Προς το περιεχόμενο

Driving και Racing Games (Αγαπημένα, Προτάσεις, Απορίες)


chiderboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άσχετο, τώρα που το έφερε η κουβέντα έτυχε να δω την παρακάτω παρουσίαση ενός ενδιαφέροντος μοχλού ταχυτήτων που παρασκευάζεται κατά παραγγελία μέσω 3D Printing και παίρνει αρκετές καλές κριτικές για τα λεφτά του (κάτω από 100 ευρώ).

Απ' ότι βλέπω μπορεί να παραγγελθεί από εδώ https://www.shiftershh.com/en/30-newt και αν κατάλαβα καλά στέλνεται από Ισπανία με κόστος μεταφορικών DHL γύρω στα 16-17 ευρώ. Μεταξύ αυτού και του Thrustmaster TH8A που έχω τώρα, νομίζω θα προτιμούσα το πρώτο. Όχι μόνο γιατί είναι αρκετά φθηνότερο αλλά και γιατί φαίνεται να έχει πιο στιβαρή αίσθηση ενώ είναι πιο εύκολο να αλλάξει από H-shifter σε sequential.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω στο Steam το DiRT Rally και το Project Cars 2, το ένα το έδινε δωρεάν το humble και το άλλο είναι από ένα humble monthly.

Δεν είμαι ραλάκιας αλλά θα ήθελα να βάλω ένα για κάθε τόσο, ποιο λέτε να προτιμήσω από τα δύο;

Επίσης να πω ότι έχω και το Grid 2, το έβαλα για μια ώρα και το έβγαλα αμέσως, δεν μου άρεσε καθόλου ο χειρισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, EverythingYouBelieve είπε

Έχω στο Steam το DiRT Rally και το Project Cars 2, το ένα το έδινε δωρεάν το humble και το άλλο είναι από ένα humble monthly.

Δεν είμαι ραλάκιας αλλά θα ήθελα να βάλω ένα για κάθε τόσο, ποιο λέτε να προτιμήσω από τα δύο;

Επίσης να πω ότι έχω και το Grid 2, το έβαλα για μια ώρα και το έβγαλα αμέσως, δεν μου άρεσε καθόλου ο χειρισμός.

Forza 4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, firepc είπε

Forza 4?

Αυτό λες; Έχω αποκομίσει την αίσθηση ότι είναι το "καλύτερο" αυτή τη στιγμή μα σκεφτόμουν να μη δώσω 30+ ευρώ για κάτι που θα ασχοληθώ χαλαρά μια στο τόσο. Αλλα αν δεν αξίζει κανένα από τα δύο παραπάνω που αναφέρω να το σκεφτώ. Τελευταίo παρόμοιo game που έχω παίξει (πέρα από φουτουριστικά racing) είναι το Need For Speed: Hot Pursuit (ναι του 2010...), καλή φάση για τη φάση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, EverythingYouBelieve είπε

Αυτό λες; Έχω αποκομίσει την αίσθηση ότι είναι το "καλύτερο" αυτή τη στιγμή μα σκεφτόμουν να μη δώσω 30+ ευρώ για κάτι που θα ασχοληθώ χαλαρά μια στο τόσο. Αλλα αν δεν αξίζει κανένα από τα δύο παραπάνω που αναφέρω να το σκεφτώ. Τελευταίo παρόμοιo game που έχω παίξει (πέρα από φουτουριστικά racing) είναι το Need For Speed: Hot Pursuit (ναι του 2010...), καλή φάση για τη φάση του.

δεν το εχω παιξει αλλα ακουω συνεχεια τα καλυτερα. Και γω στην ιδια φαση με σενα ειμαι εις οτι αφορα τα racing. Θελω να κανω μερικα ματσακια μια στο τοσο αλλα το Horizon πεφτει λιγο ακριβω ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι είναι στα σκαριά το Forza Horizon 5 οπότε μόλις βγει θα παίξει μείωση στην τιμή του 4.

Επίσης είδα ότι παράλληλα βγαίνει και σειρά Forza Motorsport αλλά δεν καταλαβαίνω που είναι η διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά το Project Cars 2 αξίζει την αγορά των 14 ευρώ (Deluxe Edition); Γενικά αξίζει να είναι το επόμενο racing που θα παίξω; Βλέπω 84 βαθμολογία metacritic κάτι που είναι αρκετά καλό. Ή να πάω σε Assetto Corsa;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύω ότι τα 14 ευρώ θα τα άξιζε οποιοδήποτε racing sim. Το Project Cars 2 είναι πολύ καλό παιχνίδι και αν δεις συγκρίσεις PC2 vs AC σε reviews και forums δεν νομίζω να καταλήξεις σε ξεκάθαρο νικητή, αν και οι περισσότεροι νομίζω κλίνουν υπέρ του AC κυρίως για λόγους online (ομοίως και εγώ). Επίσης το AC ως παλιότερο παιχνίδι έχει και μεγαλύτερο community, περισσότερα DLC, έχει τεράστιο όγκο από mods κλπ.

Επειδή έγινε μια αναφορά σε GRID/TOCA, να παρατηρήσω ότι τα PC2/AC δεν είναι στην ίδια κατηγορία μιας και πρόκειται για απαιτητικούς simulators. Άρα θα πρέπει να σκεφτείς τι ακριβώς θέλεις από ένα τέτοιο racing τίτλο, γιατί δεν είναι επιπέδου Forza ή Gran Turismo που κουμπώνεις το gamepad και παίζεις. Θα χρησιμοποιείς τιμόνι/πετάλια/χειροκίνητες ταχύτητες; Θα παίζεις online σε τυχαίους ή πριβέ servers και λίγκες; Έχεις PC που να σηκώνει είτε το ένα sim είτε το άλλο σταθερά στα 60fps (κατά προτίμηση ακόμα περισσότερο αν έχεις monitor 120-144Hz); Θέλεις να οδηγάς σε βροχή; (το AC δεν έχει καιρικά φαινόμενα, αυτά υπάρχουν στο AC: Competizione που όμως έχει μόνο αυτοκίνητα GT) 

Προσωπικά θα τα έπαιρνα και τα δύο, αν όχι ταυτόχρονα τουλάχιστον σε βάθος χρόνου :)

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα πως υπάρχει κυρίως online. Αν πρόκειται να τα παίξεις offline νομίζω πως το AC δεν έχει να προσφέρει πάρα πολλά modes. Όλη η ιστορία είναι στο online.

Και τα δύο παίζονται με gamepad απλώς εκμεταλλεύονται καλύτερα μια τιμονιέρα από ένα arcade racing. Αν όμως δεν έχεις τιμόνι δεν είναι απαγορευτικός λόγος να μην αγοράσεις. Πιστεύω θα το ευχαριστηθείς και με gamepad. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τιμόνι. Ίσως το δοκιμάσω. Τέλεια σε ευχαριστώ, θα την κάνω την αγορά στα summer sales (κάπου 25 Ιούνη), προς το παρών έχω το The Crew 2 να τερματίσω (sad i know 😛 ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο προσανατολισμός σου είναι κυρίως σε career πήγαινε σε PCars, είναι "πιο κοντά" σε Gran Turismo κτλ. Και δεδομένου ότι παίζεις με gamepad. Τώρα αν δεν καίγεσαι για career και θες να ασχοληθείς με simulation και αποκλειστικά με τιμόνι πας με κλειστά μάτια AC. Έχει υποστήριξη για gamepad, αλλά δεν πρόκειται να το ευχαριστηθείς, παρά μόνο με τιμόνι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει παιχνίδι που να έχει ''απλα'' αυτοκίνητα (πχ 1.2 η 1.4λιτρων)σε αγώνα (η και σε free roaming) που να είναι πραγματικός εξομοιωτης οδηγήσης...όσα κυκλοφορούν είναι με supercars , καγκουρικα Evo - Sti κλπ....θέλω να μπορώ να κάνω customising  σε λεπτομέρειες στην ανάρτηση η στον κινητήρα πχ...το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το GT1 και 2 στο PlayStation.Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για PC?(Δεν μιλάω για NFS κλπ , αυτά δεν είναι εξομοιωτές...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...