Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Topic


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλλον και εδω θα ειναι η τελευταια μου απαντηση.Δεν εχει νοημα.

 

1.Διαφωνω.

2.Αρες μαρες κουκουναρες.

3.Εχει απαντηθει και αυτο 100 φορες,αλλα συνεχιζεις το ιδιο τροπαρι.Οχι δεν εχει χαλια hardware,δεν εχει κακιστα παιχνιδια.Ανωτερο hardware=περισσοτερα εργαλεια και πριν 3 μερες τα ιδια ελεγα αλλα σφυριζεις αδιαφορα.

4.οκ ειμαι graphics whore.(παραιτουμαι που λενε)

5.Η απαντηση ειναι στο 3 και εχει απαντηθει 120920934θ849054093290328390 φορες.

Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά αν μου επιτρέπετε ένα...εχμμ μικρό...σχόλιο στη φιλική κουβέντα Ikaruga24 vs PDS13. :D

 

Ουσιαστικά λέτε παρόμοια πράγματα, απλά τα βλέπετε από άλλη οπτική γωνία.

 

Εγώ καταλαβαίνω τον PDS13 όταν λέει πως δε μπορεί, του κακοφαίνεται, τον κρατάει να αγοράσει ένα σύστημα με χειρότερα γραφικά από τον ανταγωνιστή του. Ας πούμε με αρκετά χειρότερα γραφικά. Αυτή είναι η σωστή έκφραση και όχι ένα σύστημα last-gen έναντι ενός συστήματος next-gen. Και τα δύο συστήματα έχουν χαρακτηριστικά next-gen. Αν θέλετε ένα παράδειγμα next-gen χαρακτηριστικού στο 3DS είναι η χρησιμοποίηση, η υλοποίηση, η πραγμάτωση αν θέλετε του Augmented Reality.

 

Με άλλα λόγια, το 3DS και το Vita είναι και τα 2 next-gen. Το καθένα γιατί έχει να προσφέρει τουλάχιστον κάτι καινούριο. Όταν πρωτοβγήκαν οι δύο κονσόλες, 3 βασικά χαρακτηριστικά τις διαφοροποιούσε:

- Πρώτον, η διαφορά στα γραφικά ή στη γραφική απεικόνιση. H ψαλίδα όπως έχω γράψει και σε παλαιότερο ποστ μου έχει μειωθεί μεταξύ 3DS/Vita απ' ό,τι μεταξύ DS/PSP. Παραμένει όμως ένας differentiator factor.

- Δεύτερον, η μεγαλύτερη οθόνη του PS Vita σε συνδυασμό με το back touch σε σχέση με τις δύο οθόνες αλλά μικρότερες και με δυνατότητα 3D του 3DS.

- Τρίτον, η απουσία δεύτερου αναλογικού μοχλού στο 3DS.

 

Από τα τρία παραπάνω, η επανέκδοση του 3DS XL διέγραψε τον δεύτερο παράγοντα ως διαφορά, οπότε αυτή τη στιγμή το 3DS XL έχει 2 οθόνες, η μία είναι 3D capable και παρόμοιων ιντσών με τη μία οθόνη του PS Vita.

 

Ας πούμε λοιπόν πως σε θέμα hardware το Vita κερδίζει στο 1 και στο 3 και χάνει στο 2. Σεβαστό και αντικειμενικό. Το θέμα είναι όπως και ο Ikaruga24 και ο PDS13 το πιστεύουν πως δε μετράει μόνο το hardware σε μία κονσόλα. Μετράνε πάνω από τα παιχνίδια.

 

Αυτό το πιστεύετε και οι δύο. Η διαφορά έγκειται στη λογική του PDS13 πως καλύτερο processing+graphics hardware μπορεί να έχει ως επακόλουθο καλύτερες εμπειρίες παιχνιδιών. Γι αυτό το λόγο, ο PDS13 θεωρεί το 3DS ως μία κατώτερη εμπειρία, επειδή έμμεσα λόγω του υποδεέστερου hardware δε μπορεί να του προσφέρει νέες εμπειρίες gaming.

 

Η άποψή μου και την εξέφρασα και παλαιότερα όταν μιλούσαμε για το αν το Wii αποτελούσε νέα εμπειρία gaming ή όχι όταν πρωτοβγήκε είναι πως ΝΑΙ μεν χρειάζεται καλύτερο cpu+gpu hardware, γιατί οπωσδήποτε βοηθάει, προάγει τις gaming εμπειρίες. Παράδειγμα αυτού είναι π.χ. το Ηeavy Rain για το PS3 και το καινούριο παιχνίδι του Cage, ακόμα και το Halo 4 ή το Uncharted 2.

 

ΑΛΛΑ δεν είναι πάντα απαραίτητο αυτές οι νεωτεριστικές εμπειρίες gaming να προέρθουν μόνο από αποκλειστικά καλύτερο processing. Τρανά παραδείγματα είναι πολλά παιχνίδια, με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα κάποια παιχνίδια του Wii που αποτέλεσαν νέες εμπειρίες. Σίγουρα ένα Super Mario Galaxy με γραφικά 360/ps3 θα ήταν ακόμα καλύτερο, αλλά δε μπορείς να τα έχεις όλα...Γιατί όταν βγήκε το SMG, δεν είχαν motion controls τα 360/ps3, ούτε ποτέ απέκτησαν τόσα καλά παιχνίδια με motion controls. Γιατί ΔΕΝ ήταν σχεδιασμένα γι' αυτά.

 

Η άποψή μου λοιπόν είναι κάπου στη μέση. Εκεί που πιστεύω πως κάνει λάθος ο PDS13 είναι πως κρίνει το κατώτερο processing hardware του 3DS χωρίς να λαμβάνει υπόψη του πως:

1) Το 3DS ήρθε στην αγορά ένα χρόνο νωρίτερα από το PS Vita

2) Σου δίνει ένα κατώτερο processing hardware, αλλά με κάποια επιμέρους ανώτερα χαρακτηριστικά, όπως το 3D, το Augmented Reality, το Street Pass, και το απόλυτο BC κτλ σε κατώτερη τιμή απόκτησης απ' ό,τι αξιώνει το Vita.

 

Άρα εφόσον το Vita είναι ακριβότερο, πρέπει να έχει καλύτερα παιχνίδια από το 3DS ως compensation για την ακριβότερη τιμή που αξιώνει. Αυτή τη στιγμή ΔΕΝ τα έχει αυτά τα παιχνίδια το Vita. Έχει χειρότερο ως πολύ χειρότερο κατάλογο από τα παιχνίδια του 3DS.

 

Με δύο φράσεις λοιπόν, έχουμε μία κονσόλα που σου ζητάει αυξημένη τιμή για να την αποκτήσεις και ως αντάλλαγμα σου δίνει λιγότερες gaming εμπειρίες με μόνη φωτεινή εξαίρεση κάποια καλύτερα γραφικά σε ορισμένα παιχνίδια που προσεγγίζουν γραφικά 360/ps3.

 

Για μένα, το αντάλλαγμα που προσφέρει το Vita σε σχέση με όσα ζητάει για να το αποκτήσεις είναι πολύ μικρό, δηλαδή μιλώντας με όρους λόγος value for money, σίγουρα το 3DS αποτελεί πολύ καλύτερη αγορά αυτή τη στιγμή.

 

Άρα, στη συλλογιστική του PDS13, κάνοντας τη σούμα, σχεδόν σε όλα τα σημεία της μπορώ να την καταλάβω. Δε συμφωνώ σε όλα, αλλά τον καταλαβαίνω. Νομίζω πως κάνει λάθος όταν αναφέρεται σε next-gen vs last-gen, το point θα πρέπει να ήταν καλύτερη γραφική απεικόνιση vs χειρότερη γραφική απεικόνιση.

 

Στο μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πώς γίνεται, ενώ το 3DS αποτελεί αυτή τη στιγμή και με βάση τη δική μου συλλογιστική που ανέπτυξα παραπάνω, ένα πολύ καλύτερο προιόν προς αγορά τόσο ως προς το λόγο απόδοσης προς τιμή όσο και προς το καθαρό αντάλλαγμα που σου προσφέρει...πώς γίνεται να κρατιέσαι PDS13, να μη σου πάει να το αγοράσεις, ενώ έχεις ήδη PS Vita.

 

Θα το καταλάβαινα αν δεν είχες PS Vita, εννοώντας ΟΚ δε θέλω να ξοδέψω κάποια χρήματα ακόμα, ΟΚ θα περιμένω να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα, από τη στιγμή όμως που έκανες την κίνηση και αγόρασες το Vita το οποίο δίνει τόσα λίγα ως αντάλλαγμα της τιμής που ζητάει, τι σε φρενάρει στο 3DS που συνολικά αποτελεί μία πολύ καλύτερη και φθηνότερη πρόταση αυτή τη στιγμή? Δηλαδή μέχρι που θα μπορούσες να πουλήσεις το Vita και να βάλεις ίσως ελάχιστα παραπάνω και να πάρεις το 3DS.

 

Αν στο τέλος μετράνε τα παιχνίδια και για σένα, νομίζω αυτή είναι η πιο ορθολογική κίνηση μιλώντας πάντα με όρους value per money. Γιατί φως στο τούνελ δε διαφαίνεται για το Vita. Και το ρωτάω αυτό από καθαρή περιέργεια. Όχι για να προκαλέσω κάποιου είδους εκ νέου διαμάχης. Είναι το μόνο που δεν καταλαβαίνω στη συλλογιστική σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε λοιπόν πως σε θέμα hardware το Vita κερδίζει στο 1 και στο 3 και χάνει στο 2. Σεβαστό και αντικειμενικό. Το θέμα είναι όπως και ο Ikaruga24 και ο PDS13 το πιστεύουν πως δε μετράει μόνο το hardware σε μία κονσόλα. Μετράνε πάνω από τα παιχνίδια.

 

Mεχρι εδω διαβασα το ποστ σου.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ διαβαστηκαν σωστα τα ποστ μου :D

 

btw μονο για το hardware(CPU-GPU) ειπα οτι κατα την αποψη μου για μενα ερχεται πρωτο σε προτεραιοτητα(δεν ακυρωσα τα αλλα) για ενα next-gen μηχανημα.Παντα τονιζα οτι εχει Next-gen πραγματα πανω του και το 3ds..

 

Τα υπολοιπα θα τα διαβασω αργα το βραδυ και θα συπληρωσω αυτο το ποστ ή σε Pm(γιατι εχω διαπιστωσει οτι ειναι επικινδυνο να εκφραζεις αποψη σε threads-στρατοπαιδα και δεν μιλαω μονο για το παρον thread/φορουμ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι; Ποιος ο σκοπός που κάνετε συγκρίσεις hardware στις κονσόλες;

 

Η N έχει δηλώσει ότι δεν είναι το παν και είναι πρώτη σε πωλήσεις. Εσάς ποιος ο σκοπός σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε τα σε πμ εχω κανει εγγραφη στο τοπικ για να διαβαζω νεα κλπ περι 3ds και οχι να διαβαζω ανουσια ποστ.

 

Μια φαστ απορια μεχρι ποσα gb χωραει το 3ds;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ikaruga24 και PDS13. εαν θελετε να συνεχισετε τις συγκρισεις υπαρχει και topic για αυτο το θεμα... http://www.insomnia....3ds-vs-ps-vita/

 

Και για τις flashcards για πληροφοριες και ερωτησεις θα σχολιαζουμε εδω:

http://www.insomnia....-and-3ds-topic/

 

DEVIL SURVIVOR:OVERCLOCKED

Η κλασσική σειρά Megami Tensei της Atlus κάνει το ντεμπούτο της στο 3DS με το remake ενός πρόσφατου τίτλου του Nintendo DS -- του Devil Survivor. Στα νέα features του τίτλου περιλαμβάνονται:

Πλήρες voice acting

Γραφικά υψηλότερης ανάλυση

Πρόσθετο σενάριο: "8th Day

Περίπου 150 δαίμονες

Gameplay στην οθόνη αφής, και μενού/λεπτομέριες στην 3D οθόνη, όπως το original

 

Το παιχνίδι βρίσκεται στα τελευταία στάδια παραγωγής, και αναμένεται να κυκλοφορήσει εντός του 2011. Είναι δε άγνωστο αν θα έρθει προς Ευρώπη, ή θα έχει την μοίρα του προκατόχου του -- που παρόλ' αυτά έχει κυκλοφορίσει στην Αμερικη

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=A-Ou1zV2dH4

 

 

PHOENIX WRIGHT: AA5

Ειναι γεγονος, μετα απο τον apollo justice οπου ελυσε το μυστηριο το γιατι εχασε o phoenix το σημα του. Μετα απο ενα χρονο ερχετε ο phoenix wright στα δικαστηρια με δυνατο ξεκινημα και οπως παντα πολυ γελιο... Το παιχνιδι θα κυκλοφορησει και στην ευρωπη σε λιγους μηνες..

 

http://www.youtube.com/watch?v=lnnlrvkmCpU

Επεξ/σία από SteelLord
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε τα σε πμ εχω κανει εγγραφη στο τοπικ για να διαβαζω νεα κλπ περι 3ds και οχι να διαβαζω ανουσια ποστ.

 

Σε pm θα τα πουμε,αλλα το παρον thread ειναι ''3ds topic'',οχι news topic.Eντος θεματος ηταν ολα τα ποστς.

 

Η N έχει δηλώσει ότι δεν είναι το παν και είναι πρώτη σε πωλήσεις. Εσάς ποιος ο σκοπός σας;

 

Ε προφανως τα παιχνιδια.Οι πωλησεις οπως λες ενδιαφερουν την Ν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε προφανως τα παιχνιδια.Οι πωλησεις οπως λες ενδιαφερουν την Ν.

 

Μα τα παιχνίδια είναι το πλεονέκτημα του 3ds. Έχει παιχνιδάρες και μεγάλη βιβλιοθήκη. Το βήτα ακριβώς το αντίθετο. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την συζήτηση. Η συζήτηση είναι τι παιχνίδια -θα μπορούσε- να έχει το βήτα αν αναλογιστείς το hardware του;

 

Υπάρχει εταιρεία που δεν ενδιαφέρεται για τις πωλήσεις της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DEMENTIUM 3DS;

 

απο πηγες οπου εχω δει στο ιντερνετ. βλεπω πως η renegade kid σκεφτεται να συνεχισει την σειρα στο 3ds... απλα το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να κανουμε ενα like στο fb για να δουνε ποσο το θελουμε το παιχνιδι... εγω πιστευω ουτε συ αλλος μετα απο το remake dementium 2 οπου γινεται στο pc. θα αρχησουν της εργασιες στους ουτε συ αλλος αλλα μια μικρη υποστηριξη δεν βλαπτει..thumbup1.gifhttp://www.facebook....ntium3D?sk=wall

 

Υπομονη μεχρι τοτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τα παιχνίδια είναι το πλεονέκτημα του 3ds. Έχει παιχνιδάρες και μεγάλη βιβλιοθήκη. Το βήτα ακριβώς το αντίθετο. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την συζήτηση. Η συζήτηση είναι τι παιχνίδια -θα μπορούσε- να έχει το βήτα αν αναλογιστείς το hardware του;

 

Δεν ειπε κανεις κατι διαφορετικο.

Απο κει και περα δεν υπαρχει μονο ασπρο η μαυρο(το 3ds εχει παιχνιδια,το vita οχι).Το 3ds εχει μεγαλυτερη ποικιλια/βιβλιοθηκη αλλα το vita εχει παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NAI ενταξει, εδω να σχολιαζετε και αφηστε αυτο το τοπικ ησυχο....http://www.insomnia....ion-vita-

topic/

 

To Kid Icarus: Uprising κυκλοφόρησε στην Ευρώπη.

Με μοναδικά 3D γραφικά και απεριόριστη δράση, όπου μέχρι και έξι παίκτες μπορούν να απολαύσουν από κοινού, το παιχνίδι κάνει εξαιρετική χρήση των ασύρματων δυνατοτήτων του φορητού συστήματος Nintendo 3DS και των augmented-reality λειτουργιών.Σηματοδοτεί επίσης την επιστροφή ενός αγαπημένου χαρακτήρα Nintendo, του ηρωικού αγγέλου Pit, που έκανε το ντεμπούτο του στο πρώτο παιχνίδι Kid Icarus για την κονσόλα NES. Από το δημιουργό του Super Smash Bros. Masahiro Sakurai, το Kid Icarus: Uprising προσκαλεί έμπειρους και νέους gamers να ανακαλύψουν τη διασκέδαση αυτού του διαχρονικού franchise, καθώς επιβιβάζονται σε ένα επικό ταξίδι με τον Pit σε γη και ουρανό.Στο Kid Icarus: Uprising, ο Pit πρέπει να υπερασπιστεί τον εαυτό του ενάντια στη σκοτεινή θεά Medusa και τον μοχθηρό στρατό του Κάτω Κόσμου.Με τη βοήθεια της Palutena, θεάς του φωτός και προστάτιδας της ανθρώπινης φυλής, μάχεται εχθρούς στους αιθέρες και στη γη, καθώς κάθε κεφάλαιο χωρίζεται σε πίστες Εναέριων και Επίγειων Μαχών.Οι παίκτες μπορούν να εμπλουτίσουν τη δράση με ένα σχεδόν απεριόριστο οπλοστάσιο από όπλα που μπορούν να συλλέξουν, τόξα, κανόνια και λεπίδες, κάθε ένα με τα δικά του μοναδικά χαρακτηριστικά και τον δικό του τρόπο χειρισμού στο παιχνίδι. Οι παίκτες μπορούν ακόμα να ενώνουν όπλα, παίρνοντας ως αποτέλεσμα ένα όπλο που παίρνει μερικά από τα χαρακτηριστικά των πρώτων δύο.Μέχρι και έξι παίκτες, ο καθένας με το δικό του σύστημα Nintendo 3DS και αντίτυπο του Kid Icarus: Uprising, μπορούν να ανταγωνιστούν μεταξύ τους σε νέα multiplayer modes. Το Light vs. Dark mode βάζει τους παίκτες σε μια μάχη τρεις εναντίων τριών, όπου θα πρέπει ο καθένας να συνεργαστεί με την ομάδα του, ενώ το Free-for-All mode είναι μια μάχη όπου ο καθένας μάχεται για τον εαυτό του.Τα όπλα και οι δυνάμεις που συλλέγετε στο single player μεταφέρονται στο multiplayer, δίνοντας στους παίκτες ένα κίνητρο να παίζουν πίστες ξανά και ξανά για να συλλέξουν τον καλύτερο εξοπλισμό για τις multiplayer αψιμαχίες.Κάθε παιχνίδι Kid Icarus: Uprising περιλαμβάνει έξι ειδικές AR Cards που δίνουν τη δυνατότητα στους παίκτες να φέρουν τους φανταστικούς χαρακτήρες του παιχνιδιού στη ζωή μπροστά στα μάτια τους. Σκανάροντας τις κάρτες με την ενσωματωμένη κάμερα του Nintendo 3DS και βλέποντάς τις μαζί, μπορούν να δουν τους χαρακτήρες σε απευθείας μάχη σώμα με σώμα στο AR Card Battle mode.Ένα μοναδικό σύστημα χειρισμού, ειδικά φτιαγμένο για αυτό τον τίτλο, επιτρέπει στους παίκτες να κρατούν το σύστημα στο αριστερό τους χέρι καθώς χρησιμοποιούν το δεξί για να στοχεύουν τους αντιπάλους τους στην οθόνη αφής με το stylus.Οι παίκτες μπορούν ακόμα να χρησιμοποιήσουν το συμπεριλαμβανόμενο stand για να κρατήσουν το σύστημα όρθιο και σε γωνία. Το παιχνίδι υποστηρίζει και εναλλακτικό σύστημα χειρισμού για αριστερόχειρες παίκτες.

 

http://www.youtube.com/watch?v=a7detDcmMKY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...