτο που περιμένουμε το θέμα είναι η πρωτοποριακή τεχνολογία να σε πιάνει 'αδιάβαστο'... Ούτως η άλλως οι ίδιοι ανέβασαν τον πήχη δεν κάνουμε εμείς σενάρια επιστημονικής φαντασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...