Προς το περιεχόμενο

Διμηνη Μετατροπη Σωματος


buzzad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα πήρα μία μπάρα από τα starbucks που έλεγε ότι είχε μέσα: αποξηραμένα cranberries και Blueberries, σταφίδες, σουσάμι, σπόρους κολοκυθιού, ηλιόσπορο, καρύδια, αμύγδαλα, κόκκους ρυζιού και μέλι. Αυτό για το λεγόμενο σνακ κατά της 12 το πρωί μιας και δεν είμαι fun των πιτοειδών, τοστ κλπ.

 

Συνήθως έχω μαζί μου σακουλάκια με σταφίδες, ηλιόσπορο, κολοκυθόσπορους και καρύδια αλλά μου άρεσε η ιδέα όλων αυτών μαζεμένων σε μία μπάρα.

 

Έχει κανείς υπ' όψιν του κάτι αντίστοιχο αλλά από καμιά πιο αξιόπιστη εταιρία;

(και να μην πρόκειται για μπάρα δημητριακών, αν γίνεται)

 

Πριν ρωτησετε παρακαλω ανατρεξτε σε ολο το θρεντ...:

 

Σελιδα 2 - Χωρισμός Σωματοτυπων

Σελιδα 7 - Ενναλακτηκα Πρωινά - Βραδινά

Σελιδα 8 - Προτεινόμενα Σνακ

Σελιδα 8 - Ευκολες Συμβουλες για τον καθενα

Σελιδα 9 - Μια μικρη αναφορα στης πρωτεινες

Σελιδα 10 - Τεχνικες Προπονησεις

Σελιδα 12 - Αναφορα σε ασφαλη Λιποδιαλυτες

Σελιδα 13 - Μικρη αναφορα στους τυπους αμινοξεων

 

Θα ήθελα να ακούω νέα για την πρόοδο του καθενός και για τυχόν δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίζει ώστε να τροποποιήσουμε ''αυτό'' το κάτι...

 

Κανε ένα χυλό από quaker - ασπράδι (λίγο γάλα) πρόσθεσε υλικά της αρεσκείας σου (σταφίδες,αμύγδαλα,καρύδια) και ψήστο για λίγα λεπτά σαν κρέπα σε tefal χωρίς λάδι η βρέξε μια χαρτοπετσέτα και πέρνα την επιφάνεια του τηγανιού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Diet Coke has artificial sweetener (Fake Sugar), your body doesn't know it is fake so you release insulin. Any fat or sugar in your body gets stored.

 

διαβασα αυτό σε ξένο φορουμ.. ισχύει..;

 

επίσης

Tastey! As you can see, there is nothing healthy about diet soda at all. They contain no nutrients that your body needs. In fact, it’s poison to your body. There are actual research studies that show that diet soda drinkers gain more weight than regular soda drinkers. One theory is that the artificial sweeteners in diet soda trigger a hormone in your body that causes you to store more fat and have more cravings for sugar.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε buzzad διαφωνώ εντελώς με τη φιλοσοφία σου. Επειδή ήρθε ο Μάιος, τώρα πρέπει κάποιος να ξεκινήσει; Έχοντας περάσει και ο ίδιος από αυτόν τον χώρο και ευτυχώς μένοντας μακριά από όλα τα "σκευάσματα" έχω να πω ότι είναι πολύ λάθος να συνδέεις το πόσο τούμπανο φαίνεσαι με την ποιότητα του σώματος και του οργανισμού γενικότερα. Και μην μιλάτε ρε παιδιά για δίαιτες, η δίαιτα έχει την έννοια του προσωρινού. Άρα κάποια στιγμή έχουμε επιστροφή στις συνήθειες που υπήρξαν αιτίες για την κατάσταση που βρίσκεται κάποιος... Συν βέβαια ότι με τις δίαιτες (για στερήσεις μιλάω) καταρρακώνουμε τον μεταβολισμό σας. Αν θέλετε να είστε γεροί, κάντε σφαιρική γυμναστική και προσέξτε την ποιότητα των τροφών που βάζετε στο σώμα σας. Αν πάλι θέλετε να γίνετε Greg Kovacs, σίγουρα δεν χρειάζεστε γυμναστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα αυτό σε ξένο φορουμ.. ισχύει..;

 

επίσης

ΟΧΙ :shock:

 

και επίσης

 

ΟΧΙ :shock:

 

Αυτά που γράφουν αυτοί οι τυχαίοι και ανώνυμοι τύποι είναι εκτός τόπου και χρόνου. Αν θέλεις λεπτομέρειες μπορείς να κατεβάσεις και να διαβάσεις από το λινκ μερικές επιστημονικές μελέτες που έχω βρεί από το Elsevier. Ίσα ίσα που η ασπαρτάμη που χρησιμοποιείται σαν γλυκαντικό στα αναψυκτικά βοηθάει και στην απώλεια βάρους χωρίς να δημιουργεί αίσθημα πείνας και χωρίς να προκαλεί αύξηση των επιπέδων ινσουλίνης στο αίμα. Επιπλέον μεταβολίζεται κανονικά από τον οργανισμό σου σε απλούστερες και ακίνδυνες ουσίες.

Aspartame is unique among high-intensity sweeteners because it is metabolized by digestive esterases and peptidases to three common dietary constituents— the amino acids, aspartic acid and phenylalanine, and methanol. These constituents are used by the body in the same metabolic pathways as when they are also derived from foods, such as meat, milk, fruits, and vegetables.

Further, these constituents are derived from common foods in much larger amounts than from aspartame in foods and beverages. For example, a glass of no-fat milk provides about 6 times more phenylalanine and 13 times more aspartic acid and a glass of tomato juice provides about 6 times more methanol than an equivalent volume of beverage sweetened 100% with aspartame.

 

Πηγή Aspartame: Review of Safety

Regulatory Toxicology and Pharmacology 35, S1–S93 (2002)

Το ακριβώς αντίθετο δηλαδή από αυτά που λένε οι αυτοί οι τύποι, που κανονικά για τιμωρία θα έπρεπε να λοβοτομηθούν προς παραδειγματιΖμόν για να μην ξαναπούν και ξαναγράψουν βλακείες... :rolleyes:

 

κλιικ αυτού:

http://www.mediafire.com/?sharekey=e8f738c534a82e82b94117dade8fc295bffc0d89714a13f7947708e37b913e74

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..διμηνη μετατροπή σώματος...

 

Ο τίτλος του thread θα έπερεπε να είχε το .."δυό χρόνια" (και βλέπουμε) . Είπα να βάλω δίχρονη αλλά δεν μου κάθεται καλά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τους σωματοτυπους, εσυ (buzzad) που ανηκεις?

Ειναι ειλικρινης η ερωτηση. Σιγουρα δεν εισαι εκτομορφος αλλα δεν μπορω να πω με σιγουρια κατι αλλο.

Επισης ο σωματοτυπος μπορει να αλλαξει (εστω εν μερει) με τη διατροφη και γυμναστικη η ειναι κατι που το θεωρουμε δεδομενο και απλως δουλευουμε με βαση αυτο? Οι μεσομορφοι ειναι οι τυχεροι της υποθεσης?

Αν ενας εκτομορφος πχ θελει να φτιαξει τους μεγαλους ωμους και τη λεπτη μεση μπορει να το καταφερει με διατροφη και γυμναστικη μονο η ρεαλιστικα το μονο που μπορει να ελπιζει ειναι μια καλη γραμμωση, σαν αυτη στο spoiler του post #89?

 

Ειναι κακο να γυμναζεις τις ιδιες μυικες ομαδες συνεχομενες μερες?

Το ξερω οτι ειναι καλυτερο να εναλασσεσαι αλλα ρωταω αν κανει κακο το να μην.

 

Εγω για παραδειγμα παω 4 φορες τη βδομαδα γυμναστηριο, απο τις οποιες οι 2 ειναι μονο αεροβια μεσα στη βδομαδα συγκεκριμενες ωρες και μου μενουν αλλες 2 σαββατο και κυριακη πρωι. Λογο χρονου ειναι δυσκολο να μεταθεσω τις μερες. Ειναι κακο να κανω πχ στηθος-πλατη και τις 2 μερες? Αν κανω εναλλαξ καταληγω να κανω μονο μια την εβδομαδα το καθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που δεν απαντω ειναι γιατι ετοιμαζουμε μια εκπομπη στο Mtv με θεμα τι αλλο, την γυμναστικη...!!

 

Bspus προσωπικα ο δικος μου ο σωματοτυπως ειναι ''μαλλον'' εκτομορφος ως προς την βαση να εχεις ομως κατα νου οτι το πιο συνηθες ειναι οτι οι περισσοτεροι απο εμας συνδυαζουμε στοιχεια απο ολους τους σωματοτυπους.

 

Ναι ανεξαρτητα σε πιο τυπο σωματος βρισκομαστε μπορουμε να κανουμε σημαντικες αλλαγες αν εφαρμοσουμε/διαμορφωσουμε σωστα το προγραμμα εκγυμνασης και διατροφης μας

 

Καλο θα ηταν να αποφευγεται η εκγυμναση της ιδιας μυικης ομαδας μεσα στο 48ωρο...(καποιοι μιλανε και για 72 ωρες...!!) δηλ αν δουλεψουμε την Δευτερα στηθος καλο θα ηταν να ξανακανουμε την Τεταρτη να το αφησουμε να αναρωσει δηλαδη την Τριτη. Το ολο παιχνιδι παιζει στην σωστη ξεκουραση - διατροφη και γυμναστικη...

 

Θα ηθελα αν καποιος απο τους φιλους εχει κανει καποιο προοδο να με ενημερωσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα εχω χασει ποντους απο τη μεση, κοιλια και τα ποδια (μπουτια) καθως και αυξηση της δυναμης μου σε κοιλιακη χωρα και στηθος και χερια (τρικεφαλους κυριως) αλλα και στα ποδια μου λογο ποδηλατου (αν και ποναει ο κωλος μου απο τη σελα). Η διατροφη μου συνεχιζει να ειναι λιγο οτι να 'ναι και παρα την προσπαθεια αλλαγης της διατροφης απλα δεν μου βγαινει για διαφορους λογους που εχουν να κανουν με εξωτερικους παραγοντες και οχι με εμενα.

 

Γενικα εχω βελτιωση αλλα ακομα εχω δουλεια μπροστα μου. Δεν το βλεπω να προλαβαινω ομως μιας και τελος του μηνα φευγω Παξους. Να μας πεις ποτε θα γινει η εκπομπη στο Mtv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Buzzad για πες και εμενα γιατι εχω καιρο που λεω να παω γυμναστηριο.Ειμαι 17 χρονων 1.83 και πολυ λεπτος .Λεπτα ποδια ,χερια και μεση .Παρολαυτα εχω σχετικα μεγαλο ανοιγμα ωμων.Εκτομορφος πρεπει να ειμαι.

Τι πρεπει να κανω για να φταιξω ενα γυμνασμενο(δε λεω να γινω και Σβαντζενεγκερ) και υγιες σωμα απο αποψης γυμναστικης αλλα και διατροφης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση..για χάσιμο λίπους-πόντων συγκεκριμένα σε μπούτια κ γάμπες τι προτείνεις??Εννοείται διατροφή αλλά στο gym..διάδρομο,ποδήλατο τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε μου εσυ λιγο υψος να σου δοκω εγω λιγο απο το κρεας μου.

 

:lol::lol: Μακαρι να γινοταν ρε συ.

Η καημενη η μανα μου τα εχει ακουσει γιατι συνεχεια της λεω πως μαγειρευει απαισια και πως γι αυτο τρωω μονο εξω.Μαλλον δεν θα επρεπε να ειμαι τοσο επιλεκτικος.Αλλα μου τα χαλαει και το προγραμμα και παντα τρωω βιαστικα γι αυτο παντα πεινασμενος ειμαι:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πόση ώρα μετά από άθληση ενδείκνυται η κατανάλωση φρούτων τύπου καρπουζοπεπονοκέρασου;

Ένα φρούτο είναι αυτό. Όχι 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...