Προς το περιεχόμενο

GOG - Πλατφόρμα ψηφιακής διανομής DRM-free παιχνιδιών


SomnusRX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 349
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ιδεα της ενοποίησης ολων των πλατφορμών σε ενα interface,  ωστε να βλεπεις το συνολο των παιχνιδιων που εχεις ειναι καταπληκτικη.

Το gog galaxy λειτουργει απροσκοπτα στην περιπτωση μου.

Steam,Uplay,Epic,Origin,Gog, Battle.net ολα συνδεονται αψογα.

Οποιος δεν το εχει, προτεινω να το κατεβασει. 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου πρόβλημα πάντως ξεπεράστηκε και γενικά είμαι ικανοποιημένος. Πάντως χρειάζεται να έχεις ανοιχτό και το Steam για να τρέξει το παιχνίδι, ενώ τα achievements για κάποιο περίεργο λόγο δεν περνάνε στο Steam όταν επιτευχθούν. Δε με πειράζει αλλά είναι λίγο περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, unameit είπε

Η ιδεα της ενοποίησης ολων των πλατφορμών σε ενα interface,  ωστε να βλεπεις το συνολο των παιχνιδιων που εχεις ειναι καταπληκτικη.

Το gog galaxy λειτουργει απροσκοπτα στην περιπτωση μου.

Steam,Uplay,Epic,Origin,Gog, Battle.net ολα συνδεονται αψογα.

Οποιος δεν το εχει, προτεινω να το κατεβασει. 😊

Ποιος ο λόγος; Έχω στο desktop 7 εικονίδια με launchers (GOG, Epic, Steam, Rockstar, Origin, uplay, Battle net) και κλικάρω κάθε φορά αυτόν που θέλω. Πολύ απλό.

Επεξ/σία από kostasgpa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Liakos10 είπε

Και όταν έχεις 200/500/1000 games και δεν ξέρεις τι έχεις και που το έχεις;

Δε μαζεύω ότι σαβούρες του μισόευρου δίνουν στα mystery bundles. Και ακόμα και αν δεν θυμάμαι τι βιβλιοθήκη έχω στο steam , απλά την ανοίγω και επιλέγω ποιο παιχνίδι θέλω να παίξω από κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησες ποιος ο λόγος; Σε σένα μπορεί να μην είναι βολικό γιατί μπορεί να θυμάσαι και να έχεις λίγα. Ο άλλος είχε 100+ εγκατεστημένα games. Εγώ πολλές φορές τύχαινε να ανοίξω όλους τους clients για να δω τι έχω, αυτό μου έλυσε τα χέρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Liakos10 είπε

Ρώτησες ποιος ο λόγος; Σε σένα μπορεί να μην είναι βολικό γιατί μπορεί να θυμάσαι και να έχεις λίγα. Ο άλλος είχε 100+ εγκατεστημένα games. Εγώ πολλές φορές τύχαινε να ανοίξω όλους τους clients για να δω τι έχω, αυτό μου έλυσε τα χέρια.

Εγώ όλα μαζί έχω 350 περίπου. Epic, uplay, steam, battle net κλπ. Αν θέλω να παίξω Overwatch, δεν μπερδεύομαι σε ποιον client είναι. Ανοίγω κατευθείαν battlenet. Το ίδιο και αν θέλω να παίξω πχ total war three kingdoms. Πάω στο steam. Οπότε δεν καταλαβαίνω ποια η χρησιμότητα να παλεύω να ενώσω τις βιβλιοθήκες μεταξύ τους και να ανοίγoυν 2 clients για να τρέξω 1 game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, προφανώς και ξέρεις ότι το Overwatch είναι στο battlenet. Και γω ξέρω ότι το Diablo είναι στο battlenet, αλλά αν θέλω να ψάξω τι game να κατεβάσω να παίξω και δεν θυμάμαι τι έχω και που το έχω ανοίγω gog και τα βλέπω όλα. Δηλαδή δεν σου έχει τύχει ποτέ να πεις "τι να κατεβάσω; για να δω τι έχω στο steam, τι έχω στο epic, στο uplay". Εμένα μου τυχαίνει συχνά πάντως.
Επίσης κάποιοι έχουμε games και στο gog που σημαίνει ότι έτσι κι αλλιώς έχουμε τον client για τα gog games. Και αυτό που λες "να παλεύω να ενώσω τις βιβλιοθήκες", δεν είναι καμιά δύσκολη και περίπλοκη διαδικασία ούτε χρειάζεται να το κάνεις συνέχεια, μια φορά το κάνεις.
Τέλοσπαντων νομίζω ότι εξήγησα κάποιους από τους λόγους που είναι χρήσιμο, σε μένα τουλάχιστον. Εννοείται ότι θα υπάρχουν άτομα που δεν τους ενδιαφέρει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω έχω 1400 περίπου παιχνίδια συνολικά,αλλά δεν συνδέω το gog- ούτε το βάζω (όχι πως έχω κάτι με την πλατφόρμα).. Απλώς δεν την χρειάζομαι γιατί έχω 3-4 παιχνίδια εγκατεστημένα μόνο και ξέρω που να τα βρω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Liakos10 είπε

Δηλαδή δεν σου έχει τύχει ποτέ να πεις "τι να κατεβάσω; για να δω τι έχω στο steam, τι έχω στο epic, στο uplay". Εμένα μου τυχαίνει συχνά πάντως.
Επίσης κάποιοι έχουμε games και στο gog που σημαίνει ότι έτσι κι αλλιώς έχουμε τον client για τα gog games.

Αυτοί είναι οι κυριότεροι λόγοι που το χρησιμοποιώ και ας μην έχω 1000+ games. Δηλαδή όχι για να ανοίξω το game αλλά για να δω τι έχω διαθέσιμο για κατέβασμα. Αλλά αν είχα ας πούμε 20+ εγκατεστημένα και ήταν μοιρασμένα σε 3-4 clients το πιο πιθανό είναι να μη θυμόμουν και να άνοιγα από gog.
Όπως είπα δεν είναι για όλους. Κάποτε είχαμε μόνο το steam και κάνα uplay ή battlenet, πλέον έχουμε γεμίσει clients, δε με πειράζει ένας ακόμα που έτσι κι αλλιώς θα τον είχα για gog games, τουλάχιστον αυτός έχει και την έξτρα χρήση του, για όποιον ενδιαφέρεται βεβαίως βεβαίως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι συλλεκτης games . Περισσοτερο για υποστηριξη του industry και συγκεκριμενων εταιρειων, παρα για προσωπικη ενασχοληση.

Ειναι πολυ πρακτικο να γνωριζω πριν αγορασω αν τα εχω ηδη στη συλλογη μου.

Οποτε αν εχεις 100αδες games απο sales,bundles, στις διαφορες πλατφορμες, ειναι πολυ βολικη η εφαρμογη για να μην ξανα αγοραζεις τα ιδια, ωστε να  χαριζεις τα πλεονάζοντα ως gift.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, unameit είπε

Ειμαι συλλεκτης games . Περισσοτερο για υποστηριξη του industry και συγκεκριμενων εταιρειων, παρα για προσωπικη ενασχοληση.

Ειναι πολυ πρακτικο να γνωριζω πριν αγορασω αν τα εχω ηδη στη συλλογη μου.

Οποτε αν εχεις 100αδες games απο sales,bundles, στις διαφορες πλατφορμες, ειναι πολυ βολικη η εφαρμογη για να μην ξανααγοραζεις τα ιδια, η  να τα δινεις ως gift τα πλεονάζοντα .

Αφού αγοράζεις για υποστήριξη του industry, τι σε πειράζει να ξανααγοράζεις τα ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasgpa είπε

Αφού αγοράζεις για υποστήριξη του industry, τι σε πειράζει να ξανααγοράζεις τα ίδια;

Καλά κλείσε, θα σε πάρουμε εμείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά την κυκλοφορία της περιορισμένης beta στις αρχές του 2019, η GOG (θυγατρική της CD Project) έδωσε στη δημοσιότητα την έκδοση 2.0 της πλατφόρμας GOG Galaxy ελεύθερη πλέον σε όλους.

Η CD Project αναφέρει πως ο σκοπός της εφαρμογής είναι να συγκεντρώσει τις διαφορετικές βιλβιοθήκες παιχνιδιών και τις λίστες των φίλων σε ένα μοναδικό πρόγραμμα. Θα χρειάζεται βέβαια να υπάρχουν εγκατεστημένοι κάποιοι launchers όπως Steam και Epic Games, αλλά το Galaxy 2.0 δίνει την δυνατότητα στον χρήστη να εγκαταστήσει και να παίξει τα παιχνίδια απο όλες τις υποστηριζόμενες πλατφόρμες, χρησιμοποιόντας έναν client. Δίνεται επίσης η δυνατότητα να γίνουν link και οι λογαριασμοί Xbox και Playstation, επιτρέποντας στον χρήστη να βλέπει και τα παιχνίδια που έχει στις κονσόλες. Αυτή τη στιγμή, το Galaxy 2.0 υποστηρίζει 20 πλατφόρμες είτε επίσημα είτε μέσω addons απο το community, μεταξύ των οποίον είναι και το Steam, το Origin, το Uplay και το Epic Games Store.

Κατα την αρχική του κυκλοφορία, το Galaxy είχε σημαντικές ελλείψεις σε δυνατότητες αλλά απο τότε η GOG εργάστηκε πυρετωδώς στην βελτίωση του και με το τελευταίο patch δίνεται η δυνατότητα στον χρήστη να βλέπει το online status για τους φίλους σε όλες τις πλατφόρμες.

Πηγή: engadget

Download link: https://www.gogalaxy.com/en/

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...