Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα βγαζουμε για με μια ατσαλινη προκα γυρνανε και ξεκλειδωνουν

Εγώ βάζω το κλειδί της εισόδου. Για να μην μπορεί να μπει μάστερ κλειδί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι ανάμεσα σε κλειδαριά mult-t-lock integrator και omega plus από την ίδια εταιρεία. Ο κλειδαράς μου τις αφήνει στην ίδια τιμή. Ξέρω ότι η πρώτη είναι πιο νέας τεχνολογίας αλλά μου είπε ότι για την integrator μπορεί να χρειαστεί ένα μερεματάκι, να ανοίξει μια πιο μεγάλη τρύπα για να τη φορέσει στην πορτα. Ο κλειδαράς υποστηρίζει ότι με ένα μικρό διακοσμητικό δεν θα φαίνεται, αλλά είμαι με ενοίκιο και φοβάμαι τη γκρίνια του ιδιοκτήτη όταν φύγω και πάρω την κλειδαριά μαζί.

 

Έχει κανείς άποψη για τις κλειδαριές αυτές; Η omega plus θεωρείται ακόμα σύγχρονη ή αρχίζει να ξεπερνιεται;;

 

μια χαρα ειναι κ οι 2, η mul-t-lock με κυλινδρο Integrator ανοιγει με μικροτερη "φασαρια". 

 

προσεξε μην τις πληρωσεις πανω απ τα 220 λογω καπιταλ κοντρολ κ διαφορα αστεια.

 

ειδικα την integrator.....που ειναι ο κύλινδρος 7x7 δηθεν πατενταρισμενος.

 

*φανταζομαι εισαι κεντρο αθηνα κ ακουσες τα γνωστα...

 

Αυτό ακουγόταν για τις παλιές τύπου χρηματοκιβωτίου με το μεγάλο κλειδί. Στις νέες ασφαλείας με μικρό λένε το ίδιο?

 

εξαρταται τον κυλινδρο. καποιοι κυλινδροι ειναι αμφιδρομης λειτουργειας, οποτε μπορει να γυρισουν ακομη κι αν υπαρχει κλειδι απο πισω.

 

το θεμα ειναι πως δεν υπαρχει λογος να αφηνετε κλειδια επανω στην πορτα. ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ.

 

κλειδωνουμε + βαζουμε συρτη (που μπαινει μεσα στην κασα) = απαραβιαστη πόρτα.

τα βγαζουμε για με μια ατσαλινη προκα γυρνανε και ξεκλειδωνουν

 

αστειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειμασταν παιδια μας ελεγαν να το αφηνουμε γιατι ετσι αμα εχει "αντικλειδι" δεν θα μπορεί να ανοίξει.

Επαθα πολιτισμικο σοκ οταν εμαθα πως ο γειτονας κλειστηκε εξω με το κλειδι απο μεσα και ο κλειδαρας του ανοιξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειμασταν παιδια μας ελεγαν να το αφηνουμε γιατι ετσι αμα εχει "αντικλειδι" δεν θα μπορεί να ανοίξει.

Επαθα πολιτισμικο σοκ οταν εμαθα πως ο γειτονας κλειστηκε εξω με το κλειδι απο μεσα και ο κλειδαρας του ανοιξε.

 

μα ήταν απλά τραβηγμένη η πόρτα....γιατί να πάθεις σοκ ;;;

 

ξεκλείδωτα = απλά "ερεθισμός" της γλώσσας της κλειδαριάς κ ανοίγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εξηγώ γιατί πολλοί νομίζουν πως να βάλουν πίσω το κλειδί είναι καλή ιδέα. Ετσι μας ελεγαν οι μεγαλοι από παιδιά, αυτό νομίζαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανε σε οποια πορτα θες ασε το κλειδι πισω ισια κλειστην, βαλε αυτο την αλλη το αντικλείδι θα ανοιξει.

 

Ξανακαντο αφου το πρωτο κλειδι το χεις στριμμενο, δεν θα ανοιξει, εχε καποιο απο την αλλη πλευρα να σε ανοιξει, μην κλειδωθεις εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως τα λέει ο λίβερπουλ με τη διαφορά οτι υπάρχουν κύλινδροι διπλής λειτουργίας.

 

διπλή λειτουργία = όπως κι αν είναι απ'την πίσω μεριά το κλειδί, αν βάλεις απ'την μπροστά ένα δεύτερο θα λειτουργεί κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η συμβουλή να μένει το κλειδί στην πόρτα έχει να κάνει με λόγους ασφαλείας από μέσα (πχ φωτιά) και όχι από έξω. Δηλαδή για να μπορείς να ανοίξεις και να βγεις γρήγορα. Δεν ξέρω αν πράγματι έχει νόημα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανε σε οποια πορτα θες ασε το κλειδι πισω ισια κλειστην, βαλε αυτο την αλλη το αντικλείδι θα ανοιξει.

 

Ξανακαντο αφου το πρωτο κλειδι το χεις στριμμενο, δεν θα ανοιξει, εχε καποιο απο την αλλη πλευρα να σε ανοιξει, μην κλειδωθεις εξω

 

Δεν είναι αυτό το θέμα...

Πήγαινε στο χωριό, πάρε το κλειδί της αυλόπορτας της γιαγιάς και βάλτο από πίσω. Πάρε μετά το κλειδί του παππού και προσπάθησε να ανοίξεις. Δεν ανοίγει.

Ποιό είναι το ηθικό δίδαγμα? 'Οτι αν έχεις κλειδί πίσω δεν ανοίγει. Αυτό ήξεραν τότε, αυτό έλεγαν στα παιδιά τους, έτσι έμαθαν πολλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εντυπωσίασε η ποικιλία των γνώσεων σε αυτό το νήμα και ομολογώ ότι αισθάνθηκα λίγο ανόητος καθώς με φαντάστηκα να περιμένω ολόκληρες δεκαετίες ξεκλείδωτος και ξαμπάρωτος με ορθάνοιχτα μπαλκόνια με την ελπίδα να παρουσιαστούν τίποτε θύματα. Μόνο αδέσποτοι σκύλοι και γάτες εμφανίζονται. 
Τελικά θα αγοράσω κάγκελα από το Αλκατράζ για να δώσω την εντύπωση πως είμαι γέρος, ευάλωτος, ανασφαλής και ματσωμένος. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η συμβουλή να μένει το κλειδί στην πόρτα έχει να κάνει με λόγους ασφαλείας από μέσα (πχ φωτιά) και όχι από έξω. Δηλαδή για να μπορείς να ανοίξεις και να βγεις γρήγορα. Δεν ξέρω αν πράγματι έχει νόημα όμως.

 

πομολοκυλινδρος για οποιον φοβαται πως δε θα προλαβει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οι κλειδαράδες είναι σαν τους γιατρούς & δεν πρέπει να εμπιστεύεστε μόνο έναν.

 

Σας προτείνει κάποιος κάτι, ρωτήστε 1-2-5-100 ανάλογα με το πόσο χρόνο διαθέτετε.

 

ΚΕΡΔΟΣ ΘΑ ΕΧΕΤΕ.

 

Επίσης, τελευταία που οι δουλειές είναι μέτριες, φήμες λένε πως κλειδαράδες ανοίγουν ξεκλείδωτες πόρτες με 

30€~60€.

 

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ Ή ΛΟΓΙΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕ 10€~20€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πόσες φορές έχω κοιμηθεί με ανοικτά παράθυρα και τα κλειδιά απ έξω...

Άλλες τόσες έχω αφήσει τα κλειδιά πάνω στο σκούτερ.

Το κακό είναι ότι πριν μπω στον βαθυ ύπνο να το θυμαμαι και να λέω δε γαμ...τε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...