Προς το περιεχόμενο

Dragon Age 2


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τα Gameplay videos που έριξα μια ματιά μια μάχη με mobs του Dragon Age 2 δεν έχει καμία διαφορά από την αντίστοιχη του 1. Ό,τι έκανες κάνεις. Για το υπόλοιπο παιχνίδι βέβαια δεν έχω ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μακαρι

 

Εγω διαβασα οτι θα το κανουν σαν το mass effect

 

Μου αρεσε το Dragon Age αρκετα ωστε να αναζητησω το Mass Effect που ηταν απο την ιδια εταιρια. Μου φανηκε ομως απιστευτα βαρετο το στυλ παιξιματος παρολο που ολοι το εξυμνουσαν σαν παιχνιδι. Εγω δεν αντεξα να το φορτωσω τριτη φρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλά και τα δύο. Το Dragon Age πιο RPG και ελπίζω να παραμήνει έτσι... Οπως και να έχει αυτά τα παιχνίδια μόνο και για την ιστορία και την ατμόσφαιρα αξίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βίντεο για τη μάχη του Dragon Age 2, για του λόγου το αληθές. Ο τύπος λέει απίστευτες μπούρδες και προσπαθεί να πείσει πως το παιχνίδι παίζεται με 2 τρόπους, αλλά όποιος έχει μάτια βλέπει.

 

http://www.youtube.com/watch?v=otNeByBo-8k&feature=related

 

Αυτό για το οποίο έχω κάποιες επιφυλάξεις είναι για το τι κάμερες θα υπάρχουν στο PC, κάπου άκουσα πως η top down ισομετρική θα καταργηθεί. Ελπίζω να μην ισχύει.

 

Το Mass Effect 1 δεν είχε αποφασίσει αν θα είναι action ή RPG οπότε κατέληξε σε κάτι ημιτελές πλην υποσχόμενο. Το 2, έχοντας λύσει τα υπαρξιακά του 1, είναι ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ αλλά εντελώς action στις μάχες του (το RP βρίσκεται σε άλλα πράγματα). Ένα review για τον τίτλο στο Gamers Odyssey μπορείτε να δείτε εδώ.

 

http://www.gamers-odyssey.com/forums/showthread.php?t=1269

 

EDIT - Ζητώ συγγνώμη, το βίντεο που έβαλα είχε ξαναμπεί στην προηγούμενη σελίδα από τον GhostRider.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πρεπει να τα σπαει! Αλλοι 3 μηνες.. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΕΜΕ!

Ελπιζω μονο η bioware αυτη τη φορα να δωσει λιγο περισσοτεροι εμφαση στα bugs και στα patch της γιατι με τις εκδοσεις 1.03 και 1.04 τουλαχιστον το 40-50% των ανθρωπων ετρωγαν crash to desktop σε καθε μαχη (συμπεριλαμβανομενου και εμενα)..

Επισης ελπιζω να δουμε τους ιδιους χαρακτηρες , να μπορουμε να κανουμε import το char μας απο το origins και τι θα γινει επιτελους με τη Morrigan.

 

Αυτα απο μενα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τι εχει? :blink:

 

Απο την αλλη , δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να ειναι συνδεδεμενη η μια ιστορια με την αλλη σε περιπτωση που και στο 2 θα εχουμε blight (στο 1 το προηγουμενο blight ειχε συμβει 400 χρονια πριν απο αυτο του Origins..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τι εχει? :blink:

 

Απο την αλλη , δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να ειναι συνδεδεμενη η μια ιστορια με την αλλη σε περιπτωση που και στο 2 θα εχουμε blight (στο 1 το προηγουμενο blight ειχε συμβει 400 χρονια πριν απο αυτο του Origins..)

 

Ο χαρακτήρας θα είναι ένας για όλους, θα ονομάζεται Hawk, οπότε imports και τέτοια ξέχνα τα.

Γενικά, το πρώτο με το δεύτερο DA δεν συνδέονται.

Με την Morrigan υποτίθεται ότι σου είπαν τι έγινε στο dlc, ό,τι κατάλαβες, κατάλαβες. Δεν υπάρχει σκοπός

να εξηγήσουν περαιτέρω την ιστορία.

Γενικά, πάμε για μια καινούργια εντελώς αρχή, ξέχνα το DA1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την αλλη , δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να ειναι συνδεδεμενη η μια ιστορια με την αλλη σε περιπτωση που και στο 2 θα εχουμε blight (στο 1 το προηγουμενο blight ειχε συμβει 400 χρονια πριν απο αυτο του Origins..)

 

Θα μπορείς να κάνεις import αλλά όχι να παίξεις με τον παλιό σου χαρακτήρα. Θα περνάνε μόνο οι επιλογές σου στο DA 1. Η μία ιστορία με την άλλη διασταυρώνονται - το 2 ξεκινά περίπου την ίδια χρονική στιγμή με το 1 (This timeline partially overlaps that of Dragon Age: Origins, and Hawke's story begins in Lothering shortly before it is destroyed by the Darkspawn. και διαρκεί 10 χρόνια, ενώ διάφορες αναφορές στο Kirkwall και τον Hawke εμφανίζονται στα DLC του 1 και ειδικά στο Witch Hunt. Επίσης η ίδια η Bioware έχει πει αρκετές φορές πως θα εμφανίζονται πρόσωπα από το 1 και θα υπάρχουν αναφορές στα main events Που συμβαίνουν "¨εκείνη την ώρα" στο Grey Warden. Προσωπικά εξακολουθώ να πιστεύω πως η Morrigan θα παίξει σημαντικό ρόλο και στο 2.

 

Οπότε δεν ξεχνάς το 1 και φρόντισε να βρεις τα saves σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γινεται ρε παιδια με τη Morrigan και το λετε ολοι ; :D

Δεν το εχω τελειωσει ακομα το παιχνιδι....

 

Edit: αν εχει να κανει με το τελος του παιχνιδιου,μη ριχνετε spoiler B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ανακοινώθηκε το πρώτο expansion του DA:2 με τίτλο Exiled Prince.

 

Έχω την υποψία πως το έχουν παρακάνει σε κάποιο βαθμό οι εταιρίες με τα DLC (παρότι μου άρεσαν τα περισσότερα του 1) αλλά σε κάθε περίπτωση υπάρχει trailer, στο RPGSite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακοινώθηκε το πρώτο expansion του DA:2 με τίτλο Exiled Prince.

 

Έχω την υποψία πως το έχουν παρακάνει σε κάποιο βαθμό οι εταιρίες με τα DLC (παρότι μου άρεσαν τα περισσότερα του 1) αλλά σε κάθε περίπτωση υπάρχει trailer, στο RPGSite.

 

Έτσι ακριβώς! Είδικα με το dlc της Morrigan το παράκαναν! Άργησαν πολύ να το βγάλουν και το είχα ήδη uninstall, αφού το είχα τερματίσει με όλα τα υπόλοιπα dlc+awakening.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το συγκεκριμένο από ό,τι διαβάζω θα είναι εξαρχής διαθέσιμο με την "signature" έκδοση του παιχνιδιού (αντίστοιχα με Stone Prisoner στο ένα, λ.χ.) αλλά είναι μια τάση ενοχλητική σε κάθε περίπτωση, γιατί εκτός του ότι αναπόφευκτα σκέφτεται κανείς πως υπάρχει κατακερματισμός του περιεχομένου και επομένως έμμεση αύξηση της τιμής του τίτλου, είναι και ζήτημα ενσωμάτωσης αυτού του υλικού στο παιχνίδι.

 

Παράδειγμα στο πρώτο, αν έχεις τα εξτρά DLC, εκεί που ξεκινάς με ένα σκέτο clothing, σου πετάει ξεκάρφωτα premium content quest να πας στο τάδε ή το δείνα μέρος. Χωρίς να μιλήσεις με κανένα, την ώρα που η κεντρική ιστορία σε βάζει να κάνεις αστεία πράγματα, έχεις και μια αποστολή να αποκαταστήσεις την τιμή και την υπόλειψη των Grey Wardens. Όπως και να το κάνουμε, δεν κολλάει. Δεν είναι τίποτε τρομερό, αλλά σαφώς χαλάει τη ροή της "λογικής" του παιχνιδιού -για τον ίδιο λόγο σταμάτησα να χρησιμοποιώ αντικείμενα όπως το blood armor, lucky stone κτλ. Ξεκινάς ως πάμφτωχος και καταπιεσμένος city elf, για παράδειγμα, και "κάπως" βρίσκεσαι με μαγικές ζώνες και δαχτυλίδια από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορείς να κάνεις import αλλά όχι να παίξεις με τον παλιό σου χαρακτήρα. Θα περνάνε μόνο οι επιλογές σου στο DA 1. Η μία ιστορία με την άλλη διασταυρώνονται - το 2 ξεκινά περίπου την ίδια χρονική στιγμή με το 1 (This timeline partially overlaps that of Dragon Age: Origins, and Hawke's story begins in Lothering shortly before it is destroyed by the Darkspawn. και διαρκεί 10 χρόνια, ενώ διάφορες αναφορές στο Kirkwall και τον Hawke εμφανίζονται στα DLC του 1 και ειδικά στο Witch Hunt. Επίσης η ίδια η Bioware έχει πει αρκετές φορές πως θα εμφανίζονται πρόσωπα από το 1 και θα υπάρχουν αναφορές στα main events Που συμβαίνουν "¨εκείνη την ώρα" στο Grey Warden. Προσωπικά εξακολουθώ να πιστεύω πως η Morrigan θα παίξει σημαντικό ρόλο και στο 2.

 

Οπότε δεν ξεχνάς το 1 και φρόντισε να βρεις τα saves σου.

Τουλαχιστον θα ξαναδουμε προσωπα απο το origins! Γιατι στο awakening ησουν εσυ και ο Oghren.. Να ευχαριστουμε δηλαδη το θεο που μπορουσαμε να κανουμε import στο expansion..

Αγαπαμε Morrigan! :D

 

Εχω ψηθει αγρια να παω να το αγορασω το game (αν και εχω να αγορασω game για pc απο το Call Of Duty 4 :P)

Πραγματικα το αξιζει η ομαδα...

 

Επισης οσοι θελετε καποιο weapon η οτιδηποτε αλλο στειλε μου pm.. Θα τα φτιαξω στο αψε σβησε..

Εχω ηδη ανεβασει στο Dragon Age Nexus 2-3 πραγματα..

http://www.dragonagenexus.com/downloads/file.php?id=2002

http://www.dragonagenexus.com/downloads/file.php?id=1997

http://www.dragonagenexus.com/downloads/file.php?id=2003

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να είναι κάποιος playable, μάλλον θα είναι NPC ή quest givers. Αν στο Awakening πάντως συμπάθησες το Nathaniel Howe, κατά πάσα πιθανότητα θα είναι μέσα στο 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...