Προς το περιεχόμενο

Lost Season 6 Finale FULL SPOILERS topic


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είδα και εγώ. Η αλήθεια είναι ότι δε μου βγάζει πλέον καθόλου επιθυμία να γράψω πολλά. Το τέλος είναι σαφές, όσοι ψάχνουν κάτι παραπέρα όπως είδα παραπάνω πέφτουν στην ίδια παγίδα που είχαμε πέσει όλοι εμείς τόσα χρόνια. Οι τύποι λένε "λέμε μια ιστορία κάποιων ανθρώπων που έπεσαν με ένα αεροπλάνο σε ένα μυστηριώδες νησί. Μέσα από γεγονότα, δολοπλοκίες και άλλα χίλια δυο, κάποιοι πέθαναν, κάποιοι έζησαν, κάποιοι κατάφεραν και έφυγαν. Όταν λοιπόν πέθαναν όλοι, συναντήθηκαν και καλά να πάνε μαζί παραπέρα, αφού λυτρώθηκαν στο Καθαρτήριο, κάνοντας σωστές κάποιες λάθος αποφάσεις της κανονικής τους ζωής". Αυτό. Τώρα βέβαια κάποια πράγματα όπως το ότι στο τέλος της προηγούμενης σεζόν έσκασαν μια βόμβα υδρογόνου και δεν άνοιξε ρουθούνι, και χίλια άλλα μυστήρια τα οποία όμως δεν ήταν απλά λεπτομέρειες αλλά κινητήρια δύναμη της ιστορίας τα αφήσαμε έτσι.

 

Εγώ την πλήρη εικόνα την βλέπω τώρα. Το LOST είναι μια καθαρά εμπορική σειρά, έχει συγκεκριμένο προσανατολισμό και κάθε σεζόν είχαν ένα στόχο με κάποια clifhanger wtf φινάλε να ανανεώσουν το ενδιαφέρον του κόσμου, παίξαν κανονικότατα όλους τους θεατές να συνεχίσουν να το βλέπουν, κάποιοι δε με μόνη προσδοκία να πάρουν έστω και ηλίθιες απαντήσεις, αλλά να μη μείνει ξεκρέμαστο κάποιο βασικό θέμα. Το συγκεκριμένο τέλος θα μπορούσε να μπει σε οποιοδήποτε σημείο της σειράς και πάλι να έχει το ίδιο νόημα, μου φάνηκε σαν failsafe series finale, σε περίπτωση δηλαδή που τους κόβανε.

 

Και τώρα θα πεταχτεί ο Manuel να μου πει ότι έψαχνα το νόημα της ζωής σε μια σειρά κτλ. Εγώ θα του πω ότι σήμερα εκτίμησα ακόμα περισσότερο κάποιες άλλες σειρές που δε με βλέπουν ως ένα μάτσο δολλάρια αλλά ως σκεπτόμενο τηλεθεατή. Που έχουν περισσότερο βάθος και θάρρος να μιλήσουν για πολύ σημαντικά θέματα, από τις οποίες εν τέλει μπορείς να πάρεις και κάτι πέρα από ποπ κορν διασκέδαση, κάτι παραπάνω από το "βλέπω κάτι να περάσει η ώρα μέχρι να κοιμηθώ για να πάω στη δουλειά πάλι αύριο". Σήμερα με έκαναν να νιώθω πολύ χαζός και ηλίθιος. I stand corrected, τα παθήματα γίνονται μαθήματα.

 

Να το ξαναδώ δεν παίζει, να το προτείνω επίσης. Θεωρώ ότι αυτό που έμεινε στο τέλος είναι τόσο ανούσιο που δεν αξίζει να του δώσεις τόσο χρόνο. Βάλε δες το Sopranos καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τέλειωσε!

 

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος οτι αυτό που μας έδωσαν ως λύση στο μυστήριο των sideways ήταν 100% ξεκάθαρο. Το μυαλό μου εμένα (ακόμα κι όταν έλεγε τη λύση λέξη προς λέξη ο Κρίστιαν) ήταν στο οτι όλο αυτό είναι μια λούπα.

 

Έχουμε λοιπόν τους ήρωες να ξεκινάνε άλλη μια λούπα Πριν η μετά από τις 6 σεζόν δεν έχει σημασία. Το νησί πάντως είναι στον πάτο (έχει νικήσει ο Κώστας -όπως καταλάβατε του έμεινε το όνομα, δεν έχουμε άλλο) και πρέπει να πάνε πίσω για να το διορθώσουν.

 

Ο Λοκ έχει δεχτεί να τον γιατρέψει ο Τζακ (γι' αυτό και στο νησί περπατάει), ο Ντες έχει οράματα από το μέλλον (ή από άλλες λούπες), ο Χέρλυ (σε άγνωστο χρόνο) έχει κάνει τη λούπα του ως Τζέικομπ (γι' αυτό και το κόλλημα του "Τζεικομπ" με τα νούμερα) κλπ. κλπ.

 

Ίσως γι' αυτό και ο "Τζεικομπ" έδινε εντολή για κατασκευή αεροδιαδρόμου, ίσως γι' αυτό η πηγή ήταν ακριβώς μετά τα μέρος που βρέθηκε ο Τζακ. Επειδή εκεί θα "πέθαινε" για να κλείσει αυτός ο κύκλος. Το incendent λοιπόν "δούλεψε" και προκάλεσε (και σ' αυτή τη λούπα) ένα είδος reset, ώστε να μπορούν να άρχισουν όλα από την αρχή.

 

Γιατί λοιπόν μας είπαν οτι είναι νεκροί;;;; Ίσως γιατί στην πραγματικότητα είναι! Δε μας νοιάζει πότε άκριβώς ούτε με ποιόν τρόπο πέθανε ο καθένας τους. Ούτε και ξέρουμε αν όλοι στα sideways είναι νεκροί (η Άννα Λουσία δεν ήταν "έτοιμη"...).

 

Τα έχω ακόμα πολύ μπερδεμένα και γενικώς έπιασα τον εαυτό μου να προσπαθεί να καταλάβει πως θα τελειώσει όλο αυτό το μπλέξιμο, χώρις να με νοιάζει καθόλου για καλύβες, στάχτες και κανόνες (που τους περίμενα πώς και πώς)!

 

Σίγουρα πάντως το πεδίο είναι πρόσφορο για πολλές κουβέντες.

 

Τέλος εποχής λοιπόν παιδιά... όρεξη να έχουμε να τα λέμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τεσπα δε γαμιεται θα πω και εγω την αποψη μου γιατι ειχα ακριβως την ιδια συζητηση με την κοπελα μου. ΤΟ ειδαμε μαζι το lost απο το season 1.

 

Για εμενα ηταν η καλυτερη σειρα ever (και οχι δεν παιζει να μου προτεινετε κατι αλλο εναλλακτικο γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα το εχω δει καθως ολο το intranet ειναι σπιτι μου). Αυτη απογοητευτηκε απο το φιναλε γιατι δεν εξηγησε τιποτα. Εγω περιμενα οτι θα αφησει ανεξηγητα τα σημαντικα ερωτηματα και καταλαβαινω τους λογους.

 

Οσοι πιστευετε οτι η αιτια των αναπαντητων ερωτηματων ηταν ανικανοτητα των σεναριογραφων διαφωνω μαζι σας και ειμαι σιγουρος οτι εχετε αδικο (αν και η αποδειξη οτι υπαρχουν fan made σεναρια στο νet γραμμενα με φοβερη λεπτομερια εδω και 3 χρονια το "καλυτερο" των οποιων θα μπορουσαν να ειχαν κανει απλα copy paste οι σεναριογραφοι και τελος ειναι πιστευω αρκετη.)

 

Το νοημα μιας σειρας μιας η ενος εργου Imo βρισκεται στο πόσο συναισθημα μεταφερει στον θεατη (συναισθημα δεν σημενει κλαψα μονο αλλα χαρα, στεναχωρια, μισος, απεχθεια, αηδια ειναι valid συναισθηματα -in context βεβαια οχι αηδια επειδη δεν σου αρεσει μια ταινια lol). Κατα ποσο μπορει να μεταδωσει τον κοσμο του, να τον κανει πιστευτο, να φερει τον θεατη στην θεση των προταγωνιστων. Αυτο ειναι στανταρ ειτε θα δεις lost ειτε, carnivale, law and order, beverly hills η texas chainsaw massacre ανεξαρτητα με το τι εξηγειται τι οχι και την φυση της ιστοριας γενικοτερα.

 

Tο lost καταφερε να το κανει αυτο χρησιμοποιοντας ενα πολυπλοκο και πολυπλευρο σεναριο, χαρακτηρες που λειτουργουν σε πολλα επιπεδα, ακομα και διαφορετικες χρονικες περιοδους φυσικα και μεταφυσικα μεσω πολυ καλων ερμηνιων με φοβερη αγωνια και μυστηριo πλεκοντας το πραγματικο με το φανταστικο την πιστη με την λογικη με απολυτα πειστικο τροπο. Αυτα θελαν να κανουν οι παραγωγοι αυτα κανουν μια φοβερη σειρα-ταινια.

 

The million dollar question, γιατι αυτα να μην γινουν εξηγωντας το νησι, το φως, τους guardians γιατι δεν περιμενα εξηγηση? Ο λογος ειναι οτι παρολο που το σεναριο ειναι πολυπλοκο ο πυρηνας του το νησι ειναι κατι το οποιο θα χαλουυσε τελειως το believable effect για εμενα και πιστευω και για πολους αλλους και θα εχανε η σειρα πολυ απο την λαμψη της και αυτο ο σεναριογραφος το ξερει. Μπορω να κανω μονος μου οτι εναλακτικο σεναριο θελω (στο μυαλο μου), στην οθόνη ομως? Για να καταλαβετε τι εννοω:

 

Τεχνολογια :

1.To νησι ηταν οτι ειχε απομεινει απο εναν αρχαιο αλλα πιο προηγμενο απο εμας πολιτισμό που ειχε φτιαξει το φως εναντια στους τιτανες που ζοσανε στην γη 500.000 xρονια πριν random εξηγηση. Αν μου εδειχνε 10 τυπαδες που μοιαζουν με αιγυπτιους να χορευουνε γυμνοι κουνοντας περα δωθε τα παπαρια τους και κανοντας enchant με ενα ritual τα μαγικα νερα... To γαμησε Ναι η σειρα γινεται trash παει το believble effect.

2. Το νησι ηταν κεντρο απιστευτων ηλεκρομαγνητικων δυναμεων (που ηταν δηλαδη) οι οποιες κανονιζανε την πορεια του πλανητη και η darma ηταν εκει να τις τιθασευσει να τις ελευθερωσει η εκμεταλευτει. Ναι ωραια χανεται ολο το θεμα με τις ανθρωπινες σχεσεις και την σημασια τους , το μυστηριο με του jacob και του ακατανομαστου, ολη η μαγεια της σειρας που αφηνει ελευθερη την φαντασια.

 

Πιστη: Το νησι ειναι Purgatory κατι αναμεσα στην ζωη και στο θανατο, ο jakob ειναι ο "kain" και ο ακατανομαστος ο "αβελ" που μαζι παιζουν το ρολο του αγιου πετρου σε μια παραληλη- ενδιαμεση πραγματικοτητα. Δεν μπορεις να πεις ξεκαθαρα τετοια πραματα χωρις το traseh-ερευσεις σε καθε χριστιανο , βουδιστη ακομα και αθεο , το πολυ μια μικρη μεριδα του κoινου να ικανοποιηθει και κυριως να χασει το believable effect

 

ΣΦηνα στον κωλο σεναριο : Το νησι ειναι ενα διαστημοπλοιο και στο φως ειναι το πιλοτηριο. Υπερthraseria αν γινοταν κατι τετοιο το lost θα επεφτε στην εκτιμηση μου πιο πολυ και απο το V.

 

Δεν αξιζει να γαμηθουν τα παντα για να δωθει μια εξηγηση η οποια στο μυαλο ειναι ομορφη αλλα στην οθόνη ειναι για το πεος. Αυτο ειναι αναποφευκτο με σεναρια μεταφυσικα, μελλοντικο-τεχνολογικα η θεολογικα. Η εξηγηση γαμαει απλα 6 κυκλους (εναξει 5 κυκλους ο ενας οντως ψιλοsuckare) κινηματογραφικης μαεστριας, πολυ καλης ηθοποιιας, ενα ταξιδι σε εναν κοσμο που δεν μπορει να γινει πιστευτος μεσω εικονας , αλλα καταφερε και εγινε. Δεν εχει σημασια τι ηταν το νησι, ηταν αυτο που πιστευεις οτι μπορει να ηταν, αν πιστευεις οτι δεν ηταν τιποτα, ε δεν ηταν τιποτα στα @@ σου move on.

 

το 2ο προσωπο δεν αναφερεται σε καποιον συγκεκριμενα.

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ομορφο επισοδειο για την παπαρια που ειχε εξελιχθει.

Σοβαρα μιλαω.

Γουτσου γουτσου δεν το κανανε?Μια χαρα για το ειδος του

 

Παω να ανοιξω την μαγικη μου λαμπα να γινω μαγικα αθανατος

 

---------- Προσθήκη στις 00:47 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:46 ----------

 

Μια χαρά σειρά ήταν. Μόνο τις δύο πρώτες σεζόν είδα και θα δω και το τελευταίο. Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

 

Μεγα σφαλμα.

Καλυτερα να δεις τις 2 τελευταιες σεζον. Οι 4 πρωτες τελικα ηταν απλη γαρνιτουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ομορφο επισοδειο για την παπαρια που ειχε εξελιχθει.

Σοβαρα μιλαω.

Γουτσου γουτσου δεν το κανανε?Μια χαρα για το ειδος του

 

Παω να ανοιξω την μαγικη μου λαμπα να γινω μαγικα αθανατος

 

---------- Προσθήκη στις 00:47 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:46 ----------

 

 

Μεγα σφαλμα.

Καλυτερα να δεις τις 2 τελευταιες σεζον. Οι 4 πρωτες τελικα ηταν απλη γαρνιτουρα

 

γαρνιτούρα ;;; ... μάλιστα :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φιναλε μετριο οπως γενικοτερα και ολοκληρος ο εκτος κυκλος... Αν καταλαβα καλα αυτο που βλεπαμε τοσο καιρο ως εναλακτικη πραγματικοτητα δεν αλληλεπιδρουσε ουτε ειχε καμια σχεση με την ιστορια πανω στο νησι, απλα μας το εδειξαν... Θα μπορουσαμε να το βλεπουμε και στον τριτο η τεταρτο κυκλο δηλαδη...

Οσο για το αν θα το προτεινω σε καποιον αλλον, ισως να το κανω αλλα σιγουρα θα τον ενημερωσω να μην ψαχνει απαντησεις η να συνδεθουν ολα με εναν τροπο στο τελος, σαν παζλ... Και δεν νομιζω οτι προκειται να κατσω να την ξαναδω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To concept "φεύγουμε από το νησί μερικοί και ύστερα από τρια χρόνια πάμε πίσω γιατί έτσι πρέπει να κάνουμε" νομίζω ότι κούρασε στην σειρά, η οποία θα μπορούσε να τελειώσει άνετα στον 4ο κύκλο, ίσως και με το φινάλε που έδειξαν σήμερα.

Το 2004, οι σεναριογράφοι είχαν την πρωτότυπη ιδέα να μας πουν την ιστορία κάποιων ανθρώπων που επέζησαν από μια αεροπορική τραγωδία. Πολύ ενδιαφέρον το σκεπτικό, και η υλοποίηση στους πρώτους κύκλους ικανοποίησε αρκετά, για αυτό και η σειρά απέκτησε τόσους θεατές και σάρωσε στα βραβεία. Υπήρχαν κάποια "μεταφυσικά" στην σειρά, όπως πχ ο καπνός, αλλά ήταν όλα μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού, και μπορούσαν άνετα να εξηγηθούν σε λίγους κύκλους. Ωστόσο στον 4ο κύκλο και μετά γα.....ε το σύμπαν: πλακώσαν τύποι που "διαβάζουν" πτώματα, ιάκωβοι, νεκραναστάσεις, μαγικές πηγές και πολλά άλλα. Ποιό το νόημα βρε παιδί μου για όλα αυτά? Να κρατήσεις τον τηλεθεατή? Δηλαδή αρκετή ξενέρα δεν έφαγε ο άμοιρος λοστάκιας όταν έβλεπε τον φου μαν τσου στον ναό να πετάει στάχτες στον άερα?

Τέλος πάντων, το φινάλε μου άρεσε όχι επειδή φυσικά έκλεισε αρμονικά μια σειρά 6 κύκλων (πολλά τα αναπάντητα ερωτήματα και καμμία σύνδεση με προηγούμενους κύκλους) αλλά επειδή όπως είπα μου θύμησε παλιό καλό λοστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε fragment τι ηταν δηλαδη?

Κατσε και σκεψου τι συνεβαινε στο νησι πριν την 1η σεζον και πως κατεληξε η 6η, οκ?Το σκεφτηκες?

Τωρα πες μου ΕΝΑ λογο περαν του "μια ωραια ιστορια να δειξουμε και να κρατησουμε τους θεατες γιατι αλλιως θα βαρθοντουσταν" να υπαρχει καταπακτη, Νταρμα, timetravel, αλληλοσυνδεση χαρακτηρων, ανθρωποι που εγιναν καλα απο αρρωστιες και αναπηριες, μυστηρια πανω στα μυστηρια και οχι να καθονταν να τρωνε καρυδες, να πλακωνονταν για τις καρυδες, να διαφθειρονταν, να αλληλοσκωτονταν για τις καρυδες, και να καταληγαμε παλι στην 6η σεζον?

 

Αυτο ειναι το προβλημα μου, οτι αν σε ρωτησει κανεις "Τι συνεβη στο Λοστ" ξερεις ποια θα ειναι η απαντηση?Κατι που εγινε στην αρχη της 1ης και κατι που εγινε στο φιναλε της 6ης.

Τα ωραια, τα ομορφα, τα ιντριγκαδορικα τελικα ενδιαμεσα ήταν απλα η εξελιξη μιας ιστοριας.

 

Ο διαλογος στο τελος του 5 τελικα μας προιδεαζε. Απλα τοτε νομιζαμε οτι εννοουσαν κατι καλο και τσιμπησαμε, τωρα καταλαβα την αληθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να περασω ενα μυνημα αγαπης, εχθρας, ελπιδας, πιστης, ψυχης, και μια διαμορφοση χαρακτηρων απο ενα τονο λεπτομερειον που τους εφεραν μαζι απο τους οποιους ο ενας τονος παρα κατι γραμαρια ηταν ολα ανουσια τεχνασματα των σεναριογραφων. Σχεδον καμια απο τις λεπτομερειες δεν εξηγειται, ολοι συναντιουνται και αλληλεπιδρουν επειδη καποιος κλανει σε ενα νησι γυρω απο μια φωτια (επικυνδηνα πραγματα). Επαιξε λοτο, του τυχανε 5 νουμερα (τα γνωστα), διαλεξε 10 ατομα επειδη ηταν χαλασμενοι και τους καλεσε για μπαρμπεκιου. Στην πορεια ολοι μαζι κοβανε βολτες στο δασος, χωρις να αναρωτιουνται που βρισκονται, γιατι συμβαινουν ολα τα απιθανα, βλεπουνε φαντασματα, μονοκερους, φαλαινες και αρκουδες και τελος πιστευουν για 5τη φορα οποιον τους εχει προδωσει ηδη απο 6 φορες και πανω. Μετα απο 150 επεισοδεια με το ιδιο σκηνικο αλλα καθε φορα και ποιο εμπλουτισμενο με ανουσιες θεωριες για ακαταλαβιστικα πραγματα, φτασαμε στο συμπερασμα οτι το λοστ μας διδαξε περι αγαπης, πιστης, ψυχης.....κτλπ. Ρε δεν πατε καλα λεω εγω! Αν τους αφηνανε θα γραφανε ασυναρτησιες για αλλες 10 σεζον και εσεις θα ανακαλυπτατε την πιστη και την ελπιδα στα τελευταια επεισοδεια. Ω θεε μου τι διδακτικη σειρα, πραγματικα αισθανομαι σοφοτερος, το λοστ μου ανοιξε τα ματια στην ανθρωποτητα

 

 

 

Να τονισο οτι οι δημιουργοι ειχαν αποριψει θεωριες περι παραδεισου, κολαστηριου, καθαρσης, ολα ενα ονειρο η τελος ολοι πεθαμενοι στο νησι. Τελικα μιξαρανε λιγο απο ολα και απλα εικασανε οτι πεθανανε οι μισοι στο νησι και αλλοι μισοι αργοτερα, αλλα παραλληλα περασανε απο την κολαση, βρηκαν την καθαρση, πεθανανε και την κανουν ομαδικα για παραδεισο. ΕΛΕΟΣΤ!!!

 

 

και τελος σκεφτηται οτι μεχρι πριν λιγο καιρο (θες μια σεζον, δυο, πριν λιγα επεισοδεια ακομα), το μισο κοινο του λοστ ελπιζε οτι θα τελειωσει με ενα τροπο οπου θα τον εκανε να ξαναδει την σειρα και να ψαξει και αλλα στοιχεια. Και τελικα καταφερε απο αυτους κανα 80% να μην εχουν καμια ορεξη να το ξαναδουν, ακομα και αν τους ψιλοαρεσε το τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

billdanos

στην εκκλησια υπαρχει η Πενυ και Ντες, στο συμπαν υπαρχει και ο Μπεν κτλ

Στο παραλληλο συμπαν δεν υπηρχαν ατομα μονο απο την 815 αρα ειναι παραλογο να λεμε πως ολοι ηταν νεκροι απο την αρχη που επεσε η 815

 

Νομιζω οτι το πλεον λογικο ειναι αυτο που λενε ολοι: Ολα τα σημαντικα προσωπα του νησιου δεν μπορουσαν να βρουν ηρεμια οταν πεθαναν(το 2004, το 1975,το 2007 ή 50 χρονια αργοτερα) και οι ψυχες τους εφτιαξαν ενα παραλληλο συμπαν όπου μολις θυμοντουσαν ολοι θα πηγαιναν στο επομενο σταδιο

Σε αυτο το συμπαν/καθαρτηριο δεν υπαρχει χρονος, γιαυτο νομιζω οτι κεντρικο σημειο ειναι οταν στον πραγματικο χρονο ο Ντεσμοντ μετα το πειραμα του Γουιντμορ καταλαβε και στα 2 συμπαντα ποιος ειναι και τι πρεπει να κανει και δεν υπαρχουν προβληματα του στυλ "δηλαδη το παραλληλο Συμπαν ηταν στασιμο μεχρι να πεθανει και ο τελευταιος στην πραγματικη ζωη"?

 

Επισης, δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα ισως βοηθαει να σκεφτουμε το παραλληλο συμπαν σαν Τζακ-κεντρικο. Δηλαδη όλα έπρεπε να μπουν στην θεση τους στον καθαρτηριο οταν στον πραγματικο/γηινο χρονο ο Τζακ θα πεθαινε

 

Παντως μετα και το τελευταιο επισοδειο, νομιζω οτι ο Ριτσαρντ Κελυ πρεπει να ζητησει 50% επι των εισπραξεων απο το Λοστ

Τουλαχιστον στο Ντονι Νταρκο ηξερες απο την αρχη τι εβλεπες

 

ΥΓ. Ποιος ειναι μαζι μου στον κινημα "Ολα ηταν καλυτερα οταν ηταν απλα Μπεν εναντιον Γουιντμορ"???

 

ΥΓ2. Τζινο εισαι αδικος...το Λοστ οντως με εκανε σοφοτερο. Ποτε δεν πιστευα how deep is the rabbit hole και τι σκατα θα βρω κατω μεχρι που ειδα το Λοστ και κλαιω τις ωρες που εχασα. Αλλες σειρες ή μου αρεσαν μεχρι το τελος με σκαμπαναβεσματα πχ xfiles ή τα πηρα πρεφα νωρις πχ heroes. Απο αυτη την αποψη το Λοστ με εκανε σοφοτερο. Νιωθω σαν χαρακτηρας του Καρολ, με τον Τζακ να ειναι η Αλικη και ο Λοκ ο Τρελος Καπελας

 

---------- Προσθήκη στις 01:25 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:19 ----------

 

Και κατι ασχετο, επειδη ειδα που λεγατε για Φορθνετ στο αλλο τοπικ, επαιξε κατι?

Γιατι καιγω Φορθνετ εχω και με πεθανε σημερα αλλα ελεγα οτι φταιω εγω. Εγινε κατι σημερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ KaizerSoze

 

Eγώ πάντως μαζί σου είμαι. Μπορούσε η σειρά να μείνει εκεί, διότι υπήρχε υλικό από τους 4 πρώτους κύκλους. Αλλά δυστυχώς έπρεπε να μπουν όλα στο μπλέντερ: θεοί, δαίμονες, πηγές φωτός, νεκραναστάσεις κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ KaizerSoze

 

Eγώ πάντως μαζί σου είμαι. Μπορούσε η σειρά να μείνει εκεί, διότι υπήρχε υλικό από τους 4 πρώτους κύκλους. Αλλά δυστυχώς έπρεπε να μπουν όλα στο μπλέντερ: θεοί, δαίμονες, πηγές φωτός, νεκραναστάσεις κτλ.

 

Πες καλυτερα οτι επρεπε να κανουν οσο το δυνατον περισσοτερες σεζον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτο φινάλε στην πιο απίστευτη σειρά όλων των εποχών.

Όπως είπε σε μια συνέντευξή του και ο 'Τζιν' ο ιστορικός του μέλλοντος όταν αναφέρεται στην τηλεόραση του 21ου αιώνα θα βάζει σίγουρα μέσα στις περιγραφές του και αυτήν τη σειρά φαινόμενο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες καλυτερα οτι επρεπε να κανουν οσο το δυνατον περισσοτερες σεζον...

 

Όχι βέβαια, και αυτό είναι το θέμα. Θα συμφωνούσα μαζί σου εάν πχ απαντούσαν με σοβαρό τρόπο κάποια γεγονότα (επαναλαμβάνω με σοβαρό τρόπο που να είναι συνεκτικός με ότι είχαμε δει έως τώρα, ασχέτως εάν θα μου άρεσε η απάντηση ή όχι), οπότε για όσα ερωτήματα μέναν αναπάντητα θα λέγαμε πχ "κρίμα ρε γμτ, να είχαμε και έναν ακόμα κύκλο...".

Μετά και το σημερινό φινάλε, είναι πλέον σαφές σε εμένα ότι άπλωσαν τον τραχανά με τα μεταφυσικά χωρίς να έχουν σκοπό να τον μαζέψουν (ή για να το πω πιο σωστά δεν ήξεραν πως να τον μαζέψουν) απλά και μόνο επειδή πίστευαν πως έτσι κρατoύν τον τηλεθεατή.

Λάθος μεγάλο, και η σειρά έχασε πολλούς θαυμαστές έτσι. Και δέκα κύκλους να είχαμε, δεν νομίζω να παίρναμε καλύτερη απάντηση από αυτήν που εντέλει πήραμε: ο τζέικομπ έτσι γούσταρε με τους αριθμούς, η πηγή είναι ένα μαγικό φως που άμα βγάλεις την τάπα μετατρέπεται σε κόλαση, το νησί είναι και αυτό μια τάπα που κρατά το κακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...