Προς το περιεχόμενο

Πως αλλαζουμε γνωμη σε εναν πελατη;


snik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κανεις δεν ειπε πως ελεγε ψεματα, ομως και ο καλυτερος να ειναι καποιος σε αυτο που κανει (Παντα υπαρχει καποιος καλυτερος) αυτο δεν σημαινει πως κοιταει κατω στον πελατη. Πηρα και μια ματια στην δουλεια του και ομως δεν ειδα σελιδα για εστω 1 γνωστη εταιρεια, αυτο μαλλον σημαινει πως τις φτιαχνουν στους "καλυτερους" που ειπα ποιο πανω. Φανταζομαι ομως τι θα ελεγες και τι θα εκανες αν εφτιαχνες σελιδες και για γνωστες εταιρειες, αστο καλυτερα δεν θελω να το σκεφτομαι καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

portfolio:

 

Αλλά παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το ποιος κυνηγάει ποιον. Κυνηγάω εγώ να του πουλήσω ή με κυνηγάει αυτός να αγοράσει; Όταν κάποιος βλέπει τις τροχιές πάνω στις οποίες κινείσαι, εκτός του ότι πρεπει να αντιλαμβάνεται και τη διαφορά κόστους με άλλης ποιότητας δουλειές, δε μπορεί να ζητάει κάτι υπερβολικά καλύτερο ή υπερβολικά χειρότερο από το portfolio σου.

 

φίλε μου συμφωνώ απολυτά με αυτό που λες

δεν είναι λίγες οι φορές που έρχονται άτομα και μου μου μιλάνε με ακριβώς τα παρακάτω λόγια : "δεν είναι κάτι δύσκολο είναι πολύ απλό" ή θα το έκανα εγώ αλλά δεν έχω χρόνο ή έχω και εγώ γνώσεις από το αντικείμενο δουλεύω με frontpage κτλ

Η απάντηση μου σε όλους αυτούς μετά από τόσα χρόνια και από την μέχρι τώρα εμπειρία μου είναι να τους ρωτάω "και τότε εμένα τι με χρειάζεστε ? "

μπορεί να ακούγετε επιθετικό ή να σκεφτεί κάποιος πως απλά θα χάσω την δουλειά αλλά να σου πω την αλήθεια προτιμώ να την χάσω παρά να συνεργαστώ μαζί τους έτσι μιας και όποτε το έκανα τελικά χαμένος βγήκα είτε με περισσότερη εργασία από μέρους μου χωρίς να το πληρωθώ είτε να φτάσω στο σημείο να τον " απολυσω" γιατί απλά δεν πήγαινε άλλο.

 

Αν κάποιος πήγαινε σε έναν γιατρό γιατί υπηρεσίες πουλάει και αυτός θα του έλεγε ποτέ πως να κάνει την δουλειά του γιατί αυτός πληρώνει ?

Πιστεύω πως σε κάθε είδους συνεργασία ιδίως όταν δεν είσαι γιατρός μεγάλο ρόλο παίζει η ψυχολογία που θα "φτιάξεις" εσύ στον πελατη. Και τι ενοω με αυτό.

Νομίζω πως με άλλο ύφος θα πάει κάποιος σε μια εταιρία που θα του πάρει πχ 10000 για να του φτιάξει μια σελίδα (και τότε σου λέω εγώ αν θα πέρναγε το logo της κόρης) και αλλιώς σε έναν freelancer που θα του ζητήσει 500€

Το πιο πιθανόν είναι αυτούς που θα του πάρουν τα 10000 να τους πει κυρίους ενώ τον freelancer που δεν αμφιβάλω πως μπορεί να κάνει και καλύτερη δουλειά στον τέλος θα τον πει και μ@λ.....

 

Αν από την αρχή μπορέσει να προσελκύσει κάποιος τον πελάτη σωστά (αν και τον σωστό επαγγελματία τον προσελκύουν οι άλλοι )και καταφέρεις να συνεχίσεις να τον αντιμετωπίζεις έτσι μέχρι το τέλος της εργασίας τότε δεν νομίζω πως θα έχεις τέτοια προβλήματα.

Στην τελική μην ξεχνάτε πως για τον πελάτη παίζει ρόλο ακόμα και το αν θα μιλήσει απευθείας στον web designer ή αν ενδιάμεσα μια γλυκεία γραμματιακη φωνή του απαντήσει και πάει λέγοντας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το ότι βρεθήκαμε σε μια κωλοχώρα και ιδίατερα σε μια κωλόπολη δε σημαίνει πως δεν υπάρχει τεχνογνωσία, υποδομή και υπομονή για μεγαλύτερους πελάτες. Οι μεγάλες εταιρείες απλά υπερισχύουν ακριβώς γιαυτό το λόγο... γιατί είναι μεγάλες εταιρείες, απασχολούν πολλά ατομα και μπορούν να φέρουν εις πέρας μεγάλα projects.. αλλά παίζονται και πολιτικά παιχνίδια, επιδοτήσεις, γλυψίματα, εφέ στους πελάτες, κτλ

 

Nik.K η συζήτηση μαζί σου απλά καταλήγει άκαρπη και ατελέσφορη και δεν υπάρχει λόγος να σε πείσω για το αν εγώ είμαι καλός σε αυτό που κάνω η όχι, απλά μπερδεύεις την αυτογνωσία με την υπεροψία.

 

..Και δες καλύτερα για το αν οι εταιρείες είναι γνωστές αφενός (καλά τη zippo δεν την έχεις ξανακούσει;) και αφετέρου δείξε μου ΕΣΥ μεγάλες εταιρείες που κάνουν αισθητά καλύτερες δουλειές (πάντα με τα ίδια budget που πληρώνομαι εγώ) και στο τέλος τέλος ΔΩΣΕ μου ευκαιρία για μεγάλο project και να δεις αν θα ολοκληρωθεί επιτυχώς ή όχι. Οι πελάτες όλοι ευτυχισμένοι και όλων οι στόχοι επιτευγμένοι μέχρι σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι την τρομερη και φοβερη Ελληνικη αντιπροσωπεια της Zippo......Οκ :)

 

Εχω αλλα πλαισια στο μυαλο μου οταν μιλαω για γνωστες εταιρειες ( Sony, Coca Cola κτλ κτλ κτλ ).

Περα απο αυτο δεν λες να καταλαβεις πως αυτο που κανεις δεν ειναι κατι το φοβερο, δουλευεις απο μια καρεκλα χρησιμοποιοντας προγραμματα για να καταληξεις να φτιαξεις κατι παλι χωρις να σηκωθεις απο αυτη την καρεκλα. Δλδ τι πρεπει να πουν ζωγραφοι παγκοσμιου βεληνεκους ? Αρχιτεκτονες ? Γιατροι ? Επιστημονες ? Τυγχανει να γνωριζω αρκετους σε αυτες τις κατηγοριες αναγνωρισμενους παγκοσμιος αλλα ποτε δεν τους εχω ακουσει να μιλανε ετσι οπως μιλας εσυ, ισως επειδη δεν ειναι Ελληνες, ισως επειδη δεν το εχουν καβαλησει, το γιατι δεν με νοιαζει, το αποτελεσμα κοιταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Περα απο αυτο δεν λες να καταλαβεις πως αυτο που κανεις δεν ειναι κατι το φοβερο, δουλευεις απο μια καρεκλα χρησιμοποιοντας προγραμματα για να καταληξεις να φτιαξεις κατι παλι χωρις να σηκωθεις απο αυτη την καρεκλα. [...]

Ίσως κάτι δεν κατάλαβα καλά αλλά τι σχέση έχει η ποιότητα/αξία της δουλειάς κάποιου με το γεγονός ότι «κάθεται σε μια καρέκλα»; Έτσι όπως το γράφεις τουλάχιστον, φαίνεται (κάπως) υποτιμητικό. Και ο Hawking σε μια καρέκλα κάθεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεσαι πολύ επιθετικός στο πρόσωπό μου και αρχίζει να μ'ενοχλεί ιδιαίτερα. Και ο Da Vinci να ήμουν, τόσο μονοδιάστατος και στενόμυαλος που είσαι, θα διέφευγε της προσοχής σου. Παρατώ το thread, είπα τη γνώμη μου, τέλος. Καλή επιτυχία στο παλληκάρι που ξεκίνησε το νήμα, εγώ προσωπικά ΔΕ θα συμμετείχα στο project που ανέλαβες, αλλά ίσως είναι καλύτερο να το καταλάβεις από μόνος σου με τη δική σου εμπειρία για να το αποφεύγεις στο μέλλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως κάτι δεν κατάλαβα καλά αλλά τι σχέση έχει η ποιότητα/αξία της δουλειάς κάποιου με το γεγονός ότι «κάθεται σε μια καρέκλα»; Έτσι όπως το γράφεις τουλάχιστον, φαίνεται (κάπως) υποτιμητικό. Και ο Hawking σε μια καρέκλα κάθεται...

 

Αυτο το σχολιο μου παει στο θεμα του κοπου, μοχθου και οχι στο οτι καθεται στην καρεκλα.

 

Η διαφορα με τον Davinci και εσενα ειναι πως εκεινος ηταν ενας, στον τομεα σου υπαρχουν χιλιαδες καλυτεροι και σιγουρα με περισσοτερα βραβεια. Ισως αυτο το παραδειγμα θα επρεπε να λεει κατι σε σενα πανω απο ολους. Και δεν ειμαι επιθετικος στο προσωπο σου, ειμαι επιθετικος σε οσα λες αφου εισαι χαρακτηριστικο παραδειγμα ανθρωπου που δεν σεβεται τους κωδικες της αγορας, δεν σεβεται τον πελατη πανω απο ολα. Πως εχεις απαιτηση να σε σεβονται οι αλλοι οταν αμεσως αμεσως δεν σεβεσαι τον ουτε καν τον χωρο στον οποιο δουλευεις και σου παρεχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειτε σας αρεσει ειτε οχι εισαστε στην ιδια ακριβως κατηγορια με εναν προγραμματιστη, εναν φαναρτζη, εναν αρχιτεκτονα και τπτ περισσοτερο. Διαλεξατε ενα επαγγελμα στο οποιο ερχεται ο πελατης και σας λεει θελω ΑΥΤΟ και εσεις εισαστε υποχρεωμενοι να το κανετε...

 

Η δουλεύεις για πάρτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε μην είμαστε υπερβολικοί. σιγά μην είμαι και υποχρεωμένος να κάνω οτι ζητήσει ο πελάτης. υποχρεωμένος είμαι να πω στον πελάτη οτι αυτά που λέει είναι μαλακίες και να προσπαθήσω να του αλλάξω γνώμη, και όχι να κάνω ότι μου λέει. Αν δε μπορώ να του αλλάξω γνώμη, ή κάνω τη δουλειά γιατί έχω ανάγκη τα χρήματα, ή τον αφήνω να πάει σε άλλον. 
για παράδειγμα ένας μου έχει ζητήσει τώρα το μενού του να είναι σαν κουμπιά απο πληκτρολόγιο. Αν δεν ήθελα τα λεφτά του θα τον είχα παρατήσει. επειδή δεν είναι και κάτι το δύσκολο απο την άλλη και θα μου πάρει κανα τέταρτο, δε με χαλάει να το φτιάξω στα γρήγορα και να με πληρώσει. απλά δε θα πω σε κανέναν οτι έφτιαξα το συγκεκριμένο site. 
και αυτός ίσος να με συστήσει σε κάποιον άλλο ο οποίος θα έχει τις ίδιες βλακώδεις απαιτήσεις, και μετά σε κάποιον άλλο και παει λέγοντας, και στο τέλος καταντάς να μη μπορείς να φτιάξεις ενα portfolio της προκοπής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που λέτε ότι ο δημιουργός είναι υποχρεωμένος να κάνει ότι του πει ο πελάτης, αν έρχονταν σε εσάς ένας και σας έλεγε να του κάνετε ένα ίδιο site με αυτό ενός προμηθευτή του ή ανταγωνιστή του, θα το κάνατε ?

 

scooterlord, συγχαρητήρια και για τις απόψεις και για την δουλειά σου (κάπου το έχω ξαναδει το site σου) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

platon & poscaman: ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.. περισσότερο μ'ενδιαφέρει η αναγνώριση από ατομα που ξέρουν να εκτιμήσουν το αντικείμενο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλατον μην μπερδευεις το "παρανομο" του να κανεις ενα copy-paste με το να σου πει ο πελατης θελω το site Τρικολορε. Στην πρωτη περιπτωση Σαφως και δεν το κανεις, στην δευτερη ομως φυσικα και ναι. Αν δεν σαρεσει τοτε μπορεις να αλλαηξεις επαγγελμα, ειναι πολυ ευκολο. Απο την στιγμη ομως που διαλεγεις επαγγελμα με παροχη υπηρεσιων υποχρεουσαι να τις παρεχεις. Δλδ αν πας το αμαξι σου σε ενα φαναρτζη και του πεις θελω μια αεροτομη σαν απλωστρα και σου πει οχι δεν στην κανω γιατι δεν γουσταρω θα πεις οκ και θα φυγεις ? Η μηπως θα το θεωρησεις ορθη συμπεριφορα επαγγελματια ?

 

 

 

platon & poscaman: ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.. περισσότερο μ'ενδιαφέρει η αναγνώριση από ατομα που ξέρουν να εκτιμήσουν το αντικείμενο..

 

Ναι τωρα πληγωσες τα αισθηματα ολων οσων λενε πως πολυ απλα εισαι λαθος και εχεις καβαλησει το καλαμι, μαζι και εμενα φυσικα αφου εχω βαλει απο το πρωι τον γατο μου να κλαιει στα κεραμιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν είναι όλα τα πράγματα φαναρτζίδικο και αυτοκίνητα.

 

Παρόλαυτα, αν πάω και ζητήσω αεροτομή απλώστρα και είναι σωστός επαγγελματίας, είναι υποχρεωμένος να μου πει ότι με αυτή την αεροτομή δεν θα αποδίδει σωστά το αυτοκίνητο, δεν θα έχει ευστάθεια σε υψηλές ταχύτητες, θα με κοροϊδεύει ο κόσμος κτλ.

Αν πάω σε ένα καλό μαγαζί, θα μου πει ότι δεν έχει τέτοια αεροτομή.

Αν πάω σε κάποιον ίδιο με εμένα θα μου την δώσει και θα μου κάνει δώρο τα neon για να τα βάλω γύρω από την αεροτομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...