Προς το περιεχόμενο

Πως αλλαζουμε γνωμη σε εναν πελατη;


snik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομικό πλαίσιο... το ΙΝΚΑ και γενικά προστατευτικοί απέναντι στον πολίτη οργανισμοί σε ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ να το κανεις... για να είσαι νομικά καλυμμένος του λες ότι δεν προλαβαίνεις κτλ...

 

29 είμαι, και οι δουλειές μου έχουν αναγνωριστεί από την παγκόσμια κοινότητα (2 παγκόσμια βραβεία σε διαγωνισμό web design, πολλά βραβεία για τα 3d γραφικά μου, κτλ), και δε χρειάζομαι κάποιον να μου πει άμα είμαι καλλιτέχνης ή όχι. Δε σπούδασα κάτι, το ΕΖΗΣΑ.. με πιάνεις; Μόνο οι όμοιοί μου μπορούν να καταλάβουν για τί πράγμα μιλάω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σε τετοιους θεσμους ειμαι σιγουρος πως αλλοι θα εχουν παρει πολλα περισσοτερα "βραβεια" οπως τα λες....

Φαντασου ομως να επαιρνες βραβειο Ιατρικης πχ, η χρυσο μεταλιο, η βραβειο για την κατασκευη του υψηλοτερου κτηριου στον κοσμου, εκει αναρωτιεμαι το "εγω" σου σε τι υψη θα ειχε εκτιναχθει....Ειλικρινα εισαι ζωντανο παραδειγμα του ποσο ευκολα καποιος "καβαλαει" το καλαμι και αυτο ειδικα στην εποχη μου εισερχομαστε ειναι παρα πολυ κακο για σενα πανω απο ολα....Να θυμασαι πως το επαγγελμα σου ειναι σε Πλεονασμα και οχι Ελλειμα....Φυσικα ομως αν θελεις να λες στους πελατες πως δεν εχεις "χρονο" ειναι δικαιωμα σου, απλα προσεχε με αυτες τις αποψεις μην σε λιγα χρονια εχεις πολυ ελευθερο "χρονο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομικό πλαίσιο... το ΙΝΚΑ και γενικά προστατευτικοί απέναντι στον πολίτη οργανισμοί σε ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ να το κανεις... για να είσαι νομικά καλυμμένος του λες ότι δεν προλαβαίνεις κτλ...

 

29 είμαι, και οι δουλειές μου έχουν αναγνωριστεί από την παγκόσμια κοινότητα (2 παγκόσμια βραβεία σε διαγωνισμό web design, πολλά βραβεία για τα 3d γραφικά μου, κτλ), και δε χρειάζομαι κάποιον να μου πει άμα είμαι καλλιτέχνης ή όχι. Δε σπούδασα κάτι, το ΕΖΗΣΑ.. με πιάνεις; Μόνο οι όμοιοί μου μπορούν να καταλάβουν για τί πράγμα μιλάω..

 

 

ένα λινκ, κάποιο portfolio?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα λινκ, κάποιο portfolio?

 

+1000. Ένα πράγμα θα πω. Ώπα ρε μεγάλε καλλιτέχνη. Έλεος με το ψώνιο και τη ματαιοδοξία μερικών. Δώσε μας ένα link και εγώ θα είμαι ο πρώτος που θα σου ζητήσει συγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλετε να σας διατάζουν οι πελάτες αλλά όμως να τους διατάζεται εσείς να αποδεχτούν το σχέδιο σας! ...δε βλέπω πουθενά τη συνεργασία που ζητάτε, όταν μάλιστα τους διώχνετε κιολας

περάν του ότι γενικά πρέπει να αποδέχεστε το διαφορετικό, να ξέρετε ότι και άλλοι άνθρωποι κουβαλάνε μυαλό και άποψη. οι πελάτες εκτιμούν την αισθητική και την εμπειρία σας και ξέρουν ότι θα κάνετε καλή δουλεία, μπορείτε απλώς να τους εξηγείται ότι ενδεχομένως κάτι που προτείνουν δεν είναι καλό. Δεν είναι μόνο μια κιτς ιστοσελίδα κακή διαφήμιση, αλλά και η κακή συμπεριφορά. βρείτε τα κουμπιά του καθενός για να τον πείσετε. Αν δεν μπορεσετε, σημαινει οτι ουτε εσεις ξέρετε marketing και δεν μπορείτε να πουλησετε το ίδιο το προιόν σας...

 

όσον αφόρα τον snik, δεν αμφιβάλλω ότι το λογότυπο που σου έδωσαν είναι παιδικό αλλά αν η εταιρία όντως το είχε από το '80, την ήξερε ο κόσμος με αυτό, θα τους το άλλαζες?? απλώς φρόντισε η δουλεία σου στην υπόλοιπη σελίδα να είναι καλή γιατί εκεί που θα τη δείξεις αυτό νομίζω θα κοιτάξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλετε να σας διατάζουν οι πελάτες αλλά όμως να τους διατάζεται εσείς να αποδεχτούν το σχέδιο σας! ...δε βλέπω πουθενά τη συνεργασία που ζητάτε, όταν μάλιστα τους διώχνετε κιολας

περάν του ότι γενικά πρέπει να αποδέχεστε το διαφορετικό, να ξέρετε ότι και άλλοι άνθρωποι κουβαλάνε μυαλό και άποψη. οι πελάτες εκτιμούν την αισθητική και την εμπειρία σας και ξέρουν ότι θα κάνετε καλή δουλεία, μπορείτε απλώς να τους εξηγείται ότι ενδεχομένως κάτι που προτείνουν δεν είναι καλό. Δεν είναι μόνο μια κιτς ιστοσελίδα κακή διαφήμιση, αλλά και η κακή συμπεριφορά. βρείτε τα κουμπιά του καθενός για να τον πείσετε. Αν δεν μπορεσετε, σημαινει οτι ουτε εσεις ξέρετε marketing και δεν μπορείτε να πουλησετε το ίδιο το προιόν σας...

 

όσον αφόρα τον snik, δεν αμφιβάλλω ότι το λογότυπο που σου έδωσαν είναι παιδικό αλλά αν η εταιρία όντως το είχε από το '80, την ήξερε ο κόσμος με αυτό, θα τους το άλλαζες?? απλώς φρόντισε η δουλεία σου στην υπόλοιπη σελίδα να είναι καλή γιατί εκεί που θα τη δείξεις αυτό νομίζω θα κοιτάξουν

Επειδη περιοριζομαι απο χρονο σημερα και δεν μπορω να ακολουθησω το topic να κανω μια διευκρινηση εδω...ειπα οτι μοιαζει με λογοτυπο του 80 αλλα δεν ειναι. Λογοτυπο τωρα δημιουργηθηκε και εδω που τα λεμε δεν ειναι καν λογοτυπο, ειναι ενα γραφικο που προσπαθουν να το πλασαρουν ετσι.

 

scooterlord και εγω θα ηθελα ενα λινκ απο το portfolio σου αν ειναι ευκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη περιοριζομαι απο χρονο σημερα και δεν μπορω να ακολουθησω το topic να κανω μια διευκρινηση εδω...ειπα οτι μοιαζει με λογοτυπο του 80 αλλα δεν ειναι. Λογοτυπο τωρα δημιουργηθηκε και εδω που τα λεμε δεν ειναι καν λογοτυπο, ειναι ενα γραφικο που προσπαθουν να το πλασαρουν ετσι.

 

απλώς σου λέω οτι αφού δε δέχονται το δικό σου, θεώρησε οτι αυτό που σου έδωσαν είναι και δεν αλλαζει (για x λόγο) και κάνε τη δουλειά σου κανονικά όπως ξέρεις. θεωρώ κρίμα να χάσεις μια δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελικη αυτο θα κανω θα σχεδιασω εγω το template οπως το εχω στο μυαλο μου και οταν το εχω ετοιμο θα τους πω αυτο το λογοτυπο δεν ταιριαζει τοσο πολυ με το συνολικο design και δεν προκειτε να σταθει διπλα σε αναλογες εταιριες. Θα τους δειξω και μερικα απο τους ανταγωνιστες και ελπιζω να καταλαβουν, αν δεν κανενα προβλημα το βαζω οπως μου ειπαν και παω παρακατω. Απλα αυτο που θα τους δωσω να καταλαβουν ειναι οτι εγω ειχα τις ενστασεις μου κατα την διαρκεια του εργου οποτε αν δεν αποδωσει οπως περιμενουν δεν πρεπει να ριξουν το φταιξιμο εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, να ρωτήσω κάτι;

 

Οι σχεδιαστές ιστοσελίδων διδάσκονται ψυχολογία marketing, τεχνικές προσέλκυσης πελατών ή γενικά μαθήματα σχετικά με business και διαφήμιση; Σοβαρά ρωτάω, για να μάθω με ποια ακριβώς βάση επιμένουν κάποιοι από εσάς ότι μόνο αυτό που προτείνουν αυτοί είναι σωστό, σε αντίθεση με αυτό που προτείνουν οι πελάτες τους, εκτός από την εμπειρία τους ή το προσωπικό τους γούστο.

 

Ειλικρινά ρωτάω για να μάθω, so μην πέσετε να με φάτε.

 

Το ότι διδάσκεται κάποιος κάτι δεν σημαίνει ότι το ξέρει.

 

Αν και δεν σπούδασα σε Η/Υ είχα κάνει πολλές εργασίες για φοιτητές εκεί. Δεν τα βγάζαν πέρα οι ίδιοι.

 

Μάλλον μπερδεύτηκαν με το site που έδωσε ως παράδειγμα δουλειάς του ο StavrosD.

 

Ήταν ένα παράδειγμα δουλειάς που έκανα στο γούστο του πελάτη, ή για την ακρίβεια για εξυπηρέτηση (κέρδος =0). Αυτό τον συνδυασμό ήθελε, αυτά του έφτιαξα, μου είπε ότι είναι ακριβώς αυτό που θέλει, και όλα καλά.

Πλέον έχω και καλύτερα παραδείγματα :-).

 

Όπως είπε ο antonisid για τους πελάτες με τους οποίους έχουμε διαφορετικό γούστο, δε τους διωχνεις...απλα μετα δε βαζεις τα site τους στο portofolio σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με το portfolio που λέτε, έχω μια μικρή διαφωνία.

 

μου έχει τύχει να με προσεγγίσει άτομο για δημιουργία σελίδας έχοντας δει μια σελίδα στο portfolio μου, για την οποια δεν είμαι καθόλου περήφανος και αφορά το θέμα που συζητάμε. Ο καθένας έχει τα γούστα του.

Ακόμα και το ΚΑΡΑ-κιτς, θα βρεθεί κάποιος να το γουστάρει και να σε θεωρήσει άξιο να σκάσει τα φράγκα του σε σένα, γιατί θα του φτιάξεις αυτό που θέλει, έχοντας δει κάτι που του άρεσε στη δουλειά σου.

 

Βέβαια είναι δίκοπο μαχαίρι η όλη ιστορία. Προσωπικά νομίζω ότι το βλέπω ως εξής:

 

Εφόσον δεν είναι καθαρά καλλιτεχνική δημιουργία, δεν είναι μουσική, ζωγραφική, φωτογραφία, τότε το μερίδιο ευθύνης το έχει μισό μισό ο δημιουργός και ο ιδιοκτήτης. Και να θέσω και ένα άλλο θέμα στη συζήτηση.

 

Τί κάνει ο web designer/developer (μην κολλάτε στον τίτλο) όταν η (υπερ)γαμάτη σελίδα που παρέδωσε (σύμφωνα με το δικό του γούστο και τις οδηγίες του πελάτη) παραμένει παραπεταμένη και ασυντήρητη; Όταν ο πελάτης πχ στο blog που του έφτιαξες θέλει να βάζει 22px Κόκκινη γραμματοσειρά italics γιατί έτσι του αρέσει στο άρθρο που γράφει;;

 

Εκεί τι κάνεις; Βάζεις και κανόνες για αυτόματο formatting?

 

 

disclaimer: ΔΕΝ εργάζομαι πάνω στο αντικείμενο. Μου αρέσει, το γουστάρω τρελά σαν χόμπυ, και έτυχε να έχω πάρει κάποιες δουλειες πάνω σ'αυτό. Δεν δηλώνω web designer/developer.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μετά απ'όλη αυτή την συζήτηση δεν έχεις καταφέρει να του αλλάξεις γνώμη ή να συμβιβαστείς, σύστησέ του εμάς. Όλο και κάποιος insomniac θα είναι εύκαιρος για την δουλειά, μην φύγει και πάει σε ξένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

portfolio:

 

http://www.scooterlord.gr/

http://www.scooterlord.gr/newours

 

...είμαι άραγε πολύ ψώνιο ή απλά έχω καλή αυτογνωσία..

 

wdfgr: LOL - βγαλμένο πραγματικά μέσα από τη ζωή!

 

 

Δε θέλετε να σας διατάζουν οι πελάτες αλλά όμως να τους διατάζεται εσείς να αποδεχτούν το σχέδιο σας! ...δε βλέπω πουθενά τη συνεργασία που ζητάτε, όταν μάλιστα τους διώχνετε κιολας

περάν του ότι γενικά πρέπει να αποδέχεστε το διαφορετικό, να ξέρετε ότι και άλλοι άνθρωποι κουβαλάνε μυαλό και άποψη. οι πελάτες εκτιμούν την αισθητική και την εμπειρία σας και ξέρουν ότι θα κάνετε καλή δουλεία, μπορείτε απλώς να τους εξηγείται ότι ενδεχομένως κάτι που προτείνουν δεν είναι καλό. Δεν είναι μόνο μια κιτς ιστοσελίδα κακή διαφήμιση, αλλά και η κακή συμπεριφορά. βρείτε τα κουμπιά του καθενός για να τον πείσετε. Αν δεν μπορεσετε, σημαινει οτι ουτε εσεις ξέρετε marketing και δεν μπορείτε να πουλησετε το ίδιο το προιόν σας...

 

Φίλε μου συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αλλά παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το ποιος κυνηγάει ποιον. Κυνηγάω εγώ να του πουλήσω ή με κυνηγάει αυτός να αγοράσει; Όταν κάποιος βλέπει τις τροχιές πάνω στις οποίες κινείσαι, εκτός του ότι πρεπει να αντιλαμβάνεται και τη διαφορά κόστους με άλλης ποιότητας δουλειές, δε μπορεί να ζητάει κάτι υπερβολικά καλύτερο ή υπερβολικά χειρότερο από το portfolio σου.

 

poscaman: και το formatting φυσικά αποτελεί μέρος της ιστοσελίδας. Γιαυτό υποτίθεται δεν ξεκινάς μια δουλειά, ένα προσχέδιο χωρίς να κάνεις πλάνο με τον πελάτη. Δε μπορείς να του σχεδιάσεις για παράδειγμα ένα eshop που θέλει τα αντικείμενά του να είναι σε πεντάδες οριζόντια παράθεση και να ζητάει ο τίτλος να έχει 24px και 250 χαρακτήρες μήκος. Όλα παίζουν ρόλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...