Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Οι ηλεκτρονικές κλειδαριές τύπου navelon τι λένε? Βασικά θέλω να πάρω μία κλειδαριά στην οποία να υπάρχει η δυνατότητα να έχουν και άλλα άτομα κλειδί το οποίο όμως να λειτουργεί μόνο συγκεκριμένες ώρες και μέρες. Η μία λύση είναι η κλειδαριά mul t lock TLO  (ή η mul t lock cliq την οποία όμως δεν τη βλέπω πουθενά διαθέσιμη)  η οποία δίνει ένα δεύτερο κλειδί το οποίο εσύ το ρυθμίζεις ανάλογα με ένα άλλο κλειδί το πότε λειτουργεί και πότε όχι και η άλλη λύση είναι μία ηλεκτρονική κλειδαριά στην οποία προγραμματίζεις τα κλειδιά. Αυτό που δεν έχω καταλάβει όμως είναι πόσο γερές είναι αυτές οι κλειδαριές. Αξίζουν ή πληρώνεις έναν τόνο χρήματα για το ηλεκτρονικό μέρος και ο κύλινδρος είναι μάπα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Της navelon το σύστημα είναι εντυπωσιακό σαν αυτά που διαφημίζει ο balomenos.....

 

Το τι παίρνεις στην πραγματικότητα, μπορώ να στο εξηγήσω σε προσωπικό μήνυμα.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω στους ενδιαφερόμενους να πληρώσουν πολλά, γιατί δεν το κάνουν καλύτερα 

πληρώνοντας περισσότερα ;

 

Να με συμπαθείς bezbozny αλλά στη θέση σου, θα έβαζα αυτόματο σύστημα ανάλογο των ξενοδοχειακών μονάδων.

Καρτούλα, χρονοδιακόπτης στην κλειδαριά (+ηλεκτροπύρος για έξτρα) κ τέλος.

 

Το navelon δε θα το σκεφτόμουν καν απ'αυτό που έχω δει από κοντά σχετικά με την ποιότητα των προϊόντων.

 

Tο σύστημα της mul-t-lock είναι εξαιρετικό, το έχω δει στο ισραήλ σε ανάλογη έκθεση. 

 

Στην ελλάδα έχω δει τοποθετημένο το σύστημα της dierre & της assa (abloy) αλλά είναι αρκετά μεγάλο το κόστος.

 

Όπως και να έχει, τα συστήματα αυτά έχουν τη βάση τους στην ευκολία χρήσης και όχι την απαράμιλλη παροχή ασφάλειας.

 

Τέλος, μην ξεχνάμε το ξεκλείδωμα. Κάποια στιγμή στο μέλλον, ίσως χρειαστεί ξεκλείδωμα....ή ξεμπλοκάρισμα...και απορώ ποιος θα είναι ο "μάγκας" που θα το αναλάβει !!!!

 

υγ - ελπίζω να μιλάμε για πόρτα άνω των 1500€ κ όχι υπερκοστολογημένα αυτά γιατί τότε δεν υπάρχει λόγος συζήτησης...ερχόμαστε βγάζουμε το κάσωμα & τέλος τα συστήματα !

 

υγ2 - ψάξε και για την επιλογή της κλασικής κλειδαριάς θωρ/νης πόρτας με κύλινδρο mul-t-lock interactive plus+ (flex). παρέχει αρκετά αξιόπιστα αυτό που ψάχνεις κατά ένα μέρος !

Επεξ/σία από mclein
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το mul t lock TLO / flex όπως είπα το σκέφτομαι αρκετά. Ο λόγος όπως είπα είναι κυρίως η ευκολία χρήσης που σκέφτομαι έναν ηλεκτρονικό κύλινδρο, αλλά υπό την προϋπόθεση ότι παρέχει την ίδια ποιότητα ασφάλειας με έναν αξιόπιστο κύλινδρο ασφαλείας. 

 

Υ.Γ. Όποτε θέλεις γράψε μου προσωπικό μήνυμα εάν έχεις όρεξη και διάθεση όσα δεν μπορείς να πεις δημόσια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλύτερη λύση με βάση το συνεργάτη μου (ηλεκτρονικά / αυτοματισμοί) είναι ένα κλασικό πακέτο κλειδαριάς 200+ ευρώ και επάνω ή κάτω απ'την κλειδαριά ηλεκτροπύρος με πληκτρολόγιο ή αποτύπωμα ή ασύρματο τηλεκοντρόλ ή access card ! 

 

*200€ πραγματικά, όχι κλειδαριά moia, securtina κλπ + κύλινδρο arco/icsa κλπ που βλέπω κατα 85% σε νέες πόρτες όταν με καλούν για σουστες κ άλλους λόγους  :X

 

αν θες ρωτησε με κατι συγκεκριμενο (κλειδαριές, πόρτες, τιμες) γιατι μπορω να γραψω πολλα με βαση αυτα που βλεπω κ αυτα που ακουω απ'τους πελάτες στην Αττικη !!!

 

το σίγουρο είναι οτι 8/10 πελάτες μαγαζιών "με όνομα" παραπληροφορούν, προμοτάρουν σωστά & έξυπνα πολυ δυνατά κ ακριβά συστήματα...και ο ανθρωπος του μεροκάματου που θέλει πόρτα των 400€ τους επιλέγει με την προοπτική οτι "αυτοί ξέρουν" κ πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά νομίζω ότι έτσι ξεφεύγουμε λίγο στην τιμή και όπως είπα δε με ενδιαφέρει το τέλειο από άποψη ασφάλειας, αλλά μία ικανοποιητική λύση που να προσφέρει τη δυνατότητα περιορισμένης χρήσης σε άλλους. Για παράδειγμα μπορώ να δώσω μέχρι 300 ευρώ το μέγιστο για μία λύση που θα μου προσφέρει την ασφάλεια ενός καλού κυλίνδρου/defender σε συνδυασμό με την παραπάνω δυνατότητα. Με λιγότερα χρήματα μπορώ να έχω αυτή τη δυνατότητα όπως είπες και εσύ με το mul-t-lock TLO/flex και απλά είμαι διατεθειμένος να δώσω λίγα παραπάνω με το ταβάνι στα 300 ευρώ για μία λύση που θα μου δώσει μία μεγαλύτερη ευκολία αλλά όχι λιγότερη ασφάλεια από αυτή που θα μου δώσει ο mul-t-lock (και ταυτόχρονα όχι περισσότερη καθώς δε νομίζω ότι χρειάζονται υπερβολές... ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mul-t-lock κλειδαριά ή cisa revolution pro + mul-t-lock flex + defender disec Monolito Kripton είσαι οριακά στα 300.00€ και σε κάποιους συναδέλφους μπορεί να τα υπερβαίνεις κιόλας  :-D  :-D

 

με ταβάνι τα 300 πιστεύω δύσκολα θα πετύχεις αυτό που θες, αν κ δεν έχω τα χαρτιά μου εύκαιρα, δε θυμάμαι κάποιον ηλεκτρονικό κύλινδρο / σύστημα που μαζί με την εργασία θα βγει στην τιμή αυτή !

 

ως συμβουλή θα σου πρότεινα να δώσεις 240 ~ 300 και να θωρακίσεις για τα επόμενα 3 ~ 5 χρόνια την πόρτα σου με ένα τοπ σύστημα μηχανικό και που ξέρεις, σε 3 χρόνια μπορεί να έχεις δυνατότητα με 500~800 να τοποθετείς αυτόματη πόρτα πολλαπλών σημείων θωράκισης + εσωτερικες μπάρες ! (απ'τα 1800+ που είμαστε τώρα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mclein, ηλεκτροπύρο που είπες πριν μπορείς να βάλεις όπου θέλεις? Γιατί με έχει φάει το έτερο ήμισυ αλλα ένας κλειδαράς που είχαμε ρωτήσει μας είχε πει δεν γίνεται στην πόρτα μας (θυμίζω: Dierre 15ετιας). Η δική μας έχει το κλασσικό συρτάκι πάνω και έχει φαγωθεί να το κάνουμε ηλεκτροπύρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mclein, ηλεκτροπύρο που είπες πριν μπορείς να βάλεις όπου θέλεις? Γιατί με έχει φάει το έτερο ήμισυ αλλα ένας κλειδαράς που είχαμε ρωτήσει μας είχε πει δεν γίνεται στην πόρτα μας (θυμίζω: Dierre 15ετιας). Η δική μας έχει το κλασσικό συρτάκι πάνω και έχει φαγωθεί να το κάνουμε ηλεκτροπύρο...

 

Αν διαπίστωσε ο συνάδελφος όταν την άνοιξε οτι δεν μπαίνει, πιθανον κατι ειδε & δε θα μπαίνει...αλλά........

 

Το κλασικό συρτάκι αν κάνατε τρύπα απέναντι και μπαίνει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο μέρος του μέσα στην κάσα είστε σε καλό δρόμο κ αρκεί, τουλάχιστον όταν είστε μέσα. Αν ισχύουν ειδικά οι ερωτήσεις για τους καλούς κυλίνδρους νωρίτερα...τότε σίγουρα αν το αποφασίσουν να μπουν, θα χρειαστείτε πόρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την είδε την πόρτα, του είπαμε ποια ειναι στο περιπου και λέει δεν μπαίνει. Αυτος είχε ένα σύστημα που αν θυμάμαι καλά ο μηχανισμός του ηλεκτροπύρου έμπαινε στη θεση της κλειδαριας, άρα ή το ένα θα είχες ή το άλλο. Αφού όμως λες είμαστε ΟΚ με τον κύλινδρο, μένουμε εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού όμως λες είμαστε ΟΚ με τον κύλινδρο, μένουμε εδώ.

 

με δεδομένη τη χρήση επώνυμου defender & προφανώς σωστή τοποθέτηση αυτού !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλημέρα σε ολους

Για την προστασια του σπιτιου μιας και ειθχαμε πολλες διαρρηξεις τελευταια εκανα τα εξης

1)Εβαλα συναγερμο στην κυριως πορτα και τα παραθυρα ο οποίος μολις κατι παραβιαστει ειδοποιει μεσω sim κινητου ωστε να αποκλεισω την περιπτωση να κοψουν οι κλεφτες καλώδια σταθερης

2)Εβαλα IP καμερες με ειδοποιηση στο κινητο μου οταν υπάρχει κινηση ή θορυβος στον χώρο. Μπορω μεσω εφαρμογης να μπαινω και να ελεγχω

3)Αλλαξα κλειδαρια και τοποθετησα μια CISA με καταπελτη που πεφτει 

4)Εβαλα νεο αφαλο ασφαλειας αντικαθιστωντας τον παλιο με το μακρυ κλειδι χρηματοκιβωτιου

5)Τοποθετησα ασφαλειες στα αλουμινια, τζαμια μπαλκονοπορτες κλπ

 

περαν αυτων

 

1)Φροντιζω ακομα και οταν ειμαι μεσα να βαζω το μανταλο απο πισω

2)Να κλειδωνω την πορτα

3)Να κλρειδωνουμε ως πολυκατοικια την κατω πορτα

4)Να υπαρχει φωτισμος το βραδυ στην ειδοδο

 

τελος

1)Φροντιζω εχω μετρα ενεργητικης ασφαλειας τα οποια θα χρησιμοποιησω ΜΟΝΟ εφοσον εχω τον χρονο. Συμβουλη να εχετε κανει ρεαλιστικη εξασκηση πριν και να ειστε γνωστης. Τα βηματα πρεπει να ειναι σχεδον μηχανικα.

2)Φροντιζω να μην εχω πραγματα αξιας στο σπιτι, οπως χρηματα. Εινια η μεγαλυτερη βλακεια που μπορει να κανει καποιος αυτη την εποχη. Βαλτε τα σε θυριδα καμουφραρισμενα σε ενα λεπτο βιβλιο πχ

3)Απαντες στη γειτονια, εννοωντας στα σπιτια περιξ στους γειτονε που εμπιστευομαστε εχουμε το νου μας και δε βαριομαστε. Χτυπά συναγερμος παιρνουμε τηλεφωνο χρησιμοποιωντας συνθηματικο. (εχουμε την απλη επαναληψη της ιδιας λεξης 2 φορες σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα και το θυμα δε μπορει να μιλησει)

4)speed dial το κινητο

5)τελος, ολη η οικογενεια ειναι δασκαλεμενη στον τροπο συμπεριφορας σε περιπτωση ληστειας/διαρρηξης (ψυχραιμια και ας παρουν οτι βρουν)

 

Να κρατησετε στο νου οτι

 

Τιποτα δεν ειναι απαραβιαστο

Οι κλεφτες δρουν σε ομαδες συνηθως των 3 ατομων. 2 επανω ενας τσιλιες οταν θελουν ωρα, ή 3 επανω οταν ειναι για κατι γρηγορο

Τιποτα δε μετρα περισσοτερο απο τη σωματικη σας ακεραιοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ανάμεσα σε κλειδαριά mult-t-lock integrator και omega plus από την ίδια εταιρεία. Ο κλειδαράς μου τις αφήνει στην ίδια τιμή. Ξέρω ότι η πρώτη είναι πιο νέας τεχνολογίας αλλά μου είπε ότι για την integrator μπορεί να χρειαστεί ένα μερεματάκι, να ανοίξει μια πιο μεγάλη τρύπα για να τη φορέσει στην πορτα. Ο κλειδαράς υποστηρίζει ότι με ένα μικρό διακοσμητικό δεν θα φαίνεται, αλλά είμαι με ενοίκιο και φοβάμαι τη γκρίνια του ιδιοκτήτη όταν φύγω και πάρω την κλειδαριά μαζί.

 

Έχει κανείς άποψη για τις κλειδαριές αυτές; Η omega plus θεωρείται ακόμα σύγχρονη ή αρχίζει να ξεπερνιεται;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι αλλα να απαντησει οποιος ξερει...

 

Οταν κλειδωνουμε πορτα ασφαλειας τα κλειδια τα βγαζουμε απο την κλειδαρια ή τα αφηνουμε επανω ?

τα βγαζουμε για με μια ατσαλινη προκα γυρνανε και ξεκλειδωνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακουγόταν για τις παλιές τύπου χρηματοκιβωτίου με το μεγάλο κλειδί. Στις νέες ασφαλείας με μικρό λένε το ίδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...