Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον , εχω και γω 2 σκληρους 3,5 , εναν WD 80GB και εναν απο εναν εξωτερικο ΤΟSHIBA 1TB ο οποιος μου ειχε χαλασει πριν 2 χρονια ,τον πηγα απο εκει που τον πηρα και δε θυμαμαι και γω τι εγινε στην τελικη και πηγα μετα απο 1 χρονο και τον πηρα πισω ( χαλασμενο ).

Επειδη δε ξερω απο σκληρους τι ανταλλακτικο χρειαζεται, αν μπορει να φτιαχτει κτλ, αν παρει καποιος τον 80αρη θα του δωσω και αυτον και αμα εχει τον χρονο και την ορεξη να μου πει αν φτιαχνεται θα του ημουν ευγνωμων ( καθως χρειαζομαι σκληρο , αλλα λεφτα ουτε για 320gb δεν παιζουν ) , αλλιως ας τον κανει οτι θελει μιας και εγω δεν εχω ιδεα , ουτε και κανας γνωστος μου :P

DSCN1186.jpg

Οπως βλεπετε ο δισκος του εξωτερικου εχει κατι γρατζουνιτσες , οι οποιες προηλθαν μετα απο μια μεγαλη ιστορια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 κατι γρατζουνιτσες

 

Λολ χαχ και ροφλμάο μαζί...

 

 

Και εεε με το "αν φτιάχνεται", ρωτάς για τον Τοσίμπα, όχι σε ΑΥΤΟ το σύμπαν

 

 

 

*...είσαι πάντως σε κατάλληλο θρεντ, για να μοιραστείς την ιστορία πώς βρέθηκε, πρώτ' απ' όλα, ξεκαπάκωτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι μια καλη ερωτηση για το "ξεκαπακωτος".

Ειχε χαλασει και δεν τον αναγνωριζε ο υπολογιστης και τον πηγα απο εκει που τον πηρα.

Περνουσε ο καιρος και ουτε ενα τηλεφωνο , και μετα απο μερικα τηλεφωνα , μου λεγανε διαφορες δικαιολογιες οτι τον στειλανε απο εδω τον στειλανε απο εκει κτλ (βεβαια μου ειχαν πει οτι δυσκολα θα φτιαχτει ,επειδη δεν το καλυπτε η εγγυηση ,ε και τον ξεχασα και γω) , και μετα απο ποσο καιρο ( 1 χρονο + ) τον θυμηθηκα και πηγα εκανα λιγη φασαρια και μου τον δωσανε πισω , σε μια σακουλα τον εξωτερικο ξεβιδωτο και τις βιδες πεταμενες μες τη σακουλα.

Ε τον πηρα και γω πηγα σπιτι τον ανοιξα και ελειπε το καπακι.

 

Και μια μερα που τα πιναμε σπιτι μου (πολυ) , καποιος απο την παρεα πηρε κατι μυτερο και προσπαθουσε να ζωγραφισει πανω υποθετω :D

 

Και τωρα που ψαχνω για σκληρο θυμηθηκα οτι καποτε ειχα εναν και εψαξα στην κουτα με τα harware , και βρηκα 2 :P

Αυτη ειναι η ιστορια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ χαχ και ροφλμάο μαζί...

 

 

Και εεε με το "αν φτιάχνεται", ρωτάς για τον Τοσίμπα, όχι σε ΑΥΤΟ το σύμπαν

Lol you said a mouthful there  :-D

kostask91... seriously πού έχεις το μυαλό σου βρε; Τι ερωτήσεις είναι φτούνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...η ιστορία του φουκαρά του Τοσίμπα, μου θυμίζει εν μέρει το σύντομο ανέκδοτο

 

"Το χρυσόψαρό που πήρα χθες, πέθανε. Κι όμως ρε πούστη ήταν μια χαρά το βράδυ που το έβαλα στο κλουβί του"

 

...και είμαι βέβαιος ότι βοηθάει για να καταλάβεις αν "σώζεται" ή όχι που ρώτησες...

 

(Το μόνο που σώζεται πια από αυτόν, είναι οι μαγνήτες του : Ιδανικοί για καπάκι ψυγείου και να "κρατάνε" σημειώματα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ τον xarakass για τον δίσκο.

Απ'ότι βλέπω ούτε εξομολόγηση ούτε ευχέλαιο δεν τον έσωζε  :-D

Η πλακέτα του όμως θα τεσταριστεί σε έναν ίδιο 2.5άρη χωρίς δεδομένα μέσα & ίσως τον αναστήσει. Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητείται ΠΛΑΚΕΤΑ WD Scorpio Blue 500GB ( WD5000BEVT - 22zato) Υποθετω , οτι μαλλον την εκαψα , δεν το βλεπει το λαπτοπ , και μολις τον βαζω πανω νεκρονουνε οι usb θυρες 
μπερδεψα τροφοτοδικο σε usb hub και μαλλον το καψαμε. υποθετω παλι..καμια ιδεα??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι: Στο λάπτοπ που αγόρασα υπήρχε ένα σκληρός Toshiba MK6465GSX των 640GB. Το λάπτοπ το έχω 2 χρόνια και ήταν κορυφαίο μηχάνημα τότε και ακόμα παραμένει. Ωστόσο τον τελευταίο χρόνο άρχισε να πέφτει ταχύτητα του και να καθυστερεί πολύ. Στην εκκίνηση ήθελε πάνω από 10 λεπτά για να μπορέσεις να κάνεις κλικ στην αρχική οθόνη, μου κολλούσε όταν αποθήκευα έγγραφα στο Word, όταν έκανα αναζητήσεις, γενικά παντού. Του έκανα φορμάτ, αλλά τα προβλήματα συνεχίζονταν. Οπότε όταν άρχισε διεξοδικό έλεγχο, το HD Sentinel μου έβγαλε ότι ο δίσκος συστήματος έχει 0 health. Είναι τελειωμένος, δεν μπορεί να σωθεί; Έχω κάνει πάμπολα backups και recovery discs, οπότε μικρό το κακό, αλλά θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει τρόπος να τον κλωνοποιήσω ή να πάρω αντίγραφο του διακριτού recovery partition που έχει προ-εγκαταστήσει η Toshiba; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και δεν είσαι στο σωστό θρεντ (εκτός κι αν σκοπεύεις να χαρίσεις τον δίσκο, εφ' όσον δε σώζεται), ναι μπορείς να τον "κλωνοποιήσεις". Ο ευκολότερος τρόπος είναι βάζοντάς τον σε κάποιο σταθερό πισί ως "δεύτερον" και τρέχοντας το True Image της Acronis (πρέπει να το βρεις σπασμένο ή να το αγοράσεις). Θα φτιάξεις ένα αρχείο με αυτό, το οποίο θα μπορέσεις να το αποσυμπιέσεις στον νέο δίσκο. Θα χρειαστείς πολύ ελεύθερο χώρο για να το αποθηκεύσεις όμως - εκατοντάδες GB (ανάλογα τη συμπίεση που θα επιλέξεις).

 

Όσο για τον παλιό, θα μπορέσεις να τον τεστάρεις (και να δεις "αν σώζεται", μόνο αφού πάρεις άλλο δίσκο και κάνεις την αποπάνω διαδικασία. Εκτός κι αν δεν σε νοιάζουν τα περιεχόμενά του, πχ το "κρυφό partition", και θες να αποφύγεις την αγορά/να δοκιμάσεις ΠΡΩΤΑ "αν σώζεται" ο παλιός. Πες, και βλέπουμε ανάλογα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δω ότι είναι τελειωμένος τι να τον κάνω; Φυσικά θα τον χαρίσω. Με το πρόγραμμα της Acronis, θα αντιγράψει ολόκληρο το δίσκο; Ότι έχει μέσα ή μπορώ εγώ να επιλέξω; Μόνο το recovery partition θέλω και μετά σε νέο partition θα περάσω νεότερη έκδοση των WIndows. Τα υπόλοιπα μου είναι περιττά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...