Προς το περιεχόμενο

Διμηνη Μετατροπη Σωματος


buzzad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@buzzad:

Είδα αυτό που λες για την άμεση αναπλήρωση γλυκογόνου μετά τη γυμναστική.

(Στη δική μου περίπτωση παίζει ή 5 χιλιόμετρα τρέξιμο ή 40λεπτο σχοινάκι με εναλλαγή ασκήσεων ανά μέρες. )

 

Γάλα με δημητριακά που είναι πανγρήγορο και δροσιστικό, είναι οκ;

 

Καταρχάς να σου δώσω συγχαρητήρια για το σχοινάκι (παραμένει απο τις δυσκολότερες ασκήσεις για έμενα) παράλληλα βέβαια και απο της κορυφαιες...!!

 

Επειδη η ασκηση σου ειναι μεγαλης διαρκειας προτιμησε την δεξτροζη αμεσως μετα...Εχει υψηλό γλυκαιμικό δείκτη αρα ετσι εχουμε και μεγαλη αυξηση της ινσουλινης με αποτελεσμα γρηγορη αποκατασταση στα κυτταρα των μυων απο θρεπτικες ουσιες....

 

Το γευμα στο οποιο αναφέρεσαι βαλτο πριν την προπόνηση αντικατέστησε όμως τα δημητριακά με κουακερ (quaker) κρατα το γαλα (αν θες παιξε σε 2% - 1.5%) και μπορεις ανετα να προσθεσεις σταφιδα η μπανανα....

 

Μπορεις να κανεις ενα ωραιο ροφημα με γαλα - μπανανα - μελι - (ασπραδια αυγων)...Ολα στα μπλεντερ και το πινεις αμεσως μετα...Ισοτονικα ποτα....Και ολα αυτα να τα εναλλασεις στο προγραμμα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Όταν το θυμάμαι βάζω και τη μπανάνα στο γάλα που λες και σπέρνει ο συνδυασμός!

Αυτή τη δεσποινίδα δεξτρόζη πού τη βρίσκουμε;

 

εντιτ: έκανα ένα γρήγορο σερτς. Χημεία είναι αυτό. Δεν θέλω τέτοιο πράγμα. Νόμιζα είναι ουσία που βρίσκεις σε τροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ για την αναπλήρωση του γλυκογόνου:

αν κατά τη διάρκεια της παράπανω άσκησης (40 λεπτά σχοινάκι) πίνω νερό με δυαλυμένο μέσα ένα κουταλάκι μελάσα και 2 μέλι, χρειάζεται οπωσδήποτε μετά να πιω/φάω κάτι του τύπου γάλα-μπανάνα-μέλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το θυμάμαι βάζω και τη μπανάνα στο γάλα που λες και σπέρνει ο συνδυασμός!

Αυτή τη δεσποινίδα δεξτρόζη πού τη βρίσκουμε;

 

Εγω στο παρελθον που την δουλευα δεν ειχα ποτε προβλημα να την προμηθευτω απο οποιοδηποτε φαρμακειο...Υπαρχει βεβαια και σε μαγαζια με συμπλήρωματα διατροφής.

 

Αν την δουλεψεις μονη της προτιμησε φαρμακειο ωστε να προσθετεις εσυ οτι θελεις και εχεις ορεξη στο μπλεντερ σου....

 

Αλλιως πηγαινε για φορμουλα....Η αποφαση δικη σου...Εγω παντως δινω εμφαση στα προιοντα που ξερω και εμπιστευομαι... παντα οσο μπορω (μπανανες λαικης,σταφιδες λαικης η σουπερ μαρκετ) και τα λοιπα...

 

---------- Προσθήκη στις 19:38 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:32 ----------

 

Κι εγώ για την αναπλήρωση του γλυκογόνου:

αν κατά τη διάρκεια της παράπανω άσκησης (40 λεπτά σχοινάκι) πίνω νερό με δυαλυμένο μέσα ένα κουταλάκι μελάσα και 2 μέλι, χρειάζεται οπωσδήποτε μετά να πιω/φάω κάτι του τύπου γάλα-μπανάνα-μέλι;

 

Κατα την διαρκεια της ασκησης το χρησιμοποιουμε σαν ενα ''τονωτικο'' ενεργειακο ποτο...

 

Με το περας της ασκησης θελουμε να μεταφερουμε στα κυτταρα των μυων θρεπτικα συστατικα (πρωτεινες,αμινοξεα) κτλ...Οποτε καταλαβαινεις οτι περα απο την δεξτροζη πρεπει το ροφημα μας να περιεχει και αλλα θρεπτικα συστατικα μεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στο παρελθον που την δουλευα δεν ειχα ποτε προβλημα να την προμηθευτω απο οποιοδηποτε φαρμακειο...Υπαρχει βεβαια και σε μαγαζια με συμπλήρωματα διατροφής.

 

Αν την δουλεψεις μονη της προτιμησε φαρμακειο ωστε να προσθετεις εσυ οτι θελεις και εχεις ορεξη στο μπλεντερ σου....

 

Αλλιως πηγαινε για φορμουλα....Η αποφαση δικη σου...Εγω παντως δινω εμφαση στα προιοντα που ξερω και εμπιστευομαι... παντα οσο μπορω (μπανανες λαικης,σταφιδες λαικης η σουπερ μαρκετ) και τα λοιπα...

Eυχαριστω για την προηγουμενη συμβουλη σου buzzad.Oσον αφορα το ροφημα που προτινεις αν εχει γαλα-μπανανα-μελι-ασπραδια+δεξτροζη θα ειναι υπερβολικο η οχι?Kαι αποδιδει ικανοποιητικοτερα μετα την γυμναστικη,σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω για την προηγουμενη συμβουλη σου buzzad.Oσον αφορα το ροφημα που προτινεις αν εχει γαλα-μπανανα-μελι-ασπραδια+δεξτροζη θα ειναι υπερβολικο η οχι?Kαι αποδιδει ικανοποιητικοτερα μετα την γυμναστικη,σωστα?

 

Οι μυες σου θα κανουνε παρτυ απο την χαρα τους...Ναι...Θα το νοιωσεις και ο ιδιος αρκει να μπορεις να αφουγκραζεσαι το κορμι σου...Αφου θα εχουμε δεξτροζη μην το παρακανεις στο μελι και αντιστροφα...

 

---------- Προσθήκη στις 19:54 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:41 ----------

 

Όταν το θυμάμαι βάζω και τη μπανάνα στο γάλα που λες και σπέρνει ο συνδυασμός!

Αυτή τη δεσποινίδα δεξτρόζη πού τη βρίσκουμε;

 

εντιτ: έκανα ένα γρήγορο σερτς. Χημεία είναι αυτό. Δεν θέλω τέτοιο πράγμα. Νόμιζα είναι ουσία που βρίσκεις σε τροφή.

 

Σε αυτή την λογική όλα χημεία είναι, ακόμη και εμείς οι ίδιοι....Υδατάνθρακας είναι, τωρα αν για καποιο λογο νοιωθεις αβολα η σου φαινετε καπως μπορεις να δουλεψεις γλυκοζη απο σουπερ μαρκετ σε σιροπι νομιζω η και καθολου...

 

Το καλο ειναι οτι εχουμε αρκετες επιλογες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ για την αναπλήρωση του γλυκογόνου:

αν κατά τη διάρκεια της παράπανω άσκησης (40 λεπτά σχοινάκι) πίνω νερό με δυαλυμένο μέσα ένα κουταλάκι μελάσα και 2 μέλι, χρειάζεται οπωσδήποτε μετά να πιω/φάω κάτι του τύπου γάλα-μπανάνα-μέλι;

 

Πρόσεξέ το το σχοινάκι, τα γόνατά σου δεν το απολαμβάνουν και πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξέ το το σχοινάκι, τα γόνατά σου δεν το απολαμβάνουν και πολύ.

 

Το αντιλαμβάνομαι αλλά είναι η λύση όταν δεν μπορώ να βγω εκτός για τρέξιμο.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή!

Και τον topic starter φυσικά για την παραπάνω απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πως λέγεται το όργανο στην παρακάτω Photo στα αγγλικά;

Θέλω να βρω ασκήσεις που μπορώ να κάνω στο internet αλλά στα ελληνικά εννοείται δεν βγάζει κάτι.

 

ProductImage1_2-2BMN_MED.gif

 

Ευχαριστώ.

 

--

Το βρήκα!!!

Λέγεται Spring chest expander! :-)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξέ το το σχοινάκι, τα γόνατά σου δεν το απολαμβάνουν και πολύ.

 

αθλητικα παπουτσια με αεροσολα για να υποφερουν λιγοτερο B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήρα μία μπάρα από τα starbucks που έλεγε ότι είχε μέσα: αποξηραμένα cranberries και Blueberries, σταφίδες, σουσάμι, σπόρους κολοκυθιού, ηλιόσπορο, καρύδια, αμύγδαλα, κόκκους ρυζιού και μέλι. Αυτό για το λεγόμενο σνακ κατά της 12 το πρωί μιας και δεν είμαι fun των πιτοειδών, τοστ κλπ.

 

Συνήθως έχω μαζί μου σακουλάκια με σταφίδες, ηλιόσπορο, κολοκυθόσπορους και καρύδια αλλά μου άρεσε η ιδέα όλων αυτών μαζεμένων σε μία μπάρα.

 

Έχει κανείς υπ' όψιν του κάτι αντίστοιχο αλλά από καμιά πιο αξιόπιστη εταιρία;

(και να μην πρόκειται για μπάρα δημητριακών, αν γίνεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι! Κι εμένα μ' αρέσουν οι πτηνοτροφές!!!

Παρατηρώ πάντως μια ανασφάλεια των χρηστών τελευταία, στην πρώτη σελίδα παίζουν 4 -αν δε μου ξέφυγε κάποιο- θρεντ για διατροφή, δίαιτα, θερμίδες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...