Προς το περιεχόμενο

Lost Season 6 Finale FULL SPOILERS topic


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι βέβαια, και αυτό είναι το θέμα. Θα συμφωνούσα μαζί σου εάν πχ απαντούσαν με σοβαρό τρόπο κάποια γεγονότα (επαναλαμβάνω με σοβαρό τρόπο που να είναι συνεκτικός με ότι είχαμε δει έως τώρα, ασχέτως εάν θα μου άρεσε η απάντηση ή όχι), οπότε για όσα ερωτήματα μέναν αναπάντητα θα λέγαμε πχ "κρίμα ρε γμτ, να είχαμε και έναν ακόμα κύκλο...".

Μετά και το σημερινό φινάλε, είναι πλέον σαφές σε εμένα ότι άπλωσαν τον τραχανά με τα μεταφυσικά χωρίς να έχουν σκοπό να τον μαζέψουν (ή για να το πω πιο σωστά δεν ήξεραν πως να τον μαζέψουν) απλά και μόνο επειδή πίστευαν πως έτσι κρατoύν τον τηλεθεατή.

Λάθος μεγάλο, και η σειρά έχασε πολλούς θαυμαστές έτσι. Και δέκα κύκλους να είχαμε, δεν νομίζω να παίρναμε καλύτερη απάντηση από αυτήν που εντέλει πήραμε: ο τζέικομπ έτσι γούσταρε με τους αριθμούς, η πηγή είναι ένα μαγικό φως που άμα βγάλεις την τάπα μετατρέπεται σε κόλαση, το νησί είναι και αυτό μια τάπα που κρατά το κακό.

 

Δεν εννοω οτι θα παιρναμε απαντησεις αν ειχαμε περισσοτερους κυκλους, εννοω οτι αφου ειδαν οτι ειχε απηχηση η σειρα, τραβηξαν οσο δεν παει αλλο την σειρα βαζοντας οτι μυστηριο τους ερχοταν μεσα με σκοπο να κρατησουν το ενδιαφερον εμενα, εσενα και του καθε τηλεθεατη.

Εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι πιστεψαμε οτι η σειρα ειχε πολυ περισσοτερο βαθος απ οσο πραγματικα ειχε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 780
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν εννοω οτι θα παιρναμε απαντησεις αν ειχαμε περισσοτερους κυκλους, εννοω οτι αφου ειδαν οτι ειχε απηχηση η σειρα, τραβηξαν οσο δεν παει αλλο την σειρα βαζοντας οτι μυστηριο τους ερχοταν μεσα με σκοπο να κρατησουν το ενδιαφερον εμενα, εσενα και του καθε τηλεθεατη.

Εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι πιστεψαμε οτι η σειρα ειχε πολυ περισσοτερο βαθος απ οσο πραγματικα ειχε...

 

Ναι τώρα κατάλαβα πως το εννοείς και συμφωνώ απόλυτα.

Πολύ δυνατό concept, το οποίο όμως το γα.....ν στην πορεία. Δεν πειράζει, να ναι καλά οι άνθρωποι, πάμε γι άλλα όπως είπε και κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι αλλο. Αν θυμαμαι καλα τα τσακαλια οι σεναριογραφοι εχουνε πει κατα καιρους: α) οτι δεν υπαρχουν ταξιδια στον χρονο β) οτι δεν ειναι νεκροι σε λιμπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλακία σειρά.Πραγματικά κρίμα οι ώρες που σπατάλησα.0 νόημα 0 εξηγήση,πολλά ερωτηματικά και πραγματικά δεν αξίζει ούτε το ποστ που κάνω.Οταν είχα δει το πρώτο επεισόδιο είχα εκστασιαστεί και περίμενα τόσα πολλά......και τελικα τι πήρα....τίποτα.....πήρα τον τζακ ξαπλωμένο στα γρασίδια να κοιτάει το αεροπλάνο με το σκυλί για παρέα....οτι νανε δηλαδή.

Τι ήταν ο καπνός?

Τι ήταν ο τροχός?

Τί είναι το νησί?

Ο γουιτμορ γιατι είχε τέτοιο κόλημα?

Ο κόσμος που ζούσε εκει στο νησί τι ρόλο βαρούσε?

Το άγγαλμα τι είναι?

και γενικά όλα αυτα ποιός θα μου τα απαντήσει....κανειίς....οπότε δεν είχαν ρόλο ύπαρξης....οπότε το 99% της σειράς δεν είχε νόημα....οπότε καλά είπε κάποιος παραπάνω ότι είδε μέχρι τον 3κύκλο και μετά είδε το σημερινό....ετσι και αλλιώς τα άλλα άχρηστα ήταν.Κριμα...περίμενα κάτι πιό καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) οτι δεν ειναι νεκροι σε λιμπο...

 

Not in the island they were not... :P

 

Άλλο η κύρια ιστορία του νησιού και άλλο το flash-sideways/purgatory ;)

 

Για εμένα η σειρά είναι από τις κορυφαίες γιατί ακόμα και στο φινάλε, μας άφησε υλικό για μήνες...

 

(όσοι βέβαια δεν ξενερώσαν την ζωή τους :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[ame]

[/ame]

 

Εγώ πάντως απογοητεύτηκα! Ήταν ένα από μηχανής θεός τέλος που τα έκανε όλα εύκολα για τους σεναριογράφους και σε έβαλαν να αναρωτιέσαι τι τρέχει χωρίς τελικά να υπάρχει λόγος.

 

 

Προσωπικά θα προτιμούσα ένα πιο επιστημονικό τέλος και όχι ένα, "για να ηρεμήσουν οι ανήσυχες οι ψυχές".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα...περίμενα κάτι πιό καλό.

 

Καλως ηρθες στο κλαμπ.

 

Not in the island they were not... :P

 

Άλλο η κύρια ιστορία του νησιού και άλλο το flash-sideways/purgatory ;)

 

Πραγματι εχεις δικιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο για να το πεις πρεπει να μου πεις, εχω δει τις ταδε σειρες, ξερω γω το τοπ 10 μου ειναι αυτο και δεν εχει βγει ποτε τιποτα καλυτερο απο το λοστ. Διοτι εγω εχω να σου προτεινο τουλαχιστον 10 σειρες καλυτερες απο το λοστ! Διοτι πολυ απλα οσοι κανουν τετειες βαρυσημαντες δηλωσεις συνηθως εχουν χασει πολλα διαμαντια και ασχολουνται μονο με τα γνωστα πριζον, λοστ, heroes....ktlp

 

θελω να περασω ενα μυνημα αγαπης, εχθρας, ελπιδας, πιστης, ψυχης, και μια διαμορφοση χαρακτηρων απο ενα τονο λεπτομερειον που τους εφεραν μαζι απο τους οποιους ο ενας τονος παρα κατι γραμαρια ηταν ολα ανουσια τεχνασματα των σεναριογραφων. Σχεδον καμια απο τις λεπτομερειες δεν εξηγειται, ολοι συναντιουνται και αλληλεπιδρουν επειδη καποιος κλανει σε ενα νησι γυρω απο μια φωτια (επικυνδηνα πραγματα). Επαιξε λοτο, του τυχανε 5 νουμερα (τα γνωστα), διαλεξε 10 ατομα επειδη ηταν χαλασμενοι και τους καλεσε για μπαρμπεκιου. Στην πορεια ολοι μαζι κοβανε βολτες στο δασος, χωρις να αναρωτιουνται που βρισκονται, γιατι συμβαινουν ολα τα απιθανα, βλεπουνε φαντασματα, μονοκερους, φαλαινες και αρκουδες και τελος πιστευουν για 5τη φορα οποιον τους εχει προδωσει ηδη απο 6 φορες και πανω. Μετα απο 150 επεισοδεια με το ιδιο σκηνικο αλλα καθε φορα και ποιο εμπλουτισμενο με ανουσιες θεωριες για ακαταλαβιστικα πραγματα, φτασαμε στο συμπερασμα οτι το λοστ μας διδαξε περι αγαπης, πιστης, ψυχης.....κτλπ. Ρε δεν πατε καλα λεω εγω! Αν τους αφηνανε θα γραφανε ασυναρτησιες για αλλες 10 σεζον και εσεις θα ανακαλυπτατε την πιστη και την ελπιδα στα τελευταια επεισοδεια. Ω θεε μου τι διδακτικη σειρα, πραγματικα αισθανομαι σοφοτερος, το λοστ μου ανοιξε τα ματια στην ανθρωποτητα

 

 

 

Να τονισο οτι οι δημιουργοι ειχαν αποριψει θεωριες περι παραδεισου, κολαστηριου, καθαρσης, ολα ενα ονειρο η τελος ολοι πεθαμενοι στο νησι. Τελικα μιξαρανε λιγο απο ολα και απλα εικασανε οτι πεθανανε οι μισοι στο νησι και αλλοι μισοι αργοτερα, αλλα παραλληλα περασανε απο την κολαση, βρηκαν την καθαρση, πεθανανε και την κανουν ομαδικα για παραδεισο. ΕΛΕΟΣΤ!!!

 

 

και τελος σκεφτηται οτι μεχρι πριν λιγο καιρο (θες μια σεζον, δυο, πριν λιγα επεισοδεια ακομα), το μισο κοινο του λοστ ελπιζε οτι θα τελειωσει με ενα τροπο οπου θα τον εκανε να ξαναδει την σειρα και να ψαξει και αλλα στοιχεια. Και τελικα καταφερε απο αυτους κανα 80% να μην εχουν καμια ορεξη να το ξαναδουν, ακομα και αν τους ψιλοαρεσε το τελος.

 

αμάν ρε τζίνο! και εγώ έχω δει άπειρες σειρές, δεν σημαίνει ότι θα κάτσω να βγάλω top10 για να δούμε αν τα γούστα μας είναι τα ίδια ώστε να πάρεις την γνώμη του αλλου σοβαρά, ήμαρτον δηλαδή.

άμα βλέπεις σειρές για να βγάλεις στατιστικά για το πια σειρά έχει το πιο καλο center back και να κατεβάσεις 11ada τι να πω...

 

 

 

Και κατι αλλο. Αν θυμαμαι καλα τα τσακαλια οι σεναριογραφοι εχουνε πει κατα καιρους: α) οτι δεν υπαρχουν ταξιδια στον χρονο β) οτι δεν ειναι νεκροι σε λιμπο...

 

όχι δεν ήταν νεκροί, ξαναδείτε την σκοινί με τον πατέρα του jack ρε παιδιά, το εξηγεί

 

 

το μονο που θα ήθελα να δω ήταν οι αριθμοί να πω την αλήθεια.

 

 

 

άντε πηγαίντε τώρα όσοι κράζετε να ξαναδείτε 2 seasons carnival και 2η 3η season από το dexter και ok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, εγώ περίμενα να μας το κάνουν πενηνταράκια το τι αντιπροσωπεύει το "ιδιαίτερο" νησί στον πραγματικό κόσμο.

 

Αντ' αυτού μείναμε στο φως το οποίο άμα βγάλεις την τάπα σβήνει και άμα την γυρίσεις στην θέση της τότε γουρνιάζουν τα νερά και ξανανάβει.

 

Π@υτσες μπλε δηλαδή με το συμπάθιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, εγώ περίμενα να μας το κάνουν πενηνταράκια το τι αντιπροσωπεύει το "ιδιαίτερο" νησί στον πραγματικό κόσμο.

 

Αντ' αυτού μείναμε στο φως το οποίο άμα βγάλεις την τάπα σβήνει και άμα την γυρίσεις στην θέση της τότε γουρνιάζουν τα νερά και ξανανάβει.

 

Π@υτσες μπλε δηλαδή με το συμπάθιο.

 

Α φίλε σε παρακαλώ.Αυτό με τα νερά είναι πάρα πάρα πολύ σημαντικό σημείο......και να δεις που θα βγεί άλλος ένας κύκλος για τα νερά και ίσως άλλος ένας με τον φελό....γιατι όταν τα νερά γουρνιάζουν στο νησί στην άλλη πραγματικότητα να δεις τι γίνεται.....χαμός.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α φίλε σε παρακαλώ.Αυτό με τα νερά είναι πάρα πάρα πολύ σημαντικό σημείο......και να δεις που θα βγεί άλλος ένας κύκλος για τα νερά και ίσως άλλος ένας με τον φελό....γιατι όταν τα νερά γουρνιάζουν στο νησί στην άλλη πραγματικότητα να δεις τι γίνεται.....χαμός.....

 

Το χρωμα του καπνου γινεται απο μαυρο σε μπορδοροδοκοκκινο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όχι μόνο αυτό......εμφανίζεται και ένας απορροφητήρας και τραβάει τον καπνό...και μαντεψτε....προσπαθούν μετά να κλείσουν τον απορροφητήρα γιατί ο καπνός ήταν καλός τελικά.....παντως πιστέυω πως ο καπνός ήταν απο κάτι λουκάνικα που ψήσαν ο τζακ και η κατε απο το πρώτο τους μπάρμπεκιου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...