Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ είπε

 

@mclein η swayback , μπορειτε να μου πείτε σας παρακαλώ το όφελος το να έχουμε δύο κλειδαριές σε μια πόρτα. ( Μήπως είναι η έξτρα πείροι), ευχαριστώ για τα φώτα σας.

Αρχικά το προφανές. Ανεβάζει σημαντικά το επίπεδο ασφαλείας και μειώνει σημαντικά τις πιθανότητες διάρρηξης της πόρτας ακόμα και αν δεν έχεις τοπ κυλίνδρους πάνω στην πόρτα μιας και χρειάζεται να παραβιαστούν και οι 2 για να ανοίξει η πόρτα. Ουσιαστικά "αγοράζεις" χρόνο σε περίπτωση που προσπαθήσουν να παραβιάσουν την πόρτα. Αν και οι διπλές σε πόρτες ασφαλείας λειτουργούν αρκετά αποτρεπτικά/αποθαρρυντικά ακόμα και για να προσπαθήσει κάποιος. 

Ένα θετικό ακόμα, είναι ότι η μία από τις 2 μπορεί να είναι αυτόματου κλειδώματος. Χρήσιμο χαρακτηριστικό για ξεχασιάρηδες ή και για αυτούς που βαριούνται να κλειδώνουν κάθε φορά. 

 

Δύο "αρνητικά" μου έρχονται κατά νου. Υπάρχουν κάποιοι (εκ των οποίων κι εγώ) που είναι της άποψης ότι όσο πιο ψαρωτική/μπάνικη είναι η πόρτα (διπλές κλειδαριές, βιομετρικές κλειδαριές, καρταναγνώστες, πληκτρολόγια, κλπ) τόσο πιο πολύ αυξάνονται οι πιθανότητες να τραβήξει την προσοχή σε κάποιους. Σίγουρα όλα αυτά αυξάνουν σημαντικά το επίπεδο ασφαλείας όταν είσαι μέσα στο σπίτι ή όταν λείπεις αλλά μην ξεχνάμε ότι ο αδύναμος κρίκος είναι αυτός με το κλειδί. Αν και αυτό πιστεύω με τον καιρό θα αλλάξει. Όπως πχ πριν 20+ χρόνια που έβλεπες πόρτα ασφαλείας και τράβαγε την προσοχή ενώ πλέον είναι κάτι που θα δεις σχεδόν σε κάθε πολυκατοικία. 

Το άλλο αρνητικό, είναι ότι κάποιοι βαριούνται να ξεκλειδώνουν κάθε φορά 2 κλειδαριές. Αυτό συνηθίζεται βέβαια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/4/2018 στις 5:35 ΠΜ, isay είπε

Δεν μπορεις να εχεις ελληνικους υποτιτλους

Για λεπτομέριες στο παρακάτω θεμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/629449-netflix-ελληνικοί-υπότιτλοι/?do=findComment&comment=56386488

 

10 ώρες πριν, suedehead7 είπε

Κάτι αντίστοιχο, όχι με δακτυλικό, 2 κλειδαριές η μία αυτόματη abloy, groups5 μοντέλο του, αγόρασα πριν περίπου 1,5 χρόνο από τον σιάμο.

Είχα κάνει και εγώ έρευνα αγοράς και είχα καταλήξει σε δύο εταιρίες. Μίλησα με τον @mclein (τον οποίο ευχαριστώ) μου ξεκαθάρισε κάποια πράγματα που τα είχα λίγο συγκεχυμένα και έκανα την αγορά. Δεν πέρασα τα 2 χιλιάρικα αλλά με παζάρι (ή νομίζω ότι έκανα παζάρι..) έδωσα 1,5κ. (τα χερούλια πάντως και τα διακοσμητικά στην δικιά μου δεν μου φαίνονται καθόλου φθηνιάρικα)

Η εγκατάσταση μου έκανε εντύπωση γιατί όχι μόνο ήταν περίπου 4+ ώρες και πακτώθηκαν περιμετρικά  μεγάλης διατομής μπετόβεργες και ύστερα φουλ τσιμέντωμα αλλά τα πάντα έγιναν καθαρά και τακτοποιημένα! 

Επειδή ο ένας κύλινδρος δεν μου πολυγέμιζε το μάτι (mg) έγινε αλλαγή με έναν evva 3ks+ (πάλι κατόπιν κουβέντας με τον @mclein)  ο οποίος και μου τον προμήθευσε.

Έκτοτε, κοιτάω πάντα όποια πόρτα ασφαλείας μου δοθεί η ευκαιρία και μιλάω με τον ιδιοκτήτη της και πάντα καταλήγω ότι οι περισσότεροι δεν πολυασχολούνται και επαναπαύονται στο "πόρτα ασφαλείας" με την γενικότερη και αφηρημένη έννοια χωρίς καμία περαιτέρω τεχνική ανάλυση. 

Φίλε μου κακός ασχολούμαστε με το πόμολο και κακός είπα και εγώ γι αυτό , το δικό μου πόμολο που είναι και πιο παλαιά πόρτα από την δίκη σου είναι τρεις φόρες χειρότερο, το παν είναι να κάνεις τον επίδοξο ληστή να μην μπει στον κόπο να ασχοληθεί με την πόρτα σου και το σπίτι σου , εγώ αυτό εύχομαι για όλους.

2 ώρες πριν, swayback είπε

Αρχικά το προφανές. Ανεβάζει σημαντικά το επίπεδο ασφαλείας και μειώνει σημαντικά τις πιθανότητες διάρρηξης της πόρτας ακόμα και αν δεν έχεις τοπ κυλίνδρους πάνω στην πόρτα μιας και χρειάζεται να παραβιαστούν και οι 2 για να ανοίξει η πόρτα. Ουσιαστικά "αγοράζεις" χρόνο σε περίπτωση που προσπαθήσουν να παραβιάσουν την πόρτα. Αν και οι διπλές σε πόρτες ασφαλείας λειτουργούν αρκετά αποτρεπτικά/αποθαρρυντικά ακόμα και για να προσπαθήσει κάποιος. 

Ένα θετικό ακόμα, είναι ότι η μία από τις 2 μπορεί να είναι αυτόματου κλειδώματος. Χρήσιμο χαρακτηριστικό για ξεχασιάρηδες ή και για αυτούς που βαριούνται να κλειδώνουν κάθε φορά. 

Δύο "αρνητικά" μου έρχονται κατά νου. Υπάρχουν κάποιοι (εκ των οποίων κι εγώ) που είναι της άποψης ότι όσο πιο ψαρωτική/μπάνικη είναι η πόρτα (διπλές κλειδαριές, βιομετρικές κλειδαριές, καρταναγνώστες, πληκτρολόγια, κλπ) τόσο πιο πολύ αυξάνονται οι πιθανότητες να τραβήξει την προσοχή σε κάποιους. Σίγουρα όλα αυτά αυξάνουν σημαντικά το επίπεδο ασφαλείας όταν είσαι μέσα στο σπίτι ή όταν λείπεις αλλά μην ξεχνάμε ότι ο αδύναμος κρίκος είναι αυτός με το κλειδί. Αν και αυτό πιστεύω με τον καιρό θα αλλάξει. Όπως πχ πριν 20+ χρόνια που έβλεπες πόρτα ασφαλείας και τράβαγε την προσοχή ενώ πλέον είναι κάτι που θα δεις σχεδόν σε κάθε πολυκατοικία. 

Το άλλο αρνητικό, είναι ότι κάποιοι βαριούνται να ξεκλειδώνουν κάθε φορά 2 κλειδαριές. Αυτό συνηθίζεται βέβαια.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου , εγώ άμα χώραγε στην πόρτα μου θα έβαζα μια ακόμα , άλλα ποιος ακούει την γυναικά μου για ένα κλειδί ακόμα όταν έχω ένα κλειδί και το μαγνητικό του defenter με βλέπω κανένα βράδυ έτσι και βάλω κι άλλη κλειδαριά να κοιμάμαι απ έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, FCastor είπε

Καλησπέρα και πάλι.

Πέρασα σήμερα από Golden Door και είδα την κάτωθι πόρτα:

http://www.goldendoor.gr/portes/portes-asfaleias/klassikes-portes/laminate.html

Κατά τον πωλητή και τα χαρακτηριστικά της πόρτας (Golden Standard νομίζω λέγεται το μοντέλο και είναι μου είπε σε προσφορά), class 4, διπλή θωράκιση, 15 πύροι, κάσα κλειστού τύπου, σύρτης, ματάκι, επένδυση από laminate, κλειδαριά Cisa με καταπέλτη - Cisa Astral κύλινδρο - Cisa defender στα 500 ευρώ + ΦΠΑ (+20 ευρώ για τοποθέτηση ηχομόνωσης - θερμομόνωσης, +130 ευρώ για κύλινδρο Cisa RS3 S και πιθανώς καλύτερο Cisa defender).

Εντυπώσεις; Σκοπεύω βέβαια να ρωτήσω και αλλού πριν αποφασίσω.

παντου τα ιδια προτεινουν. ειτε καποιος ειναι πελατης τους - ειτε οχι, παντα ακριβως η ιδια προσφορά !

το μονο που αλλαζει στις 2 περιπτωσεις ειναι ο κυλινδρος και τιποτα αλλο - δηλαδη το defender ειναι παντα το ιδιο !

45 λεπτά πριν, korniza είπε

To έβαλα για να προστατευω το κλειδί από την φθορά 😊

και την "αντιγραφη" μεσω φωτογραφιας που καταφθανει...;)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, swayback είπε

Αρχικά το προφανές. Ανεβάζει σημαντικά το επίπεδο ασφαλείας και μειώνει σημαντικά τις πιθανότητες διάρρηξης της πόρτας ακόμα και αν δεν έχεις τοπ κυλίνδρους πάνω στην πόρτα μιας και χρειάζεται να παραβιαστούν και οι 2 για να ανοίξει η πόρτα. Ουσιαστικά "αγοράζεις" χρόνο σε περίπτωση που προσπαθήσουν να παραβιάσουν την πόρτα. Αν και οι διπλές σε πόρτες ασφαλείας λειτουργούν αρκετά αποτρεπτικά/αποθαρρυντικά ακόμα και για να προσπαθήσει κάποιος. 

Ένα θετικό ακόμα, είναι ότι η μία από τις 2 μπορεί να είναι αυτόματου κλειδώματος. Χρήσιμο χαρακτηριστικό για ξεχασιάρηδες ή και για αυτούς που βαριούνται να κλειδώνουν κάθε φορά. 

Δύο "αρνητικά" μου έρχονται κατά νου. Υπάρχουν κάποιοι (εκ των οποίων κι εγώ) που είναι της άποψης ότι όσο πιο ψαρωτική/μπάνικη είναι η πόρτα (διπλές κλειδαριές, βιομετρικές κλειδαριές, καρταναγνώστες, πληκτρολόγια, κλπ) τόσο πιο πολύ αυξάνονται οι πιθανότητες να τραβήξει την προσοχή σε κάποιους. Σίγουρα όλα αυτά αυξάνουν σημαντικά το επίπεδο ασφαλείας όταν είσαι μέσα στο σπίτι ή όταν λείπεις αλλά μην ξεχνάμε ότι ο αδύναμος κρίκος είναι αυτός με το κλειδί. Αν και αυτό πιστεύω με τον καιρό θα αλλάξει. Όπως πχ πριν 20+ χρόνια που έβλεπες πόρτα ασφαλείας και τράβαγε την προσοχή ενώ πλέον είναι κάτι που θα δεις σχεδόν σε κάθε πολυκατοικία. 

Το άλλο αρνητικό, είναι ότι κάποιοι βαριούνται να ξεκλειδώνουν κάθε φορά 2 κλειδαριές. Αυτό συνηθίζεται βέβαια.

Οπωσδήποτε ανεβαζει το επίπεδο ασφαλείας, όμως εγω πιστεύω οτι έτσι γινεσαι μεγάλος στόχος για σοβαρό "συνεργείο".

Οι ξεχασιάρηδες αμα κλειδωθούν απ' έξω με τετοια συστηματα (αυτοματου κλειδωματος) να δουμε ποιος ή πως θα ξεκλειδώσει για να μπουν μεσα!! Επίσης αν εισαι πολυμελής οικογενεια (όπως εμεις: 6 μελη) τι γινεται με το κόστος αντιγράφων και κυρίως τι γίνεται αν καποιος χασει τα κλειδιά του (στατιστικά βέβαιο). Αντε φτου κι απ' την αρχη νεα πραγματα και νεα 300άρια.  Αυτα τα συστήματα με βιομετρικά, ηλεκτρονικά κλπ που μπορεί να αστοχήσουν (ΔΕΔΗΕ) ή να υποστούν φθορα απο τον επιδοξο διαρρήκτη που για εκδίκηση τα καταστρεψει, ανοιγουν ή θα πρεπει να γρεμιστεί ο τοιχος για να μπει οιδοκτητης?

Δεν νομίζω οτι εχουν νοημα σε πολυκατοικια διοτι εκει οι "επισκεπτες" εχουν περιορισμενο χρονο και χωρο. Τι νοημα εχει πχ η διπλη θωρακιση σε πολυκατοικία? Αν σε βαλουν στο ματι μπαινουν απο τα μπαλκονια πολύ ευκολα και με λιγότερη φασαρία. Σε ενα κοινό διαμέρισμα με μια πορτα ασφαλείας, σιγα μην καθήσει ο κοινός διαρρήκτης να  εξετασει τι κλειδαρια, ποση θωράκιση, ποιος την εβαλε κλπ. Μάλλον τον απασχολεί αν ειναι καποιος μεσα, μην εμφανιστεί καποιος ξαφνικα, αν εχει κανενα συναγερμό, αν υπαρχει πιο ευκολο διαμερισμα στην οικοδομή κλπ.

Σε μονοκατοικιες αν δεν μπει συναγερμος και καμερες για να δεις ποιος μπηκε και ποτε και για να κερδισεις χρονο δεν αντιμετωπίζεται η εισβολή ακομα και με πορτες που να μην ανοιγουν απ' εξω!!!

Σε διαβεβαιώνω οτι επειδή ο άνθρωπος ειναι προσαρμόσιμο ειδος (πως συνηθίζεις τον πονόδοντο και δεν πας στο γιατρό και χανεις το δόντι σου) και μετά απο λίγο καιρό, αφου βαρεθεί να κλειδω-ξεκλειδώνει 10 κλειδαριές και συναγερμούς και καμερες θα χρησιμοποιεί μια. Ασε που δεν χωράνε στις τσεπες τρια-τεσσερα κλειδια, προστατευτικά (τι αρκουδι ειναι αυτό?), τηλεχειριστήρια κλπ.

Εγω πιστευω, για πολυκατοικία, μια απλή θωρακισμένη πόρτα με μια κλειδαριά καλή, ενα καλό defender, κατα τη γνωμη μου μαγνητικό, ενας ανθεκτικός κύλινδρος ( για να συμμετεχει στην αντοχή του defender σε snaping)  και ενα ταμπελάκι μουφα "mitsos security", ισως και μια IP WiFi καμερούλα και εισαι ΟΚ!!. Επίσης και κυρίως καλημέρα με τους συγκάτοικους!!! Να μην ειμαστε αγνωστοι μεταξύ αγνώστων. Να ξερει ο γείτονας οτι αυτος που ειναι εξω απο την πόρτα του διπλανού δεν ειναι ο ιδιοκτήτης και να ενδιαφερθεί.

Επεξ/σία από zevage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, mclein είπε

παντου τα ιδια προτεινουν. ειτε καποιος ειναι πελατης τους - ειτε οχι, παντα ακριβως η ιδια προσφορά !

το μονο που αλλαζει στις 2 περιπτωσεις ειναι ο κυλινδρος και τιποτα αλλο - δηλαδη το defender ειναι παντα το ιδιο !

Σαν πόρτα λέει τίποτα; Σαν κύλινδρο πάντως θα πάω λογικά στον RS3 S, που από ό,τι έχω καταλάβει είναι αξιοπρεπέστατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, FCastor είπε

Σαν πόρτα λέει τίποτα; Σαν κύλινδρο πάντως θα πάω λογικά στον RS3 S, που από ό,τι έχω καταλάβει είναι αξιοπρεπέστατος.

ειναι μια νορμαλ-τυπικη πορτα ασφαλειας. προσοχη στον Rs3s, ενα νεο κλειδι εφτασε ξανα στα 60€..(ειχε πεσει 35 ~ 45 καποιο διαστημα) !

12 λεπτά πριν, zevage είπε

Οπωσδήποτε ανεβαζει το επίπεδο ασφαλείας, όμως εγω πιστεύω οτι έτσι γινεσαι μεγάλος στόχος για σοβαρό "συνεργείο".

Οι ξεχασιάρηδες αμα κλειδωθούν απ' έξω με τετοια συστηματα (αυτοματου κλειδωματος) να δουμε ποιος ή πως θα ξεκλειδώσει για να μπουν μεσα!! Επίσης αν εισαι πολυμελής οικογενεια (όπως εμεις: 6 μελη) τι γινεται με το κόστος αντιγράφων και κυρίως τι γίνεται αν καποιος χασει τα κλειδιά του (στατιστικά βέβαιο). Αντε φτου κι απ' την αρχη νεα πραγματα και νεα 300άρια.  Αυτα τα συστήματα με βιομετρικά, ηλεκτρονικά κλπ που μπορεί να αστοχήσουν (ΔΕΔΗΕ) ή να υποστούν φθορα απο τον επιδοξο διαρρήκτη που για εκδίκηση τα καταστρεψει, ανοιγουν ή θα πρεπει να γρεμιστεί ο τοιχος για να μπει οιδοκτητης?

Δεν νομίζω οτι εχουν νοημα σε πολυκατοικια διοτι εκει οι "επισκεπτες" εχουν περιορισμενο χρονο και χωρο. Τι νοημα εχει πχ η διπλη θωρακιση σε πολυκατοικία? Αν σε βαλουν στο ματι μπαινουν απο τα μπαλκονια πολύ ευκολα και με λιγότερη φασαρία. Σε ενα κοινό διαμέρισμα με μια πορτα ασφαλείας, σιγα μην καθήσει ο κοινός διαρρήκτης να  εξετασει τι κλειδαρια, ποση θωράκιση, ποιος την εβαλε κλπ. Μάλλον τον απασχολεί αν ειναι καποιος μεσα, μην εμφανιστεί καποιος ξαφνικα, αν εχει κανενα συναγερμό, αν υπαρχει πιο ευκολο διαμερισμα στην οικοδομή κλπ.

Σε μονοκατοικιες αν δεν μπει συναγερμος και καμερες για να δεις ποιος μπηκε και ποτε και για να κερδισεις χρονο δεν αντιμετωπίζεται η εισβολή ακομα και με πορτες που να μην ανοιγουν απ' εξω!!!

Σε διαβεβαιώνω οτι επειδή ο άνθρωπος ειναι προσαρμόσιμο ειδος (πως συνηθίζεις τον πονόδοντο και δεν πας στο γιατρό και χανεις το δόντι σου) και μετά απο λίγο καιρό, αφου βαρεθεί να κλειδω-ξεκλειδώνει 10 κλειδαριές και συναγερμούς και καμερες θα χρησιμοποιεί μια. Ασε που δεν χωράνε στις τσεπες τρια-τεσσερα κλειδια, προστατευτικά (τι αρκουδι ειναι αυτό?), τηλεχειριστήρια κλπ.

α) αν την τοποθετηση την κανει καποιος για τα χιλιαρικα μεσα, γινεται στοχος. αν το κανει για τα παιδια & την οικογενεια του, δεν εχει κανενα φοβο. ισα-ισα, ξεγνοιζει για παντα !

β) ειναι μεγαλο προβλημα αν τραβηχτεί η πορτα κ κλειδωσει. λυνεται χρησιμοποιώντας κυλινδρους διπλης λειτουργιας. (μεσα / εξω) ή κρατωντας τις καρτες των κλειδιων σε διαφορετικο μερος, οπου μπορεις να βγαλεις αντιγραφα οποιαδηποτε στιγμη !

γ) η διπλη θωρακιση παιζει το ρολο της στις αργιες ή σε εποχες που λειπουν γενικα ολοι απο μια πολυκατοικια & μπορουν τα ποντικια να δρασουν ανενοχλητα. επισης, συνηθως οι πορτες με διπλη θωρακιση ειναι καλυτερες ποιοτικα στο συνολο. τελος, ειμαι σιγουρος οτι 9/10 και τροχους & κομπρεσερ ν'ακουσουν εξω απ'το σπιτι τους δε θα βγουν, ειτε απο αδιαφορια - ειτε απο φοβο.

δ) συναγερμος ναι. καμερες ειναι αχρηστες εκτος αν καποιος τις παρακολουθει 24/07. μια ερωτηση σε οποιαδηποτε κεντρικη μοναδα αστυνομευσης, θα σε πεισει οτι οι καμερες κ οι εγγραφες τους, βοηθουν 2/10 για συλληψεις.

ε) το μονο σωστο που εγραψες. απο συνηθεια, πολλοι κλειδωνουν ενα μερος των συστηματων τους. φυσικα και αυτο λυνεται. 1 καρτα για το access + 1 κλειδι για ολες τις κλειδαριες.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zevage είπε

Εγω πιστευω, για πολυκατοικία, μια απλή θωρακισμένη πόρτα με μια κλειδαριά καλή, ενα καλό defender, κατα τη γνωμη μου μαγνητικό, ενας ανθεκτικός κύλινδρος ( για να συμμετεχει στην αντοχή του defender σε snaping)  και ενα ταμπελάκι μουφα "mitsos security", ισως και μια IP WiFi καμερούλα και εισαι ΟΚ!!. Επίσης και κυρίως καλημέρα με τους συγκάτοικους!!! Να μην ειμαστε αγνωστοι μεταξύ αγνώστων. Να ξερει ο γείτονας οτι αυτος που ειναι εξω απο την πόρτα του διπλανού δεν ειναι ο ιδιοκτήτης και να ενδιαφερθεί.

Καλά τα λές. Αλλά θέλεις κάμερα με  motion detection, να σου στέλνει αυτόματα ειδοποίηση στο κινητο όταν όλοι λείπουν. Αλλιώς δεν έχει νοημα.

Και δρουν προληπτικά, αν έρθει η αστυνομία. Αλλιώς δεν νομίζω οτι αξίζει τον κόπο. [Κόστος κάμερας ~120Ε για όσους το ψάξουν ]

Εδώ κλέψανε τον γείτονα μας, τους είδαμε να βγαίνουν απο την πόρτα σαν κύριοι και νομίζαμε οτι ο ανθρωπος είχε επισκέψεις!! Που να το φανταστεις;

Όταν γύρισε Δευτερα και μπήκε στο σπίτι αποκαλύφθηκε η αλήθεια!

Επεξ/σία από Dvs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korniza είπε

Αν φέρω κάρτα σε ψηφιακή μορφή (σκαναρισμένη) θα μου βγάλεις αντίγραφο?? προφανώς πρέπει να ρωτήσω τον SIAMO για την περίπτωση μου αλλά ως γενικός κανόνας υπάρχει?

α) δε χρειαζεται να τα σβησεις :D / b) αν εχεις μαζι με τη φωτογραφια & την ταυτοτητα σου και αφου το εχουμε συμφωνησει ή καταγραψει, ναι !

γενικος κανονας με οποιοδηποτε & οποιουδηποτε προφιλ, δεν αντιγραφουμε. (+ οτι δεν μπορει ο καθενας να αντιγραψει διαφορα προφιλ) !

Επεξ/σία από mclein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mclein είπε

α) αν την τοποθετηση την κανει καποιος για τα χιλιαρικα μεσα, γινεται στοχος. αν το κανει για τα παιδια & την οικογενεια του, δεν εχει κανενα φοβο. ισα-ισα, ξεγνοιζει για παντα !

Το θέμα όμως  είναι ότι ο απ'εξω δεν ξέρει για ποιον λόγο έκανες την τοποθέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dtzgr είπε

Το θέμα όμως  είναι ότι ο απ'εξω δεν ξέρει για ποιον λόγο έκανες την τοποθέτηση.

99 στις 100, γνωριζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς ακουστά το Portopolis και τις πόρτες του; Αν ναι, εντυπώσεις; Μου το ανέφερε γνωστός μου να ρίξω μια ματιά.

 

https://portopolis.gr

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, FCastor είπε

Έχει κανείς ακουστά το Portopolis και τις πόρτες του; Αν ναι, εντυπώσεις; Μου το ανέφερε γνωστός μου να ρίξω μια ματιά.

https://portopolis.gr

πόρτες για 400€-500€ και τιποτα παραπανω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, mclein είπε

ειναι μια νορμαλ-τυπικη πορτα ασφαλειας. προσοχη στον Rs3s, ενα νεο κλειδι εφτασε ξανα στα 60€..(ειχε πεσει 35 ~ 45 καποιο διαστημα) !

α) αν την τοποθετηση την κανει καποιος για τα χιλιαρικα μεσα, γινεται στοχος. αν το κανει για τα παιδια & την οικογενεια του, δεν εχει κανενα φοβο. ισα-ισα, ξεγνοιζει για παντα !

β) ειναι μεγαλο προβλημα αν τραβηχτεί η πορτα κ κλειδωσει. λυνεται χρησιμοποιώντας κυλινδρους διπλης λειτουργιας. (μεσα / εξω) ή κρατωντας τις καρτες των κλειδιων σε διαφορετικο μερος, οπου μπορεις να βγαλεις αντιγραφα οποιαδηποτε στιγμη !

γ) η διπλη θωρακιση παιζει το ρολο της στις αργιες ή σε εποχες που λειπουν γενικα ολοι απο μια πολυκατοικια & μπορουν τα ποντικια να δρασουν ανενοχλητα. επισης, συνηθως οι πορτες με διπλη θωρακιση ειναι καλυτερες ποιοτικα στο συνολο. τελος, ειμαι σιγουρος οτι 9/10 και τροχους & κομπρεσερ ν'ακουσουν εξω απ'το σπιτι τους δε θα βγουν, ειτε απο αδιαφορια - ειτε απο φοβο.

δ) συναγερμος ναι. καμερες ειναι αχρηστες εκτος αν καποιος τις παρακολουθει 24/07. μια ερωτηση σε οποιαδηποτε κεντρικη μοναδα αστυνομευσης, θα σε πεισει οτι οι καμερες κ οι εγγραφες τους, βοηθουν 2/10 για συλληψεις.

ε) το μονο σωστο που εγραψες. απο συνηθεια, πολλοι κλειδωνουν ενα μερος των συστηματων τους. φυσικα και αυτο λυνεται. 1 καρτα για το access + 1 κλειδι για ολες τις κλειδαριες.

α) Οταν ειναι στο διαμερισμα κόσμος (παιδιά, σκυλιά, πεθερες κλπ) δεν νομίζω οτι οι κοινοί διαρρήκτες θα δοκιμάσουν εκτός αν ξερουν οτι υπαρχουν και χιλιάρικα. Δεν εχω ακούσει να κλέβουν παιδιά. Μια πολύ καλή πορτα ασφαλείας (η οποία φαίνεται και την βλεπουν τα "τζιμανια" στις ανιχνευσεις τους) σε κάνει στοχο 100%.

β) Αν εισαι σε πόλη που υπαρχει δυνατοτητα αναπαραγωγής εντάξει. Αν εισαι σε επαρχία ή είναι αργία κοιτα που θα κοιμηθείς μεχρι να βγάλεις αντίγραφο. Επίσης αν πρέπει να σταλεί στο εξωτερικό!!!

γ) Η διπλή θωράκιση ειναι περιττή εκτός αν εχεις να φυλάξεις πολλά χιλιάρικα ή σε κυνηγάει ο μισός υπόκοσμος (ο άλλος μισός δεν μπαινει μεσα, σε περιμένει απ'έξω). Επίσης αν μαθουμε να λεμε καλημέρα μεταξύ μας οι συγκάτοικοι τοτε θα αυξήσουμε την ασφάλειά μας. Οχι μονο η παρτούλα μας.

δ) οι κάμερες που λέω (ζητώ συγνώμη που δεν το ανεφερα αλλά το θεώρησα δεδομένο) είναι, όπως ανεφερε και άλλος συμφορουμίτης, με ανιχνευτή κίνησης. Αλλά και 24/7 βεβαίως. Εχω ήδη παραγγείλει μια κινέζική με 24 ευρώ και θα αναφερω εντυπώσεις οταν την παραλάβω και τη δοκιμάσω.

ε) Το θεμα δεν ειναι πόσο εύκολα αντιμετωπίζεται η πολλαπλότητα των κλειδαριών αλλά πόσο ευκολο ειναι να δινεις 300σάρια για αναβάθμιση συστημάτων και κυριώς αυτό που λέω για αναπλήρωση απωλειών κλειδιών, βλαβών των ηλεκτρονικών κλπ.

Μπορεί καποιοι να εχουν συντεχνιακό επαγγελματικό συμφέρον διατηρώντας ή  εντείνοντας το θεμα με την ασφάλεια (ή καλυτερα με την ανασφάλεια) αλλά κάποτε θα πρεπει να ειμαστε ανθρωποι. Αλλιώς τότε οι γιατροί πρέπει προληπτικά να μας στελνουν συνέχεια στα νοσοκομεία (και επειδή δεν υπάρχουν, στις ιδιωτικές κλινικές), οι  μηχανικοί (όπως εγώ) να μας τρομοκρατούν για τις αντοχές των σπιτιών μας και να μας προτρεπουν να φτιάξουμε άλλα, οι μηχανικοί αυτοκινήτων να μη μας αφήνουν να αγοράσουμε καινούργια (για να επισκευάζουν τα παλιά) και πάει λέγοντας.

Η πολυπλοκότητα της ασφάλειας δεν ειναι ίδια για όλους και δεν νομίζω οτι οσοι συζητάμε εδώ ανηκουμε σε ιδαίτερες κατηγορίες (και για να μη βιαστούν μερικοί να το θεωρήσουν υποτιμητικό, η εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα).

Επεξ/σία από zevage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...