Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα παιδια ψαχνω τον παρακατω σκληρο δισκο για ανακτηση

χρειαζομαι πλακετα και κεφαλες......

hitachi deckstar 500gb

model HDP725050GLA360 SEP-2008

ευψαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κεφαλές πάντως που λες, αν σκοπεύεις να τον ανοίξεις μόνος σου (και όχι να δώσεις τον δικό σου δίσκο και τον δωρητή σε εταιρία με "clean room" και σχετικό εξοπλισμό για να κάνει την μεταμόσχευση - διαδικασία πολυ λεπτή), να ξέρεις ότι κατά πάσα πιθανότητα σημαίνει τον οριστικό θάνατο των platters (και των αρχείων που κουβαλάνε) του δίσκου σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ξερω αλλα αλλες επιλογες δεν εχω

εχω ξανακανει τετοια μεταμοσχευση με επιτυχια στο να τραβηξει τα αρχεια μετα ο σκληρος χαιρετησε

τα αρχεια με ενδιαφερουν μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά

 

ο εξωτερικός ξαφικά αρνείται να δουλέψει,

ακούγεται ένα μπιπ μπιπ σα και δεν το βλέπει ούτε το bios ( τον έβγαλα από το case )

το μόνο που μπορώ να δοκιμάσω είναι πλακέτα, οπότε ψάχνω για

τον

 

seagate momentus 5400 6 2,5"

st9500325AS

 

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

 

Ζητω προκαταβολικα συγνωμη για το μεγαλο κειμενο μου.

 

Προσφατα,κατα τη συνδεση ρευματων πανω στους σκληρους μου,ακουστηκε (μαλλον εξαιτιας λανθασμενης απο μερους μου συνδεσης ρευματων της εξωτερικης φωτεινης οθονης της μοναδας),ενα τσαφ ακολουθουμενο απο μια εντονη οσμη (για κλασμα του δευτερολεπου ειδα και μια μικρη λαμψη,η οποια νομιζα ηταν απο τη μητρικη,αλλα τελικα ευτυχως αυτη ειναι οκ) και ολοι (3) σκληροι μου καηκαν. Ειδικα ο ενας,που εχει και τα αρχεια μου,εχει μαυρισμενη/καμμενη πλακετα,οπως φαίνεται και στη φωτό (το τσιπακι κατω αριστερα φερει κηλιδες διαστολης, που οφειλονται μαλλον στην υπερταση που δεχθηκε).

 

Ο "μαυρισμενος" - που με "καιει",καθοτι εχει αρχεια χρονων,ανταντικαταστατες φωτογραφιες κλπ-,ειναι ενας Sata Seagate Barracuda 7200.10 500 MB

S/N: 9QG2ZNTW

Μοντελο: ST3500830AS

P/N: 9ΒJ136-100

Date Code: 08041

Firmware: 3.AFD

Site Code: TK

Main Controller IC: 100404226 (to νουμερο στο τσιπ)

 

Mε ενδιαφερει σε πρωτη φαση να βρω πλακετα ωστε να δω αν το προβλημα εχει περιοριστει εκει και να αποκτησω προσβαση στα αρχεια μου ή εαν το προβλημα εχει επεκταθει και στα ενδοτερα,οποτε και θα (ξερω πλεον πως) πρεπει να βαλω βαθια το χερι στην τσεπη....

 

Λογικα,επειδη ο δισκος δεν ανηκει στην προβληματικη παρτιδα 7200.11,αλλα και ειναι και πολυ πιο παλιος (αρα δεν υφισταται "γαμος" μεταξυ πλακετας και εκαστοτε σκληρου),ενισχυεται η υποθεση πως μια διδυμη πλακετα,θα τον ζωντανεψει (στο βαθμο που ειναι μονο η πλακετα)

 

Οποιος λοιπον μπορει/εχει/θελει να διαθεσει πλακετα ή ιδιο (μεταχειρισμενο ή μη) σκληρο,ή μπορει να με παραπεμψει σε ...σωτηρια,θα του ημουν ευγνωμων. :-)

 

Ακολουθουν φωτο του "ασθενη":

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τον οποιο ενδιαφερθει.

post-247673-0-54492800-1349381707_thumb.jpg

post-247673-0-59729800-1349382809_thumb.jpg

post-247673-0-72454600-1349382874_thumb.jpg

post-247673-0-21722900-1349382914_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έγινε σήμερα η στραβή από βραχυκύκλωμα...

Ζητάω Western Digital WD6400AAKS-65A7BO (sata, 640gb), ολόκληρο ή την πλακέτα μόνο.

ΔΩΣΤΕ ΚΑΙ ΣΩΣΤΕ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ζητείται πλακέτα σκληρού

 

Seagate 500GB SATA

ST3500320AS

S/N9QM6CV6R

 

Αν κάποιος με βοηθήσει (με το αζημίωτο φυσικά) θα ήμουν υπόχρεος! Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Seagate 1TB 7200.12

 

S/N: 5VP276RL

ST31000528AS

P/N: 9SL154-568

Firmware: CC38

Date Code: 10192

SITE Code: WU

 

Μπορούμε παιδιά να κάνουμε τίποτα για αυτόν; Ήταν ένας SATAII δίσκος και λειτουργούσε σαν εξωτερικός USB. Δηλαδή ήταν εξαρχής εξωτερικός, δεν πήρα κάποιο σκληρό και τον έκανα εξωτερικό, βάζοντας τον σε usb 2.0 enclosure.

 

Δεν αναγνωρίζεται από κανέναν υπολογιστή, και έχω δοκιμάσει σε πολλούς. Είπα μπας και έχει χαλάσει το usb interface στο κουτί, αλλά βάζοντας άλλους sata ii δίσκους πάνω, δεν υπήρχε πρόβλημα.

 

Aααα ξέχασα. Δοκίμασα να τον συνδέσω και "εσωτερικά", απευθείας στην μητρική, με sata καλώδια κανονικά, αλλά και πάλι τζίφος, δεν τον βλέπει. Είναι σαν φάντασμα!!!

 

Απλά σταμάτησε να λειτουργεί στα ξαφνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα θα βρεις τέτοιους δίσκους (χαλασμένους, για να σου δωριστεί πλακέτα) : είναι ακόμη "πρόσφατοι" (σχετικά).

 

Αν καίγεσαι για δεδομένα, δοκίμασε να ψάξεις eBay κυρίως (πλερώ αναγκαστικά δηλαδή). Υπάρχει πάντως περίπτωση να ΜΗΝ κάνει άλλη πλακέτα (ακόμη κι από ολόιδιο μοντέλο δίσκου), διότι εσχάτως βγάζουν firmware που έχουν "μοναδικά στοιχεία" για τον κάθε δίσκο. Έτσι ακούγεται τουλάχιστον - στην πράξη προσωπικά δεν το έχω διαπιστώσει. Το λέω για να είσαι προετοιμασμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι από την σειρά της seagate, την προβληματική; Μπας και θέλει τίποτα συνδέσεις a la grgz; Λέω πιθανολογώ, δεν ξέρω αν είναι από αυτή την σειρά ο δίσκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...