Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Topic


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε μπορω να πω ότι με τρελαίνει.

Παρεπιπτοντως την 1η Οκτωβρίου αναλαμβάνει η CD media. Σε πόσο χρόνο διάστημα πιστεύετε θα εφοδιαστει η αγορά με κονσόλες;

Είμαι σε αναζήτηση κάποιας συλλεκτικής xl και είπα να περιμένω να μη πάρω από έξω κάποια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τημ πεμπτη νεο Nintendo direct στης 5 το απογευμα το οποιο θα ειναι αποκλειστικο για το 3ds .Eχουν πει οτι δεν θα εχουμε καθολου νεα για το nx αν και ελπιζω να αναφερουν ποτε εχουν σκοπο να μας το δειξουν επιτελους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συλλεκτική xl έκδοση θα βγει μαζί με τις κασέτες ποκεμον Sun&Moon. Βέβαια δε ξέρω κατά πόσο είσαι στα Ποκεμον αλλά είναι συμπαθητική. Φαντάζομαι θα τις φέρει η CD Media..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνω μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη για το fire emblem fates conquest μέχρι τώρα. Mission 17 βρίσκομαι και πραγματικά στέκομαι στην πρώτη μου άποψη. Θα την πω την αμαρτία μου επίσης, αναγκάστηκα να ρίξω την δυσκολία μόλις έφτασα στο mission 10. Από hard γύρισα normal. Δυστυχώς το παιχνίδι σου επιτρέπει μόνο προς τα κάτω να αλλάξεις δυσκολία on the fly (κατανοητό βέβαια). Επίσης παρόλο που κρατιόμουν στο firmware που είχα μπας και μπορέσω να το "σπάσω" σε κάποια φάση τελικά υπέκυψα σε αναβάθμιση για χάρη των siege battles και την επίσκεψη σε άλλα βασίλεια. 

 

Το παιχνίδι είναι δυσκολότερο σε normal από το hard του awakening. Εχει κάτι πούστικα skills τα οποία δεν τα υπολογίζεις και σου έρχονται κατακούτελα σε μια στιγμή χαζού planning ή ατυχίας (ναι ναι το RNG είναι πράγματι πολύ μαύρος σκύλος). Επιβεβαιώνω ότι οι χαρακτήρες είναι γενικά αρκετά καλύτεροι σε όλα τους σε σχέση με το awakening. Είχε γράψει ο panther ότι του φάνηκε κάπως το σύστημα με τα paralogues και τα παιδιά γιατί γίνεται κάτι πολύ "απότομα" και συμφωνώ εν μέρη αλλά είναι θετικό ότι υπάρχει και μίνι γραμμένη η ιστορία έτσι ώστε να υπάρξει καλύτερο δέσιμο με τους χαρακτήρες.

 

Γενικά το παιχνίδι είναι ανώτερο των προσδοκιών μου σε όλα εκτός φυσικά από την έλλειψη japan voiceovers. Το gameplay είναι απείρως βελτιωμένο και καλύτερα ραφιναρισμένο με πολλά επίπεδα βάθους και πολύ καλύτερη ισορροπία στο tactics/strategy κομμάτι. Γενικότερα προτείνεται με τα χίλια.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποστήριζε το firmware που είχα ήδη πάνω. Απλά μέχρι τώρα περίμενα μπας και έβγαινε κάτι αλλά τελικά δεν έγινε κάτι και έπεσε στα χέρια μου το fire emblem που δεν θέλω να χάνω τα features του. Oh well, υπομονή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αγορασα χτες το Severed και δεν το εχω αφησει. Ειναι ενα first person dungeon crawler με πολυ ομορφο art και εθιστικο gameplay απο τους δημιουργους του Guacamelee.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνω την τελική μου κριτική για το Fire Emblem Fates conquest όντας στην τελευταία αποστολή. Καταρχήν να πω ότι στέκομαι απόλυτα πίσω από ότι έγραψα τις δυο προηγούμενες φορές για το παιχνίδι και έρχομαι να συμπληρώσω. Τώρα που είμαι στο τέλος έχω να πω ότι το conquest θέλει εντελώς διαφορετική προσέγγιση σε σχέση με το awakening/birthright (που είναι αδέλφια σε ότι αφορά τον σχεδιασμό). Ολες σου οι κινήσεις θα πρέπει να είναι μετρημένες και στρατηγικές έτσι ώστε σε βάθος χρόνου να αποδώσουν. Αν δεν κάνεις σωστό σχεδιασμό να ξέρετε ότι υπάρχουν αποστολές κλειδιά που θα τεστάρουν τις στρατηγικές σας επιλογές και αν συστηματικά τρώτε μπούλο πάει να πει ότι είναι ώρα για restart και ξανά μανά από την αρχή. Ετσι και εγώ τώρα, δεν έχω βγει καλά στον στρατηγικό σχεδιασμό μου και τώρα αυτές τις τελευταίες τέσσερις αποστολές το λούζομαι. Ειδικά η αποστολή 26 είναι άντε γεια. Δεν παίζει να βγεις από εκεί μέσα χωρίς να χάσεις έστω έναν και περισσότερους φυσικά αν δεν έχεις καλό balance. 

 

Το παιχνίδι επίσης ως στοιχείο τύχης έχει φυσικά το level up των χαρακτήρων. Αλλο να ανεβάζεις 1 πόντο στα stats ανά level up και άλλο 3+. Σε ορισμένους χαρακτήρες δεν στάθηκα τυχερός και μου βγήκαν εντελώς αναποτελεσματικοί παρά το γεγονός ότι τους έκανα ascend στο level 20. Κατάλαβα ότι το sweet spot για ascend είναι το level 15-18 γιατί έχει μεγαλύτερη σημασία να αποκτήσεις τα skills παρά τα stats τα οποία έτσι και αλλιώς είναι θέμα RNG. Κατάλαβα επίσης ότι πρέπει να παίζεις πολύ αποφασιστικά σε ότι αφορά την επιθετικότητα σου. Γενικά το παιχνίδι είναι απλά χάρμα και αξίζει τα λεφτά του μέχρι και το τελευταίο ευρώ. Δεν αισθάνθηκα ποτέ ότι ένα τρίτο παιχνιδιού καθώς το παιχνίδι έχει πλήρες και άπειρο περιεχόμενο για την πλευρά που διάλεξες.

 

Malthador, το petting mechanism υπάρχει ακόμα στο παιχνίδι αλλά περιορίζεται στην/ον σύζυγο σου.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ειδού η απορία. Αγοράζω τώρα το Dragon Quest VII ή περιμένω Shin Megami Tensei Apocalypse που κυκλοφορεί σε λίγο; Εννοείται ότι θα αγοραστούν και τα δυο σε κάποια φάση αλλά τώρα τώρα πρέπει να επιλέξω ποιο από τα δυο. Η αλήθεια είναι ότι έχω ένα bias προς το SMT καθώς τιτάνιος SMT fan και από την άλλη ψιλοφοβάμαι μην τα λεφτά που μπορώ να ξοδέψω -τώρα- για ένα παιχνίδι τελικά μου φύγουν αλλού και δεν πάρω τίποτα από τα δυο. Δεν έχω καμιά αμφιβολία ως προς την ποιότητα του DQVII αλλά έχω όμως μεγαλύτερη προτίμηση σε SMT. Με δελεάζει επίσης και το Ray Gigant στο Vita αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία καθώς και το γεγονός ότι το Xenoblade Chronicles X ακόμα με περιμένει (αλλά θέλει άλλη προσέγγιση αυτό για να ασχοληθώ μαζί του). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Dragon Quest VII είναι ωραίο, αλλά δεν παύει να είναι ένα remaster παιχνιδιού 15 ετών.

 

Τα 3D models των χαρακτήρων είναι πολύ χοντροκομμένα. Τα μοντέλλα των NPCs είναι ελάχιστα και ανακυκλώνονται συνέχεια. Επίσης οι χαρακτήρες σου δεν εμφανίζουν τον εξοπλισμό που τους φοράς κ.α.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Dragon Quest VII είναι ωραίο, αλλά δεν παύει να είναι ένα remaster παιχνιδιού 15 ετών.

 

Τα 3D models των χαρακτήρων είναι πολύ χοντροκομμένα. Τα μοντέλλα των NPCs είναι ελάχιστα και ανακυκλώνονται συνέχεια. Επίσης οι χαρακτήρες σου δεν εμφανίζουν τον εξοπλισμό που τους φοράς κ.α.....

 

Τίποτα από αυτά δεν με απασχολεί. Με ενδιαφέρει η εμπειρία. Ξέρω πολύ καλά που πάω να μπλέξω ειδάλλως στη θέση του DQVII θα είχα το bravely second σαν το άλλο "classic" J-RPG παιχνίδι (που και αυτό σε κάποια φάση θα το χτυπήσω παρά το κουτσούρεμα που έφαγε για τις δικές μας όχθες). Δεν έχω αμφιβολία ότι θέλω αρκετά παραπάνω το SMT αλλά φοβάμαι ότι δεν θα έχω τα λεφτά μου μέχρι την κυκλοφορία του σε περίπου 1 μήνα από τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...