Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

O X25-M 160GB που εχω εδω μαλλον δεν το ξερει αυτο που λες.

 

 

269,3 read IDE - 269,8 read ACHI

109,5 write IDE - 108,7 write ACHI

 

 

Γιαυτο λεω να κανει τεστ και μετα να αποφασισει, οχι πως οι διαφορες θα υπαρχουν αν εχει καλο IDE controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι υπόθεση να γυρίσει τα win απο AHCI σε IDE και τούμπαλιν δεν πιστεύω πως αξίζει για τις διαφορές που δείχνεις.

Στα πλαίσια του στατιστικού λάθους μου φαίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα αλλα δεν ειπα πως στον συγκεκριμενο το IDE Mode ειναι πιο γρηγορο, σιγουρα ομως το ACHI δεν ειναι.

Περα απο αυτο το ACHI πολλες φορες προκαλει κολληματα σε πολλα συστηματα ( OCZ και Gskill προτεινουν IDE Mode γιαυτο τον λογο ) και αρα ΑΝ η ταχυτητες ειναι ιδιες εγω του προτεινω να το εχει σε IDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχέτως τη δουλειά έκανε, η κοινή λογική και η εμπειρία ορίζει IDE στους SSD, προς το παρόν και για το 90% των συστημάτων εκεί έξω. Μόνον ένας τρελός θα υπερασπιζόταν δημόσια το AHCI στους SSD, με εκατομμύρια άσχετους εκεί έξω και εκατοντάδες υλοποιήσεις AHCI/RAID/BIOS, μητρικές, drivers, λειτουργικά συστήματα, service packs και πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικες περιπτωσεις το ACHI οντως ειναι πιο γρηγορο οποτε ειναι ολα σχετικα με το τι ειναι πιο γρηγορο στην περιπτωση του καθενος τπτ περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κρατήθηκα και έβαλα το τελευταίο firmware VBM19C1Q στον kingston 64 V+

Στο crystaldiskmark αλλού κατέβηκε αλλού ανέβηκε αλλά νομίζω πως ή άνοδος ηταν μεγαλύτερη της πτώσης.

Στο experience index των Seven μου έδειξε 7.2 νούμερο που δεν εχει ξαναβγάλει ποτέ.

7.1 είχε όταν του είχα πρωτοπεράσει τα windows και του είχα τρέξει ενα 1ο test.

Σύμφωνα με αυτά λοιπόν και με το crystaldiskinfo και την εντολή fsutil behavior query disabledeletenotify ο σκληρός παίζει με trim σε ide κάτι που πραγματικά δεν είχα ιδέα ότι μπορεί να γίνει.

4523127029_00752bbf4c_b.jpg

Να και με το παλιό no trim firmware.

4413213385_bccd455207_b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου σου ειπα πως η Intel εχει διαθεσιμη την εντολη στο προγραμμα της για τους SSDs, λες να μην δουλευε ?

 

Οσοι ενδιαφερονται θα βρουν το τελευταιο Toolbox της Intel εδω.

 

http://downloadcenter.intel.com/download.aspx?url=/18455/eng/Intel SSD Toolbox - v1.3.0.000.msi&DwnldId=18455&lang=eng

Επεξ/σία από Nik.K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά λίγη βοήθεια, γιατί κάτι δεν πάει καλα και μαλλον έκανα βλακεία.

 

m/b : GA-X58A-UD3R

ssd: Intel Postville 80GB SSD (2.5", Sata 2, MLC, 34nm, SSDSA2MH080G2C1), τελευταίο firmware

λειτουργικό : win 7 pro, 64bit (original)

 

Εκανα οτι λέει το πρώτο ποστ, ολα οκ, τριμ κλπ. ΕΙναι σε IDE

 

Τα θέματα μου τώρα :

 

1. δεν τον έβαλα στον ICH10R , αλλά στο Marvell 9128, πόσο μεγάλη βλακεία είναι, γιατι διαβαζώ (ναι ξέρω λίγο αργά), οτι κανονικά πρέπει να μπεί στην πρώτη θέση sata port 0 στο ICH10R. Επηρεάζει πολύ την απόδοση και γίνεται να μπεί τώρα εκεί, απλά αλλαγή τα καλώδια, χωρίς format? Αν θέλει format, τι κάνουμε με τους ssd?

 

2. to crystaldiskinfo, ενω στην αρχή μου τα έδειχνε ολα οκ, τώρα μου τον δείχνει συνεχεια να έχει πρόβλημα (κόκκινο) και δεν δείχνει θερμοκρασία. Απο check με το intel toolkit, μου δείχνει οτι είναι οκ. Τι παίζει?

 

3. εκανα το bench με crystaldiskmark, και τα read είναι ολα οκ, σχετικά με αυτά που ποσταραν αλλοι εδώ, αλλα τα write κυμαίνονται στο 80+, και το write το 4k qd32 20+ :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν τον εχεις στον ICH10R χανεις ενα μεγαλο ποσοστο σε ταχυτητα. Απο καποια τεστ που εκανα μεταξυ των Controller ειδα διαφορες μεχρι και 30% στην ταχυτητα. Συν το οτι στον ICH10R ηταν και σταθεροι σε ολα τα τεστ, αντιθετα με τον δευτερευων controller.

Γενικα ομως ο ICH10R πρεπει να εχει το 4 απο τα 6 SATA port δικα του οποτε αρκει να βαλεις τον SSD σε ενα απο αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. δεν τον έβαλα στον ICH10R , αλλά στο Marvell 9128, πόσο μεγάλη βλακεία είναι, γιατι διαβαζώ (ναι ξέρω λίγο αργά), οτι κανονικά πρέπει να μπεί στην πρώτη θέση sata port 0 στο ICH10R. Επηρεάζει πολύ την απόδοση και γίνεται να μπεί τώρα εκεί, απλά αλλαγή τα καλώδια, χωρίς format? Αν θέλει format, τι κάνουμε με τους ssd?

Σε ide δεν ξέρω αν μπορείς να το κάνεις αλλάζοντας απλά τα καλώδια χωρίς format. Άλλα σε AHCI που υποστηρίζει hot swap, λογικά μπορείς - δεν το έχω δοκιμάσει, άλλα αφού μπορείς να κάνεις eject τον δίσκο σαν να ήταν ένα usb stick, πόσο μάλλον θα μπορείς να το κάνεις ενώ η αλλαγή γίνει με σβηστό τον υπολογιστή.

 

επομένως άλλαξε σε ahci, άλλαξε sata, και μετά αν θες (δεν ξέρω γιατί...) το ξαναγυρνάς σε ide

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκεί να του αλλάξω θέση στην μητρική, δεν θα έχω πρόβλημα με τα windows, ή θέλει format?

 

raid δεν θα βάλω ακόμα, αφήνω τον ICH10R, σε IDE ?

-----------------------------------------------

επομένως άλλαξε σε ahci, άλλαξε sata, και μετά αν θες (δεν ξέρω γιατί...) το ξαναγυρνάς σε ide

 

δεν λένε οτι βγάζουν προβλήματα τα windows, απο την εναλλαγή μεταξυ τους?

 

---------- Προσθήκη στις 03:10 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 03:04 ----------

 

αν χρειαστεί τελικά, format πως κάνουμε σε ssd? γιατι διαβάζω οι κλασικοί τρόποι δεν κάνουν. To killdisk που προτείνουν ισχύει οτι τον φέρνει στην αρχική κατάσταση ή καλύτερα το HDDErase 3.3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λένε οτι βγάζουν προβλήματα τα windows, απο την εναλλαγή μεταξυ τους?

εγώ τον άλλαξα σε ahci ενώ είχα περάσει τα w7 και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Τυπική διαδικασία είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...