Προς το περιεχόμενο

Lost Season 6 Finale FULL SPOILERS topic


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αμάν ρε τζίνο! και εγώ έχω δει άπειρες σειρές, δεν σημαίνει ότι θα κάτσω να βγάλω top10 για να δούμε αν τα γούστα μας είναι τα ίδια ώστε να πάρεις την γνώμη του αλλου σοβαρά, ήμαρτον δηλαδή.

άμα βλέπεις σειρές για να βγάλεις στατιστικά για το πια σειρά έχει το πιο καλο center back και να κατεβάσεις 11ada τι να πω...

 

πειραζει δηλαδη που θελω να δω γενικως τις προτιμησεις του σε σειρες. το μπακραουντ του?? ΤΙ αρπαζεσαι παλι εσυ? Αφησε με να εχω μια θεωρια,στο λοστ δεχτηκες να εχουν καμια 500ρια χωρις να σε πειραξει. Η οποια λεει οτι οι περισοτεροι που δηλωνουν φανατικοι του λοστ και τη βρισκουν την καλυτερη σειρα εβερ, εχουν ξεκινησει με λοστ, στην πορεια περασανε και στις αλλες δημοφιλης σειρες (πριζον, heroes, barbie, knight rider....) και δεν κανουν σωστες συγκρισεις. Πιστευω οτι οι περισοτεροι δεν εχουν δει σειρες οπως shield, wire, twin peaks, dexter, carnivale. breaking bad, arrested development, west wing, damages, firefly, six feet under, seinfield......ktlp που απο πολλους θεωρουνται κορυφαιες σειρες και ΜΕΡΙΚΕΣ απο αυτες ειναι καλυτερες του λοστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα..δε προκειται :P

 

ματωνε παντως στο σημειο που τον εγδαρε ο "λοκ" λιγο πριν τον πεταξει ο τζακ στον γκρεμο.

 

Ο Λοκ του είχε χώσει και την χατζάρα στην κοιλιά.......δεν είδαμε να ματώσει καθόλου εκεί όμως......

 

Κρίμα που δεν εξήγησαν τον λόγο που εμφανίζονταν πληγές στα μούτρα του Τζακ ......πρέπει να το εξηγήσουμε και αυτό μόνοι μας δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει μεγαλη ξεφτιλα.....

Αν αυτοι που εγραψαν το λοστ ειναι επιτυχημενοι σεναριογραφοι τοτε τι να πω..

Να γραψω κι εγω ρε μαγκες κατι τετοιο..Πολυ ανετοτατα!

Ιντριγκες συμπτωσεις ερωτες αριθμοι ταξιδια στον χρονο νησι καταπακτες νταρμα ολα ενας αχταρμας χωρις ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ

Τι να πω..Μεγαλη ντροπη νιωθω που με ξεγελασαν οι τυποι και παρακολουθουσα 6 χρονια αυτη τη μπουρδα

Α ωραια το νησι ηταν καθαρτηριο και μπλα μπλα μπλα!!Γελαει ο κοσμος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια το μεγαλυτερο μηστηριο δεν εχει λυθει....

 

 

τι ειναι,ποιος,ποτε,γιατι φτιαχτηκε ολο αυτο το υπογειο συστημα με το φως και την ταπα κτλ...

 

+1000000000 !!!!

Μόλις το τελείωσα και αυτή ειναι και εμένα η μεγαλύτερη απορία μου.....

Η τάπα,το φως ,τα ιερογλυφικά (πάνω στις πέτρες,κολώνες,τάπα) γενικά τι δημιούργησε το νησί ???

 

Επίσης στο τέλος γιατί δεν μπήκε μέσα στην εκκλησία ο Μπεν ???

 

Το πιο πικρό (αλλά ρεαλιστικό) στοιχείο στο φινάλε ήταν ότι βλέπουμε τον Jack στις τελευταίες αληθινές στιγμές του να πεθαίνει μόναχός. Πλάι πλάι με τον γλυκό σκύλο, σαν μικρή παρηγοριά.

 

Βασικά εμένα μου φάνηκε σαν την αρχική σκηνή στο πρώτο επεισόδιο.Έτσι όπως άρχισε η σειρά (τζακ ξαπλωμένος στις καλαμιές και ο σκύλος) έτσι τελείωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα εχω να πω για το φιναλε...

Ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ.

Και για να ειμαστε στο κλιμα της εποχης...

Να καει να καει το μπου@#ελο το νησι,dude...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην να θυμησω σε αρκετους οτι οι αμερικανικες σειρες are made for cliffhangers, not answers (που λεμε και στο χωριο μου). απορω με τισ προσδοκιες σας ωρες ωρες, διασκεδαστικη τηλεοραση φτιαχνουν οι ανθρωποι, τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο.

 

παμε τωρα στις αποριες:

 

γιατι στο εναλλακτικο συμπαν/καθαρτηριο:

 

a)ο τζακ εχει γιο? (για να τον βοηθησει to let go?)

B)παρολο που οι ηρωες προφανως πεθαναν σε διαφορετικες ηλικιες ειναι στη εκκλησια οπως τους αφησαμε? (πολλοι λενε γιατι το εναλλακτικο συμπαν ειναι jack-centric, αλλα δεν καταλαβαινω πως προκυπτει αυτο. περισσοτερο νοημα μου βγαζει να ειναι οπως τους θυμοταν το νησι, πραγμα που εξηγει καπως καλυτερα γιατι ο ααρων ειναι μωρο και η σαν ειναι εγκυος). Και αν η εξηγηση ειναι πως ειναι τζακ-σεντικ το εναλλακτικο συμπαν, γιατι το νηση να ειναι βυθισμενο?

c)δεν εχω καταλαβει τι ακριβως εξυπηρετουσε το εναλλακτικο συμπαν. προφανως to let go, αλλα αυτο προκυπτει μονο για καποιους χαρακτηρες (τζακ, λοκ, σαιντ οταν ο χερλι του λεει πως ειναι καλος και να μην αφηνει τους αλλους να τον προσδιοριζουν κτλ). οι υπολοιποι χαρακτηρες απο τι εκαναν let go ακριβως?

d)γιατι ο μπεν μενει εξω στο τελος?

e)τελος αναφορικα με την τελευταια σκηνη εμενα μου κανει ξεκαθαρα πως αφου ολοκληρωθηκε ο κυκλος και επηλθε η καθαρση (και το νησι ξεμπερδεψε και δε χρειαζοταν πια τους ηρωες) επανερχομαστε στην αρχικη σκηνη του πρωτου κυκλου οπου απλα βλεπουμε πως δεν υπαρχουν επιζωντες μετα την πτωση της 815 this time around (χωρις φυσικα να σημαινει πως οτι ειδαμε στους 6 κυκλουε δεν συνεβει πραγματικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

B)παρολο που οι ηρωες προφανως πεθαναν σε διαφορετικες ηλικιες ειναι στη εκκλησια οπως τους αφησαμε? (πολλοι λενε γιατι το εναλλακτικο συμπαν ειναι jack-centric, αλλα δεν καταλαβαινω πως προκυπτει αυτο. περισσοτερο νοημα μου βγαζει να ειναι οπως τους θυμοταν το νησι, πραγμα που εξηγει καπως καλυτερα γιατι ο ααρων ειναι μωρο και η σαν ειναι εγκυος). Και αν η εξηγηση ειναι πως ειναι τζακ-σεντικ το εναλλακτικο συμπαν, γιατι το νηση να ειναι βυθισμενο?

c)δεν εχω καταλαβει τι ακριβως εξυπηρετουσε το εναλλακτικο συμπαν. προφανως to let go, αλλα αυτο προκυπτει μονο για καποιους χαρακτηρες (τζακ, λοκ, σαιντ οταν ο χερλι του λεει πως ειναι καλος και να μην αφηνει τους αλλους να τον προσδιοριζουν κτλ). οι υπολοιποι χαρακτηρες απο τι εκαναν let go ακριβως?

d)γιατι ο μπεν μενει εξω στο τελος?

e)τελος αναφορικα με την τελευταια σκηνη εμενα μου κανει ξεκαθαρα πως αφου ολοκληρωθηκε ο κυκλος και επηλθε η καθαρση (και το νησι ξεμπερδεψε και δε χρειαζοταν πια τους ηρωες) επανερχομαστε στην αρχικη σκηνη του πρωτου κυκλου οπου απλα βλεπουμε πως δεν υπαρχουν επιζωντες μετα την πτωση της 815 this time around (χωρις φυσικα να σημαινει πως οτι ειδαμε στους 6 κυκλουε δεν συνεβει πραγματικα)

 

 

B) Λογικά είναι στην μορφή που θυμόντουσαν όλοι ο ένας τον άλλο αν και ο Λοκ νομίζω δεν είχε ουλή στο μάτι

 

C) Όπως είπε ο Christian το σύμπαν αυτό το φτιάξαν μόνοι τους οι Losties

 

D) Ο Ben λέει πως θέλει να κάτσει κιάλο να τακτοποιήσει κάποια πράγματα

 

E) ? Δεν επιστρέφουμε πουθενά ο Jack έκανε ότι έκανε και απλά επέστρεψε στο μέρος όπου ξεκίνησαν όλα πριν πεθάνει το αεροπλάνο που βλέπει είναι αυτό που φύγαν οι Saywer Alpert Miles Lapidus και Kate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μερικές σημειώσεις.

 

1) Το παράλληλο σύμπαν όπως μας δείξαν ήταν απλά αυτοί που περιφέρονταν σαν ψυχές και δεν ήταν υπαρκτό. Απλά ο καθένας έβλεπε ότι ήθελε να δει , για αυτό όλοι ζούσαν τα ανάποδα από όσα είχαν , το μόνο που έμενε ήταν να ενωθούν, να θυμηθούν, να προχωρήσουν αφού αποδεχθούν την αλήθεια.

2) Ο Χιούγκο είναι ο νέος εκλεκτός και ζει για πάντα, όπως ο Τζέικομπ έτσι και αυτός μπορεί να φεύγει από το νησι. Μαζί του έχει και τον Μπεν για να τον βοηθάει, στο αφήνει προφανές ότι ο Μπεν επίσης είναι ζωντανός και πιθανών αθάνατος γιατί μένει εκτός εκκλησίας και μάλιστα λέει με τον Χιούγκο ότι ειναι πολύ καλός αρχηγός και ο Χιούγκο ανταποδίδει λέγοντας ότι είναι πολύ καλός δεύτερος. Αρα είναι στο νησί αυτοί οι δύο και είναι οι μόνοι ζωντανοί.

3) Ο καθένας πέθανε όταν στο έδειξε, τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Υπάρχει ένας ενδιασμός για το τι έγινε όταν έσκασε η βόμβα αλλά δεν ξέρω. Στην εκκλησία απλά μαζευτήκαν όσοι ήταν "κοντά" συναισθηματικά, το πότε πέθανε πχ. ο άαρων δεν στο λέει, δεν εχει χρόνο το παράλληλο συμπαν που περιφέρονταν. Ενωθήκαν όλοι για να προχωρήσουν προς τον θάνατο.

4) Το μεγάλο μείον του lost ήταν η μεταστροφή προς το παραμυθένιο, προς το φως και το σκοτάδι, την εμμονή του Τζέικομπ να φυλάει ενα νησι και να ακουει μια τρελή μάνα, την γενικώς "εύκολη" λύση. Έτσι από τα παράλληλα συμπαν και τα ταξίδια στον χρόνο και τα μαγνητικά πεδία φτάσαμε στην θρησκεία και αυτό έμοιαζε άνοστο και δεν συμβάδιζε και με 2-3 χαμένα seasons σε επιστημες και στους the others και στην βια μεταξύ τους που τελικά δεν αφορούσαν την γενικότερη υπόθεση του lost η οποία κρεμόταν από δυο άβγαλτα και ανώριμα αδέρφια με μια ψυχοπαθή μάνα.

Επίσης τα κενά που άφησε δεν είχαν και μεγάλο λόγο να αφεθούν καθώς δεν ήταν όλα για ερμηνεια ελεύθερη. Υπάρχουν πολλές ερωτήσεις καθαρόαιμες που δεν απαντηθήκαν. Οπως το τί σκατά ήταν αυτό το εκκρεμές που υπολογιζε τις πτησεις και ξαναπέσαν στο νησι και άλλα κουλά που το να μην απαντηθούν σε ξεκαθαρίζει απλά το ότι ήταν γεμίσματα για τα σεναριακά κενά τους και για να μπορεί να συνεχίσει η ιστορία.

 

Σε γενικές γραμμές το lost ήταν μια υπέροχη σειρά η οποία θα έμπαινε στο πάνθεον της τελειότητας αν έλεγε όχι στο χρήμα και παρέμενε στο αρχικό υπέροχο στόρυ των συγγραφεων που ήταν σε μέγεθος 2 season και όχι 6 season. Βγήκε δυστυχώς γεμάτο ομορφιά και ανατροπές, αλλά και με ευκολίες, σεναριακά κενά, έυκολες εξηγήσεις στις τεράστιες τρύπες του και αντιφάσεις που είναι φυσικό να υπάρχουν σε ένα ξεχειλωμένο αριστούργημα.

 

Goodbye lost, θα μας λείψεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manuel, πιστεύω την σειρά την έβλαψε το Ίντερνετ, τα Φόρουμς και οι εθισμένοι φανατικοί Lostάδες (που είχαν το Lost ως χαλάκι για να αραδιάσουν τις εμπεριστατομένες(;) πεποιθήσεις τους), γέμισαν τον κόσμο με time loop, time travel, alternate reality theories σε σημείο που ουσιαστικά ο καθένας είχε δημιουργήσει το δικό του φινάλε στο μυαλό του με βάση την γνώση που είχε σε θεωρίες επιστημονικής φαντασίας (+ ιντερνετ community) , και περίμεναν μέχρι και το τελευταίο νανοδευτερόλεπτο να ικανοποιηθεί μια από τις θεωρίες τους.

 

Εχω φίλο που δεν ασχολήθηκε ΚΑΘΟΛΟΥ με θεωρίες και ταξίδια στον χρόνο (ουτε θρησκόληπτος, αν παιζει σημασία), ούτε μπήκε ποτέ σε σαιτ συζήτησης του Lost, και η σειρά έγινε μία από τις αγαπημένες του.

 

Γιατί στην τελική αυτοί κέρδισαν, ο ΑΠΛΟΣ ΑΓΝΟΣ θεατής που θέλει λίγο ερεθισμό στον εγκέφαλό του και όχι πλύση εγκεφάλου με διάχυτες πληροφορίες να στάζουν από παντού, αφού το φινάλε έδειξε ότι η σειρά επικεντρώθηκε στην δραματική και ψυχοσυνθετική αλλαγή των χαρακτήρων κατά τις διάρκεια των 6 χρόνων και το νησί ήταν απλά το background τόσο καιρό απλά εμείς περιμέναμε να μας αναλύσει η σειρά το επιστημονικό υπόβαθρο και να αναπτύξει αυτό το κομμάτι . Λάθος, αλλά σιγά σιγά μαθαίνουμε από τα λάθη μας.

 

Τελικά έγινε αυτό που φοβόντουσαν πολλοί φανατικοί Losties ότι δηλαδή το Νησί δράει ως ένα Καθαρτήριο πριν τον Παράδεισο ή την Κόλαση(μεταφορικά βέβαια γιατί όπως είπε και ο πατέρας του Jack στο τέλος, όλα ήταν αληθινά όσο αφορά το νησί (εκτός τα flash-sideways?).

Aν και ευτυχώς το θέμα των θρησκειών το αφησαν να αιωρείται απροσδιόριστο, με την εκκλησία που ήταν οι heroes μαζεμένοι στο τέλος να φαίνονται τα σύμβολά πολλών γνωστών θρησκειών.

 

Άρα κερδισμένοι βγήκαν όσοι αγάπησαν τους χαρακτήρες μιας και αυτό ήταν τελικά η ραχοκοκαλιά της σειράς.

Το Lost ήταν ένα πολύ έντονο δράμα μέσα σε ένα αφηρημένο, μαγικό, (ελαφρά φιλοσοφικό) σύμπαν το οποίο στην τελική φάνηκε ότι δεν χρειαζόταν ζωφερές εξηγήσεις.

 

Το Lost κατάφερε να ενώσει τους φανς όλου του κόσμου μιας και παρείχε το μαξιλάρι για να φτιάξει ο καθένας τις θεωρίες του και τους συλλογισμούς του, αλλά συνάμα τους αποξένωνε από την σειρά όσο έβλεπαν ότι αυτά που γραφόντουσαν στα φόρουμς δεν τα έδειχνε το ίδιο το Lost.

 

Μπράβο σε όσους αντέξαμε τόσο καιρό αλλά η σειρά έπρεπε να δημιουργηθεί πριν (βγει) το Ιντερνετ (ίσως και πριν τα Back to the Future :-)).

 

Το πιο πικρό (αλλά ρεαλιστικό) στοιχείο στο φινάλε ήταν ότι βλέπουμε τον Jack στις τελευταίες αληθινές στιγμές του να πεθαίνει μόναχός. Πλάι πλάι με τον γλυκό σκύλο, σαν μικρή παρηγοριά.

 

Αδερφέ τα είπες όλα!!!! +1000

Καταπληκτική σειρά. Θέλω σαν απλός θεατής να ευχαριστήσω τα παιδιά που κάνανε τον υποτιτλισμό όλα αυτά τα χρόνια! Άξιοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξαναλέω και απάντηση δεν έχω πάρει:

 

1) Τι περιμένατε να έχει σαν νόημα η σειρά; Το νόημα της ζωής; Κάτι απίστευτα βαθύ και φιλοσοφικό που σκέφτηκαν οι δημιουργοί και το κρατούσαν 6 χρόνια μέσα τους για εμπορικούς λόγους; Έχετε δει καμιά ταινία ή σειρά που να ΜΗΝ πραγματεύεται τα θέματα που πραγματεύονται όλοι; Τι θα πει "6 χρόνια μόνο γι' αυτό;!"

 

Τουλάχιστον οι δημιουργοί ψάχτηκαν και λιγάκι με βαθύτερες φιλοσοφίες και συμβολισμούς από άλλες θρησκείες (προφανώς εκεί, στα θρησκευτικά βιβλία είναι η μεγάλη πηγή, ότι γνώμη κι αν έχει κανείς για την οργανωμένη θρησκεία κτλ κτλ). Είναι κι αυτό κάτι. Και άγγιξαν και πολλά ακόμα θέματα κατά τη διάρκεια του ταξιδιού.

 

2) Πιστεύατε ότι οι δημιουργοί είχαν σκαρφιστεί ένα παζλ α λα Αγκάθα Κρίστι, τόσο πολύπλοκο που εκατομμύρια φανς δεν μπόρεσαν να το λύσουν επί 6 χρόνια και μόνο αυτοί οι σούπερ διάνοιες θα μπορούσαν να είχαν συλλάβει;

 

Ειλικρινά, μου είναι αδύνατο να καταλάβω τι στο καλό περιμένατε από τη σειρά.

 

Θα σου πω μπαμ μπαμ δυο παραδείγματα.

1) Το νόημα της σειράς θα μπορούσε να είναι η κακή και καλή επιστήμη, με τα πειράματα dharma Στο νησί, με χρησιμοποίηση ανθρώπων και όλα αυτά και να γίνει ένα battle στο τέλος μεσα από ταξίδια στον χρόνο που να γράψει ιστορία.

2) Θα μπορούσε να πεθαίνουν στο νησί από τους διεφθαρμένους επιστήμονες στο season 3 που τους είχαν σαν σκυλιά και να μεταφέρονται τότε πχ. με ήρωα τον φάρεντει και μια ατομική βόμβα σε παράλληλο χρονικά σύμπαν όπου οι ρόλοι θα αλλάζαν. Θα γινόταν θρίλερ και θα εκδικούνταν έναν έναν.

 

Μπορώ να σου πω 30 διαφορετικά φινάλε και εξελίξεις και δεν είμαι συγγραφέας. Το να το γυρίσουν στο άγιο φως ήταν άθλιο. Και το άθλιο πρέπει να καταλάβεις ότι ΔΕΝ ήταν απλά αυτή η επιλογή τους αλλά το ότι μοιάζουν 3 ολόκληρα season με dharma, διαφθορά, βία, εξαθλίωση, χρονικά και μυστηριακά παράδοξα να είναι ΑΧΡΗΣΤΑ παντελώς καθώς το όλο κύριο θέμα ήταν μονάχα το νησι και τα αδέρφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit γιατί μόλις διάβασα όλο το thread και φρίκαρα. Και εμένα μου την έχουν σπάσει απίστευτα οι Leftallica! Δεν ξαναγόρασα όμως cd τους για να βρω αφορμή να τους κράξω!!! Οι περισσότεροι το είδατε μόνο και μόνο για να κράξετε πρώτοι! Πολύ καλά κάνετε και έχετε και απορίες και αντιρρήσεις και δεν γουστάρετε στο φινάλε... Μαγκιά σας. Αλλά ρε αλάνια, μέχρι τη σεζόν που εγκρίνετε ο καθένας όλα καλά και μετά γίνανε ατάλαντοι, εύκολοι κτλ; Και τι μαλακία είναι αυτή παλι με τις παραπομπές σε άλλες σελίδες με θεωρίες και τα ρέστα;;; Ρε σεις, οι Αμερικάνοι (γιατί κυρίως αυτό είναι το target group της σειράς) δεν έχουν άλλη ζωή. Αυτό κάνουν όλοι μέρα. Παιδιά αυτή ήταν η σειρά. Προσωπικά την θεωρώ από τα πιο διασκεδαστικά πράγματα που έχω δει. Και η δικιά μου άποψη είναι ότι το μόνο που μετράει είναι το τέλος... Either we live together, or we 'll die alone είπε ο ποιητής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια τάση από ότι βλέπω να βγουν κακοι όσοι το ψάχνουν και απαιτούσαν απαντήσεις και καλοί και νοημων όσοι το δεχτήκαν όπως ήρθε.

 

1) Η σειρά σαν σειρά ηταν γαμάτη και το φινάλε μου άρεσε πολύ. Αλλά δεν ήταν αυτό που περίμενα.

2) Δεν ασχολήθηκα ουδέποτε με φορουμ, απλά 6 χρονια εβλεπα την σειρα. Η κριτική σκέψη και η υποκειμενική γνώμη δεν υστερεί ντε και καλά επειδή κάποιοι θέλουν να θεοποιήσουν την απόφαση ενός συγγραφικού team να αφήνει ερωτήσεις στον αέρα και να καλύπτει κενά χωρίς απαντήσεις.

3) Δεν υπολογίζει κανείς από τους υπερασπιστές των απείρων αναπάντητων ερωτήσεων του λοστ ότι το λόστ μας κράτησε στην καρέκλα 6 χρόνια για να μάθουμε απαντήσεις στις άπειρες ερωτήσεις του κάθε επεισοδίου. Αλλιώς θα το είχαμε εγκαταλείψει στο 3ο season γιατί μην μου πείτε ότι υπάρχει άνθρωπος που δεν βαρέθηκε στα flashback , μόνο flashback του σκύλου δεν μας δείξανε και αυτό δεν ήταν χτίσιμο χαρακτήρων αλλά κατάχρηση season.

4) Μια σειρα λοιπόν χτίζετε πάνω στις σχέσεις ανθρώπων και αφορά αυτους και συμφωνώ και παράλληλα για άλλο 50% τουλάχιστον χτίζετε πάνω σε αριθμούς, σε μαγνητική ενέργεια (τρεις σεζόν τουλάχιστον), σε ερωτήματα άπειρα για να σε κρατάει και να περιμένεις απαντήσεις και όταν μαζεύει λεφτά από 6 season στο τελειώνει στην θρησκεία. Οκ. Γουσταρα, αλλά δεν ηταν το τέλειο, μπορούσαν καλύτερα και δεν απαιτεί ιδιοφυίες για αυτό, αρκούσε ένα καλό σενάριο που να χει και τα αρ#$ια όταν σου δίνει ερωτήσεις καθε χρονια κανοντας το μυαλό σου πολτό (ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ) να μπορεί να τις απαντήσει για να σου δείξει ότι δεν έβλεπες τυχαίες σκέψεις δυο πληρωμένων σεναριογράφων.

Αυτά γιατί όσο καλή είναι και η κριτική, τόσο καλή είναι και η αυτοκριτική. Πχ. και εσύ γιατί τα δέχεσαι χωρίς να ρωτάς; Δεν λέμε ότι δεν ηταν ενα υπέροχο και ωραίο δράμα, ουτε μιζεριάζουμε και βρίζουμε την ωρα που το δαμε, εγω δεν μετανοιώνω, αλλά το να δέχομαι χωρίς να ρωτάω το γιατί , χωρίς να παίρνω απαντήσεις δεν ειναι στο στοιχείο μου.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά λυπάμαι όλους αυτούς που έχασαν τόσα χρόνια (121 ώρες για την ακρίβεια ή 242 αν ξαναείδαν τα επεισόδια 2 φορές ή 363 αν τα είδαν τρεις κτλ) για τη χειρότερη σειρά όλων των εποχών. Μάλλον ζούμε μία φορά και αυτές οι ώρες είναι δύσκολο να αναπληρωθούν. Συμμερίζομαι το πόνο τους. Ευτυχώς όμως δεν ανήκω σε αυτή τη κατηγορία, είμαι απίστευτα χαρούμενος που το γούστο μου είναι διαφορετικό. Κακό γούστο ίσως αλλά ευτυχώς με γλιτώνει από τόση μιζέρια και δυστυχία.

 

Εγώ τη σειρά από ένα σημείο και μετά σταμάτησα να τη βλέπω σαν τον υπέρτατο γρίφο-παζλ που πρέπει να συμπληρωθεί. Μπόρεσα και την είδα σαν μια ιστορία, σαν ένα μυθιστόρημα. Κάποια πράγματα τα αποδέχτηκα χωρίς εξήγηση. Για κάποια σπάστηκα γιατί ήθελα κάτι παραπάνω. Το ταξίδι ήταν όμως υπέροχο και ο κύκλος έκλεισε όπως έπρεπε. Τελείωσε όμως και μένει μόνο η ανάμνηση. Γλυκιά για κάποιους, πικρή για κάποιους άλλους.

 

We have to let it go now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά λυπάμαι όλους αυτούς που έχασαν τόσα χρόνια (121 ώρες για την ακρίβεια ή 242 αν ξαναείδαν τα επεισόδια 2 φορές ή 363 αν τα είδαν τρεις κτλ) για τη χειρότερη σειρά όλων των εποχών. Μάλλον ζούμε μία φορά και αυτές οι ώρες είναι δύσκολο να αναπληρωθούν. Συμμερίζομαι το πόνο τους. Ευτυχώς όμως δεν ανήκω σε αυτή τη κατηγορία, είμαι απίστευτα χαρούμενος που το γούστο μου είναι διαφορετικό. Κακό γούστο ίσως αλλά ευτυχώς με γλιτώνει από τόση μιζέρια και δυστυχία.

 

Εγώ τη σειρά από ένα σημείο και μετά σταμάτησα να τη βλέπω σαν τον υπέρτατο γρίφο-παζλ που πρέπει να συμπληρωθεί. Μπόρεσα και την είδα σαν μια ιστορία, σαν ένα μυθιστόρημα. Κάποια πράγματα τα αποδέχτηκα χωρίς εξήγηση. Για κάποια σπάστηκα γιατί ήθελα κάτι παραπάνω. Το ταξίδι ήταν όμως υπέροχο και ο κύκλος έκλεισε όπως έπρεπε. Τελείωσε όμως και μένει μόνο η ανάμνηση. Γλυκιά για κάποιους, πικρή για κάποιους άλλους.

 

We have to let it go now...

 

NO! We have to go BACK to the island!!!! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...