Προς το περιεχόμενο

Πως αλλαζουμε γνωμη σε εναν πελατη;


snik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω και εγώ την γνώμη μου .Η σελίδα είναι αρκετά μέτρια ...Θέλει δουλειά ..και καλό είναι στο portfolio σου να βάλεις πιο καλές δουλειές ..Η μπάρα εκεί επάνω δεν είναι απαραίτητη ...

Όσο για τον πελάτη ναι συμφωνώ ότι έχει πάντα δίκιο αλλά εσύ πρέπει να τον πείσεις ότι το λογότυπο είναι δουλειά του γραφίστα ...Αν του πήγαινες 10 λογότυπα το πιο πιθανό θα ήταν να τον πείσεις να βάλει ένα από τα δικά σου ...Πολλές φορές τέτοιους πελάτες μπορείς να του πείσεις με παραδείγματα .....ΠΧ αν του έλεγες ότι αυτό το Logo που σας έκανα μοιάζει ελαφρώς με της τάδε εταιρίας η οποία είναι μεγάλο όνομα ....και και και ...

Δυστυχώς κάτι τέτοιοι πελάτες μόνο έτσι πείθονται

 

αν πρεπει να φτιαξεις 10 logo για να διαλεξει ο καθε τετοιος πελατης τοτε ολη μερα δεν θα κανεις τιποτα αλλο απο το να φτιανεις λογοτυπα , ασε που στο τελος ενα μεγαλο ποσοστο παλι το δικο του θα διαλεξει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τι συγκρίνεις τώρα, το αυτοκίνητο που οδηγείς, με το site που θα φτιάξεις για να φέρεις κόσμο στο μαγαζί σου ?

Δεν είπα να το θέλει ο πελάτης κόκκινο και εγώ να του το φτιάξω μαύρο επειδή έτσι με βολεύει. Άλλο αυτό και άλλο να ζητάει ένα έκτρωμα και εγώ να του το φτιάξω για να πάρω τα φράγκα.

Πότε θα είναι ευχαριστημένος ο πελάτης, όταν θα έχει κόσμο από το site, ή όταν θα το βάλει home page και θα το βλέπει να τρίβει τα μουστάκια του κάθε πρωί, αλλά το μαγαζί του θα είναι άδειο.

 

Η επιτυχία ενός site, εξαρτάται 100% από αυτόν που το φτιάχνει. Ο πελάτης δεν γνωρίζει και πρέπει να καταλάβει τι κάνει και να εκπαιδευτεί. Πρέπει να καταλάβει την διαφορά που έχει το διαφημιστικό του φυλλάδιο από το site.

 

Ασχολούμαι με αυτή τη δουλειά σχεδόν 12 χρόνια. Αν εξαιρέσεις τα χρόνια που ήμουν φοιτητής και έκανα ότι ήθελε ο πελάτης, είτε επειδή δεν ήξερα να κάνω κάτι διαφορετικό, είτε επειδή δεν είχα τις γνωριμίες να συνεργαστώ με κάποιον, είτε επειδή ήθελα να πάρω απλά τη δουλειά, όλες οι υπόλοιπες δουλειές έχουν τουλάχιστον αποδεκτό design.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι πρέπει να βάλεις τον πελάτη στην λογική του γιατί το φτιάχνει και πληρώνει αυτό το site. Ένα 90% δεν ξέρουν, απλά θέλουν ένα site και το θέλουν έτσι. Όχι ότι δεν υπολογίζεις τι θέλει ο πελάτης, αλλά κοιτάζεις και το τι είναι σωστό.

 

Αν όλοι δουλεύαμε έτσι, θα είχαμε σίγουρα περισσότερους ικανοποιημένους πελάτες στην Ελλάδα (συνολικά, όχι κάθε εταιρεία από μόνη της) και εννοείται περισσότερους πελάτες ο καθένας.

Τώρα, κάνει ένας μια βλακεία, δεν πατάει κανένας στο site αυτό, ο πελάτης δεν μένει ευχαριστημένος και λέει τους φίλους του ότι δεν αξίζει να επενδύσεις στο site.

 

---------- Προσθήκη στις 19:46 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:43 ----------

 

αν πρεπει να φτιαξεις 10 logo για να διαλεξει ο καθε τετοιος πελατης τοτε ολη μερα δεν θα κανεις τιποτα αλλο απο το να φτιανεις λογοτυπα , ασε που στο τελος ενα μεγαλο ποσοστο παλι το δικο του θα διαλεξει ....

 

άσε που δεν πρόκειται να πληρώσει τα 10 προσχέδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω πως οταν ζηταω κατι απο εναν γραφιστα θελω αυτο, τερμα. Η δουλεια του ειναι να κανει αυτο ακριβως, οχι να προτεινει, οχι να κανει ενα δικο του και να το αντιπαραθεσει, απλα να κανει οτι του ζηταω. Αυτη ειναι η δουλεια του, αν δεν του αρεσει να κανει οτι θελει ο πελατης μπορει ανετα να βρει ενα αλλο πεδιο να δουλεψει. Εξαλλου ακομα και αν δεχτουμε πως η δουλεια του περιλαμβανει το να πει και την γνωμη του ( που δεν ) ο ανθρωπος την ειπε ηδη και ο αλλος λεει δεν την θελει γιατι η κορη του εφτιαξε ενα και να ειστε σιγουροι πως και εκτρωμα να ειναι αν δεν θελει να την κοντραρει ( που σπανια καποιος πατερας θα το κανει ) τοτε ειναι ολα ανωφελα, ασε που μπορει και να χασεις και τον πελατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω κι εγώ τη δική μου άποψη επί του θέματος. Δίκιο έχεις ΕΣΥ και μόνον ΕΣΥ, εφόσον είσαι σίγουρος ότι η δουλειά σου είναι καλή και αυτή που πρέπει.

 

Ο πελάτης κάνει σαιτ για να ΠΟΥΛΗΣΕΙ. Το άσχημο πράμα δεν πουλάει, ούτε και το κακόγουστο. Χρόνια τώρα έχω διώξει πελάτες επειδή δεν έχουν ιδέα από το αντικείμενο και προσπαθούν να κάνουν κριτική. Εκτός του ότι θα προσθέσεις στο portfolio σου μάπες.

 

Τι δουλειά κάνεις κύριε; Πουλάς αμάξια; Αυτό κάνε κι άσε εμένα να σου φέρω ΛΕΦΤΑ με τη διαφήμιση που σου κάνω από το πετυχημένο σαιτ που σου δίνω. Δεν έχει σημασία αν αρέσει σε σένα, αρκεί να αρεσει στην πλειοψηφεία που θα μπει στο σάιτ.

 

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προυπόθεση να είσαι κι εσύ ο ίδιος καλόγουστος και να ξέρεις ότι αυτό που που πουλάς είναι το καλύτερο. Μπορώ να σου δείξω δείγματα δουλειάς για να μη μιλάμε απρόσωπα και για να καταλάβεις ότι έχουν βάση αυτά που σου λέω, απλά δε θέλω να θεωρηθεί ότι διαφημίζω τη δουλειά μου στο thread σου. Ξέρω ότι κάνω πολύ καλές δουλειές και όποιος πιστεύει το αντίθετο να πάει να κάνει αλλού σαιτ (κι ας με πει και ψώνιο)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε η καποιος θα κανει οτι πεις εσυ η δεν παιρνεις την δουλεια.

Οκ αυτο βγαζει νοημα, το να του αλλαξεις την γνωμη αν σου πει οχι σε κατι δεν το βρισκω λογικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, δεν είναι το ίδιο.

 

Ζητάς από τον γραφίστα να σου φτιάξει ένα λογότυπο με τις xyz προδιαγραφές. Αυτός θα σου το φτιάξει έτσι όπως το θέλεις και θα σου το φτιάξει σωστό (χρώματα, γραμμές κτλ)

Το ίδιο πράγμα λες και στην κόρη σου και θα σου το φτιάξει όπως κατάλαβε, όπως τις αρέσει και στην τελική, όπως την βολεύει.

 

---------- Προσθήκη στις 20:07 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:04 ----------

 

Στο 90% των περιπτώσεων που έχεις δίκιο, δεν θα την χάσεις την δουλειά.

Το αποτέλεσμα μετράει, το site να φέρει κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα ομως ειναι ολα, εχω δει site ελεινο αλλα να προσφερει φοβερες υπηρεσιες (πωλησεις προιοντων για αμαξια) και να εχει τεραστια επισκεψιμοτητα και επιτυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, οι κακόγουστοι είναι οι χειρότεροι πελάτες, θα σε πληρώσουν λιγότερα από ότι αξίζει η δουλειά σου γιατί δεν έχουν ιδέα, θα θέλουν αλλαγές (πάντα προς το χειρότερο) και θα σε ζαλίζουν με αλλαγές από τη 'ρίζα'..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, οι κακόγουστοι είναι οι χειρότεροι πελάτες, θα σε πληρώσουν λιγότερα από ότι αξίζει η δουλειά σου γιατί δεν έχουν ιδέα, θα θέλουν αλλαγές (πάντα προς το χειρότερο) και θα σε ζαλίζουν με αλλαγές από τη 'ρίζα'..

 

Θα μπορουσα να σου δωσω απειρα +

Μου χει τυχει να φτιαξω μια πολυ ομορφη σελίδα (πριν 2 χρονια) και επειδη ηταν ασχετος και πολλά άλλα , να γινει πολύ κακόκουστη και φυσικα δε θα την βαλω στο portofolio που ετοιμάζω.

Το άσχετος δε το λεω υποτιμητικά , απλά δε μπορουσες να συννενοηθείς μαζί του ουτε στα βασικά και το χειροτερο δεν ακουγε για πράγματα που δεν ειναι αμφισβητήσιμα , όπως για παράδειγμα οτι δε γίνεται να βάλουμε μουσική με δημοτικά τραγούδια οταν μπαίνει κάποιος στο site του :mad::mad::mad: . Επίσης ήθελε να βαλει και Chat :fear::fear: για να μπαινει ο κοσμος και να μιλάει και κάτι τέτοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..άσε φίλε μου, τους έφαγα στη μάπα.. έχω διώξει 2-3 'μεγάλους' πελάτες (αποκλειστικούς αντιπροσώπους, κτλ) και έχω διαπληκτιστεί με αρκετούς που πάνε να κάνουν κριτική.. αυτά τα 'τα θέλω έτσι, τα θέλω αλλιώς' δεν περνάνε..

 

Μπορεί σε μερικούς να ακούγεται κάπως αυτό, αλλά καθένας έχει ένα δικό του τρόπο να πουλάει τη δουλειά του. Αρχικά μπορεί το χρήμα να ξεγελάει, αλλα ζυγίζοντας το πρήξιμο, τις ώρες εργασίας και το τελικό αποτέλεσμα.. υπερισχύουν τα δεύτερα.

 

Ακόμα και σε περιόδους μεγάλης οικονομικής ανάγκης έδιωξα πελάτες. Δε θα αλλάξω εγώ τις αρχές μου και δε θα χαλάσω τη δουλειά μου για κανέναν! :)

 

Για προσωπική ηρεμία συνιστώ στον ξεκινηστή του νήματος το ίδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως το ολο θεμα ξεκινα απο τη νοοτροπια του Ελληνα aka= εγω πληρωνω αρα θα το κανεις οπως το λεω εγω! (Δεν εχει σημασια το οτι δεν ξερει καν τι θελει ή τι του γινεται σ'αυτο που ζητα!)

 

Επεκτεινεται στα διαφορα "λαμογια" που μπορει ο καθενας να εχει πετυχει στο δρομο του, οπου πηγαν ντε και καλα να τον "βοηθησουν" και στο τελος και δουλεια δεν εκανε και του ηρθε ο κουκος αηδονι.

 

Και τελειωνει παλι με το Νο1. Εγω πληρωνω εγω λεω πως να γινει.

 

Σε τετοιες περιπτωσεις, που δεν σε αφηνει ο πελατης να τον βοηθησεις και σου δενει τα χερια οχι μονο μπορει να βρεθεις στο τελος εσυ εκτεθειμενος του τυπου:

 

"Ασε ρε! Και που εκανα το site τι καταλαβα?? Μια τρυπα στο νερο. Και εδωσα και χχχχ € (προσθεστε ενα 50 μεχρι 100% φουσκωμενη τιμη, ετσι επειδη μας αρεσει να υπερβαλουμε) για να μου το κανουν."

 

(Εδω φυσικα καταλαβαινουμε που παει η συζητηση αλλα ας το συνεχισουμε λιγο ακομα)

 

"Ααα!! Ρε συ!! Αυτος ειναι ακριβος!!! Και δεν σου εκανε καλη δουλεια." (Καπου εδω, φυσικα, παθαινει μια παρα πολυ βολικη αμνησια για το οτι ηταν αυτος που επελεξε το theme και το αφηνει να πεσει ετσι).

 

Το καλυτερο βεβαια ειναι οτι εκτος απο εκτεθειμενος παιζει να βρεθεις και μπλεγμενος:

 

(τηλεφωνει φιλος:) "Ρε συ Μητσο, ποιος σου εκανε αυτο το εκτρωμα site?? Ποιος? Αυτος?? Και ποσο πηρε ρε?! Ποσο λεει?? ΑΑΑΑ!!! Σε εκλεψε!!! Αν ειναι δυνατον!!"

 

Αλλα ας μην το κουραζω.

 

Οπως ειπαν και καποια παιδια παραπανω εσυ κοιτας το καλο του πελατη σου. Αν αυτος δεν θελει τον στελνεις στον δρομο του και εισαι ηρεμος. Εσυ ησουν αψογος απεναντι του! Ας βρει λοιπον καποιος αλλος τον μπελα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, να ρωτήσω κάτι;

 

Οι σχεδιαστές ιστοσελίδων διδάσκονται ψυχολογία marketing, τεχνικές προσέλκυσης πελατών ή γενικά μαθήματα σχετικά με business και διαφήμιση; Σοβαρά ρωτάω, για να μάθω με ποια ακριβώς βάση επιμένουν κάποιοι από εσάς ότι μόνο αυτό που προτείνουν αυτοί είναι σωστό, σε αντίθεση με αυτό που προτείνουν οι πελάτες τους, εκτός από την εμπειρία τους ή το προσωπικό τους γούστο.

 

Ειλικρινά ρωτάω για να μάθω, so μην πέσετε να με φάτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου και γω θα έλεγα οτι έχεις δίκιο να επιμείνεις λίγο σε αυτό που θεωρείς σωστό και καλό,

αν ο άλλος δεν θέλει, αυτός πληρώνει έχει δικαίωμα να αγοράσει αυτό που του αρέσει,

 

αλλα να σου πω την αλήθεια αφού είδα το link σου, και χωρίς παρεξήγηση,

μάλλον θα άκουγα την άποψη του πελάτη,

το site μοιάζει περισσότερο με φιλική πρόχειρη εξυπηρέτηση

παρά με δουλειά η οποία πληρώνεται

 

και εννοείται μην βάλεις τέτοιες δουλειές στο portfolio σου εκτός αν επιδιώκεις να σαμποτάρεις τον εαυτό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πρόβλημα υπάρχει με την ελληνική αγορά...ο καθένας έχει δει κάτι που του αρέσει και θέλει το ίδιο γιατί αυτός παει καλά και όχι εκείνος.πάντα σου δείχνουν ένα site παρόμοιο και σου ζητάνε να φτιάξεις ίδιο τους εξηγεί ότι δεν είναι καλό σου λένε φτιάξει μου ΕΣΥ κάτι το φτιάχνεις δεν τους αρέσει γιατί έβαλες δικά σου όμορφα πράγματα αλλάζεις 4-5 φορές design σου σπάνε τα νεύρα γιατί και η κουτση Μαρια έχει άποψη και στο τέλος αν παει καλά σε πληρώνουνε αφού έχεις σπάσει τα νεύρα σου στα τηλ με τον designer σου και με τους ίδιους.αφήστε γαμωτο να κάνουμε τη δουλειά μας εξαλου εσυ άλλο πράγμα κανείς αν ήξερες θα το έκανες μόνος σου για αυτό παίρνεις web developer για να διαφημίσεις την εταιρεία σου...Ελλάδα όλοι ξέρουν για όλα...

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την γνώμη μου .Η σελίδα είναι αρκετά μέτρια ...Θέλει δουλειά ..και καλό είναι στο portfolio σου να βάλεις πιο καλές δουλειές ..Η μπάρα εκεί επάνω δεν είναι απαραίτητη ...

 

αλλα να σου πω την αλήθεια αφού είδα το link σου, και χωρίς παρεξήγηση,

μάλλον θα άκουγα την άποψη του πελάτη,

το site μοιάζει περισσότερο με φιλική πρόχειρη εξυπηρέτηση

παρά με δουλειά η οποία πληρώνεται

 

Για ποια σελίδα μιλάτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...