Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Dvs είπε

Καλά τα λές. Αλλά θέλεις κάμερα με  motion detection, να σου στέλνει αυτόματα ειδοποίηση στο κινητο όταν όλοι λείπουν. Αλλιώς δεν έχει νοημα.

Και δρουν προληπτικά, αν έρθει η αστυνομία. Αλλιώς δεν νομίζω οτι αξίζει τον κόπο. [Κόστος κάμερας ~120Ε για όσους το ψάξουν ]

Εδώ κλέψανε τον γείτονα μας, τους είδαμε να βγαίνουν απο την πόρτα σαν κύριοι και νομίζαμε οτι ο ανθρωπος είχε επισκέψεις!! Που να το φανταστεις;

Όταν γύρισε Δευτερα και μπήκε στο σπίτι αποκαλύφθηκε η αλήθεια!

Κάμερες πολλή σωστά είπες κόστος 120 ευρώ και πάνω για να έχουν τα απαραίτητα μεγαπιξελ και led για σωστή καταγραφή , το μεγαλύτερο κόστος όμως είναι ένα καταγραφικό και βέβαια μην ξεχνάμε το monitor για να τις βλέπεις συνέχεια γιατί αλλιώς γιατί να τις έχεις και βέβαια ενα ups, φέτος εγώ αναβαθμισα και τις 3 κάμερες που είχα και το καταγραφικό μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ είπε

Κάμερες πολλή σωστά είπες κόστος 120 ευρώ και πάνω για να έχουν τα απαραίτητα μεγαπιξελ και led για σωστή καταγραφή , το μεγαλύτερο κόστος όμως είναι ένα καταγραφικό και βέβαια μην ξεχνάμε το monitor για να τις βλέπεις συνέχεια γιατί αλλιώς γιατί να τις έχεις και βέβαια ενα ups, φέτος εγώ αναβαθμισα και τις 3 κάμερες που είχα και το καταγραφικό μου.

Εδω στην Ελλάδα ειναι καπως ακριβές. Στο εξωτερικό ειναι πολύ πιο φθηνές με την ίδια ποιοτητα. Ο αριθμός μεγαπιξελ και τα led ειναι σχετικά. Η λήψη γίνεται απο κοντινή απόσταση οπότε η ευκρίνεια ειναι πολύ καλή στο 1mp. Επίσης δεν χρειάζεται καταγραφικό. Εχουν πάνω τους micro SD. Πάντως το κυριότερο ειναι οτι στελνουν mail με τη φωτο του διαρρήκτη και ειδοποίηση οτι ενεργοποιήθηκαν και πότε. Λεπτομέρειες προσεχώς.

21 λεπτά πριν, gousias είπε

Υπάρχει για ματάκι πόρτας κάτι που να καλύπτει απομακρυσμένο έλεγχο μέσω κινητού αλλά κάποια οθόνη μικρή πίσω από πόρτα;

Υπάρχει και τέτοια κάμερα IP. Με ενα αισθητήρα κίνησης ειναι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gousias είπε

Έχεις περισσότερα στοιχεία, που υπάρχει και ποιο είναι;

Ο αισθητήρας κίνησης είναι ένα θέμα γιατί θα φαίνεται εξωτερικά.

https://www.google.com/search?q=Καμερα+ματακι+πορτας&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλτε 10 κάμερες με 50 Mpixel. Όταν ο "επισκέπτης" μπει με κουκούλα, το πολυ πολύ να δεις την μάρκα του καλτσόν που θα φοράει 😂

Το θέμα με τις κάμερες είναι:

1. θέλουν τροφοδοσία

2. τα motion sensors είναι για την πλάκα στις κάμερες/καταγραφικά από τα κινεζομάγαζα. Τοσσο πολύ που στο τέλος δεν δίνει κανείς σημασία (το παραμύθι του ψεύτη βοσκού)

3. Η κουκούλα εξαφανίζει κάθε πιθανότητα για να δεις πρόσωπο.

4. Οι περισότεροι τοποθετούν τις κάμερες εκεί που τους βολεύει και όχι εκεί που πρέπει.

5. κάμερα χωρίς να συνδέεται με συναγερμό είναι μισή δουλειά.

6. Και οι κάμερες βανδαλίζονται αν φαίνονται (παίρνει ο τύπος και την SD καρτούλα μετά και ξέρει όλο το σόι από τις καταγραφές)

 Κρατήστε αυτό: κάμερα στην είσοδο της πολυκατοικίας με κυλιόμενη καταγραφή μήνα. Αν υπάρξει περιστατικό τότε ανατρέχετε στο αρχείο. 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zevage είπε

α) Οταν ειναι στο διαμερισμα κόσμος (παιδιά, σκυλιά, πεθερες κλπ) δεν νομίζω οτι οι κοινοί διαρρήκτες θα δοκιμάσουν εκτός αν ξερουν οτι υπαρχουν και χιλιάρικα. Δεν εχω ακούσει να κλέβουν παιδιά. Μια πολύ καλή πορτα ασφαλείας (η οποία φαίνεται και την βλεπουν τα "τζιμανια" στις ανιχνευσεις τους) σε κάνει στοχο 100%.

β) Αν εισαι σε πόλη που υπαρχει δυνατοτητα αναπαραγωγής εντάξει. Αν εισαι σε επαρχία ή είναι αργία κοιτα που θα κοιμηθείς μεχρι να βγάλεις αντίγραφο. Επίσης αν πρέπει να σταλεί στο εξωτερικό!!!

γ) Η διπλή θωράκιση ειναι περιττή εκτός αν εχεις να φυλάξεις πολλά χιλιάρικα ή σε κυνηγάει ο μισός υπόκοσμος (ο άλλος μισός δεν μπαινει μεσα, σε περιμένει απ'έξω). Επίσης αν μαθουμε να λεμε καλημέρα μεταξύ μας οι συγκάτοικοι τοτε θα αυξήσουμε την ασφάλειά μας. Οχι μονο η παρτούλα μας.

δ) οι κάμερες που λέω (ζητώ συγνώμη που δεν το ανεφερα αλλά το θεώρησα δεδομένο) είναι, όπως ανεφερε και άλλος συμφορουμίτης, με ανιχνευτή κίνησης. Αλλά και 24/7 βεβαίως. Εχω ήδη παραγγείλει μια κινέζική με 24 ευρώ και θα αναφερω εντυπώσεις οταν την παραλάβω και τη δοκιμάσω.

ε) Το θεμα δεν ειναι πόσο εύκολα αντιμετωπίζεται η πολλαπλότητα των κλειδαριών αλλά πόσο ευκολο ειναι να δινεις 300σάρια για αναβάθμιση συστημάτων και κυριώς αυτό που λέω για αναπλήρωση απωλειών κλειδιών, βλαβών των ηλεκτρονικών κλπ.

Μπορεί καποιοι να εχουν συντεχνιακό επαγγελματικό συμφέρον διατηρώντας ή  εντείνοντας το θεμα με την ασφάλεια (ή καλυτερα με την ανασφάλεια) αλλά κάποτε θα πρεπει να ειμαστε ανθρωποι. Αλλιώς τότε οι γιατροί πρέπει προληπτικά να μας στελνουν συνέχεια στα νοσοκομεία (και επειδή δεν υπάρχουν, στις ιδιωτικές κλινικές), οι  μηχανικοί (όπως εγώ) να μας τρομοκρατούν για τις αντοχές των σπιτιών μας και να μας προτρεπουν να φτιάξουμε άλλα, οι μηχανικοί αυτοκινήτων να μη μας αφήνουν να αγοράσουμε καινούργια (για να επισκευάζουν τα παλιά) και πάει λέγοντας.

Η πολυπλοκότητα της ασφάλειας δεν ειναι ίδια για όλους και δεν νομίζω οτι οσοι συζητάμε εδώ ανηκουμε σε ιδαίτερες κατηγορίες (και για να μη βιαστούν μερικοί να το θεωρήσουν υποτιμητικό, η εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα).

α) μιλα απο την ησυχια του χωριου σου και ασε να ξερουμε καλυτερα τι γινεται στην πολη και κατα ποσο η εγκληματικοτητα σταματα στα παιδια κ τους σκυλους. οταν θα εισαι σε διαμμερισμα μεταξυ αλλων 30, ελα πες μου αν βαλεις πορτα με 2 χιλιαρικα για την οικογενεια σου + αν εισαι στοχος. τωρα το Χ ειναι Κ απο τις κρισεις χωρις ιχνος εμπειριας.

β) καλυτερα να δωσεις 20-30-50 να κοιμηθεις οπουδηποτε, παρα να καταστρεψεις την περιουσια σου για να μπεις. οπουδηποτε. αν επελεξες προϊον του εξωτερικου, προβλημα σου ! αν το επελεξες σημαινει οτι δεν εμπιστευεσαι ουτε τον κωλο σου, οποτε γραψεις παπατζες στα παρακατω αλλα θα σου απαντησω και σ'αυτα ! επισης, υπαρχουν συναδελφοι, που θα σου ανοιξουν την πορτα με το καταλληλο τιμημα. κάθεσαι ; δε νομιζω !

γ) δεν πιστευω να ξερεις τι σημαινει πρακτικα διπλη θωρακιση. δεν πιστευω να εχεις κοψει 10 πορτες στη μεση για να δεις πως γινεται. δεν πιστευω να πηρες ποτηροτρυπανο να τρυπησεις εξω απ'την πορτα στα τυφλα κ να διαπερασεις μια κλειδαρια. και παει λεγοντας η θεωρια του youtube + των βιβλιων σου μιας κ εισαι μηχανικος.

δ) 24€...επενδυσες ! πρεπει να το σκεφτηκες πολυ να δωσεις τετοιο ποσο !

ε) οταν πληρωνεις σοβαρα ποσα, οι αστοχιες ειναι σπανιες. αν αγοραζεις των 24€ καμερα, προφανως θα κοστιζει 1 κουπα ρυζι καπου στα βαθη της κινας. δεν εχεις καν αποψη οσον αφορα τα συστηματα ασφαλειας γυρω απο πορτες / κλειδαριες και παρ'ολα αυτα εφτασες στην καταστροφη. οι φινλανδοι της abloy, οι ισραηλιτες της mul-t-lock θα ναι μαλακες !!! πως και δε πουλανε οι καραγκιοζηδες συστηματα με 10€ να παρει ο zevage στο κωριο...

-----------------

οσο και να με προκαλεις, οσο και να νομιζεις οτι τα κονομαμε εμεις εδω - οι αλλοι παραεξω κλπ, κανεις λαθος ! οταν εχουμε κρουσματα με βία, σπασμενες πορτες ή ακομη και εισβολες χωρις ιχνος σε τοπ προϊόντα. προφανως χωριο μου, δε θελουμε να τα κονομησουμε - θελουμε να αλλαξει ο κοσμος. επειδη ομως δεν αλλαζει, προσπαθουμε να ενημερωνουμε και ο καθενας κανει τα δικα του. αλλος αγοραζει χρονο, αλλος αφηνει στη μοιρα του το θεμα. εμεις τα κονομαμε σε μπραβο & ευχαριστώ ! εξω απο συντεχνιες. εξω απο κονομες οικονομικες. ασε που 3-4 να κλειδωθουν τη μερα κ με τα 50αρικα που ακουω να πληρωνουν καποιος βγαζει 200€-250€ μονο με αυτα και δεν ασχολειται ουτε με ασφαλειες - ουτε ανασφαλειες.

φιλικά και χωρις ειρωνεια μετα απο δυο μηνυματα που εγραψα + εσβησα !

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, zevage είπε

Εδω στην Ελλάδα ειναι καπως ακριβές. Στο εξωτερικό ειναι πολύ πιο φθηνές με την ίδια ποιοτητα. Ο αριθμός μεγαπιξελ και τα led ειναι σχετικά. Η λήψη γίνεται απο κοντινή απόσταση οπότε η ευκρίνεια ειναι πολύ καλή στο 1mp. Επίσης δεν χρειάζεται καταγραφικό. Εχουν πάνω τους micro SD. Πάντως το κυριότερο ειναι οτι στελνουν mail με τη φωτο του διαρρήκτη και ειδοποίηση οτι ενεργοποιήθηκαν και πότε. Λεπτομέρειες προσεχώς.

Υπάρχει και τέτοια κάμερα IP. Με ενα αισθητήρα κίνησης ειναι κομπλέ.

Χωρίς καταγραφικό δεν μπορείς να δεις σε μόνιτορ γιατί να βάλεις κάτι μόνο να σε ειδοποιήσει όταν δει κίνηση  αφού έχεις κάμερα στην πόρτα σου να μην βλέπεις σε μόνιτορ ποιος είναι έξω , ούτε ματάκι ούτε τίποτα, όσο για τα μεγαπιξελ άμα δεν έχεις αρκετά και θέλουν να κάνουν ζουμ για αναγνώριση προσώπου παραμορφώνεται και δεν κάνεις δουλειά, από πείρα σου λέω έγινε κλοπή μηχανής τον έχει πιάσει η κάμερα αλλά όταν ήρθε η αστυνομία να πάρει το βίντεο η μεγένθυση χάλασε την εικόνα, τα led είναι σημαντικά για να βλέπουμε στο σκοτάδι, χωρίς καλά led έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με τα λίγα μεγαπιξελ.Τελος το καταγραφικό κάνει όλα αυτά που θες με την ip camera που λες (δηλαδή αντί κάρτας περνει σκληρό περισσότερες μέρες και πάντα συνοδεύονται με πρόγραμμα για να τις βλέπεις on real time και να σε ειδοποιήσει για κίνηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korniza είπε

βάλτε 10 κάμερες με 50 Mpixel. Όταν ο "επισκέπτης" μπει με κουκούλα, το πολυ πολύ να δεις την μάρκα του καλτσόν που θα φοράει 😂

Το θέμα με τις κάμερες είναι:

1. θέλουν τροφοδοσία

2. τα motion sensors είναι για την πλάκα στις κάμερες/καταγραφικά από τα κινεζομάγαζα. Τοσσο πολύ που στο τέλος δεν δίνει κανείς σημασία (το παραμύθι του ψεύτη βοσκού)

3. Η κουκούλα εξαφανίζει κάθε πιθανότητα για να δεις πρόσωπο.

4. Οι περισότεροι τοποθετούν τις κάμερες εκεί που τους βολεύει και όχι εκεί που πρέπει.

5. κάμερα χωρίς να συνδέεται με συναγερμό είναι μισή δουλειά.

6. Και οι κάμερες βανδαλίζονται αν φαίνονται (παίρνει ο τύπος και την SD καρτούλα μετά και ξέρει όλο το σόι από τις καταγραφές)

 Κρατήστε αυτό: κάμερα στην είσοδο της πολυκατοικίας με κυλιόμενη καταγραφή μήνα. Αν υπάρξει περιστατικό τότε ανατρέχετε στο αρχείο. 

Όλα βανδαλιζονται αλλά όσο ποιο πολλές δικλείδες ασφαλείας έχεις τόσο τους κανείς να σκεφτούν αν πρέπει να ρισκάρουν, όπως λένε εδώ μέσα τόσο καιρό , αγοράσεις χρόνο η αποτροπή . Για να έρθουν με κουκούλες στην πολυκατοικία πρέπει να λείπουν όλοι , αλλιώς το να κυκλοφορίες με κουκούλα δίνει στόχο. Στις ειδήσεις βλέπεις κουκούλες γιατί πάνε να κλέψουν ένα κατάστημα που είναι κλειστό εκείνη την ώρα η μία μονοκατοικία που δεν θα σε δει άλλος , στην πολυκατοικία ακόμα και το βράδυ όλο και κάποιο πιπινακι θα περάσει, δύσκολα σε πολυκατοικία θα μπουν με κουκούλα. Χωριά ότι θα πρέπει να είναι εκτεθειμένοι πολλή ώρα μέχρι να περάσουν το συναγερμό σου την κλειδαριά σου στην πόρτα με το διπλό φύλλο, πιστεύω ούτε σπείρα θα έμπαινε εύκολα στον κόπο, και μην ξεχνάτε δύο σειρήνες μια έξω και μια ποιο μικρή μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ είπε

μην ξεχνάτε δύο σειρήνες μια έξω και μια ποιο μικρή μέσα.

Δύο?  Τέσσερις έχω.  2 μεγάλες εξωτερικές στα 2 μπαλκόνια, μακριά η μία από την άλλη.  Μια μικρή έξω από την εξώπορτα, να βαράει να ξυπνήσει η πολυκατοικία.  Και μία άλλη μικρή μέσα, να τους τρελάνει, να κλείνουνε τα αυτιά τους.

Οι συρώμενες πόρτες θωρακίσμένες με κροκοδιλάκια,  λάμες και πύρους ώστε να μην ανοίγουν/συκώνοντε/βγαίνουν αν δε τις ανοίξω εγώ από μέσα.  Μου έκαναν απόπειρα διάρρηξης και είδα πως προσπάθησαν να την ανοίξουν.  Τώρα ανοίγει μόνο αν σπάσουν το τζάμι.

Σκέφτηκα να βάλω κάμερες αλλά δεν ήθελα να δώσω περισσότερο στόχο.  Το έψαξα λίγο για κρυφές κάμερες αλλά τελικά το άφησα.  Όσο προχωράει η τεχνολογία όμως οι λύσεις αυτές γίνοντε πιο εύκολες.

Ένα απλό διαμέρισμα στον πρώτο όροφο έχω.  Αν μπούνε μέσα μια flat tv και ένα laptop το πολύ να πάρουνε.  Απλά δε γουστάρω να βιάζουν το χώρο μου.  Και δεν το διακινδινευώ να γίνει κάτι όταν είμαι μέσα με τα παιδιά μου.

 

Συμφωνώ ότι μία κάμερα στην είσοδο της πολυκατοικίας είναι πολύ καλή περίπτωση.  Αλλά που να συνενοηθείς με τους άλλους, Βόρειοι και Νότιοι.  8 μήνες μέχρι να τους πείσω να βάλουμε προβολάκια LED στα σκοτεινά σημεία της πυλωτής.  Βλέπουνε τα σημάδια από τα κατσαβίδια στην είσοδο της πολυκατοικίας και δεν ενεργοποιούντε, να πάρουμε μέτρα από κοινού.

Επεξ/σία από bobptz
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ είπε

Όλα βανδαλιζονται αλλά όσο ποιο πολλές δικλείδες ασφαλείας έχεις τόσο τους κανείς να σκεφτούν αν πρέπει να ρισκάρουν, όπως λένε εδώ μέσα τόσο καιρό , αγοράσεις χρόνο η αποτροπή . Για να έρθουν με κουκούλες στην πολυκατοικία πρέπει να λείπουν όλοι , αλλιώς το να κυκλοφορίες με κουκούλα δίνει στόχο. Στις ειδήσεις βλέπεις κουκούλες γιατί πάνε να κλέψουν ένα κατάστημα που είναι κλειστό εκείνη την ώρα η μία μονοκατοικία που δεν θα σε δει άλλος , στην πολυκατοικία ακόμα και το βράδυ όλο και κάποιο πιπινακι θα περάσει, δύσκολα σε πολυκατοικία θα μπουν με κουκούλα. Χωριά ότι θα πρέπει να είναι εκτεθειμένοι πολλή ώρα μέχρι να περάσουν το συναγερμό σου την κλειδαριά σου στην πόρτα με το διπλό φύλλο, πιστεύω ούτε σπείρα θα έμπαινε εύκολα στον κόπο, και μην ξεχνάτε δύο σειρήνες μια έξω και μια ποιο μικρή μέσα.

συμφωνώ και πάνω σε αυτά μπορούμε να βάλουμε το εξής:

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Άλλο μονοκατοικία, άλλο μεζονέτα, αλλό σπίτι στην εξοχή και αλλό πολυκατοικία με 30 διαμερίσματα.

Επίσης θεωρώ ότι πρέπει να αναλογιστούμε και τις ώρες (ή τις ημέρες) που κάποιος θα προσπαθήσει να μπει. Βράδυ, δεκαπενταύγουστος, μια μέρα βροχερή με μπουμπουνητά. 

Σε μονοκατοικία η κάμερα δεν θα δουλέψει κατά την στιγμή της διάρρηξης αλλά , αν σταθεί κάποιος τυχερός, μπορεί να έχει καταγράψει προηγούμενες βολιδοσποπίσεις από τις προηγούμενες ημέρες θεωρώντας ότι έχει μπει σωστά.

Σε πολυκατοικία σίγουρα κάποιος με καλυμένο το πρόσωπο θα κινούσε υποψίες αν φαινόταν από τον δρόμο (ανθρώπινος παράγωντας) οπότε μια κάμερα σε εκείνο το σημείο για τις πρωϊνες ώρες θα έκανε τα πράγματα δυσκολότερα (παρεπιπτώντος 1 κάμερα = καμία) καθώς και να είναι ΚΡΥΦΗ!

Από την στιγμή που μπουν στην πολυκατοικία έχουν τα εξής: δεν είναι εκτεθημένοι στην θέα από τον δρόμο. Έχουν να αντιμετοπίσουν το τυχαίο γεγονός να βγει κάποιος από το διπλανό διαμέρισμα. Εκεί πραγματικά, αν είστε ο τυχαίος, να παρακαλάτε να φοράνε κουκούλες.....

Σε πολυκατοικίες με οροφοδιαμερίσματα, δεν τους νιάζει κιόλας η περίπτωση αυτή. Εκεί βεβαια επειδή ο χώρος μπροστά από την πόρτα, παρότι κοινόχρηστος, δεν έχει κανείς καμιά δουλεία μπροστά, υπάρχουν τρόποι να ελεγχθεί καλύτερα.

Σε μεζονέτες, η πρόκληση είναι μεγαλύτερη αφού ο έξτρα όροφος δίνει μια τυπική ηχομόνωση και μεγαλύτερη ευελιξία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ είπε

Κάμερες πολλή σωστά είπες κόστος 120 ευρώ και πάνω για να έχουν τα απαραίτητα μεγαπιξελ και led για σωστή καταγραφή , το μεγαλύτερο κόστος όμως είναι ένα καταγραφικό και βέβαια μην ξεχνάμε το monitor για να τις βλέπεις συνέχεια γιατί αλλιώς γιατί να τις έχεις και βέβαια ενα ups, φέτος εγώ αναβαθμισα και τις 3 κάμερες που είχα και το καταγραφικό μου. 

Ποιος ο λογος να εχω καταγραφικο ή monitor μεσα στο σπιτι;

Δεν πρόκεται να κοιτάω 24/7 το monitor. Επίσης, συνήθως μπαίνει σε κάποιο πατάρι και αν ο άλλος έχει χρόνο θα το καταστρέψει ή θα το παρει μαζί του.

Στο σπίτι μου θέλω ησυχία, να μην φαίνενται τίποτα και η τεχνολογία να με υπηρετεί!

Γιατί να μην στέλνω κατευθείαν σε email, πχ. ενα gmail που έχω μονο για αυτό το λόγο, την φωτογραφία και να δέχομαι και ειδοποίηση στο κινητό 24/7;

Η  κάμερα δεν ειναι για να δω τον κλεφτη, ή για να βοηθήσω την αστυνομία στην μετέπειτα έρευνα. Είναι για να ενημερωθώ οτι κάποιος μπήκε μέσα (=παραβίασε ήδη την πόρτα) και να έρθει η αστυνομία να τον μαζέψει (ελπίζω δηλαδή) πριν φύγει με την τηλεόραση. Να μην μου σπάσει ότι υπάρχει στο σπίτι επειδή νομίζει οτι θα βγεί πάκους με δολλάρια

 

Άραγε πόσοι κοιτάνε απο το ματάκι της πόρτας πριν ανοίξουν όλα τα συστήματα ασφαλείας που βάλανε και βγουν στις σκάλες;

Αν σε περιμένουν εκεί τζάπα όλη η προσπάθεια ....

 

Επεξ/σία από Dvs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Για να σας βοηθήσω λίγο ακόμα υπάρχουν checklists που μπορούν να σας καθοδηγήσουν για το επίπεδο ασφαλειας που έχετε μέχρι τώρα και να δείτε τι μπορείτε να αναβαθμίσετε, πολλές φορές με ΕΛΑΧΙΣΤΑ χρήματα αλλάζοντας κάποια συνήθεια σας ή αλλάζοντας την καμένη λάμπα στην είσοδο της πολυκατοικίας. Τα χαζο-αμερικανάκια το κάνουν μαζί με την τοπική αστυνομία....εμείς εδώ είμαστε αυτοδίδαχτοι (Βάζω και εμένα μέσα) και Masters 🤣. Φαντάζομαι αν πήγαινα στο Τμήμα και τους ζήταγα να μου κάνουν μια τέτοια έκθεση πως θα με κοιτάζανε 🤣😅

 

https://www.google.gr/search?q=police+checklist+security&rlz=1C1GCEA_enGR785GR785&oq=police+checklist+security&aqs=chrome..69i57.25054j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8#cns=0

Επεξ/σία από korniza
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για 12-13 ευρώ το μήνα το σήμα του συναγερμού μεταδίδεται τηλεφωνικά στο κέντρο λήψης σημάτων της εταιρείας security.  Αν δε σηκώσω το κινητό θα στείλουν την αστυνομία. 

ΑΝ το σηκώσω, τότε ΑΝ έχω κάμερα θα μπορώ να δω τι γίνεται σπίτι. 

Επεξ/σία από bobptz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...