Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Topic


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε PDS13 μια φορά να μπω εδώ στο forum και να σχολιάζεις θετικά μια κονσόλα εκτός αυτής της υπογραφής σου και ας πεθάνω!

 

Η δεν ξερεις να διαβαζεις ή δεν ξερεις να διαβαζεις.

Εχεις εντοπισει που ειναι το πραγματικο προβλημα?

 

Να σου πω?

Εσυ και καποιοι αλλοι θελετε να ακουτε ΜΟΝΟ θετικα για την μαμα Νιντεντο.

Για πες μου απο περιεργια ομως που ακριβως ηταν αρνητικο το πρωτο ποστ μου εδω(πριν ακολουθησουν τα υπολοιπα που δεν διαβασες)?

Tο 3ds ανεβαινει και ειναι αναμενομενο.Αν δεν ειχε αυτο το κολλημα με τα μετρια hardware h Νιντεντο θα το ειχα τσιμπησει ήδη,γιατι απο software τα φορητα της Νιντεντο σπερνουν.

Ισως σε καποιο price drop.

Μην εξαφανιστεις παλι.Περιμενω απαντηση. ;)

 

Οσο για το Ps3,εφοσον την θεωρω καλυτερη κονσολα σημερα,θα διαβαζεις και τα περισσοτερα θετικα για αυτην.Λογικο δεν ακουγεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειναι last gen,.Τα υπολοιπα που μου λες ειναι φρου φρου και αρωματα.

Το gow2 και okami ηταν φανταστικα στο ps2.Βαζουν κατω καποια Next gen παιχνιδια.Oχι στον τεχνικο τομεα,αλλα γενικα ως γραφικα.Αυτο που βλεπεις.

Τι να λεει?

Ακυρα τα παραδειγματα σου.Δεν υπαρχει πολυ ή λιγο last gen.Eιναι last gen.(δεν μιλαω για το 3d).

 

Δεν ειναι last gen κονσολα. Δεν μπορει να ειναι last gen κονσολα γιατι καμια last gen κονσολα δεν μπορουσε να παραγει 3D με πατομπουκαλα ή χωρις. Απλα τα πραγματα. Το γενικο επιπεδο γραφικων βρισκεται καπου στο περιπου Xbox 1. Το last gen λοιπον μονο εσυ το βλεπεις.

 

Η δεν την σεβεσαι ή δεν την καταλαβαινεις.Οχι δεν ειμαι Graphics whore.

Aυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι με ενοχλει last gen μηχανημα να παρουσιαζεται ως next-gen.Τα ιδια λεγαμε και για το wiiu.Yπαρχουν και καποια ορια,οκ δεν κοιταμε γραφικα αλλα δεν θα δεχτω AC3 στο ps4 ως παιχνιδι κραχτη.

 

Ξαναπαμε την ιδια ερωτηση. Ποιο last gen μηχανημα παραγει 3D? Επισης υπαρχει κατι ποιο καινουργιο απο AC3? Γιατι για mario, shin megami tensei, resident evil και μπολικα ακομα υπαρχουν καινουργια της σειρας στο 3DS.

 

Εκει σταματησα γιατι εκει ειναι το προβλημα σου γενικοτερα..

Κοιτας τι κανεις εσυ και οχι τι ισχυει.

Την προηγουμενη φορα μου ελεγες οτι το wii μπορει να σταθει διπλα στις αλλες 2.Τωρα μου λες οτι δεν εχει παιχνιδια το psp.

Δεν ειναι οπως καταλαβαινεις δικο μου προβλημα,αν εσυ δεν μπορεις να δεις την πραγματικοτητα.

Οταν υπαρχει φανατισμος και υπερβολικη αγαπη για μια εταιρια καπου θολωνει το μυαλο.

 

Κοροιδευομαστε μεταξυ μας τωρα? Να σου πω εγω τι ισχυει? Οτι το PSP ειναι φουλ γεματο απο παιχνιδια που ηδη υπαρχουν ή υπηρξαν σε αλλες κονσολες. Ποσο original και exclusive παιχνιδια υπαρχουν για το PSP? Επισης πρεπει να καταλαβεις απο τη μερια μου οτι εγω μιλαω -αποκλειστικα- και ουσιαστικα μονο επι software και gameplay. Πουθενα και ποτε δεν ανεφερα hardware και last gen και δεν ξερω και εγω τι αλλο πουθενα για καμια κονσολα. Αντιθετα εχω πει οτι παιζω το ιδιο ευχαριστα στο DS μου οσο και στο PS3 μου και στο PC μου χωρις να δινω δεκαρα τσακιστη για τα "γραφικα" και τα last-next gen τα οποια δεν λες να σταματησεις να αναμασας στα ποστ σου. Και μετα μας πετας και ενα "με ενδιαφερει το software πανω απο ολα" και μας αποτελειωνεις.

 

Δεν ειπα ποτε βεβαια οτι ειχε καλυτερο software απο το ds,αλλα οτι αρχισε ασχημα και τελικα πετυχε σε ολα.Πωλησεις,software.

 

Δεν θεωρω ενα μηχανημα επιτυχημενο οταν το μονο που εχει να επιδηξει σχεδον αποκλειστικα ειναι re-release παιχνιδιων που εχουν παρουσιαστει χρονια πριν σε αλλες κονσολες. Τα exclusive του ειναι υπερβολικα λιγα και ακομα λιγοτερα ειναι τα πραγματικα γαμηστερα exclusive.

 

Θα μπορουσες να το δεχτεις ως αποψη,αν σου ειναι αδυνατον να δεις οτι ισχυει το παραπανω(περι μετριου hardware).

Ειπαμε να αγαπαμε μια εταιρια,ειδικα οταν με αυτη μεγαλωσαμε(δυστυχως δεν ειχα την τυχη να νιωθω το ιδιο,γιατι η sega που ηξερα δεν υπαρχει πλεον),αλλα αυτο απεχει πολυ απο το να ενοχλουμαστε με το παραμικρο αρνητικο που θα πει καποιος για συστημα της.

Αν ειναι αρκετα καλο το hardware του vita ειναι μετριο του 3ds..πως να το κανουμε δλδ?

 

Αφου λοιπον ενα "μετριο" hardware παραγει glassless 3D τοτε τι μπορουμε να πουμε για το "γαματο" next-gen Vita που ΔΕΝ παραγει ουτε καν 3D με γυαλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γενικο επιπεδο γραφικων βρισκεται καπου στο περιπου Xbox 1. Το last gen λοιπον μονο εσυ το βλεπεις.

Γιατι το xbox που ανηκει?Αν τα ps360 ειναι current gen το xbox1 δεν ηταν last gen?

(Δεν ειναι επιπεδου xbox1 βεβαια ,αλλα λεμε τωρα).

Δεν το βλεπω μονο εγω λοιπον αλλα και εσυ.Μεσα σε μια σειρα διαφωνεις με τον εαυτο σου.

 

Οσον αφορα το 3d ,Δηλαδη προσπαθεις να με πεισεις οτι αν το βαλει σημερα καποιος στο psone ,θα γινει next-gen το psone?

3d φιλτατε μπορεις να δεις και σε κονσολα δυνατοτητας psone,sega saturn ή N64.

Εγω μιλαω για τις δυνατοτητες του hardware,δεν ξερω γιατι εχεις κολλησει στο 3d.

 

 

 

Επισης πρεπει να καταλαβεις απο τη μερια μου οτι εγω μιλαω -αποκλειστικα- και ουσιαστικα μονο επι software και gameplay. Πουθενα και ποτε δεν ανεφερα hardware και last gen και δεν ξερω και εγω τι αλλο πουθενα για καμια κονσολα. Αντιθετα εχω πει οτι παιζω το ιδιο ευχαριστα στο DS μου οσο και στο PS3 μου και στο PC μου χωρις να δινω δεκαρα τσακιστη για τα "γραφικα" και τα last-next gen τα οποια δεν λες να σταματησεις να αναμασας στα ποστ σου. Και μετα μας πετας και ενα "με ενδιαφερει το software πανω απο ολα" και μας αποτελειωνεις.

 

Σεβαστο το πρωτο,αν και εσυ κανεις τον χαζο(προς θεου δεν λεω οτι εισαι) ή δεν σεβεσαι το δευτερο.

Το οτι για καποιους μετραει σε καποιον βαθμο(αλλους περισσοτερο αλλους λιγοτερο) ΚΑΙ το hardware σου ειναι αδυνατο να το δεχτεις,οπως σε προηγουμενες συζητησεις μας πονεσαν τα δαχτυλα μου να πληκτρολογω το αυτονοητο,οτι σε καθε νεο αλμα γενιας εχουμε και περισσοτερα εργαλεια για καλυτερα παιχνιδια και εσυ δεν ελεγες να το δεκτεις.

Καποιοι δεν βλεπουν μονο μεχρι τη μυτη τους,αλλα και παραπερα(τελικα...και παλι στο καλυτερο software).

Ειναι φανερο οτι ή δεν σεβεσαι την αποψη μου ή σου ειναι αδυνατον να την κατανοησεις ή κανεις τον χαζο.Διαλεγεις και παιρνεις.

 

Για το psp ειναι αποψη σου και την δεχομαι,αλλα διαφωνω.

Για το 3d σου εξηγω παραπανω τι συμβαινει.Kαι το ds θα μπορουσε να εχει 3d.

Μπορω να το δεχτω σαν next gen χαρακτηριστικο,αλλα το 3d δεν οριζει το next gen.

Το hardware το οριζει.

3d θα μπορει να παιξει και το vita σε μελλοντικη εκδοση.Και το psp θα μπορουσε.

To μετριο(οσον αφορα το hardware) σημερα 3ds μπορει να παιξει 3d..

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PDS13, το πρόβλημα είναι ότι έχεις επιλέξει συγκεκριμένα πράγματα ώς δείκτες του "next gen" και επιλέγεις να αγνοείς άλλους.

 

Είναι πολύ υποκειμενικός ο τρόπος που το αντιλαμβάνεσαι και γι'αυτό θα βρίσκεις διαφωνίες σε αυτά που λές.

 

Δεν μπορείς να αποκλείεις το 3D στο 3DS ή το Wiimote στο Wii ή το gamepad του Wii U και να μας επικεντρώνεσαι καθαρά στο θέμα της επεξεργαστικής ισχύος.

 

Εφόσον τρώς τόσο κόλλημα με αυτό το θέμα, σκάσε ένα 800-άρι και φτιάξε ένα μαμάτο PC και τέλος η υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PDS3 εγω δεν μπορω να καταλαβω τι παει να πει last gen το 3DS.

 

Μαζί με εσένα δεν το καταλαβαίνει και οι σιωπηρή πλειοψηφία των gamer που δεν κάθετε να μετράει τις γενιές σε πολύγωνα το δευτερόλεπτο αλλά σε βελτιωμένη εμπειρία gaming.

 

Δυστυχώς για τα ηλεκτρονικά παιχνίδια υπάρχει και μία μερίδα που ασχολείται κυρίως με το οπτικό κομμάτι των παιχνιδιών.

Τα αποτελέσματα είναι ήδη φανερά. Μέτρια παιχνίδια χωρίς καθόλου βάθος με απίστευτα γραφικά πουλάνε σαν ζεστά ψωμάκια (βλέπε COD). Επίσης τα παιχνίδια είναι τόσο εύκολα πλέον που κερδίζεις ακόμη και αν κάνεις φιλότιμες προσπάθειες να χάσεις (βλέπε Diablo ΙΙΙ ή όπως αλλιώς λέγεται αυτό το πράγμα που θυμίζει τα εκπληκτικά Diablo I & II).

 

Μην μασάς λοιπόν. Το 3DS είναι next gen. Είναι next gen γιατί είναι ότι ποιο προχωρημένο έχει βγει ποτέ στον χώρο των φορητών παιχνιδομηχανών στο επίπεδο της αλληλεπίδρασης με τον παίχτη και των δυνατοτήτων που η κονσόλα παρέχει για πρωτότυπο gaming.

 

Όλα τα υπόλοιπα δεν πείθουν κανέναν πλέον. Οι πωλήσεις το αποδεικνύουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρια παιχνίδια χωρίς καθόλου βάθος με απίστευτα γραφικά πουλάνε σαν ζεστά ψωμάκια (βλέπε COD)..

 

Έχει το cod καλά γραφικά? Μήπως πρέπει να βάλω γυαλιά? :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panther_512 το προβλημα δεν ειναι αυτο.

Το προβλημα ειναι οτι αγνοεις/ειτε πραγματικοτητες.

 

Next-gen παραδοσιακα ειναι το δυνατοτερο hardware που επιτρεπει νεες δυνατοτητες για καλυτερα παιχνιδια.

Δεν ειναι θεμα παραδοσης ομως.Αποδεδειγμενα ΔΕΝ υπαρχει κατι που να εχει επηρεασει ή αλλαξει το παραπανω ΔΕΔΟΜΕΝΟ ακομα(μιλαω παντα για hardcore gaming).

 

Μακαρι να ηταν υποκειμενικο.Διαφωνιες θα βρισκω οσο δεν δεχεστε οτι το ασπρο ειναι ασπρο και το μαυρο ειναι μαυρο.

 

 

Δεν μπορείς να αποκλείεις το 3D στο 3DS ή το Wiimote στο Wii ή το gamepad του Wii U και να μας επικεντρώνεσαι καθαρά στο θέμα της επεξεργαστικής ισχύος.

 

Ενα ενα.

 

3D.

Καταρχην ΔΕΝ απεκλεισα το 3d.Παιδια αν ειναι να μην διαβαζετε τα ποστς μου να μην απανταω.

Ειπα οτι ειναι next-gen χαρακτηριστικο,αλλα δεν οριζει το next -gen.

Δηλαδη αν δεν ειχε 3d το 3ds δεν θα ηταν next gen και τωρα που εχει ειναι? Οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει σοβαροτητα σε αυτο το επιχειρημα.

 

 

wiimote

Αποδειδειγμενα με σφραγιδα νιντεντο,δεν ηταν νεας γενιας(της τωρινης δλδ) ο συγκεκριμενος τροπος χειρισμου.

Η Νιντεντο πρωτη εβαλε την ''επανασταση'' στο συρταρι.

Τα καλυτερα παιχνιδια της γενιας επαιζαν με τον παραδοσιακο χειρισμο και τα move,kinect αποδεδειγμενα δεν βγηκαν στην αγορα ως next-gen χειρισμος για hardcore gaming,αλλα για να παρουν κομματι απο την πιτα που εφτιαξε η Νιντεντο.(τους casual gamers).

Next gen ειναι και θα ειναι το νεο/δυνατοτερο hardware απο το 1980 και μετα μεχρι αποδειξεως του εναντιου.

 

 

wiiu

Δεν εχει κυκλοφορησει,οποτε δεν γνωριζουμε κατα ποσο θα επηρεασει το HARDCORE gaming αυτος ο χειρισμος.Οποτε και δεν το απεκλεισα.

Απλα δεν ειμαι ιδιαιτερα αισιοδοξος.

 

Μαζί με εσένα δεν το καταλαβαίνει και οι σιωπηρή πλειοψηφία των gamer που δεν κάθετε να μετράει τις γενιές σε πολύγωνα το δευτερόλεπτο αλλά σε βελτιωμένη εμπειρία gaming.

 

Βαζω στην ακρη το γεγονος οτι δεν εισαι με το ποστ σου ΟΥΤΕ ΚΑΝ μακρια(οχι κοντα λολ) στον τροπο που σκεφτομαι,αλλα παρόλα αυτα εβγαλες ενα καρο συμπερασματα.

Και κανω μια ερωτηση με βαση το παραπανω quote.

 

 

Ποια ειναι η βελτιωμενη next-gen gaming εμπειρια του 3ds σε συγκριση με το ds,εφοσον δεν ειναι τα πολυγωνα το δευτερολεπτο?Γιατι δεν εμεινε στο ds η Nιντεντο?

Περιμενω με αγωνια και δεν το λεω ειρωνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το xbox που ανηκει?Αν τα ps360 ειναι current gen το xbox1 δεν ηταν last gen?

(Δεν ειναι επιπεδου xbox1 βεβαια ,αλλα λεμε τωρα).

Δεν το βλεπω μονο εγω λοιπον αλλα και εσυ.Μεσα σε μια σειρα διαφωνεις με τον εαυτο σου.

 

Οχι δεν διαφωνω με τον εαυτο μου. Εχει και το Xbox glassless 3D?

 

Οσον αφορα το 3d ,Δηλαδη προσπαθεις να με πεισεις οτι αν το βαλει σημερα καποιος στο psone ,θα γινει next-gen το psone?

3d φιλτατε μπορεις να δεις και σε κονσολα δυνατοτητας psone,sega saturn ή N64.

Εγω μιλαω για τις δυνατοτητες του hardware,δεν ξερω γιατι εχεις κολλησει στο 3d.

 

Glassless 3D ομως μπορεις να δεις? Προχωρα παρακατω και θα καταλαβεις που το παω.

 

Σεβαστο το πρωτο,αν και εσυ κανεις τον χαζο(προς θεου δεν λεω οτι εισαι) ή δεν σεβεσαι το δευτερο.

Το οτι για καποιους μετραει σε καποιον βαθμο(αλλους περισσοτερο αλλους λιγοτερο) ΚΑΙ το hardware σου ειναι αδυνατο να το δεχτεις,οπως σε προηγουμενες συζητησεις μας πονεσαν τα δαχτυλα μου να πληκτρολογω το αυτονοητο,οτι σε καθε νεο αλμα γενιας εχουμε και περισσοτερα εργαλεια για καλυτερα παιχνιδια και εσυ δεν ελεγες να το δεκτεις.

Καποιοι δεν βλεπουν μονο μεχρι τη μυτη τους,αλλα και παραπερα(τελικα...και παλι στο καλυτερο software).

Ειναι φανερο οτι ή δεν σεβεσαι την αποψη μου ή σου ειναι αδυνατον να την κατανοησεις ή κανεις τον χαζο.Διαλεγεις και παιρνεις.

 

Τιποτα απο αυτα. Προφανως αρνεισαι να καταλαβεις οτι το καλο software ειναι ανεξαρτητο απο το hardware. Επισης αρνεισαι να καταλαβεις οτι το hardware δεν ειναι μονο CPU, GPU και τα ρολογια αυτων. Οταν μιλαμε για hardware μιλαμε για το πακετο, το συνολο και η χρησιμοτητα αυτου που παρεχει στο gaming. Eσυ μπορει να σταματησεις στον αριθμο polygons, texture filtering και δεν ξερω και εγω τι αλλο αλλα εγω δεν σταματαω εκει. Τα εργαλεια που λες εχουν αποδειξει περιτρανα οτι δεν χρησιμοποιουνται στο 90% των περιπτωσεων και ειδικα στα φορητα ειμαστε σε απιστευτα χαμηλο επιπεδο γραφικων σε σχεση παντα με τις γραφικες ικανοτητες του εκαστοτε συστηματος.

 

Για το psp ειναι αποψη σου και την δεχομαι,αλλα διαφωνω.

 

Δεν μπορεις να διαφωνησεις με τα παιχνιδια που υπαρχουν. Δεν μιλαμε υποθετικα. Ειναι γεγονος οτι τα περισσοτερα παιχνιδια του PSP ειναι παιχνιδια που ηδη υπαρχουν ή υπηρξαν στο παρελθον καπου αλλου. Πολυ λιγα τα ποιοτικα και exclusive παιχνιδια του. Δοξα ο Θεος δεν υπαρχει φορητο που δεν εχω στα χερια μου αυτη τη στιγμη + η κακροχρονη εμπειρια μου στο gaming. Παιχνιδι που εσυ μπορει να νομιζεις οτι ειναι κανουργιο για το PSP κατα πασα πιθανοτητα ειναι re-release ή remaster απο καποιο παλιοτερο παιχνιδι.

 

Για το 3d σου εξηγω παραπανω τι συμβαινει.Kαι το ds θα μπορουσε να εχει 3d.

Μπορω να το δεχτω σαν next gen χαρακτηριστικο,αλλα το 3d δεν οριζει το next gen.

Το hardware το οριζει.

 

Glassless 3D θα εχει? Δες παραπανω για το hardware. Δεν σταματαμε στους αριθμους της CPU Και GPU μονο. Αν ειναι ετσι να ακυρωσουμε τα αναλογικα μοχλακια, τις δονησεις, τα touch, τα motion controls, γενικα οτιδηποτε υπηρξε που πηγε το gaming ενα βημα παραπερα μονο και μονο επειδη δεν μπορεις να τα "μετρησεις" με αριθμους. Λογικο μου ακουγεται B)

 

3d θα μπορει να παιξει και το vita σε μελλοντικη εκδοση.Και το psp θα μπορουσε.

To μετριο(οσον αφορα το hardware) σημερα 3ds μπορει να παιξει 3d..

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

 

Glassless 3D θα εχει? Οπως καταλαβαινεις σε εχω πρηξει με την ερωτηση αυτη γιατι ειναι κατι που εχει αμεση σχεση με το hardware το οποιο εσυ για καποιο λογο δεν συνυπολογιζεις στο τελικο συνολο της δυναμης της κονσολας. Ειναι χαρακτηριστικο μαλιστα που εχει αμεση σχεση με τους αριθμους που λεγαμε παραπανω απο CPU και GPU. Επισης για αλλη μια φορα το μηχανημα εχει 2 οθονες που με ανοιχτο 3D θα πρεπει να κανει render σε 3 οθονες ταυτοχρονα. Ενταξει οχι ακριβως 3 οθονες αλλα καταλαβαινεις που το παω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν διαφωνω με τον εαυτο μου. Εχει και το Xbox glassless 3D?

 

Θα μπορουσε να εχει.Αλλα δεν καταλαβαινω που το πας.

Eπειδη εχει glassless 3d ειναι Next gen?

Δηλαδη αν βαλεις glassless 3d στο mega drive,θα γινει next gen?

Σαν χαρακτηριστικο δεχομαι ομως οτι ειναι βημα μπροστα.Ως εκει.

 

Nα σου πω μια αληθεια btw.Αν ειχε glassless 3d το vita και το 3ds οχι, θα το εκραζες και θα ελεγες οτι δεν μετραει αυτο παρα μονο το gameplay.To ξερω και το ξερεις. ;)

 

Τιποτα απο αυτα. Προφανως αρνεισαι να καταλαβεις οτι το καλο software ειναι ανεξαρτητο απο το hardware.

Αφου ειναι ανεξαρτητο απο το hardware γιατι η Νιντεντο δεν εμεινε στο ds.

 

Επισης αρνεισαι να καταλαβεις οτι το hardware δεν ειναι μονο CPU, GPU και τα ρολογια αυτων.

Tι αλλο ειναι?Τι παραπανω εχει το 3ds απο τα psp,ds?

 

Δεν μπορεις να διαφωνησεις με τα παιχνιδια που υπαρχουν..................... Παιχνιδι που εσυ μπορει να νομιζεις οτι ειναι κανουργιο για το PSP κατα πασα πιθανοτητα ειναι re-release ή remaster απο καποιο παλιοτερο παιχνιδι.

Δεν ειμαι 5 χρονων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσε να εχει.Αλλα δεν καταλαβαινω που το πας.

Eπειδη εχει glassless 3d ειναι Next gen?

Δηλαδη αν βαλεις glassless 3d στο mega drive,θα γινει next gen?

Σαν χαρακτηριστικο δεχομαι ομως οτι ειναι βημα μπροστα.Ως εκει.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν εχει γραφικα Mega drive. Εχει assets γραφικων που χρησιμοποιουνται σημερα. Το Resident Evil συγκεκριμενα κιολας τρεχει μια παλιοτερη μηχανη της MT framework που ειναι current gen. Το μηχανημα οπως καταλαβαινεις τρεχει ή ειναι ικανο να τρεξει current gen μηχανες γραφικων εστω και modified, εστω και παλιοτερες. Πως ειναι δυνατον ενα "last gen" μηχανημα να τρεχει current gen Μηχανες γραφικων λοιπον και μαλιστα σε 3D?

 

Nα σου πω μια αληθεια btw.Αν ειχε glassless 3d το vita και το 3ds οχι, θα το εκραζες και θα ελεγες οτι δεν μετραει αυτο παρα μονο το gameplay.To ξερω και το ξερεις. ;)

 

Εχω που σου λεω εδω και πολυ καιρο οτι δεν ειμαι εγω αυτος που κοπτομαι για το hardware. Εμενα με ενδιαφερει να εχει ενα αξιολογο πακετο ενα παιχνιδι με πρωτο στοχο το gameplay. Προσωπικα δεν με ενδιαφερει αν μπορει το Vita ή το οποιοδηποτε Vita να ριξει κυβερνησεις ολοκληρες. Εσυ αρνεισαι να ασχοληθεις με παιχνιδια "last gen" και σε ενδιαφερει το θεμα με τα specs.

 

Αφου ειναι ανεξαρτητο απο το hardware γιατι η Νιντεντο δεν εμεινε στο ds.

 

Γιατι δεν μενουν οι αλλοι στο ιδιο hardware. Επισης νεο hardware για την Nintendo ανεκαθεν σημαινε οτι ηθελε να κανει κατι καινουργιο. Οπως εχεις αντιληφθει και διαπιστωσει τα μηχανακια της ειναι αρκουντως δυνατα για να υλοποιησουν αυτο που θελουν οι ιδιοι. Επισης για την συγκεκριμενη ερωτηση σου το ds δεν παραγει 3D που αν παιξεις το Mario 3Dland θα καταλαβεις γιατι αυτο το παιχνιδι δεν θα μπορουσε να βγει σε καμια αλλη φορητη κονσολα.

 

Tι αλλο ειναι?Τι παραπανω εχει το 3ds απο τα psp,ds?

 

Glassless 3D και δευτερη οθονη απο το PSP και glassless 3D απο το DS. Μπονους οτι επεξεργαστικα ειναι συγχρονο μηχανημα. Δες το παραπανω παραδειγμα με την MT framework της Capcom.

 

Δεν ειμαι 5 χρονων.

 

Αρα δεν γινεται να διαφωνεις. Για καθε 1 exclusive του PSP εγω θα σου ποσταρω 5 re-release και remaster παιχνιδια απο τα παλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το 3d τα εχεις μπερδεψει λιγο μου φαινεται.Η εγω εχω καταλαβει κατι λαθος.

 

3d μπορει να εχει οποιαδηποτε συσκευη,μπορει λεμε τωρα να εχει και το mega drive ,μπορει να εχει και το vita στο μελλον.

Eφοσον βαλουν oled 3d μελλοντικα σε καποια εκδοση vita,περιμενεις οτι θα δεις τεραστια πτωση στα γραφικα?

Και παλι θα ειναι πολυ μπροστα απο το 3ds.

 

Για να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα ας βγαλουμε αρχικα το 3d απο την μεση,γιατι δεν επηρεαζει τοσο ενα hardware.

οποτε εχουμε και λεμε.

To 3ds εχει γραφικα γενιας ps2,GC,xbox.

Το vita εχει γραφικα γενιας ps3,360.

 

Λιγο πανω λιγο κατω,αυτη ειναι η πραγματικοτητα.Γι αυτο και λεω οτι εχουν διαφορα γενιας.

 

Γιατι δεν μενουν οι αλλοι στο ιδιο hardware. Επισης νεο hardware για την Nintendo ανεκαθεν σημαινε οτι ηθελε να κανει κατι καινουργιο.

 

Οποτε ερχεσαι στα λογια μου.Το καλυτερο hardware δινει περισσοτερες δυνατοτητες για καινουρια πραγματα.Δηλαδη γιατι πρεπει να γινομαι εγω ο κακος και να σας τα βγαζω με το τσιγκελι.Αν δεν μετραγε το hardware θα εμενε στο ds.

 

Glassless 3D και δευτερη οθονη απο το PSP και glassless 3D απο το DS. Μπονους οτι επεξεργαστικα ειναι συγχρονο μηχανημα. Δες το παραπανω παραδειγμα με την MT framework της Capcom.

 

Το ιδιο και εδω.Παλι ερχεσαι στα λογια μου σιγα σιγα.

Η διαφορα απο ds ειναι το 3d(που εχει να κανει με hardware) και το καλυτερο hardware.Oποτε για την Νιντεντο μετρανε τα πολυγωνα και τα pixels;)

 

Σου ειπα για το psp διαφωνω.Δεν σου ειπα οτι ειναι το καλυτερο φορητο που εχει βγει ποτε,αλλα ειναι πετυχημενο για μενα.

Αν το θεωρεις εσυ αποτυχημενο διαφωνουμε.

 

ΥΓ.Και μια τελευταια ερωτηση(αφηνουμε τα γραφικα στην ακρη).Ποιο απο τα χαρακτηριστικα του 3ds θεωρεις ισαξια next gen με τον δευτερο αναλογικο του vita?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα ας βγαλουμε αρχικα το 3d απο την μεση,γιατι δεν επηρεαζει τοσο ενα hardware.

οποτε εχουμε και λεμε.

To 3ds εχει γραφικα γενιας ps2,GC,xbox.

Το vita εχει γραφικα γενιας ps3,360.

 

Sorry κιόλας, αλλά αυτό που λες ανήκει στη σφαίρα του φανταστικού. Μπορείς αν θες να δίνεις δικό σου ορισμό σε κάθε πράγμα, αλλά το πρόβλημα είναι ότι όσοι είμαστε σχετικοί με το άθλημα μπορούμε εύκολα να σε διαψεύσουμε.

 

Τι πάει να πει «δεν επηρεάζει τόσο ένα hardware»; Ξέρεις H/W δεν είναι μόνο η cpu και η gpu. «Τεχνικός τομέας» δεν είναι μόνο η ανάλυση, οι σκιές και οι φωτισμοί. Είναι και το 3D, είναι και ο αναλογικός μοχλός, είναι και η touchscreen. Τι άκυρες συγκρίσεις είναι αυτές με το mega drive; Με αυτή τη λογική και το Gameboy θα μπορούσε να είχε wifi, άρα δεν θεωρείται βήμα εμπρός στα psp/nds; Δεν είναι next-gen χαρακτηριστικό σε σχέση με το PSone και το SNES;

 

ΥΓ.Και μια τελευταια ερωτηση(αφηνουμε τα γραφικα στην ακρη).Ποιο απο τα χαρακτηριστικα του 3ds θεωρεις ισαξια next gen με τον δευτερο αναλογικο του vita?

 

Γιατί ο δεύτερος αναλογικός μοχλός θεωρείς ότι είναι next-gen χαρακτηριστικό, λοιπόν; Και για να απαντήσω με το δικό σου τρόπο σκέψης, και το Master System θα μπορούσε να έχει δύο αναλογικούς μοχλούς, σιγά το χαρακτηριστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως αρνεισαι να καταλαβεις οτι το καλο software ειναι ανεξαρτητο απο το hardware. Επισης αρνεισαι να καταλαβεις οτι το hardware δεν ειναι μονο CPU, GPU και τα ρολογια αυτων. Οταν μιλαμε για hardware μιλαμε για το πακετο, το συνολο και η χρησιμοτητα αυτου που παρεχει στο gaming. Eσυ μπορει να σταματησεις στον αριθμο polygons, texture filtering και δεν ξερω και εγω τι αλλο αλλα εγω δεν σταματαω εκει.

 

 

To αυτό.

 

Ένα σύστημα πρέπει να το κοιτάς στο σύνολό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι πάει να πει «δεν επηρεάζει τόσο ένα hardware»;

 

Αν δεν εχεις καταλαβει τι εγραψα ή δεν εχεις διαβασει προηγουμενα ποστ μου θα σε παρακαλεσω να μην ακυρωνεις και μην απαξιωνεις.

ΡΩΤΑ ή διαβασε ολα τα ποστ πριν μπεις στην κουβεντα.Δες πρωτα απ'ολα ποια ηταν η κουβεντα.

Τεσπα,να δουμε ποσο θα αντεξω ακομα.

 

Παμε λοιπον.

Δεν επηρεαζει τοσο ενα hardware παει να πει οτι δεν απαιτειται υπερhardware για να τρεξεις 3d,στον βαθμο που ο Ιkaruga πιστευει.αλλα ως εκει.(|Aυτο ηταν το point μου-απαντηση για αλλο θεμα,αλλα εσυ απαντησες σε δικο σου θεμα.).

Γι αυτο εφερα και το ακραιο παραδειγμα του megadrive για να τονισω οτι οποιαδηποτε κονσολα θα μπορουσε να εχει 3d.

 

Υποστηριζω λοιπον οτι δεν ειναι ο ορισμος του next gen hardware το 3d

ΔΕΝ υποστηριζω ομως(δεν υποστηριξα ΠΟΤΕ) οτι δεν μιλαμε για next-gen χαρακτηριστικο.

 

EINAI next-gen χαρακτηριστικο (Οπως ειναι και ο δευτερος αναλογικος του vita,αλλα δεν οριζει την νεα γενια ουτε αυτος)και αναρωτιεμαι ποσες φορες πρεπει να το γραψω και πως πρεπει να το γραψω,για να μην αναγκαζομαι να το επαναλαμβανω σε καθε ποστ,επειδη καποιος βαριοταν να διαβασει τα προηγουμενα.

 

Εχουν γινει τοσα ποστς γιατι αλλα γραφω ,αλλα καταλαβαινετε καποιοι.

Μπορω να πω οτι μονο ο Vole Maulder εχει πιασει ακριβως το νοημα σε προηγουμενες συζητησεις.

 

YΓ.Εχω κανει 1000 edit για να γινει οσο πιο κατανοητο γινεται το ποστ μου και να μην χρειαστει να αναλωθουμε σε ανουσιες και εκτος θεματος παλι συζητησεις,για πραγματα που δεν εχω υποστηριξει ποτε..αλλα δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξος.Για να δουμε...

 

To αυτό.

 

Ένα σύστημα πρέπει να το κοιτάς στο σύνολό του.

 

 

Και ποιος σου ειπε οτι δεν το κανω.

 

Kαι ξαναρωταω λοιπον.

Τι καινουριο εχει φερει το 3ds σε συγκριση με το ds εκτος απο τον οπτικο τομεα(3d,πολυγωνα pixels) ωστε να χαρακτηριστει next gen(σε συγκριση με το ds παντα)?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...